Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Moderatorzy: leju, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

Krótki post w kwestii ile trofci można wpuścić do zbiornika 120x40x50?
Nie wszystkie gatunki trophusów nadają sie do akwarium o takiej wielkości.
Jeżeli koniecznie uparliśmy się na Tropheusy, to w takim zbiorniku proponuję obsadę jednogatunkową. Docelowo powinna być to mała grupa ok. 12 sztuk w odpowiednim układzie płci.
Proponuję Tropheus Mpulungu Kasakalawe. Gatunek pięknie ubarwiony i ponoć jeden z mniejszych Tropheusów.
Ewentualnie jeden z gatunków Tropheus moorii np. Bemba, Moliro.
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: kradek »

bynio67 pisze: Proponuję Tropheus Mpulungu Kasakalawe. Gatunek pięknie ubarwiony i ponoć jeden z mniejszych Tropheusów.
Ewentualnie jeden z gatunków Tropheus moorii np. Bemba, Moliro.
Jako że jestem szczęśliwym posiadaczem tychże pięknych rybek ("Kasakalawe"), chciałem napisać że rosną rzeczywiście mniejsze tak jak kasangii oraz kilka innych z gatunku "moorii", tyle że Tropheus Mpulungu Kasakalawe to ta sama rybka co Moorii Kasakalawe:) Więc moje rybki mogly by się poczuć usunięte z gatunku;) Jednak że bemby też należą do moorii to nie wiedziałem;) Niby się nie krzyżują, a jak się okazuje to rodzina (ten sam podgatunek). Chyba że coś pominąłem to prosze o sprostowanie;)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

kradek pisze:Tropheus Mpulungu Kasakalawe to ta sama rybka co Moorii Kasakalawe:) Więc moje rybki mogly by się poczuć usunięte z gatunku;) Jednak że bemby też należą do moorii to nie wiedziałem;) Niby się nie krzyżują, a jak się okazuje to rodzina (ten sam podgatunek). Chyba że coś pominąłem to prosze o sprostowanie;)
Masz rację Kradek, Kasaklawe to ta sama ryba co Mpulungu należąca do umownej grupy Tropheus moorii.(tego nie napisałem i skrzywiło to całą wypowiedź). Ja o tym wiem, ale napisałem w taki sposób, że zabrzmiało jakby Mpulungu Kasakalawe nie należały do grupy morii. Dzięki że to zauważyłeś. Właśnie brakowało mi Ciebie, bo co dwie głowy to nie jedna.....
Proponując Bemba, Moliro, powiniene napisać....Ewentualnie jakiś inny gatunek Tropheusa z grupy moorii np.......
Natomiast jeśli chodzi o Bemba czy to grupa Morii czerpałem wiadomości z
http://klub-tanganika.pl/index.php?opti ... Itemid=105


Jeszcze raz dzięuję za czujność i proszę bywaj tu częściej.
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: kradek »

Trochę poszperałem tu i tam i w sumie to w wielu miejscach w ogóle nie klasyfikują bemby do niczego, lecz jako osobny podgatunek... Tyle że to wiele miejsc to miejsca raczej mało specjalistyczne... Twój link mi niestety nie działa (się uciął;p). Ale znalazłem na polskim forum o trofkach oraz na trophs.com że rzeczywiście należy do moorii:) Nigdy się aż tak w bemby nie zgłębiałem. Dziwi mnie tylko że nie krzyżują się z resztą jak większość moorii:) No ale kto je tam wie;) Ważne że czegoś nowego się dowiedziałem;P Pozdrawiam :)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

kradek pisze:Trochę poszperałem tu i tam i w sumie to w wielu miejscach w ogóle nie klasyfikują bemby do niczego, lecz jako osobny podgatunek... Ale znalazłem na polskim forum o trofkach oraz na trophs.com że rzeczywiście należy do moorii:) Ważne że czegoś nowego się dowiedziałem;P Pozdrawiam :)
A ja dziękuję że mnie czytasz. Bo prawda jest taka że orientuję się trochę ale w Malawii...
Mniej o niej piszę, bo tak jak powiedziałem w "Belg Cafe" Tanganiki się uczę i przy okazji chcę się tym podzielić na forum. Porównując osobiste doświadczenia z mieszkańcami Tanganiki w proporcji do własnych obserwacji pyszczaków z Malawii, ci drudzy wypadają zdecydowanie korzystniej. Dlatego cieszę się bardzo że jesteś. Bo z małą praktyką to setki przeczytaych(nawet specjalistycznych) stron stanowią niewiele. Wybacz że się powtórzę, ale zaglądaj tu częściej.
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: kradek »

Znalazłem dzisiaj bo nie dawało mi spokoju:
Duboisi: There are basically three different duboisi. The most popular is the Maswa, or yellow band. There is also the Karilani, which is a narrow white band duboisi and the Kigoma which is a wide white band duboisi.


Brichardi: Examples of brichardi are; Mpimbwe, Kipili, Ulwile and Ujiji. The fry tend to have stripes and the adults do not. Fry tend to look very different from the adults.


Sp. “Black”: Examples are: Bemba, Kiriza, Bulu Point, Ikola and Karamba. The adults tend to be black with a vertical stripe or bar, such as Ikola, Kiriza, Bemba or black with spots, such as Bulu Point or Karamba. These fish mostly come from the northern part of the lake.


Moorii: Examples of moorii are: Chaitika; Red Rainbows (Kambwimba and others), Ilangi, Mpulungu, Murago, Linangu, Kala and Lufubu. As small fry these fish are virtually indistinguishable. Adults tend to either have stripes or are of the Rainbow variety with many colors, usually a yellow, orange or red included. These fish mostly come from the southern part of the lake.


Sp. “Red”: Examples of sp. “Red” are; Chimba, Kachese, Chisanse and Moliro. Adults generally do not have stripes, but a red or dark red background with varying redness in the fins. These fish tend to come from the southwestern part of the lake.
zaczerpnięte z http://www.cichlid-forum.com/...
Teraz to już sie pogubiłem ;p Ale poniekąd właśnie tak myślałem na początku...
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

kradek pisze:Znalazłem dzisiaj bo nie dawało mi spokoju:
Sp. “Black”: Examples are: Bemba, Kiriza, Bulu Point, Ikola and Karamba.
Teraz to już sie pogubiłem ;p Ale poniekąd właśnie tak myślałem na początku...
Dzięki za to że jestes. Jest tu sporo wątków do których zachęcam, również innych Miłośników Trofeusów i nie tylko.
Wracając troch w kierunku głównego tematu...
Uważam że chcąc poznać zwyczaje, zachowania Trofeusów, należy obserwować przez kilka lat tę samą grupę. Najlepiej od narybku i bez roszad w stadzie.Chyba że mamy tak jak ja mały(za mały) zbiornik do hodowania dużego stada. Wówczas(tak myslę), będę musia zredukować liczbę samców to jednego(dobrze myślę?) Dla tego wybrałem Duboisi bo to gatunek o którym czytałem żw w naturze często wędruje w małych grupach, czasem w pojedynkę, prowadząć samotniczy tryb życia. Pozostałe gatunki powinniśmy hodować w stadzie minimum 12 szt. Idealną sytuacją jest akwarium jednogatunkowe. Wówczas według mnie można sporo dowiedzieć się o ich stadnych zachowaniach. Większość trofeusów ma podobne zwyczaje i według mnie nie różnią się one zbytnio w obrębie gatunku (form barwny).
Czy wg Was także, a może ktoś uważa inaczej?
Chętnie przeczytam zdania na ten temat.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: Red »

Trochę nie w temacie ale Byniu i Kradku ja np. śledzę Wasz wątek i kto wie może już niedługo i u mnie zawitają klimaty Tanganiki.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

Ja o Tobie pamięta. Następnym razem gdy mnie odwiedzisz to pogadamy głównie na ten temat. Powiedz tylko kiedy rzęsa sie rozchwaści i już ustalamy termin. Dzięki rzęsie uzyskałem efekt który bardzo mi się spodobał. Mianowicie przy włączonym nocnym świetle i poruszającej się taflli wody na piasku odbija się światło, to które dociera przez wolne(niezarzęsione), miejsca. Dzięki niebieskiem światłu i falowaniu wody na pisaku występuje badzo przyjemny efekt migotania, prawie jak w dyskotece.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: KODI »

Niestety muszę przyznać rację "ortodoksom" :( 12 sztuk tropheusa w min. 200L :!:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

Ano właśnie, ja też to widzę...Mbuna, Alulo, czy Utaka można hodować w układzie np. 1
+3. Przy przerybieniu nawet w mniejszych proporcjach. U trofków jest trochę inaczej :?
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: bynio67 »

KODI pisze:Niestety muszę przyznać rację "ortodoksom" :( 12 sztuk tropheusa w min. 200L :!:
Ortodoksy w ogóle nie polecają do 200l Trofków. Chyba że do niestandartowego 150X40X40. Ale to też więcej niż 200l. Ponoć Bemby są najspokojniejsze, więc może na ten gatunek w 200l. ortodoksy "przymknęły by oko"?
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tropheus - Jak liczna gromada w minimalnym litrażu.

Post autor: kradek »

Im liczniejsze jest stado danego gatunku,tym spokojniejsze są rybcie (no chyba żeprzy karmieniu)...
Wiadomo że im liczniejsze stado, tym większa powieszchnia dna wymagana:) Ortodoksy niestety racje mają :)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”