Jaki litraż dla Neo. Multifaciatus

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: [112L] MALAWI- MOJE 112L

Post autor: bynio67 »

Gdzieś na innym forum, jakiś czas temu widziałem kapitalnie urządzony zbiornik w którym żyły
2 pary Neo. Multifasciatus.
I znalazłem, oto on. Podaję wymiary: 120x20x25=60l
Moim zdaniem zbiornik bardzo interesujący, dający sporo możliwości pod względem aranżacyjnym. Na pewno niełatwy do utrzymania od strony technicznej. W nim tylko i aż cztery rybki, (właśnie Multiki)a jak wiele obserwacji. Multiki jak mało które mają wyjątkowo wielki talent do budowania piramid. W ciągu doby potrafią przebudować akwarium. Codziennie mają nowe inspiracje. Z każdym kolejnym dniem powstają nowe budowle, a poprzednie niszczone.
Poza tym ogrom niespOdziewanych zwrotów sytuacji. Raz samicza opuszcza dotychczasowego partnera, wędruje do innego. By po kilku dniach wrócić do porzedniego. Nikt z osób mocno zorientowanych w branży, nie podważył pojemności tego akwarium jako nieodpowiednie. Co bardziej odważni proponowali nawet spróbować dodać jeszcze 2 samice, aby jednemu z samców nie było przykro, że konkurent ma powodzenie u obydwu. Ale gwarancji nie dawano czy samce podzielą między sobą samiczki, czy jeden samczyk zwabi je wszystkie, a drugi pozostanie sam. Co Wy na to, jak podoba się zbiornik?
Załączniki
muszlowce w 60l 2.jpg
muszlowce w 60l 2.jpg (74.64 KiB) Przejrzano 5623 razy
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: [112L] MALAWI- MOJE 112L

Post autor: alkorta »

Zbiornik super wygląda, nieźli budowniczowie z tych rybek, zawsze podobały mi się muszlowce, ale bliżej mi do kwaśnych rozlewisk niż afrykańskich jezior, choć nie powiem nie temu biotopowi. Może kiedyś pokuszę się o takie akwarium albo dwa. Prostota jest lepsza niż skomplikowana technika.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: [112L] MALAWI- MOJE 112L

Post autor: bynio67 »

Ponieważ w temacie pojawiło się sporo postów odnośnie minimalnego akwarium dla Neolamprologus Multifasciatus proponuję przenieść od odpowiedniego miejsca część tematu do działu Afryka, Tanganika, Inne...OK?
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: [112L] MALAWI- MOJE 112L

Post autor: BzZzYkU »

Zbyszku ale jest różnica w dlugości i powieszchni dna 120x20 a 45x27. przecież powieszchnia dna jest najważniejsza przy hodowli ryb typu np. muszlowce które żyją głównie na dnie zbiornika wyjątkiem który ja znam to Caudopunctatusy, którym podobno zdaża się często w dużych akwariach powyżej 100l pływać w toni
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: [112L] MALAWI- MOJE 112L

Post autor: KODI »

BzZzYkU pisze:.... np. muszlowce które żyją głównie na dnie zbiornika wyjątkiem który ja znam to Caudopunctatusy, którym podobno zdaża się często w dużych akwariach powyżej 100l pływać w toni
A Ty Bzzyku znowu swoje :?
Caudopunctatusy to jedyne muszlowce ,które do rozrodu nie potrzebują muszli :!:
Tak się składa ,że mam te rybcie i nie trzymam ich w 100L , a i tak pływają w toni ;)
Muszę Cię chyba Kamil znowu zaprosić do siebie ,może zmienisz światopogląd :roll:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Jaki litraż dla Neo. Multifaciatus

Post autor: BzZzYkU »

no tak KODI wiem jak jest u Ciebie ;) to twój wybór twoje akwarium twoi pupile ;) ale ja napewno nie popre takiego czegoś, bo to dlamnie jest za mało na caudo multiki i transcriptusy tak samo jak 30 litrów na multiki ;) a i muszę jeszcze Ci coś powiedzieć caudo żyją i rozmnażaja sie w akwariach w rejonach pomiędzy skalami jaki i w większych muszlach czytałem to w opisach kilku doświadczonych tanganistow którzy mają styczność z tanganika od ponad 15 lat ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Jaki litraż dla Neo. Multifaciatus

Post autor: KODI »

Uważam Kamil ,że zadużo czytasz na innych forach ,lepiej porozmawiaj z hodowcami ;) To fakt ,że to mój wybór ,ale zawsze podkreślałem ,że micro tanga to eksperyment .Jeżeli będzie coś nie tak ,to napewno się coś zmieni w obsadzie.Póki co od kilku miesięcy wszysko jest w micro, w jak najlepszym porządku. Nie polecam macarii takiego mixu jak mam ja :!: .Proponuje do wyboru multifaciatusy lub meleagrisy + transcriptusy.Caudo i ocelatusa odradzam ,ponieważ mogła by nie dać rady . Na tym kończe temat z mojej strony :roll:
POZDRO

P.S.
Niedługo będę miał do sprzedania parkę multifaciatusa ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Jaki litraż dla Neo. Multifaciatus

Post autor: BzZzYkU »

rozumiem ;) KODI czytam i rozmawiam bo chce sie bardziej wgłębić w ten nie poznany do końca dla mnie podwodny świat jeziora Tanganiki. ;)

P.s
to było tylko moje zdanie na ten temat;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Jaki litraż dla Neo. Multifaciatus

Post autor: bynio67 »

macaria pisze:czy w akwarium 30 l mogłabym mieć parkę muszlowców wielopręgich?
BzZzYkU pisze:myśle że troszkę za mały litraż (książkowo to 112l+)
macaria pisze:Wymiary akwarium to 45x27x25
bynio67 pisze:Dla muszlowców najistotniejsza jest powierzchnia dna. Literatura mówi że długość 60cm. wystarczy.
bynio67 pisze:Gdzieś na innym forum,
2 pary Neo. Multifasciatus.
Podaję wymiary: 120x20x25=60l
BzZzYkU pisze:Zbyszku. przecież powieszchnia dna jest najważniejsza przy hodowli ryb typu np. muszlowce
Właśnie to napisałem powyźej... ;)

W temacie z którego zaczerpnąłem zdjęcie, padały jeszcze inne propozycje...Takie np. że można by było dodać jeszcze jeden gatunek muszlowca na centralną plażę. Padały propozycje L. ornatipinnis, L. ocellatus, albo L. meleagris. Miało by to na celu ograniczenie ekspansji multików i oddzielenia obydwu rodzin. Nikt nie podważył propozycji dodania trzeciego gatunku na powierzchnię dna 120x20...:)
Anita pyta czy może hodować jedną parkę na powierzchni dna 45x27...Myślę że te dwa przypadki mają więcej wspólnego niż mniej? Ale chętnie zapoznam się z Waszą opinią ;)
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: [112L] MALAWI- MOJE 112L

Post autor: bynio67 »

KODI pisze: Caudopunctatusy to jedyne muszlowce ,które do rozrodu nie potrzebują muszli :!:
KODI pisze: P.S.
Niedługo będę miał do sprzedania parkę multifaciatusa ;)
Celowo nie łączyłem tych swoich dwóch postów, chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego....Kodi, jeżeli Caudo między sobą żyją zgodnie, to ja już Ci mówiłem że jestem chętny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”