Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Moderator: Opiekun_Forum

Zasio
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 19:46
Płeć: On

Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: Zasio »

Witam!
Chciałbym założyć akwarium w stylu ragwork.
Mam pytanie. Czy podłoże JBL Manado nadaje się do tego stylu?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: MarSz »

Witaj na forum.

Nie znam się na podłożach ale wydaje mi się, że nie ma większego związku między rodzajem podłoża a aranżacją.

W przypadku ragwork myślę, że jedynie wskazane byłoby by podłoże nie "gryzło" się rozmiarowo z kamieniami stanowiącymi hardscape.
Czyli jeśli docelowo jest to małe akwarium i małe kamienie to np. grubszy bazalt czy żwir odpada. Przy dużych aranżacjach już można próbować ale i tak wydaje mi się, że drobniejsze będzie wyglądało bardziej naturalnie.

Musisz tylko zwracać uwagę by się nie obsypywało z czasem co przy bardzo stromym hardscape'ie i drobnym podłożu się zdarza.

Natomiast co do samego podłoża to już musisz się zastanowić nad jego możliwościami i przeznaczeniem oraz nad tym jakie rośliny i w jaki sposób chcesz w nim umieścić.
Myślę, że to jest tutaj główne kryterium wyboru.

Kiedyś podjąłem próbę zrobienia czegoś, co wprawdzie nie jest typowym ragwork ale możesz podejrzeć - może akurat Ci się przyda coś w kwestii układania i zabezpieczania kamieni na górkach:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=1704" onclick="window.open(this.href);return false;

albo coś tutaj może Ci pomoże:

http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=236" onclick="window.open(this.href);return false;

http://afczwa.com/viewtopic.php?f=135&t=2849" onclick="window.open(this.href);return false;



Co do samego podłoża manado to na pewno ktoś inny jeszcze coś będzie mógł dodać.

Pochwal się potem efektem.
Zasio
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 08 stycznia 2014, 19:46
Płeć: On

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: Zasio »

Dzięki ale potrzebuje bardziej szczegółowych informacji czy się nadaje do tego typu aranżacji. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: Daro »

Czemu ma się nie nadawać ... na pewno będzie trzeba zasilić je od spodu dobrym substratem , aby roślinki lepiej rosły. A i tak trawniki będą miały początkowo problemy z rozrośnięciem się zanim system korzeniowy przebije się przez jałowe Manado do substratu , bo to nie nawozowy Prosoil ...
Druga sprawa to jak wspomniał Marcin dobór kamieni ... moim zdaniem najlepiej będzie się komponowało Manado z lawą w odcieniach czerwono-czarnych . Z jednej strony taka lawa będzie współgrać z podłożem , a z drugiej czarne akcenty na lawie będą ładnie te kamienie wyróżniać , bo sama jednokolorowa czerwona lawa się z podłożem zleje ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: MarSz »

Jak już mówiłem - nie chodzi tu o aranżacje tylko o rośliny.

W ragwork możesz wykorzystać typowe rośliny trawnikowe i wtedy odpowiedź na to pytanie będzie taka sama jakby zapytać czy manado nada się do ryuboku, iwagumi, mizube a może Holendra.

Ale możesz też w ragwork wykorzystać rośliny nie korzeniące się w podłożu a umieszczone na kawałkach kokosa, lignitu, lawy, kamieni (odpowiednio małych oczywiście) misternie upchanych między kamieniami aranżacji.
Wtedy podłoże będzie miało tylko i wyłącznie rolę estetyczną - możesz sobie nawet i różowy piasek wsypać jeśli taki efekt Ci odpowiada (o ile jeszcze nie zależy Ci na tym by podłoże pełniło jakieś inne funkcje jak np. obniżanie Ph itp).

Tak więc - jak widzisz - dostałeś odpowiedzi szczegółowe - bardziej już się nie da szczegółowo odpowiedzieć przy takim ogólnym pytaniu - bez podawania szczegółów zwłaszcza co do planowanych roślin i sposobie ich umieszczenia w aranżacji.
Awatar użytkownika
evilbonzo
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 06 listopada 2013, 09:45
Płeć: On

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: evilbonzo »

A ja zapytam przy okazji, czy to podłoże nadaje się do startu nowego zbiornika z roślinnością (jeszcze bliżej nieokreślona, w planach jakiś trawnik i później się zobaczy co jeszcze). Wiadomo, podłoże jałowe, plusy to ładny wygląd i całkiem przyzwoita cena. Czy wrzucając do niego jakieś kulki nawozu poprawi się warunki wzrostu roślin? I czy 25l kupować do zbiornika 80x35 zostawiając jakiś zapas, czy mniejsza torba wystarczy?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: Red »

Osobiście nie używałem ale bardzo dużo opinii jest, że lekkie bardzo.
Jałowe tak ponieważ producent przewidział do zastosowania wraz z aquabasis na spodzie.
Osobiście np. polecam podłoże PROH2O tylko, że kolor niestety ceglasty, ponieważ to spiek ceramiczny.
Natomiast sadzenie roślin to czysta przyjemność.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
evilbonzo
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 06 listopada 2013, 09:45
Płeć: On

Re: Czy podłoże jbl manado nadaje się do stylu ragwork?

Post autor: evilbonzo »

Ok, dzięki za podpowiedź
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża”