Przejście z 112l na 450l

Moderatorzy: Opiekun_Forum, admin_tech

Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Przejście z 112l na 450l

Post autor: Seledynka »

Hello wszystkim :) Zakładam wątek dosyć szeroki ale nie widze sensu pytać o każdą rzecz z osobna w innym temacie,wlazłam na obsade i aranżacje także myśle że pasi ogólnie ,niektórzy pewnie mnie skojarzą ze stu pytań o tło ,parametry itd.
Zaczne tak : przechodze ze 112 l na 450l i licze na pomoc. Teraz z akwa mam
A) 4 gupiki
B) 1 molinezja ,2 maluśkie
C) 3 bocje
D) 2 glonojady syjamskie
E) 4 otoski
F)4 zwinniki
G) 2 pielęgniczki żółte
H) 2 barwniaki szmaragdowe
I to całe towarzystwo musze zabrać do 450l choć planowałam akwa większe tylko pielęgnicowate ale zostane przy towarzyskim bo nie mam co zrobić z posiadanymi rybami i cholernie szkoda mi je porzucić bo są od mojego początku z akwarystyką i nie oddam ich bo większość niemalże reanimowałam by żyły i lubie je ,teraz zadam pare pytań :

1) Akwa 112l będzie stało póki 450l nie dojrzeje ale mam problem,planowałam filtr z mniejszego przenieść do dużego ( Filtr EHEIM PROFESSIONEL 3 2075) tylko jak to zrobić skoro dojrzewanie akwarium ma odbywać się z całym sprzętem około miesiąca ?a 112 potrzebuje tego na bieżąco,mam kupić osobny do dojrzewającego ? ( będzie osmoza)
2) Drugie pytanie - jakie ryby z pielęgnicowatych albo okazałych dużych na które nie mogłam sobie pozwolić w 112 moge teraz dodać ? Myśle o fajnych rybach w końcu to 450l i chce to wykorzystać do cudacznych,pięknych ryb
3) trzecie pytanie - podmiana będzie co tydzień około 100l z osomozy ,czy ktoś z Was tak robi? Ja chce pod osmoze podłączyć grzałke by woda w odpowiedniej temperaturze z kranu leciała wężykiem do akwa
4) Planuje podłoże tylko drobniutki żwirek biały a otoczenie to skałki ,korzenie,kokosy i punktowo roślinki coś ala malawi ale napewno nie dosadnie,nie chce żadnego substratu ciemnego jak mam teraz bo przy od mulaniu to nie wiem czy wode zabarwia czarny substrat czy nieczystości stąd takie podejście moje że podłoże będzie tylko białe a punktowe roślinki dostaną ewentualnie tabletki . Ile potrzebowałabym takiego drobniutkiego żwirku do akwa 450l ?
5) Oświetlenie - będzie pokrywa 4x54W polecacie jakieś świetlówki ? Napewno musi być jasno,jaskrawo a nie żółto ,rośliny będą także konkrety wskazane
Prosze pomóżcie troszke :)
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: KODI »

Seledynko , czy mógł bym Ci zasugerować aby nie likwidować 112L ?/
I stworzyć w nowej bańce coś nowego (może innego) :D
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: alkorta »

Jak przyjdzie 450 l to zrób aranż, wlej wodę i podłącz wszystkie urządzenia razem z filtrem, który chcesz do niego dać, do mniejszego wstaw jakąś turbinę i będzie git. Po 2-3 dniach wpuść kilka ryb i zostaw na około 2-3 dni, a następnie każdego dnia dodawaj po trochu ryb, które Ci zostały aż wszystkie rafią do docelowego zbiornika. Nie musisz czekać cały miesiąc, akwarium lepiej będzie dojrzewać jak będą w nim ryby bo to one produkują pożywkę dla bakterii znajdujących się w filtrach oraz podłożu.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: KODI »

Nareszcie ktoś myśli podobnie jak ja :p Dzięki Przemo :D
Nie ma co czekać miesiąc. Nowy baniak , woda z podmiany ze starego do nowego + nowa woda z uzdatniaczem (WAŻNE), jeszcze trochę syfku ze starego filtra i po tygodniu możesz zarybiać ;)
No chyba, że zdecydujesz się zmienić koncepcję na inną :-?
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: Seledynka »

Myślisz że tak szybko ryby moge wpuścić? Przy pierwszym akwa się pośpieszyłam i było mase problemów które tutaj opisywałam i prosiłam o ratunek dlatego nowe akwa i to tyle większe chce rozpocząć sensowniej dla mnie i dla ryb,wiem że filtr mam już zaszczepiony że tak sie wyraże ale to wystarczy do pozytywnego startu ?
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: Daiw »

2) W takim akwarium możesz pomyśleć o jakiś Pielęgnicach Ameryki Środkowej lub Ameryki Południowej. Ale nie o obu na raz- odmienne wymagania. Możesz również pójść w jakieś pielęgniczki.
Obecnej obsadzie znalazłbym inny dom. W tak dużym akwarium skupiłbym się na jakiś konkretnych rybach, a nie na jakiejś "zbieraninie".
Jeżeli jednak koniecznie chcesz zostawić ryby to:
A) 4 gupiki- mogą zostać
B) 1 molinezja ,2 maluśkie- jeśli będziesz szła w CA to ok jeśli SA to do wydania
C) 3 bocje jakie??
D) 2 glonojady syjamskie- o ile się orientuję to agresywne ryby-potrafią zrobić krzywde innym rybom....
E) 4 otoski- do SA ok jeśli coś innego to bym oddał
F)4 zwinniki- jakie?? napewno jest ich za mało
G) 2 pielęgniczki żółte- do SA ok
H) 2 barwniaki szmaragdowe oddałbym- ryby z Afryki!

4) Jeżeli w tym akwarium chcesz mieć pielęgnice lub pielęgniczki to jako podłoże odpowiedni jest tylko i wyłącznie piasek!

Ja bym jednak poczekał z dojrzewaniem, ryby na pewno będą się czuły dużo bardziej komfortowo i obejdzie się bez niespodzianek.
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: Seledynka »

Ze starego z podmiany wyjdzie jakoś 30l a reszta to osmoza i to bezpieczne? Jaki uzdatniacz masz na myśli tak dla pewności? Koncepcji raczej nie zmienie :)
Awatar użytkownika
bartosz29
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 21:17
Płeć: On
Lokalizacja: Manchester

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: bartosz29 »

Moim zdaniem wpuszczenie dwoch trzech ryb po paru dniach ok ale na reszte poczekaj minimum 2 tygodnie wolalbym juz zakupic jakies bakterie w plynie jesli chciala bys przyspieszyc caly proces i wlac je do filtra

I proponowal bym TANGANIKE ;)

PS: W zyciu nie wpuscil bym ryb do nowo zalanego akwarium takie akwarium nie posiada flory bakteryjnej a chyba i onia nam wszystkim chodzi to ona daje zycie i rownowage w akwarium
Moj wodny swiat
http://www.youtube.com/watch?v=Bg74-gotsuU" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Przejście z 112l na 450l

Post autor: Big daddy »

Koleżanka miała już spore problemy, odradzam szybki start. Dokupić jakiś wewnętrzny filtr niech chodzi w 112tke, potem przyda się w dużym bo jeden kubelek to trochę mało. Zamiast męczyć ryb można sypnąć trochę żarcia szybciej ruszy cykl azotowy a najlepiej wycisnąć gąbki z działającego filtra, jakieś bakterie na start oczywiście pomagają choć nie są konieczne jeśli jesteś cierpliwa i poczekać te kilka tygodni.

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: alkorta »

Spokojnie możesz dać ryby tylko nie wszystkie od razu, dlatego napisałem żeby wpuszczać w odstępach. Akwarium nie dojrzeje bez ryb, niestety jak zrobisz aranż, nalejesz wody i zostawisz na miesiąc bez ryb z samą wodą to niby skąd miały by wziąć się bakterie.
Rozmawialiśmy swego czasu na jednym forum.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: KODI »

Seledynka pisze:Myślisz że tak szybko ryby moge wpuścić? Przy pierwszym akwa się pośpieszyłam i było mase problemów które tutaj opisywałam i prosiłam o ratunek dlatego nowe akwa i to tyle większe chce rozpocząć sensowniej dla mnie i dla ryb,wiem że filtr mam już zaszczepiony że tak sie wyraże ale to wystarczy do pozytywnego startu ?

Nie chcę tu siać pesymizmu, ale ostatnio jak się pośpieszyłaś, musiałaś coś zrobić nie tak :-?
Wierz mi, ostatnie moje trzy akwaria wystartowałem w ten sposób :idea: Nie było mowy o czekaniu nawet tydzień. Jeżeli ma się pewną podstawową wiedzę, wcale nie trzeba czekać miesiąc :idea:
Trzeba jednak zadbać , aby w wodzie nie znajdowały się szkodliwe związki. Przy zmianie koncepcji na inne ryby (patrz pielęgnice), jest jeszcze prostsza sprawa(nie wliczam tu paletek), mianowicie większość pielęgnic to naprawdę twarde ryby, błędy przy zakładaniu akwarium, w większości przeżywają.

Ja na Twoim miejscu zrobił bym tak (opcja przy obecnej obsadzie). Podmienił bym wodę w 112L ok 50%, następnie dolał ok 350L nowej wody + uzdatniacz na 400L netto oraz bakterie nitryfikacyjne w/g instrukcji (polecam BioNitrivek z Sery). Wycisnął bym także trochę syfu z filtra na żywca do baniaka. Po tych zabiegach zrobi Ci się makabryczny chaos w nowej bańce, jednak po 3 dniach powinien ustąpić (zmętnienie,mgła,paprochy etc.) Śmiało wpuścił bym po tym okresie ryby :-?
Myślę, że po ok 3 tygodniach, będziesz miała w pełni ustabilizowane akwarium.
Twój wybór ;)
POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Przejście z 112l na 450l

Post autor: Big daddy »

Taaa ...
Tylko po co taki pośpiech? Ryby pływają w garnku i trzeba zwolnić na niedzielę bo rosołu nie będzie?
Na tym forum twierdzono ze cykl azotowy nie ruszy jak ryb nie będzie w bańce? Bez jaj.
Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: Seledynka »

KODI tak dla mega pewności zapytam co masz na myśli pisząc uzdatniacz ? Bo mam osmoze i ona też będzie w nowym i dodaje po wlaniu Hydro Mineral - o tym mowa ? sorki za takie inteligentne :-D pytania ale czytając wszystko musze być pewna by studiować porady ;)
Awatar użytkownika
bartosz29
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 21:17
Płeć: On
Lokalizacja: Manchester

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: bartosz29 »

Niestety niezgodze sie z tym ze akwarium nie dojzeje bez ryb jesli juz ktos sie uprze na wpuszczenie ryb do akwa to ok ale miejmy swiadomosc ze katujemy rybe napewno wysokim NO2 jesli chcesz przyspieszyc proces jak wyzej kolega wspomnial wycisnij do nowego akwa wklady gabkowe ze starego mozesz rowniez podsypac troche pokarmu zeby bakterie mialy co jesc osobiscie czekam na wpuszczenie ryb 3 tygodnie mysle ze to najbardziej chumanitarne rozwiazanie stare ksiazki mowia ze ryby mozna wpuszczac jak zmetnienie ustapi i znikna babelki z szyb ale niestety mysl jak i technika poszla bardzo do przodu i czasy jak i nasze hobby bardzo sie zmienilo

PS mysle ze jak ty postapisz to twoj wybor oby byl wlasciwy,sama wiesz ze swojego doswiadczenia co sie dzieje po wpuszczeniu ryb za szybko ;)
Moj wodny swiat
http://www.youtube.com/watch?v=Bg74-gotsuU" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Przejście z 112l na 450l

Post autor: KAMYK »

Można także zdobyć wodę(podłoże) z innego baniaka i dolać to także przyspiesz rozwój bakterii oczywiście jeżeli będą miały się czym żywić.Ogólnie baniak dojrzewa ok.2-4tyg.
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obsady i aranż-Akwaria towarzyskie”