Enantiopus melanogenys kilesa

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Enantiopus melanogenys kilesa

Post autor: bynio67 »

Dawna nazwa Xenotilapia sp. "kilesa". W Polsce przyjęto nazywać ją, jak i inne pyszczaki tego rodzaju Pielęgnicami Pisakowymi
Samiec dorasta do około 12-14 cm samica: 10-12 cm. Gatunek ten powinniśmy karmić tak jak większośc gatunków "Mięsożernej Tanganiki".
Bardzo widowiskowo prezentuje się tarło Kilesów. Samiec buduje gniazdo, zataczając koła o średnicy kilkudziesięciu cm. Jest ono wyraźnie widoczne bo odznacza się szeregiem małych hałd piasku. Brzegi hałd tworzą jakby arenę, są grubiej ułożone na brzegach. Samica inkubuje około 3 tygodnie. Z jednego tarłą możemy osiągnąć od około 30 do 60szt narybku.
W akwarium z Enantiopus melanogenys kilesa, można posadzić również rośliny, których Kilesy nie niszczą. Bardzo efektownie prezentuje się takie jak np.rogatek.
Akwarium o wymiarach dna 150 cm x 60 cm jest optymalne do hodowli większości ryb z tej grupy.
Enantiopus melanogenys kilesa to gatunek mało agresywne i bardzo aktywny na podłożu. Hodowlę ich prowadzi się w haremach, gdzie na jednego samca powinny przypadać ok.3 samice. Fajnie się prezentuą w większych grupach np. 3 samce i 7-9samic.
W celu urozmaicenia i zwiększenia atrakcyjności zbiornika można pomyśleć o wpuszczeniu innych charakteryzujących się równie spokojnym usposobieniem ryb. Idealnym kompanem są gatunki z rodzaju Paracyprichromis. Są to ryby nie związane z podłożem piaszczystym. Pływające w górnych i środkowych częściach zbiornika.
Pielęgnica Piaskowa Enantiopus melanogenys kilesa, nie należy do łatwych ryb w hodowli. Jednak przy zapewnieniu odpowiednich warunków oraz należytej opiece na pewno będziemy się cieszyć pięknym widokiem zdrowych ryb oraz ich narybkiem.
Zdjęcie poglądowe, przedstawia parkę Kilesów, która przygotowuje się do tarła, zaczerpnałem z internetu.
Załączniki
Xenotilapia-Kilesa2.jpg
Xenotilapia-Kilesa2.jpg (32.16 KiB) Przejrzano 1967 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria ryb”