Lt czy normalnie

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
BaYer1113
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 19 stycznia 2013, 21:35
Płeć: On
Lokalizacja: Małusy Małe

Lt czy normalnie

Post autor: BaYer1113 »

Witam.
Niebawem zamierzam założyć akwarium. Mam dylemat czy założyć normalne akwarium czy Low Tech.
Będę miał oświetlenie 2x24W.
Jestem początkujący i nie wiem czy sobie poradzę z LT.
Prosze was o pomoc


Z góry dziękuje i pozdrawiam BaYer1113
Dawid-783 613 380
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Lt czy normalnie

Post autor: MarSz »

Witam na forum.

Nie podałeś litrażu więc informacja o oświetleniu nic nie mówi.

Tak czy inaczej generalnie LT jest prościej prowadzić niż HT.
Różnica polega m.in. na tym, że w LT jesteś znacznie ograniczony co do wyboru roślin i pewnych rodzajów aranżacji.
Po prostu zostają Ci gatunki mało wymagające co nie zawsze znaczy, że mniej interesujące.
Nie zrobisz np. holendra z trawnikami i roślinami czerwonymi tak łatwo, ale za to możesz zrobić piękne akwarium biotopowe jak czarne wody, czy biotop Azji i wiele innych.

Na pytanie czy sobie poradzisz odpowiem, że z nami musisz sobie poradzić ale nie od razu Rzym zbudowano i trzeba najpierw określić co chcesz mieć a jak nie wiesz sam, to trzeba się zastanowić czym dysponujesz i co Ci można doradzić.
Awatar użytkownika
BaYer1113
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 19 stycznia 2013, 21:35
Płeć: On
Lokalizacja: Małusy Małe

Re: Lt czy normalnie

Post autor: BaYer1113 »

Litraż to 112 l.
Dawid-783 613 380
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lt czy normalnie

Post autor: Big daddy »

Tak jak kolega wyżej pisał musisz sam sobie odpowiedzieć czego oczekujesz po swoim akwarium, co Ci się podoba, czy bardziej wolabyś pójść w stronę roślin czy może ryby.
Ogólnie LT to duzo mniejsze koszty, mniej czasu poświeca się na obsługę i w ogóle dla mnie właśnie LT to "normalne" akwarium.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
BaYer1113
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 19 stycznia 2013, 21:35
Płeć: On
Lokalizacja: Małusy Małe

Re: Lt czy normalnie

Post autor: BaYer1113 »

Chce pójść w stronę ryb. Na roślinach mi tak bardzo nie zależy, nie ma to być holedner.
Ale chce żeby jakieś mało wymagające rośliny były
Dawid-783 613 380
Awatar użytkownika
egzepoznan
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 14 stycznia 2013, 06:45
Płeć: On

Re: Lt czy normalnie

Post autor: egzepoznan »

Kolego za chwilę w galerii pokażę dwa różne baniaki LT oraz mix lt + ht :)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Lt czy normalnie

Post autor: MarSz »

W stronę ryb a bez roślin ale zakładam, że nie chodzi Ci o hodowlane tylko ma to być jakaśaranżacja tak?

Na pierwszą chwilę nasuwają mi się jakieś biotopowe (wszelkie wynalazki w stylu holender, nature aquarium itp raczej wymagają więcej nakładu pracy i sprzętu).
Pierwsze co mi się nasuwa z biotopowych patrząc na Twoje kryteria (jak do tej pory ciągle bardzo ogólne jeszcze) to:
- Malawi
- Tanganika
- Czarne Wody

To tak z najpopularniejszych biotopów bo tak na prawdę to może być ich tyle ile tylko cieków i zbiorników wodnych na świecie. Niektóre jednak są albo bardzo mało atrakcyjne albo trudne do zdobycia (rośliny i zwierzęta).

Tam możesz w kwestii roślin iść a totalny minimalizm.
Poszukaj w necie tych aranżacji o oceń czy Ci odpowiadają, a jak nie to może przy okazji znajdziesz coś co Cię interesuje to zapodaj - zobaczymy wtedy co i jak i co się da zrobić.
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Lt czy normalnie

Post autor: krzysiekh »

Zawsze możesz zrobić coś ciekawego na byle czym :) Ja pokażę mój baniak 45l, w którym podstawą jest piasek, kamienie i korzeń. Do tego mikrozoria, wgłębka, mchy, bolbitis i jakaś żabienica. A wsio przy jakimś 0,5w/l. Czasem wystarczy kreatywność :)
Chyba, że tak jak MarSz pisał jakiś biotop. Bardzo ciekawy jest właśnie bw, gdzie na dnie masz pełno liści, jakieś zwisające korzenie z tafli wody, pistia, patyki itp. A w tym wszystkim np boraras briggitae x40 :) albo jakaś pielęgniczka.
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża”