Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Kołek

Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Kołek »

Przyjmuje się, że woda powinna odstać 24h. Odstanie wody ma za zadanie uwolnienie chlorków będących niebezpiecznym związkiem dla życia w akwarium. W Częstochowie są dwa miejsca poboru wody w których woda jest ozonowana, w reszcie ujęć woda jest chlorowana.

Chlor podrażnia błonę śluzową ryb, oczy i skrzela. Wpływa zabójczo na ikrę złożoną przez ryby. Nie każdy ma możliwość odstania np. 30 litrów wody. Nic złego się nie stanie jeżeli część wody nie będzie odstana lecz gdy jest możliwość należy to robić.
Awatar użytkownika
Marek
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:37
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa, Raków Zachód

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Marek »

A czy możesz podać z których ujęć woda jest ozonowana ?
A rekiny w oceanie,
Mają zębów pełen pysk.
(a moje rybcie nie)
Awatar użytkownika
Endriu
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 17 listopada 2012, 13:18
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Endriu »

Kołek pisze:Przyjmuje się, że woda powinna odstać 24h. Odstanie wody ma za zadanie uwolnienie chlorków będących niebezpiecznym związkiem dla życia w akwarium. W Częstochowie są dwa miejsca poboru wody w których woda jest ozonowana, w reszcie ujęć woda jest chlorowana.

Chlor podrażnia błonę śluzową ryb, oczy i skrzela. Wpływa zabójczo na ikrę złożoną przez ryby. Nie każdy ma możliwość odstania np. 30 litrów wody. Nic złego się nie stanie jeżeli część wody nie będzie odstana lecz gdy jest możliwość należy to robić.

piszesz ze
Przyjmuje się, że woda powinna odstać 24h
powiem że to jest mało zależy do jakiego akwa? u mnie woda kranówka stoi ponad 4 dni jak nie leje RO wtedy jest najlepsza i wlewa się małym wężykiem żeby uniknąć popaleń oczu, skrzeli, płetw
Awatar użytkownika
Dante
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 07 grudnia 2012, 20:52
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Dante »

Tak i dlatego preferuję RO.
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: alkorta »

No tak widzę, że kolega mnie ubiegł, po za chlorem woda może zawierać chloraminę oraz inne związki. Ja w sumie leję nie duże ilości wody z kranu, ale robię to częściej. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie ryby mamy w zbiorniku. Zawsze można do wiaderka z wodą świeżo nalaną włożyć wężyk z kostką i napowietrzać, pomoże to pozbyć się części chloru, niestety nie chloraminy.

Za nim dolejmy wodę do akwarium, powinniśmy ją odpowiednio przygotować. Ale jak to zrobić?
Większość akwarystów używa wody wodociągowej, ale nie zawsze jest ona dobra dla naszych podopiecznych. Czasami musimy ją odpowiednio spreparować, aby móc ją dodać bezpiecznie do akwarium. Woda wodociągowa zawiera bowiem wiele dodatków, które mogą ujemnie wpłynąć zarówno na ryby jak i rośliny, a także innych mieszkańców akwarium. W kranówce mamy sporo pierwiastków, które mają zły wpływ na akwariowy ekosystem. Głównie chlor i metale ciężkie. Dlatego w większości przypadków nie powinniśmy lać kranówki bezpośrednio do akwarium. Woda powinna odstać około 24 godzin za nim wlejemy ją do akwarium, dzięki temu nadmiar chloru opuści wodę. Woda kranowa zawsze będzie wymagała zabiegu, aby była bezpieczna. Trzy główne powody to chlor, chloramina oraz metale ciężkie. Chlor i chloraminę dodawane są do wody aby zabić bakterie, które mogą być niebezpieczne dla ludzi, ale są również niebezpieczne dla ryb oraz pożytecznych bakterii w akwarium. Sam chlor można usunąć z wody poprzez napowietrzanie. Niestety chloraminy w ten sposób nie usuniemy. Możemy to zrobić poprzez zastosowanie odpowiednich środków, które należy dodać do wody za nim wlejemy ją do akwarium. Środki takie dostępne są w sklepach zoologicznych. Czasami w wodzie kranowej występuje także wysoki poziom azotanów. Z podmianą wody należy uważać szczególnie w czasie roztopów wiosennych, wówczas wodociągi dodają najprawdopodobniej większe ilości substancji modyfikujących skład wody, które mogą być przyczyną śnięcia ryb w akwariach.
Wielu akwarystów używa do swych akwariów wody deszczowej. Może być ona źródłem wody z minimalna twardością, która szczególnie dobra jest przy hodowli ryb kąsaczowatych i pielęgnic. Jednakże woda ta powinna być przefiltrowana przez filtr chemiczny, z racji tego że może zawierać duże ilości zanieczyszczeń, szczególnie w dużych miastach. Dobrym rozwiązaniem jest również woda ze źródła, ale musimy tu także przeprowadzić testy, czy taka woda jest zdatna do picia. Jeżeli używają jej ludzie to z dużym prawdopodobieństwem można użyć jej również w akwarium.
Można stosować wodę destylowaną, mieszając ją z wodą wodociągową, ale ze względu na koszty raczej nie polecam takiej metody. Inną metodą jest zastosowanie żywic wymieniających jony, jedna wymienia aniony (jony o ujemnej wartości chemicznej), a druga kationy (jony o dodatniej wartości chemicznej) w roztworze wodnym, usuwając niemal wszystkie organiczne i nieorganiczne substancje. Początkowo jest to metoda skuteczna, jednak z czasem obie żywice wyczerpują swoje zdolności do reagowania z jonami i należy je wymienić lub zregenerować.
Odwrócona osmoza jest stosowana w przypadku hodowli ryb, które wymagają miękkiej wody. Wykorzystywana jest tu cienka membrana złożona, przez którą mogą przedostać się jedynie cząsteczki wody. Wszystkie inne są zatrzymywane, w ten sposób uzyskujemy wodę o zerowych twardościach.

Mam nadzieję, że czegoś nie pokopałem. :D
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Godween »

ho ho... temat się rozwinął ;) dzięki Wam za tak wyczerpujące info...
Pozdr Godween :-)
Kołek

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Kołek »

Najważniejsze by nie lać (za dużo) chemi do wody, te całe uzdatniacze jakoś mi się nie widzą. Nie spotkałem się by ktoś wody deszczowej używał do akwarium, ze studnio to owszem ale deszczówkę...

Przy krewetkach wody w ogóle nie odstaję, podmianę robię w ilości 6litrów w 30 litrowym akwarium, lejąc wodę w panel filtracyjny by zmieszała się z wodą już z akwarium.

Napowietrzacz też dobra sprawa ale szkoda go stosować bo wybija Co2 cenne w akwariach roślinnych. Inaczej się sprawa ma w malawii bo tam co2 jest w ogole nie potrzebne.

Jeszcze mam pytanie w jaki sposób odstanie wody usuwa metale ciężkie?...Parują? Ulatniają się? Wątpię, choć z chemi orłem nigdy nie byłem
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: alkorta »

Kołek pisze:Najważniejsze by nie lać (za dużo) chemi do wody, te całe uzdatniacze jakoś mi się nie widzą. Nie spotkałem się by ktoś wody deszczowej używał do akwarium, ze studnio to owszem ale deszczówkę...

Przy krewetkach wody w ogóle nie odstaję, podmianę robię w ilości 6litrów w 30 litrowym akwarium, lejąc wodę w panel filtracyjny by zmieszała się z wodą już z akwarium.

Napowietrzacz też dobra sprawa ale szkoda go stosować bo wybija Co2 cenne w akwariach roślinnych. Inaczej się sprawa ma w malawii bo tam co2 jest w ogole nie potrzebne.

Jeszcze mam pytanie w jaki sposób odstanie wody usuwa metale ciężkie?...Parują? Ulatniają się? Wątpię, choć z chemi orłem nigdy nie byłem
Tego nie pisałem, metali ciężkich oczywiście odstanie wody nam nie usunie, nie wiem gdzie to widnieje. Napisałem, że chlor.

Deszczówkę używało kilku moich znajomych w swoich akwariach, oczywiście trzeba ją było trochę spreparować. W dużych miastach jest to kiepskie rozwiązanie bo występuje za duże zanieczyszczenie powietrza. Sam kiedyś natomiast używałem świeżego śniegu, ale krótko bo po roztopieniu za dużo zanieczyszczeń było.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Kołek

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Kołek »

O śniegu nie pomyślałem. A czy badałeś może go testami akwarystycznymi? Jakie kh gh itd.?
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: alkorta »

Kołek pisze:O śniegu nie pomyślałem. A czy badałeś może go testami akwarystycznymi? Jakie kh gh itd.?
No właśnie nie badałem, z tym że po roztopieniu na dnie wiadra było trochę paprochów i zaniechałem tego. Spróbuję tej zimy i tym razem zmierzę testami.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Godween »

Deszczówkę mierzyłem, nawet użyłem kiedyś do akwa, śniegu nie mierzyłem, ale to będzie to samo. Jednak powietrze mamy nie najczystsze, więc siarczanów nie mało będzie... ;)
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: alkorta »

To fakt, dlatego obawiam się takiego syfku co by nie narobił problemu w akwarium. :D
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Godween »

Ale siarczanów i tak dostarczamy i to sporo w postaci nawozów choćby z soli, siarczan potasu, siarczan magnezu siedmiowodny lub bezwodny (popularna w aptekach sól gorzka na ... przeczyszczenie)..., efektem czego są np. poskręcane liście roślin (alternanthera) lub zwijające się wzdłuż w postaci jakby łódki (eleocharis).
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: alkorta »

No pewnie tak, tylko ja nie dodaje bo mam palety, więc nawet nawozy ograniczam do niezbędnego minimum, ryby przede wszystkim. :D
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Jak długo musi odstać woda przed wlaniem do akwa?

Post autor: Godween »

Akurat paletom nawozy w taryfie "oszczędnościowej" wogóle nie szkodzą. Azot można przy nich zupełnie pominąć, bo go sporo wys...ją. Jest wokół dyskowców wiele mitów. Znam świetne gęste typowe roślinniaki z paletkami, jak chcesz to mogę podać Ci linki polskich for do tematu. Świetnie korespondują z roślinnością, w końcu tak jest w dorzeczu Amazonki, nie mów że nie byłeś ;)
Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2012, 22:44 przez Godween, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr Godween :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda”