Niepokojący test parametrów

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
piotr0234
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 26 października 2013, 21:08
Płeć: On
Lokalizacja: Śląskie okolice Mykanowa

Niepokojący test parametrów

Post autor: piotr0234 »

Witam!
Dzisiaj pierwszy raz (odkąd interesuje się akwarystyką) wykonałem test parametrów wody Oto one:
-No3 50 mg/L
-No2 0.5
-GH 16< !!! (woda u mnie jest MEGA twarda)
-KH 20< !!!
-Ph 7.5
-Cl2 0.5
wiem że złe (no3 no2 mam takie ponieważ mam do **** filtr i będzie nowy zew.)
Jak je doprowadzić je do porządku ???
Dzięki za odpowiedzi
Obecnie:
-112 LT
60l Azja
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: MarSz »

NO3 na poziomie 50 to nieraz z tego co mi wiadomo jest w Częstochowskiej kranówce (niech mnie ktoś poprawi jesli się mylę, ale wydaje mi się, że już ktoś to pisał).

GH na poziomie 16 to jeszcze nie jest "MEGA twarda" - co chcesz trzymać w akwarium? Jakie rośliny i ryby?
Powiedziałbym, że to jest raczej przeciętna kranówka, na której przeciętne akwarium towarzyskie "pociągniesz".

Ciekawe natomiast wydaje się KH bo większe od GH.

W teorii powinno być niższe.
Jednak teoria teorią, a z tego co mi wiadomo (tez mi się gdzieś o uszy obiło), to taka sytuacja może wystąpić i może być wynikiem metody pomiaru. Tak na prawdę to testy na kH nie mierzą kH tylko pomiar jest pośredni i jeśli jakieś składniki (nie wiem jakie bo się nie znam ale może ktoś uszczegółowi) występują w większej ilości to wpływają na pomiar.

Jest też możliwość, że źle mierzysz, masz stare testy lub się pomyliłeś w interpretacji pomiaru (zmiany koloru) albo nie nalałeś takiej samej ilości wody to pomiaru gH co kH.
Można zwiększyć dokłądność pomiaru dodając np. zamiast 5ml wody 10ml wody - wtedy jedna kropla to będzie nie jeden stopień w skali, a pół stopnia.
I tak np. jeśli do jednego pomiaru wlałeś 4,5 ml a do drugiego 5,5ml to już masz błąd (jak się nie mylę) na poziomie 10 procent.

Natomiast jak można te parametry poprawić?

NO2 i NO3 obniżysz na kilka sposobów ale przede wszystkim musisz poprawić cykl azotowy co możesz zrobić poprzez:
- zwiększenie powierzchni złoża bakteryjnego (wkłady w filtrze)
- zwiększenie ilości bakterii (dodanie bio starterów - ale to czasowe - jak nie będzie złoża to na dłuższą metę nie pomoże)
- zmniejszenie obsady lub zmiana na mniej "brudzącą"
- zwiększenie masy roślinnej wraz z odpowiednim nawożeniem

Poza tym doraźnie możesz też zmniejszyć ilość związków azotu poprzez zmniejszenie ilości ich podawania podczas podmiany (to w sytuacji jeśli tak wysoki poziom nie jest wynikiem powstawania związków azotu w akwarium a podczas podmian - jeśli np masz taką po prostu wodę w kranie). Możesz to zrobić np. podając do podmian wodę RO odpowiednio zmineralizowaną.

Ten ostatni sposób jest też pomocny do zmniejszenia twardości wody (jeśli jednak zdecydujesz, że jest to za duże względem obsady, którą masz lub planujesz mieć).

Redukcję twardości (a raczej ograniczenie jej wzrostu) możesz też uzyskać jeśli zidentyfikujesz coś co Ci zatwardza wodę i to zlikwidujesz (czasem niektóe kamienie, ozdoby, podłoże).
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: Red »

piotr0234 pisze: -No3 50 mg/L
-No2 0.5
-GH 16<
-KH 20<
-Ph 7.5
-Cl2 0.5
Dzięki za odpowiedzi
Po opisie wygląda jak
"JBL- testy w paskach do badania wody akwariowej 6w1
Na jednym pasku jest 6 testów: PH GH KH NO2 NO3 CL2"
A to może świadczyć o zafałszowaniu wyników ponieważ testy paskowe (nawet JBL a ) są niestety niewiarygodne.
Lepiej byłoby sprawdzić kropelkowymi.
Co do NO3 wodociągi podają, że mam na poziomie 25 ppm w kranie, wg testów Zooleka 40 a normy sanitarne dopuszczają 50. Rzecz jasna w zbiorniku gdzie mieszkańcy produkują produkty przemiany materii ilość może się zwiększać i to drastycznie.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: MarSz »

O żesz - że też ja nie zwróciłem na to uwagi.

No jeśli to testy paskowe rzeczywiście to moje zdanie jest takie, że pozwalają one stwierdzić co najwyżej, że masz wodę w akwarium :-)

A na poważnie - nadają się do zgrubnej oceny ale już szczegółowo na wynikach bym niepolegał bo na przykładzie tego kH i gH widać, że może być różnie. Ja Ci elaborat napisałem o błędach w pomarach kropelkowym testem a tutaj jeśli to paskowy to sam z siebie wynik mógł taki wyjść.

Poza tym jak widzę masz podane nie 16 i 20 a 16< i 20< czyli pomiar poza skalą ale niekoniecznie w takich proporcjach.
Awatar użytkownika
piotr0234
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 26 października 2013, 21:08
Płeć: On
Lokalizacja: Śląskie okolice Mykanowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: piotr0234 »

używam testy 6in1test z tropicala. (zgadnie z instrukcją)
-----
co chce trzymać w akwarium (112l) (narazie w 60l):
2x płatek
4x neon innesa
1x bocja wspaniała
3x otosek przyujściowy
1x fantom
2x prystelka
rośliny:
3x anubias mini
1x anubias batera
3x gałęzatka kulista
5x trawa brazylijska
8x nużaniec śrubowy
5x (nie pamiętam, na 2 plan)
5x (nie pamiętam, na 3 plan)
1x średnia kępka mchu java
będą dokupowane cały czas
-----
możecie mi polecić tani filtr RO?
Obecnie:
-112 LT
60l Azja
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: Red »

(2x płatek) platka ? jeżeli ta to żyworódka czyli jest szansa, że za jakiś czas będzie ich nadmiar
(4x neon innesa) sugerowana większa liczba ponieważ ryba stadna
(1x bocja wspaniała) hmm rośnie dosyć duża, również stadna ale raczej nie do tego litrażu
(3x otosek przyujściowy) dobry wybór, spokojna ryba ale również stadna

rośliny:
(3x anubias mini) dosyć powolny wzrost
(1x anubias batera) jak wyżej
(3x gałęzatka kulista) ozdobny, niewymagający glon
(5x trawa brazylijska) i tak się rozrośnie można zacząć od 5
(8x nurzaniec śrubowy) też się rozrośnie
5x (nie pamiętam, na 2 plan)
5x (nie pamiętam, na 3 plan)
(1x średnia kępka mchu java) najpopularniejszy mech lepiej jednak przywiązać nitką do korzenia niech się rozrasta jakkolwiek wizualnie mało efektowny.

możecie mi polecić tani filtr RO? Tu już Marsz się powinien wypowiedzieć
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: Daro »

Testy z Tropicala są jeszcze mniej wiarygodne niż JBL-a czy innych firm , tak więc powinieneś poszukać możliwości zbadania parametrów wody testami kropelkowymi.
Na pewno przydadzą się wydajne wkłady do filtra oraz preparaty na rozruch i wspomaganie rozwoju biologii w zbiorniku i filtrze. Rośliny szybkorosnące i podmiany wody częściowo za pomocą wody RO/zdemineralizowanej lub potraktowanej odpowiednim złożem "jonowym" ( Zoolek ma je w ofercie) .
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: MarSz »

Jeśli chodzi o filtr RO to znajdziesz tego pełno.
Nie będę podawał linku żeby nie było, że namawiam do konkretnego sprzedawcy.
Ale jeśli np. na allegro sobie wpiszesz filtr Ro to szukaj takich z membraną 75GPD, 3 elementowy (będą się nazywać RO3) i cena powinna wynieść nieco ponad 100zł - max 150.

Jednak różnica w firmach jest pomijalna więc możesz się sugerować ceną.
Awatar użytkownika
piotr0234
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 26 października 2013, 21:08
Płeć: On
Lokalizacja: Śląskie okolice Mykanowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: piotr0234 »

Masz rację Płatek jest żyworodny ale z tego gatunku kupuję tylko samce (są chudsze i nie widać tak bardzo brzucha)
dokupię 4 inessy
a do mchu to cały porasta brązowym glonem :/ Co to jest i jak zwalczyć
-----
Ro trochę kosztuję :(. Czy filtr w nim jest na zawsze? jeśli nie to co ile zmieniać?
Z uzdatniaczy stosuję AquaSafe z tetra mogę zamienić na zoolek
-----
znalazłem tani ro za 79.90 na allegro warto ? potem dam link, coś się dzieje z Allegro :P
Obecnie:
-112 LT
60l Azja
Awatar użytkownika
piotr0234
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 26 października 2013, 21:08
Płeć: On
Lokalizacja: Śląskie okolice Mykanowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: piotr0234 »

to jest link do RO3 http://allegro.pl/filtr-wody-osmoza-akw ... 35967.html" onclick="window.open(this.href);return false;
i jeszcze jedno pytanie. Czy do akwarium mogę lać wodę głębinową zamiast RO?
Obecnie:
-112 LT
60l Azja
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: Red »

Wodociągi częstochowskie mają właśnie ujęcia głębinowe.
Woda RO jest jałową wodą pozbawioną pierwiastków jak również mikrozanieczyszczeń, wodę RO się później mineralizuje wg własnych potrzeb. Generalnie jeżeli jest stabilna filtracja biologiczna i w miarę obsadzony zbiornik roślinami to wystarczą reguarne podmiany około 30 lub 40 % raz w tygodniu. W Częstochowie woda nie jest chlorowana zatem można w miarę bezpiecznie lać ją do akwarium. Kolejną sprawą jest to żeby uniknąć przerybienia a wtedy powinno się w miarę bezproblemowo prowadzić akwarium. W przypadku bardziej wymagajacych ryb lub krewetek ważne jest posiadanie wody, której samemu się ustawia parametry, oczywiście tylko tej wlewanej do akwarium ponieważ każdy zbiornik żyje własnym życiem i różna jest produkcja pierwiastków i niechcianych odpadów w postaci rozkładającej się materii organicznej jak również różne ich zużycie przez rośliny. Podmiany łączone z odmulaniem ułatwiają dalsze bezproblemowe prowadzenie akwarium.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Niepokojący test parametrów

Post autor: Big daddy »

Niestety cudów nie ma, to co podałeś w linku to tylko obudowa filtra bez membramy która kosztuje drugie tyle. Jednak odnalazłeś firmę która sprzedaje najtańsze filtry na allegro, sa z Zabrza, ja również u nich kupiłem RO filtr z membramą 75GPD kosztował 107 zł.

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: MarSz »

Ciekawie zrobiona aukcja.
Kolejny popis cwaniaków od chwytów marketingowych.

Jak pisałem Ci o cenie to nie przesadzałem.
Poniżej 100 znaleźć nowy filtr to nie lada okazja.

Tutaj jednak widać, że skąpy (lub nie spostrzegawczy) traci dwa razy.

Jak się wczytasz w szczegóły to zobaczysz, że nie ma w zestawie membrany.
Jak ja dodasz to wyjdzie tak jak mówiłem.
Jednak sprzedający osiągnął swój cel - wyróżnił aukcje i zwrócił uwagę.

Poza tym to filtr jak każdy inny.
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Niepokojący test parametrów

Post autor: Daro »

Ten filtr RO jak najbardziej wystarczy ( ale kompletny jak napisali chłopaki ...) , co do głębinówki to można ją lać , z tym że warto przed tym poznać jej parametry. Woda z fitra RO to nie to samo co woda ze studni ... więc jej nie zastąpi i odwrotnie ...
Druga sprawa to to że wodą RO robisz najczęściej część podmiany np 1/3 czy 1/2 , reszta wody podmienianej to woda kranowa czy ze studni. Jeśli byś chciał robić 100% podmiany wodą RO to musisz mieć sole do remineralizacji wody Ro inaczej wyjałowisz akwarium i będzie lipa ...
Co do Zooleka to chodziło mi o aquafixy :
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-45945" onclick="window.open(this.href);return false;
One służą do preparowania wody i nie jest to generalnie to samo co preparat do uzdatniania wody ... tamten jak najbardziej może dalej używać ...
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i inne”