TROPHEUS sp. KASANGA

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: KODI »

Obrazek

Tropheus Moori sp. Kasanga to jedna z najbardziej barwnych odmian Tropheus-a.Ryby należą do kilku podgatunków i odmian barwnych, których jest około 120, u nas można je kupić z tzw. odłowu .
Odłów zwykło się nazywać pokolenie F0. Tropheus-y to endemiczne pielęgnice zamieszkujące jezioro Tanganika. Tropheusy to ryby stadne, wymagające dużego akwarium (wydaje się że 240l to minimalny litraż). Pielęgnice te najlepiej trzymać w akwarium jednogatunkowym, mieszanie odmian łączy się z bardzo dużym ryzykiem krzyżówek! Do wystroju akwarium najlepiej użyć piasku oraz tufu wapiennego bądź łupków piaskowca. Trofcie to ryby roślinożerne, podajemy im szpinak, sparzoną sałatę (jeśli mamy pewność że jest czysta ekologicznie), pokarmy zawierające spirulinę. Co jakiś czas można podawać solowca oraz cyklop. Ryby z rodzaju tropheus są bardzo podatne na chorobę zwaną Bloat. Jest ona spowodowana stresem, niewłaściwym karmieniem oraz pokarmem mięsnym.
Tropheus sp. Kasanga to gatunek występujący od rzeki Kalembo aż do Katangi. Jest to bardzo barwny tropheus, w literaturze można spotkać go pod nazwą Red Rainbow. Górna część ciała tego trpeheusa jest oliwkowa w pionowe żółtawe paski. W dolnej części ciała występuje żółta plama.

Pielęgnica brabancka Moora (Tropheus moorii) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.

Występowanie: litoral skalisty całego Jeziora Tanganika w Afryce, na głębokościach 2 – 3 metrów. Gatunek endemiczny.

Opis

Ciało lekko bocznie spłaszczone, krępe, wysoko wygrzbiecone. Szeroki otwór gębowy skierowany w dół. Znanych jest ponad 50 form barwnych. Dorastają do ok. 14 cm.

Terytorialne, agresywne wobec przedstawicieli tego samego gatunku. Wymagają dużego akwarium z kryjówkami wśród kamieni. Jedną z metod rozproszenia agresji jest trzymanie dużej liczby osobników w odpowiednio dużym zbiorniku. W dużych stadach tworzą struktury hierarchiczne. Wprowadzenie nowych osobników do takiego stada jest bardzo trudne.

Na okres rozrodu dobierają się w pary. Samica składa na oczyszczonej skale kilkanaście dużych ziaren ikry. Zapłodnioną przez samca ikrę samica inkubuje w pysku przez około sześć tygodni. Potrafi w tym czasie pobierać pokarm nie wypuszczając narybku z pyska.

Lubią zeskrobywać glony z kamieni. Wymagają urozmaiconego pokarmu. Nie należy podawać rureczników (Tubifex), serca wołowego , czerwonych larw komarów i ochotki.
Załączniki
Młody osobnik
Młody osobnik
P1020994.JPG (37.38 KiB) Przejrzano 14445 razy
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: kradek »

Piękna ryba o bardzo ciekawych i nietypowych zachowaniach:)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: bynio67 »

kradek pisze:Piękna ryba o bardzo ciekawych i nietypowych zachowaniach:)
Sorry kradek, ale zachęciłeś mnie swoim krótkim zdaniem, abym Cię prosił o podzielenie się ze mna(mam nadzieję że nie tylko), spostrzeżeniami nt. zachowań Kasangi.
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: TROPHEUS MOORII KASANGA

Post autor: kradek »

Głównie chodzi o sentyment... Nabyłem jakieś 8-9 lat temu jako "odłów" przez przypadek (podczepka pod zakupy grupowe) w ilości 8 szt. Na chwilę obecną mogę stwierdzić że na 100 nie był to odłów, ale w tamtych czasach nie łatwo było o takie ryby, więc kto by na to zwracał uwagę.... Pływaly w zbiorniku 140x45x40, kupine osobniki 5-7cm. Jako że były to moje pierwsze takie ryby od początku wydawały się "inne". Sam sposób poruszania się po zbiorniku ( bardzo szybkie zdecydowane ruchy skokami, głowa lekko wyżej, zawsze sprawiają wrażenie że dokladnie wiedzą co się dzieje w akwa i poza nim - lekki ruch ręką powodował że ryba "miała Cie na uwadze") sprawiał że czyniło je to wyjątkowymi :) Z czasem jak dorastały i wytwarzała się hierarchia w stadzie wyraźnie było widać który samiec dominuje nad 2 słabszymi, zajął ponad połowę zbiornika (nie wpuszczał ani 2 samców ani 3 samic które siłą rzeczy musiały iść na "wolny teren") jego kolorystyka oraz poziom nastroszenia były imponujące. Samice które z nim pływały także były bardziej kolorowsze od tych pozostałych, samce o dziwo pływały razem jakoś specjalnie nie zwracając ani uwagi na siebie, ani na samice... Potomstwa się niestety nie dochowałem, chodź samiec zalecał się do obu samic. Zaloty polegały na początkowym skubaniu po brzuchu, gdy samica oddała ten naprężony "wibrował" xd Rybki wraz z baniakiem musiałem niestety wydać po 2 latach przygody z powodów osobistych:(
Jedną z ciekawszych rzeczy które przy nich odkryłem to że gdy szybko położy się ręke na szybie, dominujący samiec zawsze ucieka w popłochu, reszta ekipy przeważnie zostaje lub wchodzi w stan "zaczajki". Ciekawe było także że każdy poza mną kto podchodzil do akwa powodował w nim pustkę... Jednyny domownik którego z czasem zaakceptowały to kot;p Wychodziły przy "obcych" tylko jak poczuły pokarm...
W swojej przygodzie z trofkami przerabiałem jeszcze bemby, duboisi (obie bardzo fajne) lecz finalnie wróciłem do Moorii, tyle że Kasakalawe. Zdążyły już przejść rozszczelnienie akwa oraz dwa udane tarła;) Zachowania prawie identyczne jak u kasangi.
KODI pisze:Terytorialne, agresywne wobec przedstawicieli tego samego gatunku. Wymagają dużego akwarium z kryjówkami wśród kamieni. Jedną z metod rozproszenia agresji jest trzymanie dużej liczby osobników w odpowiednio dużym zbiorniku. W dużych stadach tworzą struktury hierarchiczne. Wprowadzenie nowych osobników do takiego stada jest bardzo trudne.
Agresja jaką przejawiają to już inna bajka... I to nie tylko względem swojego gatunku... Ważne gdy widzimy że któraś rybka jest widocznie poobijana trzeba ją natychmiast odzielić od reszty gdyż prędzej czy później zostanie zabita... Jednym z lepszych rozwiązań dla słabszych osobników jest sporo nurzańca w którym rybka się dobrze schowa;) Z wszelkich grot, jaskiń itp będzie wypędzana przez silniejszych, do nurzańca rzadko kiedy podplywały.
Najbardziej bym Ci polecał stadko z 8 szt do dna 120x45, sporo kamieni i nurzańca, duża nadfiltracja oraz żadnych innych ryb poza nimi;)
Co do żywienia to przede wszystkim pokarmy oparte na spirulinie (36, 40%), cyklop (raz na tydz, raz na dwa), czasem szpinak, raz w tyg mech java lub stringy (szaleństwo!;P)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: KODI »

Dużo narazie nie mam do powiedzenia jeżeli chodzi o kasangę :roll: Mam okazy ok 6-7cm.Dlatego jeszcze nie mają możliwości dominacji nad innymi.Bosem w moim (małym) baniaku jest samiec Duboisi.Na dzień dzisiejszy posiadam 6 dorosłych trofeusów .Co zauważyłem :mimo małego zbiornika ,ciągłych walk itp. jak dotychczas nie zanotowałem żadnych zgonów :!:
Niedawno od szczupaka ,wziąłem dwie bemby,jeden z samczyków (jak się okazało )był dosyć mocno poturbowany (z obgryzionymi płetwami itp.)-myślałem ,że u mnie w zbiorniku dokończy żywota :( Jednak po paru dniach ,zauważyłem,że odżył i zaczęły mu odrastać płetwy :D Przy tak dużym przerybieniu jakie posiadam ,jestem zaskoczony ,że nadal wszystko żyje :o Co prawda walki prowadzone są non stop (między każdą rybą) na szczęście nie robią sobie krzywdy :)
To tyle co mogę narazie napisać o trofkach nawiązując do kasangi ;)
POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: BzZzYkU »

KODIEGO trofki są piękne potwierdzam widziałem ma żywo :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: kradek »

KODI pisze:Przy tak dużym przerybieniu jakie posiadam ,jestem zaskoczony ,że nadal wszystko żyje :o
Poniekąd to jest właśnie klucz;) Sporo ryb w baniaku powoduje że każdemu się dostaje po równo i agresja rozkłada się po każdym, tyle że Ty masz tam miks trofków, a to może jeszcze inaczej działać;) Do mnie jakbym wpuścił poturbowanego osobnika (stadko z dominującym samcem - każdy podporządkowany) raczej by go zamęczyły juz na amen... Chodź to tylko przypuszczenia;) Raczej nie mam zamiaru tam nic wprowadzać :)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: bynio67 »

Wiemy że Kodi już nie ma trofci. Ale nie ma sensu(tak myślę, źle myślę?) zakładać nowego tematu nt Kasangi, skoro stary ledwo się rozkręcił :( .
Więc odświeżę temat Tropheus kasanga....
...Piękna, niepowtarzalna, urzekająca, jedyna w swoim rodzaju...
Jakich jeszcze określeń jest warta rybka która kiedyś została uznana przez nas jako pielęgnica nr 1?
Niedawno spotkałem kolegę który zakupił młode składające się z 12szt stadko. Próbował już z kilkoma gatunkami. Teraz wrócił do branży i powiedział...Jeśli Trofeusy to tylko Kasanga...
Tropheus kasanga. Zaliczana jest do spokojnych przedstawicieli gatunku, czy raczej rozbójniczych?
-Nie ma reguły, to indywidualne cechy osobnicze decydują czy trafiliśmy na stadko, które będzie stwarzało hodowcy trudności. Czy mieliśmy więcej szczęścia i zakupione stado to tzw.baranki.
Czy półtoraroczna kasanga to ryba dorosła czy młoda?
-Kasanga należy do trofci które dłużej dojrzewają, więc w jej przypadku możemy powiedzieć że 1,5r. to ryba młoda.
Nie lubię sobie sam zadawać pytań i na nie odpowiadać. To tak jak spożywanie alkoholu w samotności...Serdecznie zapraszam i zachęcam miłośników Kasangi do pociągnięcia temat. ;)
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: KODI »

bynio67 pisze:Wiemy że Kodi już nie ma trofci.
Odświeżam temat ;) KODI ponownie ma trofcie.

Moja samica sp. Kasanga WF
DSC_0240.JPG
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: Big daddy »

Wow...

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: MarSz »

Ładna, a jak wyglądają samce?
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: KODI »

Samce podobnie tylko więcej czerwonego i kropek :-?
Ciężko im zrobić fotkę bo są tylko trzy i ciągle w biegu :!!
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: KODI »

Bez komentarza :ymblushing:
DSC_0236 (1).JPG
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: MarSz »

To samiec?
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: TROPHEUS sp. KASANGA

Post autor: KODI »

To akurat młody samiec :)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria ryb”