Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
dom88
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 19:56
Płeć: On
Lokalizacja: Starokrzepice

Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: dom88 »

Witam! około 3 lat temu miałem fajny zbiorniczek który cieszył moje oko lecz sytuacja życiowa i brak czasu zmusiły mnie do likwidacji mojego akwarium. Teraz po prawie 2 latach przerwy chcę wrócić do tego pięknego świata, nowy i lepszy :) . Nauczyłem się jednego pośpiech w akwarystyce nie jest wskazany, nie ma sensu pojechać do sklepu kupić byle co, zalać wodą i gotowe. Chciałbym aby to akwarium było w miarę możliwości przemyślane i dlatego zwracam się do WAS drodzy forumowicze, jestem przekonany że jest wśród Was wielu doświadczonych akwarystów którzy pomogą mi w powrocie do hobby. Koniec gadania! czas na konkrety i konkretne pytania. Posiadam baniaczek mały 54L i chce w nim mieć ładne rośliny i jakieś drobne rybki z krewetkami.

1) OŚWIETLENIE - wiem już że światło i nawożenie to podstawa aby mieć ładne i zdrowe rośliny. Posiadam miejsce na dwie świetlówki T8 44cm 15W. Pytanie jakie Świetlówki kupić? Jedni mówią że akwarystyczne mają cudowne właściwości inni że zwykłe niczym się nie różnią możecie polecić jakieś konkretne modele? wstępnie wybrałem taki zestaw Narva oceanic flora 8000k, Narva oceanic light 5000k

2) FILTR - posiadałem filtr AQUAEL Unifilter 360 marka niby znana a filtr działał kilka miesięcy i padł nie wiem czy to kwestia felernego modelu czy po prostu te filtry tak mają. Co możecie polecić do 54l zbiornika słodkowodnego kupić ten sam filtr czy jakiś inny?

3) PODŁOŻE - posiadałem AQUA SUBSTRATE ll jak dla mnie roślin rosły b.dobrze na tym podłożu oraz estetycznie bardzo mi się podobało (chce ciemne podłoże najlepiej brązowe) lecz po czasie powstawał pewien osad tak jak by granulki się rozkładały. Jak myślicie takie podłoże się nada czy polecicie inne rozwiązanie? (podłoże zwykłe i pod spód kulki?)

Myślę że są to kwestie które na początek są dla mnie najważniejsze. Wiadomo że chciał bym zrobić akwarium jak najoszczędniej ale wiem że niekiedy nie ma co rezygnować z jakości na poczet ceny.

P.S myślałem że akwarystyka w Częstochowie podupada a to tylko zmiana forum :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: Big daddy »

Witaj
Dobrze że zawitałeś na forum, porozglądaj się i rozgość.
Teraz troche się pomądruje, Bogiem może w tej dziedzinie nie jestem ale zdarzało się że mnie posądzano... :-D ;))

AD1 Oswietlenie jak zauważyłeś to dosć kluczowa sprawa. Powinno się zapewnić jak najszersze spektrum temperatury barwowej. Dośc powszechnym i polecanym sposobem jest połączenie świetłowki o barwie 10000K (aquastar, aquarelle) i typowo roślinnej na Grolux, fluora o temp 8500. Ja tak miałem np u siebie w 112 masz zdjęcie w podpisie. Dodatkowo były jeszcze zwykła 865 i żółta chyba 854. Masz ograniczenie bo możesz zastosowac tylko dwie świetlwóki. Więc jeśli znajdziesz możesz dać powyższe połączenie. Możesz rónież poleciec na 865 i do tego akwarystyczną o barwie 8000K nie pamiętam nazwy Ale Godween był z niej bardzo zadowolony. O kombinacjach z ledami na razie nie piszę żeby nie mieszać.
AD2
Jeśli i tak musisz kupić filtr to polecam jakąś kaskadę np aquael fzn2, lub z tańszych jakąś chinszczyznę z mocnym okłądem litrażu i cierpliwością do hałasów i innych tam pierdółek. Spora części urzytkownikó chwali sobie te filterki.

Kaskada ponieważ:
-nie bardzo w tym litrażu jest miejsce na dodatkowe graty
-lepsze możliwości wykorzystania komory filtracyjnej(dodatkowe złoża itp)

AD3
ASII to faktycznie dość dobra na początek podłoże ma jednak zasadniczą wadę...
Po czasie się rozpada :D
W tej konkretnej sytuacji polecam Prosoil, łatwo wygodnie, dobrze wygląda.
Oczywiście są inne podłoża, substraty itp Zależnie od przeznaczonej kasy.
Napisałem tu ze swojego doświadczenie stosunek cena/jakość i opinie nie tylko moje.
Narazie tyle, posprawdzaj pokalkuluj napisz jak to cenowo i wtedy będziemu coś głębiej kombinować. :ymhug:

Akwarystyka w Częsochowie ma się całkiem dobrze. Rozejrzyj się po forum odzwiedz obowiązkowe dla początkującego działy a sam się przekonasz :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
dom88
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 19:56
Płeć: On
Lokalizacja: Starokrzepice

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: dom88 »

1) Chciał bym mieć choć jedna świetlówkę która by świeciła kolorem białym aby fajnie podkreślała zieleń roślin a świetlówki 8000k-10000k świecą chyba kolorem zbliżonym do czerwonego?!

2) czytając to forum jak i inne większość osób polecała tak jak Ty kaskadę lub kubełek do takiego litrażu gdyż każdy centymetr jest na wagę złota :) kubełek odpada u mnie odpada ale aquael fzn2 był by idealny tylko mam tandetna plastikową pokrywę z zestawu wiec chyba bym musiał w jakiś sposób zrobić miejsce na taki filtr?

3) ProSoil chyba wygrał :) zapomniałem o nim gdyż na Alledrogo nie było żadnej aukcji z tym podłożem i pomyślałem że może ludzie nie chcą go kupować ale skoro polecasz to cena/jakość przemawia do mnie :)
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: Red »

Rozsądniejszym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia wydają się być świetlówki t5 24W x 2.
Pytanie, jaką masz pokrywę?
Bo jeżeli standardową plastikową z jedną t8 15W to i tak jest problem dorzucić drugą (mało miejsca) a poza tym boki są niedoświetlone bo te świetlówki są za krótkie. "Godweenowe" świetlówki to 8000K, sam sobie zakupiłem kilka dni temu osram skywhite t5 24W (cena na Mirowskiej około 30 zł).
Skoro kubeł odpada to faktycznie kasakada się wydaje być dobrym rozwiązaniem skoro istotna jest estetyka. Ja w podobnym zbiorniku (63l) używam Aquael turbo 500 od dwóch lat i śmiga bezproblemowo (cisza jego pracy bezcenna)
Może wobec tego zrobić zbiornik otwarty z belką 2x24W plus kaskada?
Aquatic Nature producent ProSoila podobno zmienia proces produkcji podłoża roślinnego i ma zastąpić go innym ( w bliżej nieokreślonej przyszłości).
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: MarSz »

Witaj na forum.

Ja kiedyś zaczynałem od podobnego litrażu - tylko to było nietypowe akwarium i było ok 70l.
Link do niego znajdziesz w moim podpisie - sam z ciekawości tam poszedłem by sprawdzić jak to działało.
No jednak światło wtedy miałem znacznie mocniejsze (sam się zastanawiam jak to upchnąłem pod pokrywą ale to stare czasy - teraz raczej jadę na słabszym i spokojnie daję radę).
Natomiast zobaczyłem, że zdjęcia się zdezaktualizwały - muszę wrzucić jeszcze raz chyba.

Natomiast co do oświetlenia - nie napisałeś nic o planowanych roślinach a to podstawa - do jednych będziesz potrzebował wygórowanych warunków oświetleniowych a do innych niekoniecznie (sam kilka razy udowodniłem, że da się tak dobrać obsadę roślin by stworzyć w marę łądną kompozycję bez wielkich problemów i później stawania na głowie z jej utrzymaniem).

Jeśli pójdziesz w mchy i rośliny cieniolubne to polecałbym połącznie najzwyklejszych (nie typowo akwarystycznych) świetlówek o barwie 6500K (865) i 4000K lub nawet 2700K.

Filtr - jak pisał Big - w takim litrażu jest mało miejsca. Te kaskady bywają ryzykowne ale da się na nich poprowadzć zbiornik. Moja pierwsze 70-tka spokojnie dawała radę na najtańszym (poniżej 20zł) chińczyku HBL-301. Teraz też na podobnym prowadziłem kostki 30l i zielonego mikrusa.
Jak się boisz to możesz doiwestować w jakieś dodatkowe wkłady (ceramika lub AZOO 4in1) - nawet trwa na ten temat dyskusja na forumw któej też się wypowiedziałem -dla tak małego litrażu i tak słąbego filtra to może się okazać uzasadnione - aczkolwiek jest to dodatkowy koszt. Ale można też i bez tego - jak lubisz (ja pierwsze akwaria jak startowałem to nie słyszałem o tych wynalazkach i jakoś to działało aczkolwiek teraz do małych filtrów zdarza mi się stosować i pozwala to uniknąć pewnych problemów.

Jeśli chodzi o podłoże to ja mam od dłuższego czasu swojego faworyta z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Jest to AZOO Plant Grower Bed. Na tym podłożu nie miałem problemów ze startem i nawożeniem przez długie miesiące.
Kolejnym moim faworytem jest ADA Amazonia New (lubiłem ją w krewetkariach ale i dla roślin - nie jest aż tak bardzo napakowana nawozami więc pozwala na "miękki" start) ale to już większy wydatek - do zwykłego roślinniaka pierwsza opcja powinna wystarczyć bez problemu.

Jeśli jednak nie chcesz aktywnych to polecam w miarę drobny do tego litrażu (5-8mm max) bazalt - nie jakieś barwione nie wiadomo co i nie piach - też nie powinno być problemów (dużo jeszcze zależy od roślin jakie chcesz mieć).

Mam nadzieję, że jeszcze ktoś się wypowie i będziesz mógł wybrać najrozsądniejszą dla Ciebie opcję.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: Big daddy »

Białe światło to właśnie te 10000.
8000 o której pisze Red była chwalona właśnie za wyciągnięcie koloru roślin.
Jeśli zwykłą i tanią to 865 wg mnie idealnie podkreśla zieleń mchów i innych zielonych roślin.
Cukierkowa, różowa czy jak ja tam nazwać to właśnie grolux barwa 8500 polecana dla wzrostu, nie każdemu odpowiada kolor choć wiadomo, że to co widzimy nie pokrywa się z tym czego potrzebują organizmy w akwarium.

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: KODI »

Co do oświetlenia, standardowo stosuję aquastar i grolux .
Przy różowym odcieniu groluxa, aquastar redukuje cukierkowy klimat. W Twoim przypadku zdecydował bym się na przerobienie pokrywy na T5 lub zrezygnowanie z niej na korzyść belki :idea:
Jak pisał MarSz przy niektórych roślinkach nie będziesz musiał wymieniać pokrywy , tylko zmienisz barwę.
Co do filtra, na 100% kaskada i najlepiej Aquael FZN-2 do tego litrażu, nadwydajna filtracja z możliwością regulowania mocy po za akwarium :!:

Jeżeli chodzi o podłoża, to się nie wypowiadam, nigdy nie poszedłem w tym kierunku.

POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
dom88
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 19:56
Płeć: On
Lokalizacja: Starokrzepice

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: dom88 »

Co do roślin jakie bym chciał mieć to wiem że rosły mi i sie dobrze trzymały takie rośliny jak :
mini pelia (obowiązkowo), staurogyne repens, hydrocotyle laucocephala, Hemianthus micranthemoides
nie wiem czy dam rade utrzymać ale widział bym jeszcze coś z tych : pogostemon helferi, hydrocotyle sp. japan, eleocharis parvula i jakieś rosliny na 3-4 plan. Co do oświetlenia to raczej zostanę przy 2x15W daje mi to 0,55W/l czyli ani dobrze ani źle ale będę się starał dobierać takie rośliny aby to miało ręce i nogi a ewentualne zmiany na belkę być może przyjdą z czasem gdy nabiorę doświadczenia :) Temat oświetlenia myślę że zamknięty zakupie aquastar i grolux jak poleca KODI.

