prosze o pomoc

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: prosze o pomoc

Post autor: MarSz »

KODI pisze: Wiem jak wk... pusty baniak :))
Dużo mniej niż baniak pełen śniętych ryb.

Co do bakterii - lejesz od razu jak pisał KOdi z godnie z instrukcją - potem dolewasz zgodnie z instrukcją.

Same z siebie nie zaszkodzą (nie ma szans) natomiast ja twierdzę, że pośrednio mogą - jeśli ktoś kto je wlał sadzi, że od razu dzięki nim ma wszystko załatwione to właśnie tak może sobie zaszkodzić.

Bakterie dodane do akwarium się namnażają - jak mają pożywkę - ten proces musi potrwać.
Namnażają się we wkładach filtra ale on akurat odgrywa tutaj drugorzędną rolę - największa ilość bakterii jest w podłożu (jeśli jest odpowiednie podłoże).

Zamiast wpuszczenia kilku ryb, by narobiły "kup" lepiej jest wlać z innego akwarium wodę wyciśniętą z gąbki z filtra (albo nawet do podmiany zastosować trochę takiej wody).
Jeśli wyciśniesz gąbkę ze stabilnego akwarium na gąbki w twoim filtrze to pomoże dużo bardziej.



Natomiast jeśli chodzi o twoje pytanie o filtr - odpowiedź może być i tak i nie.

Jeśli masz pewność, że w akwarium, z którego bierzesz filtr (to samo się będzie tyczyło opisanego wcześniej wyciśnięcia wody z gąbki razem z syfkiem w niej zgromadzonym) nie ma żadnej choroby, pasożytów, szkodliwej chemii to bierz go w całości i podłącz jak jest (postaraj się tylko by czas przenosin był możliwie krótki).

Jeśli jednak istnieje takie ryzyko to zalecałbym umyć i odkazić.

A jeszcze jednak kwestia mi się przypomniała - tak by Ci naświetlić temat.

Piszesz, że ryby muszą zanieczyścić, żeby bakterie miały co przetwarzać - nie jest to jedyny sposób.

Bakterie same w sobie to organizmy żywe.
Jak je wpuścisz do akwarium w odpowiedniej ilości to osiądą na złożach filtracyjnych (gąbki w filtrach itp oraz podłoże) i zaczną się namnażać jeśli mają co "jeść" i wkrótce zaczną robić dobrą robotę.

Jeśli jednak zbiornik jest całkowicie nowy i nie ma za dużo martwej materii organicznej to spora część bakterii może tego nie przeżyć - dostarczając tym samym materię organiczną do tych co przeżyły. Jeśli ten proces ruszy powoli to wszystko ok.

Dlatego zasadniczo preparaty bakteryjne nie mogą zaszkodzić w stabilnym akwarium ale trzeba się stosować do zaleceń. Przy znacznym przedawkowaniu należy się liczyć z konsekwencjami odwrotnymi do zamierzonych - czyli są już złoża bakteryjne z bakteriami ale w niezbyt wielkiej ilości - dolewasz dużo za dużo bakterii licząc, że sobie poprawisz a tu niespodzianka - bakterie padają masowo zatruwając wodę.

Nie wiem na ile ta teoria jest potwierdzona - ale gdzieś to kiedyś wyczytałem i wydaje mi się to mieć sens. Dlatego nawet z bakteriami bym uważał w myśl zasady że wszystko co w nadmiarze może też zaszkodzić.
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: prosze o pomoc

Post autor: KAMYK »

michalpw85 pisze: pare rybek zeby zaczeły srac bo bez tego cykl nie ruszy
Możesz np:trochę pokarmu wrzucić i też będzie ok ;) ,a jak już będziesz wpuszczał obsadę to stopniowo,a nie wszystko na raz bo możesz zachwiać cykl.
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
dorin00
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 września 2014, 17:56
Płeć: Ona

Re: prosze o pomoc

Post autor: dorin00 »

mnie też tak doradzali żeby odczekać jakiś czas i dopiero stopniowo po kilka sztuk wpuszczać żeby się nie zachwiało wszystko, także spokojnie, cierpliwości, chyba nie chcesz znowu mieć deficytu rybkowego ;p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”