Czy może być taka ziemia do akwarium

Moderator: Opiekun_Forum

Alex89

Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Alex89 »

Witam all kumpel po drodze do roboty kupił taką ziemię w Lidlu i też chcę taką kupić do akwarium ale nie wiem czy może być taka ziemia .

Właściwości :
Odczyn pH (H2O) 5,5-6,5
Zasolenie w g NaCI poniżej 2,0
Postać : stała ,sypka , frakcja 0-20mm
Deklarowane wartości zostały oznaczone w momencie wytwarzania .
Przed użyciem zaleca się wykonanie analizy chemicznej , gdyż dłuższe przechowywanie wpływa na skład chemiczny wyrobu .

Skład :
Torf pośredni i niski do 60% ,
Torf wysoki do 35% ,
Nawóz wysokowydajny NPK 12-11-18+(Mg,B,Fe,Mn,Zn)do 1,5kg/m3
Kreda do 5,0kg/m3
Kora sosnowa mielona kompostowana do 5%.
Ze względu na naturalne pochodzenie części składników , wyrób może zawierać właściwe dla siebie organizmy . W trakcje wytwarzania nie stosowano odkażania chemicznego oraz termicznego .

Pisze jeszcze że jest Bogata w niezbędne mikro i makro .

Czy taką ziemię mogę dać do akwarium ?? czy nie za bardzo i jeśli się da to czy mogę po tym za godzinę 2 wpuścić ryby do akwarium ??
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Red »

Godween pisze:Witam w Gronie Ziemiańskim :)
Nie byłym sobą, gdybym nie wypróbował tego co radzi Diana Walstad w swoich doświadczeniach z akwariami Low Tech, a jak się okazuje nie jest przeszkodą stosować tego również w High Tech z racji świetnych właściwości absorbcyjnych jakie posiada ziemia. Nie można zapomnieć, że magiczne kuleczki w drogich granulatach to "spieczona" ziemia - w ogromnym uproszczeniu oczywiście.

Co do wkładania dodatkowych pałeczek nawozowych to ja kiedyś kombinowałem z podłożem i nie wyszło mi to na zdrowie, bo nie cierpię restartów, a one w przypadku ziemi w żwirze nie są takie przyjemne, przynajmniej dla mnie.
Nie możemy traktować samej ziemi jako jakieś "niepełne" podłoże, chodzi właśnie o to, że wszystko, czego potrzebują rośliny, zawiera gleba, a my wpychamy tam jakieś nie wiadomo co, :) najlepiej dorzucić jeszcze kulki i tabletki nawozowe od 5 producentów, pałeczki z żelazem, kompost, Power Sand Special, Tetra Complete Substrate, ActiSubstrate pana Wojtaszka, Biogrunt, JBL Aquabasis, węgiel aktywny i pasywny, cukier-puder, śrubki, dżdżownice, pociąg, szkołę... he he he ;) to żart oczywiście!
Sama gleba wystarczy, byleby nie była z pryskanej łąki, czy nawożonego pola. Może być też ta najtańsza z Biedronki, uniwersalna bez nawozów.

Kładziemy ją na dno, robiąc ok. 2 cm odstępu od szyb bocznych i przedniej, na to idzie moskitiera lub siatka budowlana z Castoramy i zasypujemy ok. 4 cm żwiru wypełniając luki przy bocznych i przedniej szybie. Rośliny swoimi korzonkami przedostają się przez moskitierę do ziemi. W razie likwidacji roślinki, nie wyrywamy jej!!!, lecz ucinamy przy samym dnie, lub jak Kodi zaznaczył lekko odsuwając żwir ucinamy nad moskitierą.

W przypadku kryptokoryn lub rodziny eleocharis, żabienic, można jedynie ziemię wzbogacić w kulki gliniane. Kiedyś pchałem jak zaznaczyłem wyżej, różne tabletki i pałeczki, torf itd. kończyło się to nieustającym wysypem pyłu na szybach, bombą mikro i w końcu codziennymi podmianami. Pozdrawiam Ziemiaństwo! Godween
Hej :)
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=10&t=40&start=10" onclick="window.open(this.href);return false;
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Alex89 »

Red czytałem to już dawno ale wolę się zapytać czy może być taka ziemia czy nie bo jeśli może być bo po drodze jak będę jechał z roboty to podskoczę do Lidla i kupię i dzisiaj ją dam do akwarium . Tylko jeśli ona jest ok to czy będę mógł ryby po tym dać do akwarium czy nie .
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Red »

Generalnie jak te dwie godziny widzisz?
Włożenie ziemi, zasypanie żwirem i co dalej?
Spuścisz całą dojrzałą wodę z akwa do wiaderek? 100 litrów to około 8 wiader ewentualnie 6 a reszta dolewki kranówy.
Jak już wlejesz wodę z powrotem ileś syfu się będzie dalej unosiło, może przez dwie godziny opadnie.
Z resztą cała akcja logistycznie musi potrwać. Odłowić ryby, zlać wodę, wyjąć rośliny i podłoże. Co z filtrem w tym czasie?
Do wiaderka? Włożyć ziemię, przykryć żwirem, posadzić rośliny, zalać wodą. Hmmm Dniówka harówki na tempo.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Alex89 »

Red ja wam napiszę jak bym to zrobił a wy powiecie czy tak mogę zrobić czy nie Ok ?

To bym zrobił tak z roboty jak bym jechał to kupił bym ziemie 20l zajechał bym do domu zjadł bym coś potem wypił kawę i zabrał bym się za robotę . A robił bym tak .

Przygotowuje wiaderka do wylania wody i na roślinki , żwirek , korzenie .

Wylewam wodę do wiaderek tak wyleję do połowy tą wodę potem wyłowię ryby z akwarium do wiaderka po wyłowieniu wszystkich ryb , wezmę wyciągnę wszystkie roślinki do wiaderka tak samo wyciągnę żwirek i korzenie , wyleję dalszą wodę z akwarium tak żeby wody nie było . Po tym jak to wszystko zrobię czyli wyłowię ryby , wyciągnę roślinki , korzenie i żwirek potem wezmę kawałek tektury i posypię po bokach żwirkiem i jak to zrobię to na środek akwarium dam tą ziemię co napisałem wyżej potem zasadzę roślinki w ziemi a potem dam na to żwirek tak żeby światło i słońce nie wpadało na ziemię i potem zaleję wodą tą którą wylałem z akwarium .

I tak poczekam z około 2godzin albo dwie i wpuszczę ryby do akwarium . Dobrze zrobię czy źle
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Red »

Próbuj :)
Zdaj relację z zysków i strat.
Będzie dla pokoleń cenna literatura ;)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Czy może być taka ziemia do akwarium

Post autor: Alex89 »

No to dzisiaj działam jak przyjadę z roboty i zobaczę co będzie z tego .

dodano 09 lipca 2013, 03:10 - wt :

No i koniec ryby jak na razie są w innym akwarium zobaczę z rana co będzie się działo w akwarium :-? :-? :-? jak na razie woda jest taka sobie :) . Jeśli przyjadę z roboty i będzie wszystko ok to na drugi dzień wpuszczę rybki do akwarium , a jeśli będzie coś nie tak :-? :-? :-? :-? to poczekamy . Dobra idę na 2godzinki się przespać :) .

dodano 09 lipca 2013, 22:21 - wt :

Jeszcze trochę muszę poczekać na wpuszczenie ryb do akwarium , gdyż mój filtr nie daje rady całego baniaka przeczyścić .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża”