Ziemianka

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Ziemianka

Post autor: krzysiekh »

W sumie dobra opcja, ale ja np. wiedząc, że będę miał ryby kopiące w podłożu nie skusiłbym się na ziemię pod piaskiem/zwirem :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: Ziemianka

Post autor: Przemek.P# »

w sumie racja, ale ślimaki trochę mi dokuczały
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Ziemianka

Post autor: krzysiekh »

Są inne metody, no ale to temat na osobną dyskusję :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Ziemianka

Post autor: Big daddy »

Ja siatkę miałem u pyszczaków bałem sie trochę że im zaszkodzi jednak żadnych negatywów nie zaobserwowałem a swoje zadanie spełniła znakomicie ale wracając do tematu kryteria i potrzeby jak widać są bardzo różne, sposoby na rozwiązanie problemów równiezczekam na więcej "spamu"...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
paablof
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 19:57
Płeć: On

Re: Ziemianka

Post autor: paablof »

ja ma ok około roku ziemie z biedronki pod 3cm warstwą żwirku i nie narzekam bez żadnych dodatkowych nawozów a rośliny szybciej rosną mam porównanie z drugim akwa gdzie jest biały piasek...prawie jak na pustyni..
Awatar użytkownika
zak19
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 lipca 2013, 10:34
Płeć: On
Lokalizacja: 1000lecie

Re: Ziemianka

Post autor: zak19 »

Ja mam od kilku miesięcy ziemię. Ph 5,5 tyle o niej wiem. Na ziemi jest może 1,5-2cm drobnego żwiru wymieszanego z piaskiem. Nie ma żadnej siatki między ziemią a żwirem. W ziemi zakopany jest częściowo korzeń i tylko bałem się czy gdzieś koło niego nie będzie mi ziemi wypłukiwało.
Ziemia była wilgotna. Ubiłem ją mocno i dopiero wtedy obsypałem żwirem. Już kilka roślin wyciągałem i ziemia się nie wydostaje, trochę w korzeniach roślin tylko.
Czytałem, że boki akwarium trzeba obsypać ziemią aby światło na nią nie padało. U mnie akwarium stoi w przedpokoju i nie pada na nie światło słoneczne w żaden sposób. Zastanawiają mnie tylko bąble powietrza jakie wydostają się spod żwiru. Co to dokładnie jest? CO2, czy coś innego? Te bąble wyskakują z podłoża w różnych miejscach, o różnym czasie, różnej wielkości i z różną częstotliwością.
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Ziemianka

Post autor: KAMYK »

A u mnie było tak! ziemia+kuleczki+pałeczki bez siateczki+ok.4 cm piasku kwarcowego i była taka taiga.http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2274" onclick="window.open(this.href);return false;
na początku.Po 2 tyg to kosiarką trzeba było wjechać ;)
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Ziemianka

Post autor: krzysiekh »

zak19 pisze:Co to dokładnie jest? CO2, czy coś innego? Te bąble wyskakują z podłoża w różnych miejscach, o różnym czasie, różnej wielkości i z różną częstotliwością.
Niepotrzebnie ubijałeś ziemię, teraz wydostaje się siarkowodór. Jak poleci, to powąchaj czy daje zgniłym jajkiem.
Do ziemi warto dodać jakieś spulchniacze (piasek, żwir, keramzyt, pumeks).
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Ziemianka

Post autor: jabluszko520 »

Też mam ziemię. Do ziemi nie dodałam nic poza kulkami glinianymi, przysypałam 2-3 cm żwirkiem kwarcowym i tylko jego lekko uklepałam. Nic się nie wydostaje, nie bąbluje, jestem bardzo zadowolona z takiej opcji podłoża. Wcześniej miałam żwirek a pod nim substrat do roślin, który miał minimum wytrzymać 3 lata.... po półtorej roku (mniej więcej) coś wytruło wszystkie krewetki... teraz żadnej chemii.
Nie wyrywałam jeszcze roślin, bo podobno tego przy tym podłożu się nie robi? /widziałam, że i tak parę kuleczek torfu z tej ziemi wypłynęło i sobie leżakuje, mam nadzieję, że nic od tego złego się nie stanie?/
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Ziemianka

Post autor: krzysiekh »

Nie stanie :) Taka opcja prowadzenia akwarium jest dla cierpliwych, to nie jest droga dla chętnych na zdjęcia do konkursu po 4 miesiącach. To jest opcja na kilka lat :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Ziemianka

Post autor: jabluszko520 »

I taką rolę ma to podłoże u mnie pełnić :D
ah ja nie wiedziałam, że po bokach tej ziemi ma nie być... i zrobiłam normalnie, na bokach ona nie jest niczym przysłonięta i troszkę słońce na nią pada... napiszcie, ze to nic takiego
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Ziemianka

Post autor: krzysiekh »

Gorzej będzie, jak 0.5 na raz wypijesz :P Nie bój żaby, zawsze to możesz naprawić w 10min.
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
zak19
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 lipca 2013, 10:34
Płeć: On
Lokalizacja: 1000lecie

Re: Ziemianka

Post autor: zak19 »

Ja właśnie myślałem, żeby okleić ziemię paskiem czarnej folii.
Co do tych bąbli to chyba nie siarkowodór. Dzisiaj układałem pułapkę na krewetki. Chciałem ją nico wcisnąć w podłoże, żeby się taki lekki dołek pod nią zrobił. Przy każdym naciśnięciu leciało dużo bąbli. Żadnego zapachu. Właściwie to całkiem bezwonna ta woda w akwarium jest. Wcześniej jak miałem piasek to był taki nieprzyjemny zapach. Na samym początku (3 tyg) na ziemi było ziemią czuć z akwarium. Teraz nic kompletnie. Wyczuwa się tylko delikatny zapach chyba od roślin pływających ale nie można tego określić jako smród czy chociaż zapach nieprzyjemny.
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Ziemianka

Post autor: jabluszko520 »

ja też chyba okleję taśmą te boki...
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Ziemianka

Post autor: tomek62 »

A ja mam jeszcze takie trochę głupie pytanie. ale jak to mówią, kto pyta nie robi często restartu. Po nasypaniu ziemi, przykryciu piaskiem, żwirkiem, posadzeniu roślinek i zalaniu wodą, po ilu dniach wpuszczamy mieszkańców. Czytając temat trochę się podjarałem tym pomysłem, i chcę tak zrobić. Ale nie mam technicznej możliwości długotrwałego przetrzymywania ryb poza zbiornikiem głównym. Bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki o odpowiedź. Pozdrwiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża”