Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: sibelius »

Hej.
Zakładam nowy temat tu, bo potrzebuję nieco rad przed zamknięciem starego i założeniem nowego.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem kolejnego akwarium 112l, tym razem z szafką i pokrywą. W związku z tym możliwe stało się bezproblemowe przemeblowanie pokoju i postawienie akwarium w nowym, przemyślanym miejscu. Jako, że wymiary te same i nie spieszy się, to myślę, że i przenosiny powinny pójść gładko.

Plany są takie:

1. Nowy aranż - nowe korzenie i część podłoża. Jak widać na załączonych obrazkach, będzie prawa część podniesiona, z lewej piach. Piasek odessę ze starego i dodam nowego, na wysepce będzie czarny żwirek.
2. Rośliny ze starego idą do nowego, ale nie wszystkie - bolbitis i microzorium narrow leaf oraz windelov na 80% nie.
3. Pokrywa zostaje, bo ledy i odblaski są, a zapas T8 na 3 lata.
4. Filtr zostaje, ale chciałbym poprawić co nieco.
5. Tło będzie nowe.
6. Z ryb wylatują neony, bo chciałbym znów krewetki, a przy tych piraniach przez trzy miesiące mam ledwie dwie młode.

A teraz pytania, zanim to ruszy, a z miesiąc co najmniej minie, bo korzenie i gałęzie suche;

1. Planuję pod korzeń główny wyspę z prawej. Będzie obłożona kamieniami lub lawą, sklejoną silikonem, żeby się nie rozłaziło. I tam by rosły krypty z krynią i rotalą. Ale: chciałbym pod żwirek czarny (nie mam jeszcze) - ale nie bazaltowy, dać ziemię. Ale nie luzem, tylko np. w pończosze. Może tak być? Jeden placek z pończochy lub więcej na spód i na to żwirek? I jeszcze: czy z tej nieszczęsnej pończochy (bo dostałem zapas razem z akwarium) mogę sobie wyłożyć boki tej wyspy od środka, żeby się piasek ze żwirem nie mieszały, a babki nie kopały za głęboko?
2. Żwir. Kupić czarny jakiś, czy szukać wyjałowionego jakiegoś podłoża? Ma być jak najtaniej.
3. Filtracja. Tu pytanie konkretnie do Biga: czy jest sens i czy da się (albo odwrotnie) założyć na wylot trójnik i, powiedzmy, trzysegmentowego lockline'a? Bo chętnie zrezygnowałbym z deszczowni na rzecz sterowania położeniem liści kryni. Poza tym jeden wylot robiłby za cyrkulację, a drugi falowałby taflą. Tylko czy w słodkich te dysze też normalnie, bez jakichś fikuśnych przelotek da się zamontować?
4. Tło. Siostra namawia na mist, ja chciałbym zrobić podobne, jak w Tatuinie, tylko z gałązek i kamieni i na obu szybach przylegających do ściany. Czy jednak czarne?
5. Kleić drewno, bo będzie trzeba usztywnić, kropelką w żelu czy normalną?
6. Jak Wam się widzi taki wstępny aranż? Kamienie myślę zastąpić wszystkie czarną, ciemnobrązową, ale nie rudą lawą, a gazety żółtym piaskiem :) W środku korzeniowego "obwarzanka" rosłaby rotala, w prawym tylnym rogu krynia, albo, jak się uda wcisnąć, to z prawej w obwarzanku, dookoła kryptokoryny, z tyłu może pogostemon. Na korzeniu bucki, mikrozorium i mchy.

Na razie tyle. Jakość zdjęć nie powala, ale daje ogólne pojęcie.
Załączniki
AJ01.jpg
AJ01.jpg (466.73 KiB) Przejrzano 6806 razy
AJ03.jpg
AJ03.jpg (423.58 KiB) Przejrzano 6806 razy
AJ05.jpg
AJ05.jpg (447.53 KiB) Przejrzano 6806 razy
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: Big daddy »

Może trochę chaotycznie ale co tam :)
Pończocha moim zdaniem będzie ok do oddzielenia piachu, problem może być jeśli jakaś roślina w to wrośnie. Szkoły oczywiście są dwie, czy dawać siatkę na ziemię czy nie. Każdy sposób ma wady i zalety, twoja decyzja.
Co do locklina myślę że warto potestować, wyśle Ci mój drukowany. Ma być tanio, sam zobaczysz czy się sprawdzi, filtr pociągnie itp
Podłoże jałowe... Nie jestem pewny, ale chyba mi leży i czeka na lepsze czasy. Sprawdzę czy na pewno jest i jak wyżej mogę wysłać.
Moim zdaniem wszystko powinneś kleić kroplą w żelu, zatyka się rozpływa i grubsza warstwa masakrycznie długo schnie. My w swoim zużyliśmy już pewnie ponad setkę tubek i nie ma lepszego lepiszcza.