2) Co do filtra to też bym się zdecydował na tą kaskadę tylko czym zrobić odpowiedni otwór w pokrywie i czy istnieje ryzyko że skoro tiltr jest poza akwarium to może mi wypompować wodę do pokoju? ( może i głupie pytanie ale nie miałem do czynienia z kaskadami :) )

3) ProSoil lub AS II z przewagą na prosoil tylko że jest ono pakowane w 8l opakowania 8l to za mało a 16 za dużo można na spód podsypać czymś innym i przysypać ProSoilem? i co by to mogło byc?

Wielkie dzięki za tak liczny odzew z Waszą pomocą ten baniak postawie szybciej niż myślałem z!
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: Big daddy »

Kaskada będzie bezpieczna jeśli prawidłowo zamontowana. Trzeba oczywiście pociąć pokrywę.

Przy tym podłoży i świetle myślę że spokojnie pójdą rośliny o jakich piszesz, tak z mojego doświadczenia wynika. Jeśli nie, sam się przekonasz o tym :smile: i zostaną takie którym będzie pasowało.

Co do prosoila skontaktuj się z Darem, wtedy jest możliwość kupna w dobrej cenie nawet na kilogramy. Bezcenne rady w gratisie :smile:

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
dom88
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 19:56
Płeć: On
Lokalizacja: Starokrzepice

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: dom88 »

Kwestia Oświetlenia załatwiona. Za filtracje będzie odpowiadać HBL-501 ( głównie z uwagi na cenę oraz pozytywne opinie forumowiczów). Podłoże będzie na 90% AQUA SUBSTRATE ll.

I teraz pojawia się kilka nowych pytań :)

1) Jakie nawożenie wybrać ? gotowe zestawy makro i mikro znanych marek, gotowe makro i mikro "no name" z alledrogo, czy sole? ostatnia kwestia może być troche trudna jak dla mnie. A może ktos z forumowiczów robi sam nawozy?
2) wkład do filtra - chciał bym tam upchnąć trochę ceramiki i wkładu biologicznego i teraz co najlepiej nabyć czy marka ma tu znaczenie?
3) jakieś wskazówki odnośnie startu na AS II ?
4) CO2 - na wstępie powiem że butla odpada:) ostatni miałem bibmbrownię domowej roboty i efekt był dla mnie b.duży jednak jest to rozwiązanie nie najwygodniejsze. Czy węgiel w płynie lub tabletki w pewnym stopniu zastąpią Co2 z butli i które z tych 3 rozwiązań najlepsze będzie?
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: KODI »

Ad.2
W swoim FZN miałem gąbkę i AZOO 4 in 1, innych biobali już nie używam, można pomieszać z jakąś ceramiką, ewentualnie Matrixem z Sachem ;)

Ad.4
Moim zdaniem nic nie zastąpi butli ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Prośba o pomoc w powrocie do akwarystyki

Post autor: Big daddy »

Polecam tanie sole i testy w tych pieniądzach ci kupiłbyś gotowca. U nas woda bogatą w azot, dlatego może być ciężko na kupnym nawozie którego skład jest raczej sztywno dobrany. Mówiłem już skontaktuj się z Darem, kwestie nawozów będziesz miał rozwiązaną.

Wkłady i ceramika lepiej coś markowego AZOO, które poleca Kodi jest dobre.

ASII+ to dość łatwe w starcie podłoże, nie wybucha bomba pierwiastkowa na początek. Ma swoje wady ale i zalety. Znajdziesz mój post i spostrzeżenia na temat tego podłoża na forum dla początkującego, poczytaj. Oczywiście zżera fosfor jak większość substratów dlatego sole jw.

Nic nie zastąpi CO2, jednak węgiel w płynie jest jego znakomitym uzupełnieniem. Bardzo pomaga powstrzymywać też rozmaite glony.
Można uzyskiwać dobre efekty przy użyciu tylko węgla dostarczanego w ten sposób, jednak nie można zakładać że zastąpi on dwutlenek węgla.
:smile:

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i inne”