start

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: start

Post autor: Big daddy »

:)
Jeśli jesteś pewny szczelności i zdecydowany to zalewam to co masz, z tym że akurat akwarium to nie jest duży koszt. Co do filtra to wybór również roraty do takiego litrażu. Ja polecę kaskadę jakąś, nie graci i nie zabiera miejsca w akwarium, będzie wydajna i można trochę pokombinować już z wkładami itp.
Co do filtra to rada taka, zawsze bierz razy dwa to co producent podaje odnośnie litrażu.
Oczywiście w zależności od wielkości portfela można no jakiś kubełek, np Aquael midikani itp

Małysz jakie masz plany co do akwarium, co chciałbyś osiągnąć, jak Ci się marzy?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: start

Post autor: sibelius »

Cześć
kumpek20 pisze:
Słyszałem od znajomego że używał piasku z rzeki, twierdził że akwarium szybciej i naturalnie sie przyjmuje bo nie jest zwolennikiem środków chemicznych?
Jeżeli taki piasek wrzucił do akwarium bez gotowania - prażenia, to Twój znajomy jest też zwolennikiem pijawek, splewek, wypławków i innego paskudztwa. Piasek taki oczywiście się nadaje, ale trzeba go przedtem wyjałowić, podobnie jak gałęzie i korzenie przytargane z podwórka, bo odbić się to może na zdrowiu ryb.
Jak od zalania do wpuszczenia ryb poczekasz miesiąc, to też nie będziesz musiał żadnej chemii używać, może poza bakteriami na start, bo są pomocne.

Wrzuć zdjęcia tego, co już masz, a doradzimy.
Co do filtra, to im większa jego pojemność, a nie przepływ, tym lepiej. Jeżeli zewnętrzny, to lepiej kubeł niż kaskada. Jeżeli wewnętrzny, to z dużą gąbką albo dodatkowymi pojemnikami na ceramikę.
Pod rośliny musisz mieć światło. Najtaniej będzie kupić świetlówki - zwykłe lub kompaktowe świecące światłem białym zimnym ( polecam chińskie markety, tam tylko takie mają), wystarczy dla niewymagających roślin na początek, albo diody led.
Z roślin na początek to standardowo: nurzaniec, kryptokoryny, mchy, mikrozoria, bakopa, rogatek, anubiasy.

W twardej wodzie neonów bym nie trzymał. Lepiej jakieś żyworódki: gupiki, drobnotki - ładne, kolorowe, małe, do tego krewetki?
Jeśli jednak neony, to żeby zmiękczyć wodę, możesz ją mieszać z demineralizowaną albo, jak masz możliwość dostania czystej - zbieraj deszczówkę.

Pytaj, wklejaj zdjęcia, pomożemy!
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: start

Post autor: Big daddy »

Paweł, jasne że kubeł lepszy, ale spójrz, litraż to około 40l czyli kubeł jakby mało ekonomicznie wychodzi, a duży wewnętrzny jakby za duży :)

Ja dalej będę się upierał przy przemysleniu dokładnym, czy nie wystartować z czymś docelowym.
Może inne pytanie jaki masz budżet?
W takim akwarium o którym przez oczywiście do się zrobić coś ładnego jednak ani to proste ani łatwe.
Jeśli wszystko i tak musisz kupować to naprawdę srednio to mądre bazować na jakimś starym porysowanym zbiorniku. Akwarium 112 można kupić za około 100 zł więc nie są to duże pieniądze biorąc pod uwagę ogół wydatków oczywiście.

Wysłane z galaktyki S6
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: start

Post autor: Big daddy »

Uuuu grubo ;)
Nie napisałeś o budżecie, czyli temat tabu :)
Czyli jesteś typowym klientem sklepu zoo, wchodzę kupuje akwa 40l bo nie za drogie, do tego 10 neonów bo tanie, mieczyki ze trzy bo fajne, gupiki bo za dziecka miałem, kilka skalarów bo są mega, jakieś brzanki, musowo gurami. Aaaaa i zapomniałbym o barwionym danio i przeźroczki tatuowane jeśli będą :) :):) :)
Tylko coś mi nie pasuje ponieważ rejestrujesz się na forum i pytasz :)
Więc jeśli pytasz to też słuchaj...
Na forum masz mnóstwo wiedzy, czytaj, czytaj i czytaj. Większość odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz zdobywając wiedzę, jeśli poważnie myślisz o tym hobby nie będzie z tym problemu, a jeśli nie to patrz na to złośliwe zdanie powyżej ;)

Akwa masz słabe, ale masz, więcej nie wnikam. Nie napisałeś nic ile kasy chcesz w to włożyć, więc nie bardzo można Ci pomóc w wyborze sprzętu, np czy super hiper lampa led, czy świeczka albo podgrzewacze(tea lighty) jako oświetlenie :)

Jak powieneś wszystko zacząć?
Dokładnie przemyśleć, co chcesz, jaki masz na to budżet, ile czasu możesz poświęcić na to hobby tygodniowo, czy nie jest to tylko zachcianka która zaraz Ci się odwidzi i takie tam bla bla bla...
Wiem ze brzmi to jak bredzenie starego zgreda, ale uwierz że mam w tym trochę doświadczenia :)
Jak piszesz zwierzęta już raz oddałeś, czyli tak źle nie jest, w kiblu nie skończyły to nie będę moralizował, że żywe, że odpowiedzialność itp to już pewnie wiesz.

Do tego co Ci wyjdzie musisz sobie wyczytać i dopasować resztę. Żwir z rzeki to raczej ze trzydzieści lat wstecz. Oczywiście można, ale to przesadny oldschool i trzeba wiedzieć co i po co, słuchaj tu Pawła(Sibeliusa) bo jeśli chodzi o naturę, to on wie najwięcej na tym forum.
Można zaopatrzyć się w przeróżne podłoża w zależności od celu i zasobności portfela, to nie problem( o ile mamy określony cel). Jeśli rośliny to i światło, jakieś nawozy(to zależy od roślin, ale nie podałeś danych ,więc nie rozmawiamy o tym)
UWAGA!
Teraz cios!
Odpowiedź na Twoje pytanie:
Trzeba czekać miesiąc(słownie: cztery tygodnie) wiem, że to brzmi jak wypowiedz psychopaty, ale tak już jest.
Podpowiedź:
Szukaj pod hasłem "cykl azotowy", choć odpowiedź może być druzgocąca ;)

Musisz wybaczyć ten żartobliwy ton, starałem Ci się przemycić jakieś rady, wiedząc ze Ty i tak będziesz wiedział lepiej. Może tak musi być?


PS.
Kiedyś też zakładałem akwarium, też mi się wydawało, że to tylko takie sobie coś. Potem stało się to moim hobby, a teraz?
Teraz wydaje na to około 10% wypłaty.....miesięcznie... :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: start

Post autor: sibelius »

sibelius pisze:
Jak od zalania do wpuszczenia ryb poczekasz miesiąc, to też nie będziesz musiał żadnej chemii używać, może poza bakteriami na start, bo są pomocne.
O, to jest przykład z mojego posta powyżej, żeby czytać uważnie i ze zrozumieniem. To tak na przyszłość.



Masz małe akwarium, to i żwirek powinieneś mieć drobny, jeżeli chcesz, żeby wyglądało na większe. Podobnie ma się rzecz z rybami i liśćmi roślin.

Piasek, tak jak pisałem wcześniej, z rzeki nada się jak najbardziej, ale lepiej wybrać drobny żwirek, taki 2 - 3 mm. Kupisz tanio na jakimś składzie budowlanym lub sklepie ogrodniczym. Albo drobny bazalt lub żwirek kwarcowy z zoologicznego.
Kolor proponuję czarny lub brązowy - wbrew pozorom ten rzeczny z przewagą brązowego ładnie się prezentuje.
Kulki pod podłoże to bardzo dobry pomysł.

Nie ma sensu zalewać akwarium i czekać z sadzeniem roślin. Będziesz miał wszystko na miejscu - zalewasz podłoże, aranżujesz, sadzisz rośliny, dolewasz do pełna, uruchamiasz filtr i światło i gotowe. Nie napisałeś, skąd jesteś, bo dobrym pomysłem byłoby przyniesienie od innego akwarysty wody z podmiany i brudów z płukania filtra, co przyspieszyłoby i złagodziło dojrzewanie zbiornika( O roślinach z przycinki za piwo lub czekoladę nie wspomnę - wystarczy dać ogłoszenie na forum) i może ominęły by cię plagi glonów, nicieni itp. Na gąbkach i wodzie z dojrzałego akwarium postawiłem już trzeci zbiornik bez problemów. Wtedy ewentualnie ryby po dwóch tygodniach, ślimaki tydzień wcześniej, jeśli planowane.

Aquael Turbo 500 to bardzo udany filtr. Mam go tu: viewtopic.php?f=40&t=4011&start=45
Tylko on w całości to wysoki jest, żeby Ci się pod pokrywę zmieścił. Jedyne, co do niego bym proponował, to deszczownię, bo nawet skręcony na minimum dość mocno dmucha, a wtedy bąbelki byłyby zbędne. Do koszyka po taniości kubek lawy lub keramzytu.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: start

Post autor: tomek62 »

Witaj. Aquael 500 miałem w 40 litrach, i faktycznie trochę zagracił szkło (zobacz temat Moje Akwa). Za to doskonale sprawdził się w 112l. Mnie martwi inny aspekt. Masz szkło, myślisz o filtrze, roślinach i obsadzie.
Najpierw przemyśl oświetlenie. Bajką było by 2*15w. Nie wspomnę o ledach, power ledach, ewentualnie dwa naświetlacze led np po 20w. Wydaje mi się, że opcja najtańsza. Do tego może ziemia ogrodowa i drobny żwir?
Załatw sobie wodę z podmiany, roślinki z olx lub forum.
I dopiero pi przekopaniu internetu, for internetowych ( polecam tematy o cyklu azotowym, wysypie glonów). I pomału możrsz myśleć p obsadzie.
Pizdrawiam.
Tomek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: start

Post autor: Big daddy »

Mądrego to miło posłuchać :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i inne”