Synodontis multipunctatus

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Synodontis multipunctatus

Post autor: BzZzYkU »

Przedstawie bardzo ciekawy a zarazem najbardziej popularny gatunek suma zamieszkującego afrykańskie jezioro Tanganika.
Sum ten dorasta do do 15 cm. Są to ryby wszystkożerne, ich dieta powinna składać się z solowca ale również z owoców i warzyw oraz spiruliny.
Samce posiadają wyraźnie zaznaczoną brodawkę płciową. Rozród tego suma jest podobno bardzo ciekawy oglądany na żywo. Dominująca samica dopuszcza do siebie wybranego samca. Ryby podrzucają ikrę wycierającym sie innym rybom pyszczakom z jeziora Tanganiki. Dlatego z tego powodu akwarysci nazywają je kukułkami.
W warunkach naturalnych ich „ofiarami” najczęściej padają Ctenochromis horei. W warunkach akwariowych sumiki podrzucą ikrę pielęgnicom które akurat odbywają tarło.
Pierwszym pokarmem młodych sumów jest ikra, następnie narybek pielęgnic inkubowany wraz z nimi w pysku.
Synodontis multipunctatus jest kanibalem, w efekcie pysk samicy opuszcza jeden, czasami dwa sumy. W warunkach hodowlanych by uzyskać większą ilość przychówku należy wyjąć ikrę z pyska inkubującej samicy. Jest to bardzo ciekawy sum do zbiornika z rybami z jeziora Tanganika.

Wymaga wody o pH 8-8,5 oraz temperatury 24-27 stopni C. Do wystroju akwarium używamy kamieni i skał tworzymy dużo grot aby miały gdzie się chowac. To tyle co wiem na jego temat może ktoś coś więcej dopowie ;) ?
Załączniki
Synodontis multipunctatus.jpg
Synodontis multipunctatus.jpg (41.17 KiB) Przejrzano 6442 razy
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: MarSz »

Ja nie dodam nic sensownego poza wielkim zdziwieniem. Rozwalił mnie ten opis. Ciekawe zachowanie ryby która uważałem za popularna i powszechnie znaną.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: KODI »

Z synodontisem jest trudna sprawa ,wcale Marcinie nie jest to rybka tak powszechnie znana jak się uważa, ponieważ zanych jest ponad sto odmian tego gatunku.Najczęściej w sklepach zoologicznych sprzedawana jest pod nazwą "opaczek" z powodu pływania do góry brzuchem niektórych odmian.
Synodontisy żyją m.in. w j.Malawi , j.Tanganika ,j.Wiktorii a także w Amazonce :idea:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: BzZzYkU »

MarSz pisze:Rozwalił mnie ten opis. Ciekawe zachowanie ryby która uważałem za popularna i powszechnie znaną.


może i dla Ciebie nie jest ciekawy, ciągle słyszy się tylko o pielęgnicach z jeziora Tanganika a mało się bardzo mówi o sumowatych przedstawicielach z tego jeziora... próbuje coś wnieść na forum w kierunku tanganiki i są ta informacje które zdobywam czytając literature i opisy doświadczeń a także i oglądając filmy. Skoro taki jesteś, to czemu sam nic w tym kierunku nie zrobisz ?
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: KODI »

Rozumiem ,że MarSzowi chodziło ,że są to ryby powszechnie znane i często do zdobycia w sklepach ;)
Co do powszechności to się zgadzam ,tylko której odmiany :roll:
Kiedyś sprzedawcę zapytałem ,jakiej odmiany jest oferowany synodontis.Niestety nie odpowiedziano mi na to pytanie ,"poprostu opaczek" :?
bynio67 miał kiedyś (może jeszcze ma) synodontisa ,miał napewno dwa i najzabawniejsze ,że dwóch różnych odmian ,ja także posiadam tego sumika jeszcze innego niż ma (miał) bynio :shock:
Tak jak pisałem odmian jest wiele ,więc łatwo się pomylić ,odmiany z j.Malawi rosną nawet do 20cm. :idea:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: BzZzYkU »

Postaram się napisać osobny Temat i pokazać różne odmiany synodontisa ale to może jutro
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: MarSz »

BzZzYkU pisze:
MarSz pisze:Rozwalił mnie ten opis. Ciekawe zachowanie ryby która uważałem za popularna i powszechnie znaną.


może i dla Ciebie nie jest ciekawy, ciągle słyszy się tylko o pielęgnicach z jeziora Tanganika a mało się bardzo mówi o sumowatych przedstawicielach z tego jeziora... próbuje coś wnieść na forum w kierunku tanganiki i są ta informacje które zdobywam czytając literature i opisy doświadczeń a także i oglądając filmy. Skoro taki jesteś, to czemu sam nic w tym kierunku nie zrobisz ?
Kurcze - prosty przykład jak to surowy tekst może być odebrany przez czytelnika totalnie odwrotnie niż była intencja piszącego. No cóż - przepraszam BzZzYkU ale słaby jestem w tych wszystkich emotikonach i uśmieszkach mających nieco pomóc w przekazaniu emocji w tekście.

Mój post miał mieć charakter i wydźwięk pozytywny:
BzZzYkU pisze:
MarSz pisze:Rozwalił mnie ten opis.

Znaczy, że zrobił na mnie mega pozytywne wrażenie, kopara opadła, zaskoczył mnie, nie słyszałem o tym wcześniej - nie wiem jak to jeszcze ująć...
BzZzYkU pisze:
MarSz pisze:Ciekawe zachowanie ryby która uważałem za popularna i powszechnie znaną.
Bo za taką tą rybę uważałem - widziałem ją wiele razy (lub jej ziomka jak Kodi pisze, że jest ich wiele) i nigdy mnie specjalnie nie zainteresowałą (poza stwierdzeniem - fajny sumik) bo nie wiedziałem nic o jej ciekawych "kukułczych" i "kanibalistycznych" zachowaniach (nie ma co ukrywać - niezbyt popularnych w świecie ryb - zwlaszcza podrzucanie ikry). Więc chciałem przekazać, że teraz za każdym razem będę na nią patrzył z zupełnie innej perspektywy i dziekuję za taką ciekawostkę.

Masz ci los jak to można czasem chlapnać i namieszać - mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe.
A bardzo doceniam wkłąd Twój i innych osób w forum - czytam wszystkie tematy o rybach ucząc się wiele a nie dodając wiele bo i co mam dodać jak nie znam się na nich.
Ubolewam również nad faktem, że nie mogę za wiele przekazać w dziale i w tematyce, w której czuję się mocniejszy czyli krewetki i rośliny bo po prostu z powodów niezależnych ode mnie nie mam na to czasu (staram się zawsze napisać rzeczowo i konkretnie a to wymaga odpowiedniego podejścia a nie napisania postu na szybko). Mam nadzieję, że jak już rozwiąże sie większość moich osobistych problemów, to wrócę do bardziej treściwego pisania na forum.
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Synodontis multipunctatus

Post autor: BzZzYkU »

zrozumiałem ;) również ja przepraszam za źle odebranie i za taka treść wyższego postu ;) ostatnio ciągle coś źle rozumiem, fajnie że sie wszystko wyjaśniło ;).

Apropo podrzucanie ikry to wspólna cecha większości ryb z rodziny sumowatych w j. Tanganika ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria ryb”