Podłoże

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Podłoże

Post autor: Kreeony »

Witam mam pytanie założyłem synowi akwarium 30l jakie najlepsze podłoże kupić żeby roślinki rosły i żeby można było trzymać krewetki i ryby ??? Ryby będą same gupiki i może z 10 neonek i tu pytanie jest jakie najlepiej kupić podłoże i ile tego kupić. Chce też się ostro uczyć i kupić butle co2.
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Podłoże

Post autor: wisłok »

Najtańsza
wersja i moim skromnym zdaniem najlepsza to dowolny żwirek tyle żeby
utworzył warstwę 5cm, a pod spodem warstwa ziemi 0,5- 1cm. Kwestia
żwirku jest dowolna, zależy co ci się podoba z tym że niektóre podłoża
jak czerwona lawa czy bazalt mogą zmieniać lekko parametry wody.
Gupiki jeszcze są okej, ale neonki będą miały w tym litrażu ciut ciasno.
Spytam jeszcze tylko dlaczego decydujesz się na zakup butli?
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podłoże

Post autor: Kreeony »

Nie chcę już ziemi ogrodowej nie da się tak przesadzać roślin jak w samym żwirku. Właśnie się nad tymi neonkami zastanawiałem bo wiem że zbytnio małe akwarium. Co do butli to decyduje się dla tego że nie mam zamiaru się bawić w bimbrownie to już nie dla mnie ;).
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Podłoże

Post autor: wisłok »

No to chyba ci jedynie podłoża aktywne zostały, sam chwale sobie aqua substrat II lub niestety już niedostępną starą ade amazonie. Co do butli to rozumiem że idziesz w stronę akwarium roślinnego w wersji HT lub planujesz za pomocą CO2 poprzez odpowiedni sterownik stabilizować pH w zbiorniku. Jeśli nie to będzie niepotrzebny zakup.
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podłoże

Post autor: Kreeony »

Powiem tak roślinki chce mieć ładne i wybarwione akwarium mam 30l oświetlenie 4x11W ale coś mi się wydaje że dam tylko 3x11W i tu właśnie się zastanawiam czy kupować tą butlę czy nie , wiele ludzi doradza właśnie żeby kupić butlę i roślinki rosną jak szalone , wiem wiem nie wszystko zależy od co2 bo tak samo od światła makro i mikro.
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Podłoże

Post autor: wisłok »

Przy takim świetle dozowanie CO2 będzie obowiązkowe, tak jak piszesz bez nawożenia również się nie obędzie. Ale nie wiem czy 4x11w nie będzie nie zdrową przesadą, nadmiar światła też szkodzi zieleni. Tyle że nie wiem gdzie leży ta granica.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Podłoże

Post autor: MarSz »

A napisz może jakie to rośliny planujesz tam mieć bo roślina roślinie nierówna.

Ja jestem przekonany - więcej - idę o zakład, że od ręki jestem w stanie zaproponować zestaw roślin do 30l, z których będziesz miał duże pole do popisu jeśli chodzi o stworzenie aranżacji i wystarczy ci 1x11W i obejdzie się bez butli.

Więc pytanie, czy masz w planach jakieś konkretne gatunki roślin, które są aż tak wymagające, że chcesz pójść w taką technikę, czy może ktoś Ci powiedział, że bez techniki ani rusz i "łyknąłeś jak młody pelikan" ;) że to jest warunek konieczny do stworzenia zbiornika miłego dla oka?
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podłoże

Post autor: Kreeony »

MarSz chcę synowi zrobić akwarium co do roślin to nie mam takich konkretnych jakie byś proponował ???
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Podłoże

Post autor: wisłok »

Sam "łyknąłem" bezkrytycznie koncepcje choć mam w swoim akwarium wymagające chwasty a świece ilością watów przez pół tego co przedstawiłeś. :|
Mea culpa. niepotrzebnie cię nakręciłem sam zakładając że chcesz bardzowymagające rośliny skoro piszesz o takiej mocy.
Przy 11w na trawnik możesz użyć staurogyne repens, lub marsyllie quadrifolie, na ryzyk fizyk gwiazdę wodną. Drugi i trzeci plan to już szaleństwo gatunków tyle że nie potrafie połowy z pamięci wymienić. Na szybko przypominają mi się cryptocoryny, nadwódka wielonasienna, strzałka pływająca, mikrozoria, wszystkie mchy i wątrobowce, większość żabienic, anubiasy, bolbitis, rogatek, moczarka, limnofilia bezszpułkowa, dysponując odpowiednią wodą onowodki, moczarka kanadyjska, niektóre wywłuczniki...
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podłoże

Post autor: Kreeony »

Właśnie się zastanawiam nad tym oświetleniem teraz jest 3x11W wychodzi 0,9W/l myślałem żeby dać tylko 2x11W wtedy wychodzi 0,73W/l. Co do wymagających roślin to nie takie bardzo wymagające , druga sprawa jest taka że dużo mi roślinek nie wejdzie do takiego baniaka , o mchach też myślałem ale nie wiem sam które ;) nie pamiętam ktoś mi na tamtym forum mówił że Gałęzatka Kulista nie może być nawożona i teraz dylemat czy może być czy nie.
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Podłoże

Post autor: wisłok »

Precz szatanie!!! Jak ci się to rozlezie po akwarium do końca życia będziesz sobie pluł w brode że to kupiłeś. Chyba że nie przewidujesz innych roślin to zbiornik obrośnięty tym wygląda bardzo ciekawie.

Jak mowa o nawożeniu przy tym, nazywajmy rzeczy po imieniu glonie to z tego co wiem nic oprócz carbo mu nie przeszkadza. Ale nawożenie jest przy samej gałęzatce zbędne, no może nieco wolniej będzie rosnąć. Jak na glon przystało jakość i moc światła jest niemal dowolna, byle by coś świeciło min. 8h.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Podłoże

Post autor: tomek62 »

Uważam, że CO2 (butla) jest zbędne. Z oświetleniem też szaleństwo. Tak jak wspomniał Marsz 1*11W wystarczy. Poszukaj na forum, necie jakie mniej więcej rośliny planujesz. Myślę, że podłoże aktywne wzmocnione kulkami gliniano torfowymi zupełnie wystarczy. Oczywiście plus nawożenie.
Tomek
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podłoże

Post autor: Kreeony »

Myślałem żeby takie podłoże kupić AQUA ART SUBSTRAT II ale jak patrzałem na allegro to nie ma 3kg tylko jest 5,4kg są mniejsze po 1kg z groszami a mi będzie potrzebne gdzieś około 3kg , chyba że ktoś ma na sprzedasz jakieś podłoże około 3kg to chętnie kupię. Teraz co do oświetlenia to będzie tylko 2x11W to wyjdzie 0.73W/l i tyle wystarczy co do roślin poszukam sobie na forum jakieś ładne ;) i potem do dzieła a co do tej butli to na razie nie będę kupował zobaczymy jak będzie wszystko śmigało bez butli.
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Podłoże

Post autor: wisłok »

Ale przy świetle pozwyżej 0,5w/l potrzeby roślin znacząco rosną i wymusza to suplementację nawozów i węgla.
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Podłoże

Post autor: Daro »

wisłok pisze:Precz szatanie!!! Jak ci się to rozlezie po akwarium do końca życia będziesz sobie pluł w brode że to kupiłeś. Chyba że nie przewidujesz innych roślin to zbiornik obrośnięty tym wygląda bardzo ciekawie..
Zwykła gałęzatka jest łatwa do kontrolowania , mało kiedy się w sposób niekontrolowany i ''szatański" po akwarium rozrasta , co innego Oedogonium sp. (Fuzz algae) - bardzo podobne , bo chyba to masz na myśli ...
Na jedno i drugie jest sposób ... Easy Carbo , ten preparat trzyma je w ryzach i hamuje ich wzrost.
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża”