male akwarium i moje problemy

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
arielka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 27 listopada 2020, 19:22
Płeć: Ona

male akwarium i moje problemy

Post autor: arielka »

blagam, dajcie jakas rade, nie wytrzymuje psychicznie juz z moim akwarium. moze to smiesznie brzmi, ale kazde moje sprzatanie albo raczej proba sprzatania konczy sie doslownie placzem i wybuchami agresji, no i oczywiacie bajzlem do okola ale to juz mniejsza. odkad zepsul sie moj ulubiony odmulacz (chyba silnik sie zalal) nienawidze sprzatac w akwarium, to dla mnie totalna zmora. juz nie mam pomyslu, jak wyczyscic ten caly syf, mam 3 odmulacze i kazdy ssie tyle ile kot naplakal. jeden grawitacyjny jest ok, ale nie do mojego akwarium bo zasysa wiecej wody niz mulu. ostatnio kupilam jakis na baterie i jest tak samo za przeproszeniem gowniany jak pozostale. jedyna rzecz, jaka mi wychodzi w utrzymaniu akwarium to prawie krystalicznie czysta woda i niezle parametry. reszta do dupy, roslinki mi nie chca rosnac a jak juz ladnie urosna to pokywaja sie jakims dziwbym osadem, jakby tymi brudami z podloza. wlasnie w takich momentach mam ochote po prostu zlikwidowac to akwarium, oddac komus rybke i miec swiety spokoj.
na zdjeciach to wlasnie ten syfiasty zwirek, nie mam jak tego wyczyscic
Załączniki
20211226_143436.jpg
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: male akwarium i moje problemy

Post autor: tomek62 »

Witaj. Święta świętami, ale wróżyć nie będę, poproszę podstawowe informacje o szkle.
Pojemność, obsada, filtracja, oświetlenie, podłoże, zdjęcie ogólne.
Tomek
Awatar użytkownika
arielka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 27 listopada 2020, 19:22
Płeć: Ona

Re: male akwarium i moje problemy

Post autor: arielka »

aquael kostka 30l, filtr i oswietlenie z zestawu + dokupiona jeszcze jedna lampka zeby wiecej swiatla bylo, podloze to zwykly zwirek naturalny z aquaela. plywa w nim tylko 1 ryba bojownik
Załączniki
20211228_1525.jpg
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: male akwarium i moje problemy

Post autor: sibelius »

Powtórzę to, co pisałem we wrześniu: wężyk o małej średnicy, usztywniony np. patyczkiem do szaszłyków i da się bez zasysania żwirku. Przez pierwszy rok moje 112l tak odmulałem - 10l wody i prawie 20 minut babrania.

Na zdjęciu masz, jeżeli mnie wzrok nie myli, nieokorowany korzeń i stąd może być brązowy syf, bo bojownik faktycznie tyle nie narobi. Proponuję wyciągnąć i oskrobać szczotką to, co luźne.
Kolejna propozycja, to ukształtowanie podłoża. Nie mając ryb kopiących, zrób delikatnie spadek w jeden róg akwarium i tam będzie się zbierać muł i łatwo go wyciągniesz. Pomoże tez zmiana cyrkulacji wody, czyli kierunku wylotu filtra. Tak w ogóle to proponuję nie odmulać całego akwarium, tylko tam, gdzie widać, bo rośliny też muszą coś jeść.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i inne”