Test stały CO2

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Test stały CO2

Post autor: Big daddy »

Witam
Obiecałam jednemu z naszych kolegów, że potestuję własnoręcznie wykonany płyn do testu stałego CO2.
Pierwsze podejście było nieudane wykonanie szklanego indykatora się nie powiodło, niestety obróbka szkła nad kuchnią gazową do prostych nie należy zepsułęm dwie rurki i dałem spokój ze szkłem.
Postanowiłem wykonać takie cudo z plastikowej rurki do wina, efekt zobaczycie poniżej jednak zasklepienie tego plastiku na gorąco, również mi się nie udało, postanowiłem więc uszczelnić indykator silikonem akwarystycznym i...dalej niepowodzenie bardzo powoli ale sprzet przeciekał w dodatku wskazania były jakieś przypadkowe, zniecierpliwiony rzuciłem całość w kąt gaz ustawiłem metodą "na ryby" i z bplącą zadrą na honorze zapomniałem o problemie. Do czasu aż stałym testem zainteresował się kolega Oficer, stara rana rozbolała od nowa i korzystając ze świątecznej przerwy obmyślałem plan zemsty...
Na początek przepis na płyn i link do forum gdzie go można znaleźć w oryginale:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... a-co2.html
Wpisany przez spider72

Przepis na roztwór 4dKH do indykatora:

1. Odmierz 3000 ml, albo 2000ml, albo 1000ml wody destylowanej lub z filtra RO

2. Zważ 3.60 gram sody oczyszczonej NaHCO3, dodaj do 3000ml

albo 2.40 gram NaHCO3 do 2000ml
albo 1.20 gram NaHCO3 do 1000ml, itd wody i dokładnie wymieszaj,

da to roztwór standartowy o twardości 40dKH

3. Do 450 ml wody destylowanej lub z filtra RO wlej 50 ml wody o KH 40 dKH z punktu 2 i dobrze wymieszaj, co da ci 500ml wody o twardości 4dKH

Wlać do indykatora przygotowany roztwór zabarwiając testem pH (3-4 krople na 5ml indykatora) i gotowe (lista testów ph jest tutaj)

niebieski: za mało
zielony: dobrze
żółty: za dużo

Jak masz silne światło, 0,5W/l i więcej, to lepiej go trzymać na kolorze zółto-zielonym i do tego dobra cyrkulacja wody w zbiorniku.

Indykator zamontuj z dala od źródła CO2 w zbiorniku na wysokości około 1/4-1/3 wysokości zbiornika od góry.

Wszystko jak widzicie proste, ale ja wczoraj zacząłem od pomiaru twardości węglanowej w moim roztworze i ...po siedmiu kroplach odczynnika odpuściłem bo po czterech próbka powinna zmienić kolor.
Sodę specjalnie pojechałem odważyć do apteki i teraz nie wiem gdzie był błąd, może twardość podnosiłą się z czasem? teraz już tego nie stwierdzę bo nie wykonałem pomiaru za pierwszym razem.
Drugi dzień świąt, nie będę przecież szukał apteki, wagi precyzyjnej nie mam wię postanowiłem wykonać roztwór metodą małego Kazia czyli wziąłem trochę wody destytlowanej, sypnąłem szczyptę sody i tak sobie dolewałem, odlewałem, testowałem aż trafiłęm dKH=4 :D
Tą samą metodą(małego Kazia) uszczelniłem indykator :D, jakiś korek trochę silikonu i już. Teraz się nie śmiejcie choć całość wygląda śmiesznie i trochę wstyd pokazywać takie cuś światu ale..ja tu jeszcze wrócę 8-)
DSC08393.JPG
DSC08393.JPG (145.82 KiB) Przejrzano 6919 razy
Jeśli mamy już wodę destylowaną o KH=4 wystarczy dodać kilka kropel testu PH tak jak w przepisie tylko należy pamiętać żeby był ten dokładniejszy z przedziału ph 6-8
Przepłukałem wszystko wodą demineralizowaną i najpierw test w akwarium nie nawożonym CO2, po około półtorej godzinie efekt:
DSC08384.JPG
DSC08384.JPG (125.93 KiB) Przejrzano 6919 razy
Teraz czaś na test w pędzonym dwutlenkiem akwa:
DSC08389.JPG
DSC08389.JPG (149.64 KiB) Przejrzano 6917 razy
Tak wyglądały rośliny przy tym kolorze indykatora:
DSC08391.JPG
DSC08391.JPG (139.25 KiB) Przejrzano 6919 razy
Załączniki
DSC08390.JPG
DSC08390.JPG (140.52 KiB) Przejrzano 6917 razy
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: Test stały CO2

Post autor: officer »

Widzę,że w końcu efekt zaliczony na 5tkę :) Big Daddy to kiedy mogę liczyć na jakąś odlewkę testu ?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Test stały CO2

Post autor: Big daddy »

Zawsze! :D
Kiedy masz ochotę popróbowac, indykator masz, wlać płyn i potestować jak działa :mrgreen:
wody wyszła setka ale to nie proble, kiedy możesz odebrac?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: Test stały CO2

Post autor: officer »

PW ;)
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Test stały CO2

Post autor: Daro »

Widzę Przemku że ostro przygazowałeś :) ... lubię takie widoczki obsypanych tlenem roślin.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Test stały CO2

Post autor: Big daddy »

Tak włąśnie się zorientowałem że zrobiłem podstawowy błąd, ustawiłem zestaw i uznałem że po problemie..
Ale roślin jakby przybyło teraz, trzy razy sprawdzałęm czy nie ma nieszczelności, tak gaz musi zasówać w liczniku a u ryb całkiem sielska atmosfera :D
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Automatyka i inne”