Lepidiolamprologus kendalli nkamba

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Lepidiolamprologus kendalli nkamba

Post autor: bynio67 »

Dziś kilka zdań o Lepidiolamprologus kendalli. Kiedyś się chciałem zabrać za te ryby ale mi przeszło. Po pierwsze dlatego ponieważ, te ryby to typowi drapieżcy.Na ogół są wyjątkowo terytorialne i agresywne wewnątrz gatunkowo, będą zjadać mniejsze ryby.Poza tym samce mogą być również napastliwe w stosunku do samic w czasie tarła. Rozmnażają się w jaskiniach,kopią w podłożu, samce są większe od samic. Dodatkową inną cechą Kendali jest to świetnie skaczą. Więc musimy pamiętać aby nie zostawiać otwartego akwarium. Lepidiolamprologus kendalli jest typowym mięsożercą. W naturze występują tylko w parach lub pojedynczo. Dorastają do około 20 cm. Dla dorosłej pary moim zdaniem absolutne minimum to zbiornik o dł 120cm. Aby dobrała się para, powinniśmy zakupić minimum 6szt, najlepiej z dwóch źródeł. Młode Kendali ponieważ są samotnikami, przeważnie żyją osobno. Zazwyczaj pilnują dna. Część obiera rewir w skałach, inne w górnych strefach zbiornika z dala od konkurentów, które jednak trudno nazwać rewirami.
Młode są dosyć spokojne, ale stopniowo ich temperament zaczyna spędzać coraz częściej sen z powiek hodowcy. Bowiem Lepidiolamprologus nie darzy sympatią innych przedstawicieli tego gatunku. Przykład walki charakteryzujący omawiany gatunek: Ryby w chwili próby sił robią się znacznie ciemniejsze, powoli zbliżają się do siebie, po czym jedna wykonuje atak. Zwykle uderza w bok przeciwnika, który natychmiast ucieka. Wyjątkowo zdarza się, że ryby na moment zczepiają się pyskami. Każda forma agresji trwa krótką chwilę. Pozornie wygląda to na drobne starcie - atak, odskok i koniec, pokonany schodzi z drogi.
Jednak siła tego ataku plus mocna uzębiona szczęka ranią boleśnie konkurenta. Początkowo trudno jest rozróżnić płeć. Lepidio bez problemów przyjmują każdy rodzaj pokarmu. Oczywiście najchętniej pobierają mrożonki, ale nie gardzą też granulatem, czy nawet płatkami. Są wiecznie głodne, prędkość z jaką atakują pokarm jest zdumiewająca.
Ryba piękna, lecz może zniechęcić, nie tylko początkującego akwarystę.
Załączniki
lepidiolamprologus kendalli nkamba.jpg
lepidiolamprologus kendalli nkamba.jpg (26.88 KiB) Przejrzano 3861 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria ryb”