Neolamprologus caudopunctatus

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Neolamprologus caudopunctatus

Post autor: KODI »

Obrazek


ŹRÓDŁO-WIKIPEDIA
Neolamprologus caudopunctatus – słodkowodna ryba hodowana w akwariach.
Rodzina -pielęgnicowate
Zalecane warunki w akwarium -Zbiornik minimum 60 litrów dla jednej pary,piaszczyste dno, dużo szczelin i grot skalnych z przestrzenią do pływania
Temperatura wody - 25 – 27 °C
Twardość wody - twarda 10 - 25 °n
Skala pH - 7,6 - 9,2
Przewodność - 600-620µS
Pokarm - drobny żywy, mrożony i suchy; bardzo wolno opadający na dno

W naturze: Ryba endemiczna Jeziora Tanganika w Afryce. Zamieszkuje litoral piaszczysty w południowej części jeziora, wyłącznie u wybrzeży Zambii. Znajdowana na głębokości od około 1,5 – 25m. W przeciwieństwie do większości muszlowców Caudopunctatus jest muszlowcem fakultatywnym - czyli nie wymaga muszli do rozrodu. W środowisku naturalnym gatunek ten żywi się zooplanktonem i drobnymi larwami. Jest to typowy mięsożerca.

Gatunek ten dorasta do rozmiarów od około 6,5 – 9cm, chociaż rzadko przekracza 7cm (szczególnie akwariach – także tych dużych). Ciało jest lekko bocznie spłaszczone, charakterystycznie dla ryb przydennych spłaszczona jest także strona brzuszna. Kształt walcowaty. Kolor ciała jest perłowo biały, z ujawnianymi w różnych sytuacjach pionowymi, szerokimi, ciemnymi pasami wzdłuż całej długości ciała od głowy do ogona – pasy te sięgają od grzbietu ryby, do mniej więcej ¾ wysokości ciała. Uwidocznienie i ukrycie pasów zajmuje rybce nawet ułamki sekund, kiedy to widać szybkie przebłyski kolorów.

Oczy ryby mają jaskrawą, błękitną obwódkę, której intensywność koloru zależy od nastroju ryby, jej stanu zdrowia, a także oświetlenia.

Narybek w wieku około 3,5 miesiąca

Płetwa grzbietowa u N. Caudopunctatus jest koloru żółtego, im bliżej krawędzi tym mocniej; płetwa ta biegnie przez niemal całą długość ciała ryby, jest ostro zakończona.

Narybek w wieku około 5 dni. Nad młodymi widać opiekującą się matkę.

Płetwy piersiowe, tak jak i u innych muszlowców, mają kształt zbliżony do szerokiego grota strzały, zakrzywionego u końca do tyłu. Kształt płetwy ogonowej jest półkolisty. Płetwa brzuszna ma kształt wydłużonej elipsy. Wszystkie płetwy ryby, za wyjątkiem płetw piersiowych, są nakrapiane białymi punktami, tworzącymi linie wzdłuż najdłuższej krawędzi płetwy. Takich linii jest kilka, równoległych do siebie, o coraz mniejszej gradacji koloru i wielkości.

Dymorfizm płciowy: Dymorfizm tego gatunku jest mało widoczny. Najbardziej rzucającym się w oczy wyróżnikiem płci jest, w okresie dorosłości ryby, wielkość ciała – samiec znacznie większy od samicy, różnica nawet 3cm. U niektórych samców, płetwa ogonowa ma intensywnie żółtą krawędź; nie jest to jednak warunkiem. Również u części samców, w okresie tarła, uwidacznia się intensywniejsze ubarwienie kropkowanej linii na płetwie grzbietowej. Najłatwiej rozpoznać płeć u dobranych par, gdzie łatwo zauważyć subtelne różnice w wyglądzie, oraz u dorosłych osobników znaczną różnicę w rozmiarze.

Ryby raczej spokojne. Średnio (do mocno w przypadku zbyt małego rozmiaru akwarium) terytorialne wobec innych przedstawicieli swojego gatunku, inne ryby są zazwyczaj ignorowane. Wyjątkiem od takiego zachowania jest okres tarła i odchowania narybku, wtedy to samiec i samic potrafią zawzięcie odpędzać także znacznie większe gatunki od siebie. W okresie tarła dodatkowo samiec agresywnie odnosi się do swojej samicy, zmuszając ją do pozostawania w pobliżu gniazda, gdzie ta pilnuje ikry, a później narybku. N. Caudopunctatus jest silnie monogamiczny, i pomimo, że można trzymać razem 1 samca z większą ilością samic, to praktycznie nie możliwym jest aby tarło odbywał z więcej niż jedną, wybraną.

Gatunek ten jest dość odważny i „ciekawski”, rybki te interesuje każdy ruch w pobliżu, każda zmiana w otoczeniu, czy nawet różnice w natężeniu światła – oczywiście żaden z tych czynników nie może następować zbyt gwałtownie, co ryby na pewno spłoszy – chociaż i to nie na długo. W momentach stresujących najczęściej dochodzi do ujawniania, normalnie niewidocznych, pasów oraz nastroszenia płetw. W naturze bardziej płochliwy. Gatunek ten jest bardzo dostojny, co w połączeniu z ciekawością, prowadzi do tego, że ryby te paradnie przepływają przy przedniej szybie akwarium, manifestując swoją obecność.

Obrazek
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Neolamprologus caudopunctatus

Post autor: bynio67 »

Ostatnio na niemieckim forum spotkałem się z taką oto odmiana Neolamprologus caudopunctatus "Red Fin. Autor nazywa ja "Sambia"., Proszę spojrzeć, prawda że wyglądaja uroczo. :shock:
Załączniki
Neolamprologus_caudopunctatus- red fin.jpeg
Neolamprologus_caudopunctatus- red fin.jpeg (46.78 KiB) Przejrzano 4712 razy
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Neolamprologus caudopunctatus

Post autor: BzZzYkU »

fakt piękne ;) zresztą oby dwa są śliczne ;)

dodano 26 kwie 2013, 22:35 :

no to pora na mnie :) posiadam ten gatunek chyba od 2 tygodni :) jak dla mnie jest on najspokojniejszy z całej obsady. Hoduje je z Neo. brichardi, Juli. transcriptus, ex. Signatus :) nawet wobec muszlowców Signatusów nie ma żadnych zatargów :) polecam ten gatunek. Tylko warunkiem rozłożenia się agresji tego gatunku i jest pojemność zbiornika ! moim zdaniem ! :) jeżeli chodzi o połączenie z Transcriptusami to zdecydowanie naskalniki są górą. A Brichardi wobec Caudopunctatusów ? Tak jak by wg dla Siebie nie istniały wg nie zwracają uwagi na siebie :)

dodano 26 kwie 2013, 22:37 :

dodam jeszcze że do warunku rozłożenia się agresji tego gatunku dochodzi dobranie odpowiedniej obsady :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria ryb”