wykonanie biotopu

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

wykonanie biotopu

Post autor: BzZzYkU »

Witam. Postanowiłem założyć ten temat poto aby przeprowadzić rozmowę i konsultować się na temat mojego nowego projektu. Chce nim udowodnić (też sobie), że moje prawie roczne czytanie non stop na temat Tanganiki jego wyglądu i opisów gatunków żyjących w naturze jaki w akwariach dały efekt. Zbyszku ten temat kieruje głównie do Ciebię wywołując Cię do przysłowiowej tablicy :). Teraz do sedna.

Jak wiadomo jezioro Tanganickie jest dzielone na:
-litoraly czyli strefe przybrzeżna
-profundal czyli strefe głębinową
-pelagial czyli strefe wód otwartych

Zajmiemy się litoralem. Występuje w 4 odsłonach. Krótko przypomnę jego podział i przykłady gatunków.
1. Żwirowaty-charakterystyczne gatunki tego miejsca to między innymi Eretmodusy, Spathodusy, Tropheusy, Julidochromisy, Petrochromisy i Altolamprologusy.
2. Skalny (wielkie bloki skalne)- charakteryczne gatunki między innymi to Telmatochromisy, Neolamprologusy i Julidochromisy.
3. Piaszczysty- głównie występują tu gatunki Xenotilapi,Cyathopharynxów i muszlowców.
4. Ujścia rzek- znajdziemy tu np. Callochromisy i Simochromisy.

Mój projekt dotyczy stworzenia aranżacji litoralu żwirowatego z domieszką piaszczystego. Wzorując
się na filmach środowiska naturalnego. Będzie on wyglądał następująco.
1.Prawie całe dno (czyli jako podłoże) na cieniutkiej warstwie piasku będą pokrywały płaskie łupki filitowe o średnicy do kilkunastu cm (nie więcej) pod którymi będą znajdywały się różne kryjowki wsparte spójnie na drobnych kawałkach tego właśnie materiału a szczeliny będą umiejętnie wypełnione piaskiem lub drobnej granulacji grysem. W paru miejscach zrobie do samej szyby nie wielkie "placki" z piasku i muszlami w dużych odstępach od siebie i różnych miejscach na dnie. I na tym zostanie zbudowana wyższa część aranżacji z pionowymi ścianami nawet do 3/4 wysokości zbiornika i szczelinami (do 1,5 cm szerokości) zakotfionymi w dolnej części. Może dodam troche nurzańca. Do aranżacji będzie wykorzystana cała 1m długość zbiornika oraz 40cm szerokość. Nie będzie takiego czegoś że z tyłu wysoka aranżacja a z przodu niska.

Myśle także aby zredukować obsade ale jeszcze nie wiem. Ponieważ pojemność zbiornika i ilość wody w nim z 160l zmniejszy się pewnie do ok 120-130l.

Co sądzisz o takim projekcie?
Jakie zastrzeżenia?
Coś byś zmienił coś odjął
coś dodał ?

:) zapraszam do rozmowy oraz czytania użytkowników forum.

dodano 06 maja 2013, 23:34 :

wizualnie mam aranż ułożony w głowie czekam na rozwój tematu oraz na pieniądze z Urzędu Skarbowego, szkoda tylko, że oni tak szybko nie wypłacają jak my musimy im wpłacić :(. Nie ważne. Liczę na odpowiedzi odnośnie wizualnej części nie tylko osób interesujących się Tanganika.
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: wykonanie biotopu

Post autor: bynio67 »

Dziękuję za zaproszenie. Przy okazji chciałbym wyrazić nadzieję że nie będzie to rozmowa tylko między nami. Dlatego serdecznie zachęcam do dyskusji sympatyków Tanganiki. Mimo że nie posiadam takiego doświadczenia jak Ty, chętnie w temacie będę uczestniczył. Pozwól że moje subiektywne odczucie na temat Twojego projektu skupię tylko na tych detalach które mnie nie przekonują.
1.Łupek filitowy - z dwóch powodów. Nie wpływa na parametry wody, a więc dla mnie, osoby nie mającej dużo czasu na pielęgnację, do najwygodniejszych nie należy. Zdecydowanie opowiadam się za wapienną aranżacją. Również z tej przyczyny że podobają mi się jasne kamienie które z upływem czasu pokryją się zielonkawym nalotem.
2.Ułożenie muszli - Gdyby to było moje akwarium, muszle byłyby "rozściełane gęściej".
Nawet jeżeli ilościowo byłoby ich tyle samo, wolałbym aby nie były rozrzucone po dużej powierzchni. Jest wielce prawdopodobne że muszlowce ułożą "domki" wedłóg własnego gustu.
3.Obsada - jeżeli nic niepokojącego się nie dzieje, to nie ingerował bym w nią. Wiele mogłoby się zmienić gdyby któryś z gatunków podszedł do tarła, a następnie zaczął tworzyć rodzinę. Wówczas życie samo zasugerowałoby jakie kroki powinieneś poczynić.
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: wykonanie biotopu

Post autor: BzZzYkU »

również chciałbym aby więcej osób uczestniczyło dlatego też zaprosiłem użytkowników.
Zbyszku bez przesady, nie mam większego doświadczenia niż Ty i wiem, że mam racje napewno.

Więc skupmy się narazie na tych czynnikach.
1. Tu masz racje nie wpływa w żaden sposób na parametry wody. Ale mimo to notowałem pH 7.6-8.0.
Wybrałem właśnie ten typ kamienia ponieważ już go mam i pozwala na wiele możliwości tym, że jest w formie "placków" mam płaska strukture, dzięki czemu mogę stworzyć ścianki i polki oraz szczeliny. Mogę także wmiare płaskie dno uzyskać dzięki temu że właśnie jest płaski.
2. Wapień faktycznie ma lepsze parametry i z tym jest lepszy, lecz mi mi nie przypadła do gust jego struktura i przede wszystkim kolor. łupek dlatego że jest ciemny i to pozwala mi stworzyć ciemna aranżacje. Jak dobrze pamiętam to na większości film właśnie skały i kamienie są takiego koloru (ciemne lub czarne). :)
3. Muszlę ja o tym samym myślałem Zbyszku tylko że w kilku miejscach od siebie ale też gęsto :) w tedy terytorium nie będzie miał sam jeden samiec Signatusa. Ale może to spowodować że Caudo. Sobie znajda oraz inne Signatusy i się jakoś to wyrówna.
4. Dlatego tylko się zastanowiłem i wziąłem to na drugi plan. Wszystko może się zmieni wraz ze zmiana aranżacji, zachowanie, parametry, agresja napewno terytorium.

:) co Ty na to Zbyszku i inni użytkownicy ?
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: wykonanie biotopu

Post autor: bynio67 »

Akurat miałem takie szczęście w poszukiwaniu że moje wapienne skałki są prawie wszystkie płaskie. Niektóre kształtem przypominają tak jak to Ty nazwałeś formę "placków". Podoba mi się czarna aranżacja, ale na dłuższy dystans wolę jednak zielony nalot, który na łupku jest mało zauważalny.
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: wykonanie biotopu

Post autor: alkorta »

W razie czego można połączyć oba rodzaje skałek, może wtedy wyjść dość ciekawa kompozycja.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: wykonanie biotopu

Post autor: BzZzYkU »

to fakt że ten nalot jest świetny a na łupku go nie widać ale za to "krasnale"fajnie się prezentuja bo nie jestety troszkę zamieszkały u mnie. Pomijając to że wapien zatwardza wodę co jest wielkim plusem, to jasna kolorystyka nie bardzo by się wizualnie zgrała a wręcz by się zlała z ubarwieniem ryb. Jedynie Transcriptusy by pasowały. Ja twardość wody i wysokość pH podczas podmian reguluje Sodą Oczyszczona ale żadko muszę to robić.
:)

a co myślisz o tym dnie z kamieni a nie z piachu czy żwirku ?
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: wykonanie biotopu

Post autor: bynio67 »

Kamienie na pewno nie są dobrym podłożem do tego biotopu. Żwirek owszem może być ale raczej drobniutki. Moim zdaniem najlepszy jest piasek o frakcji 1-2mm. Ja zadowolony jestem ze swojego koralowego, ale może być też kwarcowy.
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: wykonanie biotopu

Post autor: BzZzYkU »

ale ja myśle aby płaskie łupki ułożyć na płask i stworzyć z nich dno zamiast piasku. :) a piasek jako podłoże tylko w miejscach gdzie beda muszlę i cienka warstwe 1 cm jako amortyzacja dla kamieni. Wizualnie będzie tak że teraz gdzie normalnie widać piach beda leżeć kamienie wielkości dłoni lub troszkę większe. ? :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: wykonanie biotopu

Post autor: bynio67 »

Ja właśnie w taki sposób zbudowałem fundamenty w "passion of lovers". Rybki kopią, a mimo to konstrukcja jest bardzo stabilna. Która sprzyja żyć dosyć bezpiecznemu rozwojowi narybku Regani w stworzonych przez dorosłe ryby labiryntach.
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: wykonanie biotopu

Post autor: BzZzYkU »

chce zrobić tak aby w dnie był też labirynt i ryby mogły tam przebywać, tak samo w normalnej części chce zrobić dużo pionowych ścianek i troche jaskin ciekawe czy wyjdzie mi to tak jak mam ułożone w głowie :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: wykonanie biotopu

Post autor: krzysiekh »

Podejrzewam, że już widziałeś jak kwestia tuneli została rozwiązana tutaj
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: wykonanie biotopu

Post autor: kradek »

Ja mam spore płaskie łupki na dno, pod nimi płyty styropianowe, całość zasypana piaskiem tak że lekko wystają kamole. Na to system jaskiń i tunelów. Sprawdza się dosyć dobrze, rybki mają się gdzie chować i sporo miejsca do pływania także jest;)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: wykonanie biotopu

Post autor: BzZzYkU »

właśnie całe dno chce takie typowo płaskie calutkie w kamieniach zrobić oraz gdzie nie gdzie troche piasku z muszlami a górę to głównie pionowe ścianki i szczeliny ale jaskinie też beda. :)

dodano 08 maja 2013, 21:26 :

ale tak jak czytam to troszkę mi się wydaje że chyba nie wszyscy widzą w wyobraźni to co zamierzam :) ale to nic rozjaśni się wszystko jak przejdę do części praktycznej :) tylko potrzebuje czasu wolnego bo narazie szkoła szkoła nauka bo koniec roku się zbliża :)

dodano 15 maja 2013, 11:46 :

NOWE INFORMACJE:

projekt narazie zostaje wstrzymany ponieważ zaistniała nowa sytuacja.
Mianowicie brat się na 85% wyprowadza we wakacje i robi się miejsce automatycznie w pokoju i kończą się spory o moja akwarystykę. Więc wykorzystując sytuację postanowiłem zacząć zbierać pieniądze i chce założyć nową większa tanganike która będzie miała wymiary 150x60h50 co daje 450l :D i szkoda teraz wydawać pieniędzy bo się ich dużo przyda na nową szklankę :). A że moja zaleta (tak mi się wydaje) jest dążenie do celu mimo wszystko, przypuszczam iż uda mi się to zrealizować.

Więc projekt mojego aranżu 160l tylko wstrzymuje wrazie gdyby coś się zmieniło projekt zostanie wprowadzony w życie. :)

można komentować.
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”