160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Moderatorzy: Opiekun_Forum, admin_tech

Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Tomaszewski »

Witam koledzy i koleżanki :). Nadszedł czas aby WRESZCIE uzupełnić obsadę w moim baniaku a że ryby nie są moją najmocniejszą stroną to prosiłbym o pomoc w doborze zwierzaków.
Akwarium 160L (130L netto)
Parametry wody:
PH- 6,5
KH- 3
GH- 5
W zbiorniku na obecną chwilę pływają:
- Krewetki RC
- Bystrzyk Amandy- ok.20szt
- Otosek- 3szt (docelowo 6szt)
- Bojownik Syjamski- 1samiec ( docelowo +2 samice)

Więcej Bystrzyków już nie chcę i tak się zastanawiam czy dać jakąś drugą ławicę hmm może Zwinnik Blehera, czy może lepiej nie dawać już ryby ławicowej a wrzucić coś troszkę większego w stylu Prętnik Karłowaty +coś jeszcze. Jestem całkowicie otwarty na propozycję a ryby które podałem to zwykłe luźne przemyślenia.
Będę bardzo wdzięczny za wszelki sugestie. Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: KODI »

Jeżeli nadal chcesz mieć krewetki, to z prętnika i bojownika bym zrezygnował, to tylko moja sugestia( u mnie bojownik polował na RC) .
Wpuścił bym drugą dużą ławicę np. mojej ulubionej rybki, Razbory Maculaty ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Big daddy »

Wszystko zależy od tego jak podchodzisz do RC, bo praktycznie każda większa ryba będzie wyjadala mlode.

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Daro »

Ja bym jednak dał drugą ławicę , z tym że coś odmiennego kolorystycznie czy kształtem niż amanda .
Może to być wspomniany bleher/rodostomus z tym że po wyrośnięciu , dla dużego stada taki zbiornik za mały będzie aby się porządnie w ławicy "rozbujał". Możesz tak jak Kodi napisał iść w małe razborki ( maculata , brigittae ) czy hengeli/espei , możesz też zerknąć na neona simulansa czy szybkiego danio choprae czy zajefajne modrooki słoneczne. Jako ciekawostkę możesz dać kilka sztuk fantoma czarnego a pod powierzchnię jeśli już chcesz coś większego jakieś pstrążenice.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
bartosz29
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 21:17
Płeć: On
Lokalizacja: Manchester

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: bartosz29 »

Mysle ze dwie lawice w takim zbiorniku to chyba raczej za duzo ja bym zrezygnowal z krewetek i dolozyl do jednego stada cos wiekszego i byla by bomba i tak na marginesie otosek to ryba tez stadna i 3 otoski to malo dokup jeszcze 3 i bedzie git :)
Moj wodny swiat
http://www.youtube.com/watch?v=Bg74-gotsuU" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Daro »

Nie można porównywać ławicy 50 sztuk rodostomusa do 50 sztuk razbory brigittae czy simulansa , bo to inny kaliber.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: KODI »

Zgadzam się z Daro, nie można niektórych ławic do siebie porównywać ;)
Osobiście, jeżeli miał bym teraz odpalić roślinniaka, to zapodał bym ławice drobnicy :!:
Neon Simulans,Razbora,Razbora maculata, Razbora hengela,Bystrzyk armstronga, Microrazbora galaxy lub tęczanka filigranowa ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Tomaszewski »

Hmm no krewetki fajnie się prezentują i chciałbym je w zbiorniku jednak zatrzymać także zdecyduję się na jakąś ławicę. Myślę że wybiorę coś z Razbor, przejadę się do sklepu i zobaczę co jest w ogóle dostępne. Dzięki bardzo za pomoc.

-- 19 sie 2013, 10:25 --

Niestety nie widzę opcji edycji poprzedniej wiadomości więc piszę posta pod postem. Zdecydowałem się na:
- Razbora Klinowa
- Barwieniec Czarny

Teraz pytanie czy ta Razbora nie przetrzebi mi aby zbytnio populacji krewetek? Ewentualnie po ile sztuk mogę wpuścić żeby nie przesadzić z obsadą?
Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Daro »

Razbora klinowa może , ale niekoniecznie dokuczać krewetkom , na pewno maluchy może pogonić.
Razbor jest przynajmniej kilka odmian dostępnych w handlu i też takich co krewetek ze względu na wielkość pogonić nie są w stanie. :), Co do klinowej to mógłbyś jej wpuścić 20-30 sztuk i do tego z 7-10 barwieńców.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Tomaszewski »

Hmm no nic zaryzykuję i zobaczymy co z tego będzie. W takim wypadku wezmę na początek:
Razbora Klinowa- 10szt (we wrześniu dokupię resztę)
Barwieniec- 7szt (we wrześniu dokupię resztę)
Jeśli krewetki bardzo ucierpią to wtedy będzie trzeba się na coś zdecydować choć akwarium jest dość mocno zarośnięte więc powinny dać radę.

Plany na najbliższy czas- 300L BW. Mam nadzieję że uda się je postawić do końca roku ;) . Jeśli ktoś ma dostęp do dobrych i w miarę przystępnych cenowo szkiełek to proszę o info.

Dzięki wszystkim za pomoc i poświęcony czas.
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Daro »

Co do 300-setki ... ja ostatnio przywiozłem z hurtu takie właśnie akwarium ( 120x50x50) ze szkła 8 mm . Co mnie smuci to to że klejone czarnym silikonem i ma poprzeczne wzmocnienie , no i nie OW :cry: ... no ale niestety rachunek ekonomiczny wziął górę .
Za 10mm częściowego OW z szlifowanymi krawędziami wołali wszędzie od 600 pln w górę , a za to co kupiłem zawołali 320 zł , ale się potargowałem ...
Już parę osób akwa widziało i jakość oceniło bardzo wysoko ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Tomaszewski »

Do BW to szkoda byłoby mi dawać OW i zwykłe float powinno dać radę. Najbardziej zastanawia mnie grubość szkła, 8mm to standard ale czy nie lepiej dla świętego spokoju zainwestować troszkę i dać 10mm? Wizja zalanego mieszkania i sąsiada z dołu troszkę mnie martwi. Chyba najbardziej awaryjnymi szkłami są 240L przynajmniej z przypadków o których ja słyszałem, a słyszał ktoś może o pękniętym 300L ? Może trochę przesadzam ale wolę być mądrym Polakiem przed szkodą a nie dopiero po ;)

Możesz mi napisać gdzie kupowałeś swoje akwa?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: MarSz »

Tomaszewski pisze: Chyba najbardziej awaryjnymi szkłami są 240L przynajmniej z przypadków o których ja słyszałem, a słyszał ktoś może o pękniętym 300L ??
Nie jestem teraz na 100% pewien ale wydaje mi się, że akwarium, które na V Śląskim Weekendzie Akwarystycznym pękło samo z siebie na moich oczach to było chyba właśnie 300l.
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: Tomaszewski »

MarSz pisze:
Tomaszewski pisze: Chyba najbardziej awaryjnymi szkłami są 240L przynajmniej z przypadków o których ja słyszałem, a słyszał ktoś może o pękniętym 300L ??
Nie jestem teraz na 100% pewien ale wydaje mi się, że akwarium, które na V Śląskim Weekendzie Akwarystycznym pękło samo z siebie na moich oczach to było chyba właśnie 300l.

Heh no to mnie pocieszyłeś nie ma co :lol:. Nie no to w takim wypadku zbieram kasę i biorę zbiornik z grubszego szkła. Jak patrzę ile to wszystko kosztuję to czasami żałuję że wziąłem się za to hobby =;
Niestety jest już za późno bo wciągnęło mnie na całego :-D .
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Odp: 160L w stylu Iwagumi- obsada do oceny

Post autor: adamon »

MarSz co ty masz za wzrok, że pękło na Twoich oczach :-P
Co do grubości szkła to określa to Polska Norma - nie pamiętam jaka :-D
Moja 450-tka jest ze szkła 10mm i to standard na wysokość zbiornika 60cm

Wysłane z mojego GT-I9000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obsady i aranż-Akwaria towarzyskie”