Budżetowy mikrokosmos

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Red »

Przywitam się i ja :)
Chociaż do morszczyzny jeszcze mi daleko.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Skończyła mi się już butla bakterii. Już miałem dokupić kolejną ale... jednak postanowiłem wpakować pieniądze w błoto :)
Załączniki
20200226_182919.jpg
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

W błoto czyli gdzie? Bo nie bardzo rozumiem.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

AF Life Source. Dużo czytałem ostatnio o różnych produktach typu Tropic Marin Reef Mud czy Miracle Mud ale wydaje mi się że te AF może być na początek jeszcze ok... zobaczymy. Takie micro/macro elementy z porcją bakterii w postaci błota.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Aaaa :) teraz rozumiem, wystraszyłem się że Ci woda zakwitła. Szczerze mówiąc nie słyszałem o tym, muszę poczytać :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: florida_blue »

I jak twoje błotko? Wyklarowało się ?
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Tak tak. Już następnego dnia woda była czyściutka. Okrzemki ładnie się cofają a tych włosowatych glonów praktycznie juz nie ma... chociaz skałka sie troche zaczerwienila sd .
Widać ( może nie na zdjęciu) że korale są bardziej zadowolone, napompowane.
Słyszałem też ze to błotko może zastąpić balinga. Czy to prawda to się przekonam za jakiś czas... jak zaczne robić testy :)

W akwarium znalazłem też rozrastającą się szczepke ładnego zielonego fluo palythoa. Rośnie sobie na nóżce sarco.
Mimo że dosyć ciekawy koral to jednak nie chce go mieć w akwarium ze względu na swoją toksyczność i ekspansywność.
Mieliście już jakieś doświadczenie z tym ? Wystarczy odciąć nóżke od sarco ?
Załączniki
20200227_210432.jpg
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Nie wiem jak podchodzisz do życia, ale to pitolenie o smiercionośnych palytchoa to tak tylko dla strachu.
Oczywiście że przy fragowaniu korali trzeba po prostu uważać, ale to przy każdych zoanthusach. Ja żyję, Florida żyje, miliony akwarystów żyją, a mamy w akwa siejącego śmierć i zniszczenie protophalythoa nuclear green :) O takie:
20200225_210704.jpg
Moim zdaniem spokojnie możesz go sobie hodować, np na osobnej skałce żeby nie panoszył się w akwa, ale jeśli chcesz usunąć to jak pisałem wyżej, rękawiczki, okulary, i go po prostu oderwij.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Mam go z sarco na podstawce a podstawke na nieklejonej skałce i gdyby coś to poprostu wyjmę całą skałę.
Dzięki za uspokojonie, zostawie je w spokoju :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Zostaw, jeśli planujesz miękasowe królestwo to bez zoasów się nie obejdzie. Kiedy po te szczepki wpadniesz?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Dziękuję jeszcze raz za szczepki. Wygladają niesamowice :).
Moje szczepkarium spodobało sie też babce. :evil:
Wyzbierała małego sarco i seriatopore od Piotrka żeby przyozdobić sobie chałupe. Już drugi raz ją złapalem na podbieraniu tych korali ...
Btw.
Przeniosła je z dwóch końcow akwarium na środek O/,
Załączniki
20200306_211324.jpg
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: florida_blue »

Jak się trzyma akwarium ? Doszło coś nowego ?
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Tak tak . Sytuacja w akwarium wyglądała dosyć stabilnie, więc dołożyłem dwa rhodactisy ale dalej czegoś mi brakowało. Duże akwarium i same szczepki...
Dlugo się zastanawiałem i kupiłem jednak dosyc duzego quadri ;). Oczywiście quadri od razu schował za skałe. Poźniej troche połaził po akwarium ( właściwie obyło się bez strat) i znow wszedl pod tą samą skałę.
Bardzo podobają mi się te ukwiały i sądze że lepiej mieć go wczesniej niż później, kiedy już obsada korali będzie zamknięta.

Od kilku dni zaczęły się problemy. Wysyp cyjano. Można to było przewidzieć bo zawsze coś mi delikatnie wyskakuje po dołożeniu korali.
Troche się zirytowałe i tym razem poszedłem we wspoczynnik redfielda. Po testach okazało się że faktycznie parametry rozjechane.
NO3 = 10 PO4= 0,01 co daje RR=1531,7 a powinno być 16 :D
Kalkulator poradził zrobienie roztworu Na3PO4 i podniesienie PO4
Przygotowałem sobie 28,5 ml roztworu i zacząłem dawkowanie.
Co 15-30 min dolewałem kilka ml . Po 20 ml zrobiłem testy.
W sumie wyszlo tak jak miało wyjść. PO4 wskoczyło na 0.7 ale ... co troche mnie zaskoczylo NO3 z 10 weszlo na 11. Pomyślalem że to być może błąd pomiarowy i wczesniej bylo już 11. Do testow saliferta trzeba miec oko. No ale RR juz nie tysiac coś ale ponad 32, więc idziemy w dobrym kierunku.
Dolałem reszte, czyli te 8.5 ml Na3PO4 i troche się zaczelo chrzanić. PO4 takie samo jak przed ostatnią dolewką, za to NO3 wskoczyło z 11 na 16!!
Nie wiem o conchodzi. Testy powtorzyłem 2x i wyszlo tak samo czyli NO3= 16 i PO4=0,8
Od wczoraj leje ocet celem zmniejszenia Tego NO3. Jaki bedzie tego efekt, zobacze pewnie za tydzien/dwa.
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Po kilku tygodniach walki z cyjano, to w końcu odpuścilo i korale wracają do normy ( oby nie zapeszyć )!! Parametry po4, no3 wychodzą na prostą.
Dodałem troche spagetti w refugium, zmniejszyłem świecenie o kilka h i dalej leje ocet... poprawiłem cyrkulacje. Myśle że syfek zza skaly pewnie podnosił mi te no3...

Z większych zmian jakie chciałbym zrobić, to oświetlenie. Czekam jeszcze na podzespoły do lampki z Aliexpress ( ciekawe czy przyjdą?). Bedzie wg. wskazówek Magu. Nie mam za dużo doświadczenia w montowaniu takich rzeczy ale schemat wygląda bardzo prosto. Powinno się udac :/n

Btw.
Czy są jakieś korale, ktorych nie lubi quadricolor? Cos co go parzy?
Załączniki
20200401_165425.jpg
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Graff »

Fajnie , że baniak powoli wychodzi z "nowości"...
To i tak jeszcze trochę potrwa. To ,że cyjano odpuściło nie znaczy , że nie może wrócić. Oczywiście nie życzę Ci tego ale takie są zazwyczaj "starty" każdego młodego posolonego :)
Nie napisałeś ile masz tego NO3 i PO4.
Każdy syfek , detrytus podnoszą parametry. Ale jeśli nie zdecydujesz się na SPS-y to nie musisz się za bardzo martwić i nie musisz schodzić do granicy bliskiej "zera".
Na razie zdjęcie wygląda spoko- choć od razu mówię - za mało życia, za mała masa koralowa. Trzeba być czujnym bo cyjano wyjdzie na nowo.
Obserwuj i mierz parametry.
A Quadri to "czołg" - mało kogo się boi i mało kto jest mu w stanie zagrozić. No chyba , że cyrkulatory :)

Trzymam kciuki z!
Path of the Dark Side...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria małych mórz i oceanów”