ASII+

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

ASII+

Post autor: Big daddy »

Aqua Substrate II+
Wg. producenta:
Aqua Substrate II+ to ulepszony produkt nowej generacji, przeznaczony specjalnie do twardszej wody, najczęściej występującej w Europie (mocniejsza korekta bufora pH). Dodatkowo, dzięki innowacyjnej technologii, zapewnia o 25% dłuższe działanie oraz odżywianie roślin. Produkt dostępny jest w kolorze czarnym oraz ciemnobrązowym, pakowany jest w torby 5,4 kg. Torba 5,4 kg Aqua Substrate II+ zawiera ilość podłoża odpowiednią dla akwarium o pojemności ok. 40 litrów. W nowo zakładanym akwarium należy pokryć powierzchnię dna ok. 5-6 cm warstwą Aqua Substrate II+.

Główne cechy AquaSubstrate II+ to:

-Długotrwałe nawożenie: AquaSubstrate zawiera wolnouwalniający się nawóz dla roślin o długotrwałym działaniu.

-Klarowanie wody: AquaSubstrate przywraca przejrzystość wody, usuwa kolory i zmętnienia spowodowane np. drewnianymi elementami dekoracyjnymi wnętrza akwarium.

-Stabilizuje pH wody: AquaSubstrate miękcza wodę do poziomów właściwych dla naturalnych obszarów występowania większości roślin i ryb, pielęgnowanych w naszych akwariach. Stabilizuje bufor pH.

-Zdrowie dla korzeni: porowata struktura AquaSubstrate gwarantuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej i jest doskonała dla zdrowego wzrostu i odżywiania korzeni roślin.

-Naturalny wygląd AquaSubstrate doskonale komponuje się z aranżacją akwarii roślinnych.

Z moich 10 miesięcznych doświadczeń z tym podłożem wynika kilka wniosków, wygląd kwestja gustu mnie podłoże koloru czarnego przypadło do gustu, Woda jest klarowna podłoże pyli przy większych robotach jednak nie mogę powiedzieć że jest to uciążliwe, raczej normalna sprawa.
Sam start na tym podłożu odbył się bez żadnych niespodzianek, zero glonów, parametry wody do opanowania widać że granulat spełniał swoje zadanie znakomicie i prawdą okazały się twierdzenia, że jest do dobre podłoże dla początkujących i mniej doświadczonych akwarystów ( jest to wynikiem spokojniejszego, wolniejszego uwalniania pierwiastków).
Podłoże podobnie ja inne substraty chłonie mocno fosfor także cały czas trzeba monitorować jego poziom w akwarium, aby nie nabawić się zielenic.
W ostatnim czasie zauważyłem wzrost twardości węglanowej, ze stabilnego KH-5, wzrost nastąpił do KH-8, może to świadczyć o "końcu" podłoża może ale nie musi będę bacznie obserwował i poinformuję jeżeli sytuacja się potwierdzi. Rośliny również nieco zwolniły więc być może coś jest na rzeczy.
Opinie o tym podłożu są różne więc prosiłbym użytkowników obecnych bądź byłych o wpisy swoich doświadczeń w tym temacie, aby nie powielać stereotypów i pomóc innym przy wyborze podłoża. Sam mógłbym napisać jeszcze kilka zasłyszanych opinii, np o tym że podłoże się szybko rozpada, bądź "sypie" do wody związkami azotu ale sam jeszcze niczego podobnego(na razie ;) ) nie doświadczyłem więc nie będę rozsiewał niepotwierdzonych opinii.
Cena...
Wiadomo że żaden substrat to tanich nie należy ale akurat ASII+ leży w dolnej granicy cenowej.
Jeśli ktoś ma jakieś pytanie bądź opinie na temat tego podłoża zapraszam do tematu :!:
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: ASII+

Post autor: Godween »

Tak, potwierdzam bardzo dobry start na tym podłożu. Jednak jego żyzność jest przereklamowana, ale ja osobiście uważam to za zaletę. Bardzo żyzne podłoże nigdy nie wiem jak się zachowa i w końcu ile czego mam sypać bądź lać, a jak się lekko wyjałowi, to już wszystko jasne.
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
mistrzu53
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lutego 2014, 22:30
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: mistrzu53 »

Również polecam, wsypałem tylko 5,4kg do 200L ale roślinki rośną całkiem nieźle, nie mam też problemów z wodą.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: ASII+

Post autor: Big daddy »

Mistrzu ja to wystarczyło?
Coś jeszcze musiało tam być opisz trochę więcej...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
mistrzu53
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lutego 2014, 22:30
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: mistrzu53 »

Wsypałem worek ASII+ a na substrat wysypałem piasek, jakieś 10kg. Miejscami podłożyłem kulki glinniano-torfowe. Dodatkowo trochę nawoziłem mikro, makro i carbo. Z pewnych powodów mam tylko 2x21W światła ale to wkrótce się zmieni. Planuje restart, do starego substratu dołożę worek nowego i zobaczę jak to się spisuje.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: ASII+

Post autor: Big daddy »

Kurczę trochę szkoda aktywnego substratu przy takich kombinacjach...Oprócz walorów czysto praktycznych takie podłoża maja również wymiar estetyczny i zasypywanie gotowego substratu nie jest najlepszym pomysłem. Są lepsze metody...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
mistrzu53
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lutego 2014, 22:30
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: mistrzu53 »

Piasek był potrzebny dla zbrojników, a rośliny rosły w zadowalającym tempie więc myślę że było ok.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: ASII+

Post autor: Big daddy »

Jesli ryby wymagają odpowiednich warunków to OK ale można utworzyć im odpowiednią strefę lub cały biotop bez zasypywania piaskiem drogiego przecież podłoża, choć jak już pisałem "kto bogatemu zabroni"..
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
mistrzu53
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lutego 2014, 22:30
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: mistrzu53 »

Twoim zdaniem przysypanie piaskiem w jakiś sposób zmienia działanie substratu? W swoim akwarium dołożyłem aktywne podłoże dla lepszego wzrostu roślin oraz dla stabilizacji podłoża.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: ASII+

Post autor: Big daddy »

Nie zmienia działania, jednak są tańsze sposoby np substrat podżwirowy równie skuteczny i dedykowany do takich właśnie sytuacji. Ale jak napisałem "kto..." Twoja sprawa co tam masz w akwarium i nawet Adę możesz sobie żwirkiem zasypać bb/
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
mistrzu53
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lutego 2014, 22:30
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: mistrzu53 »

Możesz przytoczyć jakiś przykład substratu do przysypania żwirkiem?
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: ASII+

Post autor: Tomaszewski »

Najlepszy substrat (nie granulat) jaki stosowałem to ziemia ogrodowa z dodatkiem gliny, torfu i węgla drzewnego. Wszystko rosło naprawdę MEGA. A cena za litr to 3zł, byłoby taniej gdybym sam to pomieszał ale przy małych ilościach nie opłaca się kupować wszystkich materiałów osobno.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: ASII+

Post autor: Big daddy »

Mogę np Tropica więcej znajdziesz wpisując w google "substrat podżwirowy".
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
SistersOfMercy
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 listopada 2013, 22:25
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: SistersOfMercy »

Big daddy pisze:Kurczę trochę szkoda aktywnego substratu przy takich kombinacjach...Oprócz walorów czysto praktycznych takie podłoża maja również wymiar estetyczny i zasypywanie gotowego substratu nie jest najlepszym pomysłem. Są lepsze metody...


Z drugiej strony jednak często nieszablonowe podejście wskazuje na nowe możliwości. Czasami łamanie schematów przynosi niespodziewane rezultaty. Poczekajmy jakie przyniesie efekty taka kombinacja.
Awatar użytkownika
mistrzu53
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 lutego 2014, 22:30
Płeć: On

Re: ASII+

Post autor: mistrzu53 »

Za +/- 2 tygodnie baniak w tej kombinacji powstanie od nowa. Dołożę jedno opakowanie substratu i może trochę światła. Dla mnie to rozwiązanie jest ok. Worek 5,4kg kosztuje średnio 60 zł. Nawet jeśli kupię dwa worki to według mnie nie jest to dużo a efekty są naprawdę super. Co do pomysłu z ziemią, ze zbrojnikami lubiącymi kopać w podłożu takie coś nie przejdzie. Po kilku dniach miałbym chmurkę ziemi w wodzie. Tak więc na chwilę obecną zostanę przy obecnej metodzie czyli substrat na dno a na nim piasek. Może uda mi się zrobić relacje z restartu akwarium i będzie można śledzić postępy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża”