Pompa dozująca diy Florida_SUN

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Pompa dozująca diy Florida_SUN

Post autor: Big daddy »

Witajcie :)
Tym razem na tapecie pompa dozująca. Co prawda mam i używam fabrycznej pompy Jebao, ale jak wiecie stawiam głównie na diy :)
W jebałce zepsuł się jeden kanał, w dodatku dla mnie ma zbyt małe możliwości jeśli chodzi o minimalną wydajność. 1ml to zbyt dużo, potrzebuje czegoś bardziej dokładnego. Jeśli by się pochylił nad kalibracją, trochę pooszukiwał to można zejść niżej, ale po co skoro można się pobawić dużo lepiej budując swoją pompę :)

Nad projektem myślałem już od dawna, jakoś nie było czasu, może ochoty skoro pompę mam, w każdym razie koronawirus spowodował, że dokończyłem projekt.

Sześć kanałów na których zastosowałem pompy o różnej wydajności od 55 do 13ml/min.
Całość sterowana przez aplikację na laptopie za pomocą bluetooth. Bardzo wygodne :) Porcję można oddzielić na Max 66 dawek w ciągu doby, sporo ;) Oczywiście wybieramy też dni tygodnia w których ma być podawany dany płyn. Cały projekt dostępny na magu.pl

Teraz trochę rysowania:
20200226_173514.jpg
20200226_173522.jpg
Gotowy projekt:
20200226_173504.jpg
Fajna zabawa z projektowaniem wszystkiego pod siebie, pompa jest kompaktowa, mocowanie do szafki takie jak mnie pasuje, dodatkowo pompa może być bardzo szybko zdjęta z wieszaka. Na razie jestem zadowolony.

Czas na wydruki, trochę z tym zeszło, ale nie musiałem mieć wszystkich części na raz, część prac robiłem równolegle.
Teraz kabelki, zgrabny pajączek nie jest zły. Może kiedyś pobawie się w zrobienie jakiejś gustownej płytki do tego. Oczywiście można kupić gotową na stronie aquma.pl(normalnie zawsze to robię aby wesprzeć autora projektu który zrobił swietną robotę) ale teraz w kryzysie pojechałem po taniości. No nie całkiem, bo jakiś rok temu zakupiłem moduł pomp więc zadanie było trochę ułatwione:
20200323_171757.jpg
20200323_171745.jpg
Pozostało złożyć wszystko do kupy:
20200323_172413.jpg
20200323_172422.jpg
Czas na testy:
20200402_184852.jpg
WOW...
Tą zabaweczka potrafi podać 2.4ml płynu na dobę w 24 dawkach! :shock:
I to mi właśnie chodziło, możliwość podawania preparatów nawet po jednej kropli, bardzo duża stabilność systemu dzięki możliwości częstego i równomiernego podawania, bardzo wygodne korygowanie dawek przez laptopa(bluetooth) nie ruszajac się z kanapy. Nie muszę mieć bezpośrednio dostępu do pompy więc mogłem ją zamontować w głębi szafki, będzie wygodniej operować nad sumpem, więcej miejsca zostało.
Po prostu cudo ;)
Zostało sprzęt podłączyć do systemu:
20200404_163254.jpg
Jestem bardzo zadowolony z tej pompy, do wad można zaliczyć najtańsze chińskie pompy perystaltyczne, są głośne i denerwujące podczas pracy. U mnie co prawda tego nie słychać bo nawet balinga podaje tylko 3ml(skoncentrowany ATI pro), więc pompa w zasadzie działa tylko 2s jednorazowo. Ale co tu wymagać jak taka pompka kosztowała kilkanaście zł.
W przyszłości może pokuszę się o zmianę ma jakieś lepsze. Nawet już znalazłem, ale koszt spory, około 500 zł trzeba by zainwestować w spokój i ciszę. Co by nie mówić w oryginalnej jebao ma te same pompy co w swojej robionej i tak samo hałasują ;)
Koszty? Sam nie wiem. Jakieś pomijalne, nie kupowałem wszystkiego, część miałem, część kupiłem dwa lata temu(pompy chyba po jakieś 3dolce), część rok temu(moduł pomp), arduino, zegar bluetooth wszystko hurtem z ali za jakieś grosze zawsze leży w domu w ilości kilku sztuk jakby mi coś zaświtało.
Mnie to wyszło taniutko, naprawdę. 150 zł to góra.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Pompa dozująca diy Florida_SUN

Post autor: Graff »

Big aleś dziś dowalił w tym DIY :shock: :oo
Szczena mi opadła na podłogę i tyle....
Super Ci to wyszło ,/ z!
Ciekawe jak z głośnością...choć sam piszesz ,że niby głośne.
Ale jak wszystko podaje i wszystko chodzi jak należy to będziesz miał spokój na lata.
Ja się właśnie przymierzam... :?
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pompa dozująca diy Florida_SUN

Post autor: Big daddy »

Głośne pojęcie względne :)
Napiszę tak, jest tak samo głośna jak wszystkie inne chińskie pompy więc nie powinnem się tego czepiać ale chciałbym mieć lepsze niż chińskie dlatego myślę o zmianie pomp. Jest jeszcze taka sprawa, że mogę o tym myśleć dość długo :)
Pompa pracuje już kilka dni i nie słychać jej praktycznie bo włącza się tyko na chwilkę.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Automatyka i inne”