Tropheus - Długość inkubacji

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1965
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie
Dziękowano: 1 raz
Status: Offline

Tropheus - Długość inkubacji

Postautor: bynio67 » 01 stycznia 2013, 23:46

Inkubacja ikry w zależności od warunków trwa od 24 dni do 32 dni. Na długość inkubacji ma wpływ czy samica przed wypuszczeniem narybku jest w akwarium ogólnym, czy też w kotniku(w tym przypadku szybciej wypuści narybek). Samice można odłowić do kotnika ok. 20-22 dni po tarle. Najlepiej w nocy, żeby oszczędzić jej stresu. W tym sposobie wychowania narybku przeżywalność maluchów jest bardzo wysoka. W miarę możliwości należy samicy szybko zapewnić powrót do stada. Najlepszą porą będzie wieczór przy zgaszonym świetle. Nie polecam odławiać w nocy, bo być może, właśnie jakiś maluszek zechciał zasnąć w matczynym pyszczku. Pozostawienie samicy inkubującej w akwarium ogólnym żeby tam wypuściła narybek jest najmniej dla niej stresujące. Niestety w takim przypadku maluchy mogą być atakowane przez inne ryby. Chcąc stworzyć im warunki dające szanse przeżywalności, należy zwiększyć ilość szczelin, rumowisk otoczaków, a także mniejszych kamieni. Należy pamiętać ze samica po okresie ok. dwóch tygodni od tarła może już pobierać pokarm. Narybek również pobiera pokarm w pyszczku samicy, czyli rośnie.
W akwariach hodowlanych normą są małe rurki PCV o średnicy ok 1,5 cm, lub cegły z otworami.
W przypadku samic z odłowu zdarzają się wyjątki, kiedy inkubacja może trwać nawet do 45 dni. Dzieje się tak wówczas, gdy samica inkubuje w akwarium ogólnym. Drugi warunek to minimalna ilość maluchów. Czym jeszcze może zaskoczyć nas samica z odłowu?
Jeżeli zdarzy się tak że młode nie rosną równo, może wypuszczać po jednej sztuce na dzień. Najpierw pozwoli usamodzielnić się większym ok. 2cm osobnikom. Mniejsze będzie przetrzymywała o kilka dni dłużej. Samica opiekując się nimi, stworzy im szansę, aby także w dniu wypuszczenia były trochę większe. Do czasu usamodzielnienia się będzie wyprowadzała je na spacery, po czym w razie jakiegokolwiek zagrożenia łapała z powrotem do pyszczka. Tak opiekująca matka może liczyć na to że nie straci żadnego młodego. Na pewno będą one zdecydowanie szybciej rosły niż te które wypuszczane są "o czasie".
Rzadko się tak zdarza aby samica wypuszczała młode "na raty". Ale przyroda potrafi zaskakiwać. Zwłaszcza w przypadku dominujących samic z odłowu. Te już od pierwszego dnia inkubacji mogą pobierać pokarm. Dzięki takiej umiejętności, po zakończonej inkubacji nie mają żadnych oznak wychudzenia.


wookash
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 stycznia 2017, 22:35
Płeć: On
Status: Offline

Re: Tropheus - Długość inkubacji

Postautor: wookash » 13 lutego 2017, 22:34

Moja Kasanga F0 pobiera pokarm od drugiego dnia inkubacji. Ciekawe ile czasu bedzie trzymala mlode..

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości