160 L Afryka Zachodnia

Moderatorzy: Opiekun_Forum, admin_tech

Awatar użytkownika
lukasz666
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 września 2013, 10:11
Płeć: Ona

160 L Afryka Zachodnia

Post autor: lukasz666 »

Witam serdecznie!

W planach mam założyć akwarium z rybami z Afryki Zachodniej i potrzebuję kilku rad o to mój zbiornik 100x40x40.

1. Jakie światło? Mam standardowa pokrywę 2x30W.
2. Jaki filtr?
3. Podłoże: jaki substrat? pod piasek.
4. Grzałka 150-200W.
5. Parametry mojej wody: pH = 7.6 , gH = średnio twarda, 236 mlg CaCO3/dm3.

Docelowa Obsada:
- Anomalochromis thomasi 1+1
- Procatopus sp. Funge 15
- Mochokiella paynei 6
- Enigmatochromis lucanusi WF 1+1
- Aphyosemion australe 1+2
- Żółta ampularia 1
- może jeszcze jakieś szczupieńczyki

Fauna:
- głównie anubiasy i korzenie choć pewnie beda jeszcze jakieś inne roślinki

Dobre parametry mam na taka obsade?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: 160 L Afryka Zachodnia

Post autor: Red »

Przy małej ilości niewymagających roślin oświetlenie wystarczy takie jakie jest w standardowych pokrywach.
W filtracji zalecana nadfiltracja. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zainstalowanie dwóch filtrów, jeden jako mechanik a drugi jako biologiczny.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: 160 L Afryka Zachodnia

Post autor: Daro »

Ad.1 - może być 2 x 30 W - jedna normalna 6500 K i jedna ciepła 3000-4000 K
Ad.2 - jeśli masz kasę to kubełek taki dedykowany do 250 l - to będzie najlepsze rozwiązanie , jeśli nie to duża kaskada plus wewnętrzny turbinowy , ale to słabsze rozwiązanie.
Ad.3 - Jeśli piasek , to taki ok 1-2 mm , nie kupuj "mąki" bo nie zda egzaminu. Może by pojechało na samych kulkach glinianych , ale jeśli myślisz do przodu ( moim zdaniem dobrze myślisz :), ) to daj substrat Tropici 2,5 l .
Ad.4 - Zależy jaką masz typową temperaturę w mieszkaniu , bo może wystarczyć 100-150W z tym że większe grzałki mają więcej ceramiki , a to z kolei pozwala im dłużej trzymać ciepło.
Ad.5 - Woda kranowa nie będzie zła , możesz minimalnie zaingerować w nią wkładając trochę patyków , szyszek , łupinę kokosa , liście dębu czy ketapangu czy ewentualnie delikatną chemię opartą na garbnikach. Lekko się zakwasi co wyjdzie na dobre zbiornikowi , bo optymalnie byłoby operować w okolicach ph 7.
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obsady i aranż-Akwaria towarzyskie”