Całość mi bardzo podoba, lubię takie akwaria.
Jedna uwaga, korzenie które dotykają do szyby, będą utrudniać jej czyszczenie. Może to być uciążliwe później. No i jeszcze kwestia tego piachu, jest taka możliwość że jak ruszysz stary piach, to może "wybuchnąć", wiesz o co chodzi :)
Jak coś zgadamy się na wysyłkę, choć jeśli to możliwe oczywiście zapraszamy na kawkę :) .
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: florida_blue »

Tak sobie myślę, ze do ciemnobrazowej lawy fajnie by pasowało brazowe AS Il. Jak mówisz, wyjałowione.
Mi osobiście jeszcze się podoba "żwirek ceramiczny czarny" ale nie miałam z nim do czynienia w praktyce, po prostu wygląda ładnie i tyle.
Pomysł sklejenia lawy silikonem bardzo dobry, bo rzeczywiście się to później będzie przemieszczać.
Co do rajstopki pełniącej funkcję ogrodzenia to troszkę sobie tego nie wyobrażam, mam wrażenie, że to się tam pozawija wszystko i nie spełni swojej roli... Naturalnie będzie wyglądać albo oddzielenie podłoża od piachu korzeniowo- lawowa przeszkoda, a to co się trochę wymiesza nie będzie takie sztuczne....
Co do lockline, to weź pod uwagę, że bardzo zmniejsza przepływ wody i może się okazać że "falowanie powierzchni" będzie mocno teoretyczne :) jak założyliśmy w naszym akwarium podwójny to ledwo coś tam ciekło :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: florida_blue »

A podłoże mamy, tylko trzeba je trochę "odkurzyć"

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: sibelius »

Dzięki za wsparcie, ale jak pisałem, jeszcze do realizacji droga daleka.
Kropelka w żelu już na liście zakupowej. Jeżeli nie znajdę blisko na składach albo w zoologach sensownego i taniego żwirku, to się odezwę i chętnie odkupię, podobnie z locklinem, ale po odbiór do wypożyczenia to sobie może osobny wyjazd do Częstochowy zorganizuję. Dzięki!
Z tymi pończochami to teraz myślę, żeby tylko od spodu wyłożyć, żeby dołem się nic nie przysypywało, może tak? Wrastanie roślin to nie problem, odgarnia się żwirek, wycina i tyle, a reszta sobie gnije i nawozi. Poza tym przeszło mi już kombinowanie i podmiany z przycinkami są ograniczane do minimum, a rozsad nie przewiduję. Co najwyżej dosadzenia czubków i, jak natrafię, bo nie chcę zamawiać przez net, eleocharis sp. ( nie vivipara) i anubiasa nana petite, ale ten to inna bajka.
Z czyszczeniem szyb raczej nie mam problemów, bo mam od tego babki i ślimaki. Ale fakt, jak helmet pod taki się wciśnie, to aranż przestawi. Będą od szyby odsunięte.
Nie wiem, co Big miałeś na myśli, że mi piach wybuchnie. Chcę część starego piachu ściągnąć, przepłukać w wodzie z akwarium jak media filtracyjne i tyle. Bez syfów, bo będzie stary filtr, stara woda, stare rośliny i stare ryby :). Wszystko stare i dojrzałe, a tam, gdzie piach, nic sadzone nie będzie, poza kamieniami lub kawałkami korzeni z mchem, co to mi miały w Zupie piach od bazaltu oddzielać, a nie oddzielają. I to już, wbrew pozorom, będzie trzeci restart w moim życiu :D, i dwa razy nic nie wywalało, dlatego tu też nie przewiduję.
I jeszcze jedna ważna rzecz: po uruchomieniu zbiornika stare szkło jedzie do siostry do Chorzowa, żeby zapewnić jej "karpiom" lepsze lokum. Obiecała, że wróci na forum i się będzie chwalić.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: Big daddy »

AAAA bo ja głupi myślałem, że ten piach bez płukania dasz i przeniesiesz tam za dużo syfu ze starego zbiornika.
Co do dyszy i podłoża nie ma mowy o zapłacie, wszystko jest do oddania. Odzywaj się jakby co.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: andrety »

Fajnie się zaprowiada. Bardzo lubię takie klimaty z korzeniami. Poszedłem w malawi ale już wiem że to jednak nie jest to. Czekam na rozwój akcji :)
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: Graff »

Korzeń na drugim zdjęciu wygląda jak wielki pająk w akwarium :oo
Na pewno będzie super się prezentował w finalnej wersji.
Trzymam kciuki z!
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: sibelius »

Ten "pająk" to pień winorośli. Kilka lat temu zaczęła chorować i na wiosnę uschła. Wykopałem, ususzyłem i jest jak znalazł, a reszta to gałęzie kolejnej winorośli, zlikwidowanej tej jesieni. Różnią się kolorem, ale mnie to nie przeszkadza. Jakbym miał wulkan w pobliżu, to lawa też byłaby "swoja" :)
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: Graff »

No to super Pawle. Efekt wizualny bardzo dobry.Jak obsadzisz machami lub abubiasami te wszystkie "odnogi pajęcze" to będzie super efekt.
A tak przy okazji zapytam- winorośl (oczywiście dobrze ususzona i dobrze spreparowana) nie wydzieli jakiś niekorzystnym substancji, garbników do wody?
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: sibelius »

Na ebaju sprzedają, na zdjęciach w akwariach mają, więc się nadają:)
Awatar użytkownika
levoniova
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:40
Płeć: Ona
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zupa 2.0 czyli szykuje się restart po 6 latach

Post autor: levoniova »

Tylko nie karpie ! Wypraszamy sobie. Zaraz coś wrzucę. Restart wyjdzie zacny . I koniecznie mist!
Mam bóle fantomowe - po rozumie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i inne”