The Green Paradise

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

The Green Paradise

Post autor: MarSz »

Witam,
nadszedł w końcu długo oczekiwany dzień, w którym mam przyjemność zaprezentować zbiornik założony dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy ośrodku funkcjonują szkoły podstawowa, gimnazjalne i ponadgimnazjalne dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących oraz upośledzonych. W związku z tym, że dzieci uczące się w tym zespole szkół są z różnych rejonów kraju (często znacznie oddalonych) to w ośrodku funkcjonuje duży internat męski i żeński. Dzieci tam mieszkające spędzają cały tydzień (często i niektóre weekendy) w internacie, gdzie oprócz zajęć poznawczych, rewalidacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych biorą czynny udział w różnego rodzaju kołach zainteresowań.
Wśród nich jest kółko przyrodnicze, w którym dzieci pod opieką wychowawców zajmują biologią i przyrodą oraz wieloma jej aspektami.
Dzieci mają żółwia wodnego, którym się bardzo odpowiedzialnie opiekują i nieduże akwarium towarzyskie. Kwestia pozytywnego wpływu akwarium jak i jego możliwości terapeutyczne w przypadku dzieci niepełnosprawnych lub upośledzonych jest niewątpliwa i ogólnie wiadomo, że przynosi wiele korzyści. Poza tym dzieci mając wspólne zainteresowania i cele, opiekując się zwierzętami zdobywają cenne umiejętności poznawcze i społeczne jak również uczą się dyscypliny i odpowiedzialności. Sprawia im to wiele radości i przyjemności.
Marzeniem dzieci w internacie SOSW w Lublińcu było dużo większe akwarium, w którym mogłyby obserwować życie zwierząt (ryby, krewetki) i rozwój roślin, którym mogliby się opiekować jak i brać udział w jego powstawaniu.
Szansa na realizację tego marzenia nadarzyła się jesienią 2012 roku kiedy to firma Aquael ogłosiła konkurs pt. "Akwarium za jeden usmiech".

Obrazek

Celem konkursu było nieodpłatne przekazanie szkołom , domom dziecka i podobnym placówkom zestawów akwarystycznych. Postanowiliśmy zgłosić SOSW w Lublińcu do konkursu a forum AFCZWA.COM przejęło patronat nad całą akcją.

Obrazek

Po okresie niepewności przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wielka radość - dostaniemy zestaw akwariowy 240l od firmy Aquael.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować firmie Aquael w imieniu swoim ale przede wszystkim dzieci, którym akwarium jak do tej pory sprawiło już wiele radości a wiele doświadczeń związanych z fascynującym światem akwarystyki jeszcze przed nimi.

Obrazek

Szczególne podziękowania należą się Panu Pawłowi Zarzyńskiemu z firmy Aquael, który musiał się wykazać wielkimi pokładami cierpliwości w rozmowach ze mną i ze spokojem wysłuchiwał moich kolejnych telefonów, pytań i wątpliwości.

Skoro już jesteśmy przy tej tematyce, to chciałbym w kilku słowach uhonorować pozostałych partnerów akcji, sponsorów i ofiarodawców, bo jak się okazało, przez okres kilku miesięcy udało się nam nawiązać współpracę i uzyskać pomoc od bardzo wielu firm i osób prywatnych, które bezinteresownie przyłączyły się do tego przedsięwzięcia. Bez nich zrobienie zbiornika w takiej postaci byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Postaram się wymienić alfabetycznie by nikogo nie faworyzować:
- AD-SHOP.PL za zestawy nawozów i bakterii

Obrazek

- AQUAPOND za złoża filtracyjne

Obrazek

- Sklep Zoologiczny EGZOTYKA z Częstochowy

- LABORATORIUM313 za rośliny in-vitro

Obrazek

- SCANDINAVIAN Fish za obsadę do akwarium (rybki będą wpuszczone jednak dopiero jak akwarium dojrzeje) - tutaj szczególne podziękowania dla Sephera z Pleco.com.pl

- Tropical za zestaw pokarmów, uzdatniacz i nawozy

Obrazek

- TUBIFEX za zestaw pokarmów

Obrazek

- ZOOLEK za kompletny zestaw testów

Obrazek

- ZOOLIGHT za dodatkowe oświetlenie (szczególne podziękowania dla Pani Katarzyny Pisańskiej za wyczerpujące informacje i pomoc w doborze oświetlenia)

Obrazek

Oraz dla wielu osób prywatnych, użytkowników różnych forum akwarystycznych (szczególne podziękowania dla osób z holenderskie.pl - kier, plejstocen i adams750, aquarist.pl - muhhamad no i wielu osób z afczwa.com), którzy wsparli akcję na różne możliwe sposoby poczynając od roślin, podłoża, filtra, wsparcia technicznego, logistycznego oraz pomocy w rozmowach ze sponsorami i wielu innych.

Oczywiście nie mógłbym pominąć kadry ośrodka, w którym akwarium stanęło - Dyrekcji, Kierownictwa, Wychowawców i Opiekunów oraz Wychowanków za życzliwość, pomoc i wsparcie oraz wyrozumiałość - choćby dla tego, że zostawiliśmy czasem po sobie bałagan :-)

6 kwiecień 2013
Po długim okresie przygotowań i wszelkich działań organizacyjnych w końcu nadszedł długo wyczekiwany dzień. 6 kwiecień 2013 - wtedy to ostatecznie udało się nam dograć termin startu zbiornika. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się ok godziny 10 rano, a z ośrodka wyszliśmy ok godz. 19 ale już wtedy wiedzieliśmy, że było warto i że cel został osiągnięty. O tym, co się działo przez te 9 godzin, postaram się opowiedzieć i pokazać na kilku fotografiach.
W akcji bezpośrednio uczestniczyły cztery osoby z afczwa.com: ja, Przemek (Big Daddy), jego syn Jarek i Marcin (jerzyszczur), który z założenia miał tylko robić fotki ale oprócz tego wniósł bardzo wiele jeśli chodzi o pomoc w zakładaniu zbiornika.

Akcja rozpoczęła się od wyładunku z samochodów wszystkich niezbędnych rzeczy. Przywieźliśmy "żywą" wodę do całego zbiornika (do tego skutecznie przyczyniły się moje krewetki :-) ).

Obrazek

Oraz niektóre z pozostałych rzeczy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korzenie już przez kilka ostatnich dni obwiązywałem roślinami by w dniu startu już nam to nie zabierało czasu - wystarczy włożyć na swoje miejsce.

Obrazek

Zestaw kamieni również został starannie dobrany i czeka na włożenie do zbiornika:

Obrazek

A oto część zestawu, który dostaliśmy od firmy Aquael (szafkę udało mi się skręcić kilka dni wcześniej więc przynajmniej ten punkt programu można było skreślić z listy):

Obrazek

Parkiet nie wyglądał źle, ale "na wszelki wypadek" postanowiliśmy podłożyć lakierowaną płytę OSB:

Obrazek

Dzięki zastosowaniu nóżek poziomujących w konstrukcji szafki poziomowanie całości było dosyć proste:

Obrazek

Zdecydowaliśmy się na najprostsze tło - czarny brystol:

Obrazek

I już zbiornik stoi na miejscu:

Obrazek

Przyszła pora na podłączenie jednego z filtrów, który dostaliśmy od kolegi z forum. Jest to filtr HW-304B, który przez nas był nazywany zamiennia "miniFrania" albo "R2D2" ze względu na swój wygląd:

Obrazek

Tutaj już w towarzystwie mniejszego kolego - Midikani 800 (element zestawu od firmy Aquael):

Obrazek

Na dno w miejsca, w których nie przewidywałem roślin z systemem korzeniowym postanowiłem dać worki z keramzytem:

Obrazek

Obrazek

Całość przysypana substratem pod podłoże od firmy Aquael:

Obrazek

Całość przysypana podłożem ADA Amazonia New (które dostaliśmy w prezencie od sympatyka forum):

Obrazek

Teraz już można było przystąpić do układania aranżacji. Sprawa była uproszczona, gdyż już na kilka tygodni przed startem zbiornika zaplanowałem sobie aranżację bardzo dokładnie (co do jednego kamyczka i korzenia). Było to możliwe dzięki przygotowaniu makiety o wymiarach akwarium, w której mogłem do woli przestawiać każdy element i obserwować zmiany. Spędziłem nad tym kilka godzin nim uznałem, że efekt jest zadowalający a wyglądał on tak:

Obrazek

Oczywiście po ustawieniu planu aranżacji zadałem sobie pytanie jak ja to wszystko odtworzę za jakiś czas? Najlepszym rozwiązaniem okazało się ponumerowanie każdego elementu aranżacji (każdy kamień i korzeń) oraz zrobieniu mnóstwa zdjęć z różnych ujęć tak by potem możliwe było odtworzenie pierwotnego planu.

Obrazek

Teraz cała zabawa w układaniu aranżacji polegała na wędrowaniu od akwarium do laptopa, gdzie przeglądałem dziesiątki zdjęć by zidentyfikować konkretny korzeń lub kamień, potem poszukiwania tego elementu, a następnie do akwarium, gdzie już pozostało ułożyć jak na zdjęciu.

Rozpocząć było najłatwiej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z korzeniami było trochę gorzej bo po obsadzeniu roślinami nie zawsze pasowały już tak idealnie jak w makiecie ale się jakoś po woli udało:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lewa strona ustawiona - przechodzimy do prawej:

Obrazek

Pora na dolanie niewielkiej ilości wody by podłoże się "ułożyło":

Obrazek

Wlewanie pierwszej wody:

Obrazek

Kończenie prawej strony:

Obrazek

W tym czasie Przemek i Jarek dzielnie oczyszczają z żelu rośliny in-vitro, które dostaliśmy w prezencie od hodowli Laboratorium313:

Obrazek

Efekt ich pracy przygotowany do sadzenia:

Obrazek

Tak o to powstaje nowe pokolenie akwarystów - zacząłem wcześnie wdrażać w to hobby syna:

Obrazek

Ja w tym czasie zajmowałem się rozdzielaniem eleocharis acicularis i eleocharis vivipara:

Obrazek

Obrazek

Który potem mozolnie wsadzałem między kamienie:

Obrazek

Bez mojego podręcznego zestawu "chirurgicznego" (widocznego na pierwszych zdjęciach) zadanie to byłoby niewykonalne:

Obrazek

Obrazek

Teraz zadanie Jarka - zwilżanie roślin w czasie gdy ja robiłem przerwy:

Obrazek

Gdy już wyszedłem z eleocharisem z kamieni to glossostigmę i hemianthusa zaczęliśmy sadzić z Przemkiem na dwa fronty by było szybciej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I stało się - gdy okazało się, że Jarek nigdy nie sadził roślin pincetą, to musieliśmy go wprowadzić w ten "pierwszy raz" - a któż lepiej to wytłumaczy synowi jak nie ojciec ;-)

Obrazek

Tak więc pierwsza sadzonka uwieczniona na fotografii:

Obrazek

Później tak mu się spodobało, że już nie dał się oderwać od akwarium - trzeba przyznać - szybko się uczy:

Obrazek

Obrazek

W ten oto sposób przebrnęliśmy przez sadzenie trawniczków:

Obrazek

Przyszła pora na zalewanie:

Obrazek

Oraz odpowietrzanie i uruchamianie filtrów:

Obrazek

I w końcu - efekt całego dnia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Efekt na zdjęciach nie wygląda najlepiej ale my w tej chwili popatrzeliśmy porozumiewawczo po sobie i stwierdziliśmy, że zbiornik ma potencjał - trochę trzeba tylko go podrasować ale to będzie następnym razem.

Niektórzy odpoczywali zmęczeni i dumni:

Obrazek

Obrazek

Przyszła więc i pora na pamiątkowe zdjęcie - od lewej Przemek, Jarek, ja i Marcin:

Obrazek

Tak oto zakończył się pierwszy dzień naszej przygody z uruchamianiem zbiornika forumowego afczwa dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu.
Wiedzieliśmy, że czeka nas jeszcze jeden "zjazd" w celu zakończenia montażu szafki, zestawu CO2 z reaktorem narurowym oraz dodatkowego oświetlenia ale to planowaliśmy na kolejną sobotę.

13 kwiecień.

Minął tydzień, w tym czasie inne obowiązki pozwoliły mi tylko raz udać się do SOSW by zobaczyć, czy z akwarium wszystko ok i przyszedł dzień kolejnego spotkania. Tym razem zaczęliśmy później po południu wychodząc z założenia, że "teraz to pójdzie szybko - max 3 godzinki" - nie wiem czemu jakoś czułem, że będzie dłużej...

Pracę zaczęliśmy od montażu drzwiczek do szafki oraz od zamontowania w nich zamków, które mają zabezpieczyć zarówno dzieci przed sprzętem (i chemią) w szafkach jak i akwarium (filtry i CO2) przed dziećmi.

Obrazek

Obrazek

Nasze koszulki forumowe sprawdziły się bardzo dobrze :-)

Obrazek

Przemek montuje reaktor narurowy i sprawdza licznik bąbelków:

Obrazek

Historyczna - pierwsza podmiana wody w akwarium:

Obrazek

I pierwsze fotki zbiornika z dodatkowym oświetleniem, które dostaliśmy w prezencie od firmy Zoolight:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Akwarium zaczyna już wyglądać ciekawiej. W ciągu tygodnia widać, że większość roślin się bez problemu zaaklimatyzowało a sporo z nich już ostro ruszyło ze wzrostem. Nie spodziewaliśmy się, że zaledwie kilkanaście minut po podłączeniu oświetlenia i CO2 w akwarium pojawi się mnóstwo bąbli z roślin.

Tym razem skończyliśmy około godziny 20 a mimo to moment odjazdu jeszcze przez jakiś czas odwlekaliśmy by popatrzeć na akwarium :-)


17 kwiecień.

Tym razem udało się tak zorganizować mój przyjazd do Ośrodka, by zastać w świetlicy grupę dzieci, która ma bezpośredni kontakt ze zbiornikiem. Oprócz samego akwarium można było zauważyć zmianę w postaci gazetki przygotowanej ramach podziękowania uczestnikom akcji:

Obrazek

Natomiast ja ze swojej strony również przygotowałem niewielką niespodziankę dla dzieci. Przywiozłem pierwsze organizmy żywe do akwarium, czyli ślimaczki planorbella sp. pink - tzw. różowe zatoczki.

Obrazek

Wytłumaczyłem dzieciom funkcję ślimaków w zbiorniku i mogliśmy przejść do etapu sprawiającego najwięcej radości - czyli wpuszczanie ślimaków do akwarium - każdy mógł sobie osobiście wybrać ślimaki i wrzucić do akwarium:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj już ślimaczki w akwarium:

Obrazek

Teraz zrobiło się ciasno koło akwarium, bo każdy chciał zobaczyć co robi jego ślimak:

Obrazek

W międzyczasie porozmawialiśmy sobie o roślinach, rybach, wodzie, dojrzewaniu zbiornika i jeszcze kilku innych kwestiach, które wzbudzały zainteresowanie dzieci:

Obrazek

Następnie odbyła się prezentacja zawartości walizki z testami akwarystycznymi, którą dostalismy od firmy Zoolek:

Obrazek

Oraz wspólne badanie parametrów wody:

Obrazek

Dzieci poznały sposoby posługiwania się poszczególnymi testami oraz sposoby odczytu skal barwnych (oczywiście zawsze testy będą robione w obecności i pod nadzorem wychowawcy lub moim):

Obrazek

Obrazek

Wlewanie bakterii to akwarium (początkowo słowo "bakterie" wzbudziło obawy dzieci - dopiero jak pokazałem o co chodzi to zmieniły nastawienie):

Obrazek

I wspólne oglądanie akwarium:

Obrazek

Oraz efekt finalny na dzień dzisiejszy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec zdjęcie grupowe pokazujące radość dzieci.

Obrazek


Dołączam się do dzieci i chciałbym podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania akwarium. Pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim sponsorom, firmom zewnętrznym oraz osobom wymienionym wcześniej.
W tym miejscy chciałbym jednak jeszcze podziękować członkom afczwa.com i innych forum, którzy w różny sposób wsparli całą akcję i pomogli mi to wszystko zebrać i zorganizować. Kolejność będzie alfabetyczna (jeśli kogoś przeoczyłem - a jest to możliwe bo osób jest dużo - to proszę mi zwrócić uwagę na pw - i z góry przepraszam).

- Adamon - dzięki za worki, w których umieściliśmy keramzyt (tutaj ukłony w stronę małżonki)

- Adams750 (holenderskie.pl) - dzięki za olbrzymią ilość microsorum (szczerze mówiąc jeszcze sporo mi z tego zostało i nie wiem co z nim zrobić) - trudno było porozrywać ale ostatecznie wylądowało na korzeniach i lignitach i ma uzupełnić tło wraz z bolbitisem od kiera i graffa

-Big Daddy - za wszystko - począwszy od akcji z koszulkami, sprzedaż roślin na cele zbiorników, rady, pomoc, wsparcie, rośliny, reaktor narurowy, a zakończywszy na przyjeździe do Lublińca (niezły kawałek drogi) i pomoc przy uruchamianiu zbiornika - Przemek - bez Ciebie nie byłoby tak łatwo - również podziękowania dla Twoich synów za pomoc w uruchamianiu zbiorników.

-Boomer (Wodna Kraina) - za przekazanie nam podłoża, które do ostatniej chwili planowaliśmy wykorzystać by uzupełnić potencjalne braki w ADZIE - jednak dostaliśmy od Aquaela substrat. Tutaj chcę podziękować Michałowi (Boomer) bo mimo to zdecydował, żebyśmy podłoże zatrzymali na inne cele forumowe.

- Graff - dzięki za rośliny - jakbyś szukał w akwarium gdzie jest Twoje nietypowe microsorum pteropus - to znalazłem dla niego miejsce z lewej strony przy szybie by nie zatonęło w gąszczu korzeni - chcę zobaczyć co z niego wyrośnie. Bolbitisy są na razie niezbyt widoczne ale z czasem stworzą tło.

-Jacek - krótko - dzięki za ADĘ- przydała się i mam nadzieję, że będziemy zadowoleni z wyboru

-Jerzyszczur - dzięki za pomoc w uruchamianiu zbiornika i za robienie zdjęć, które mogliśmy wykorzystać do fotorelacji

- kier (holenderskie.pl) - dzięki za rośliny - anubiasów myślę, że nie trzeba wskazywać - są bardzo ładnym punktem przyciągającym oko wśród pozostałych roślin i korzeni. Microsorum narrow jest w gąszczu korzeni ale jak się rozrośnie to mam nadzieję, że stworzy idealne uzupełnienie luk, które w tej chwili są widoczne.

-Kodi - za wsparcie, pomoc przy rozmowach ze sponsorami i doping

-Krzysiekh - dzięki za rośliny - było tego sporo i w kilku partiach - znacznie rozszerzyły listę roślin.

-Laboratorium313 - dziękuję za roślinki - małego heńka myśle, że nie trzeba więcej chwalić, glosia i hygrophilia difformis też ciągną za nim ale będzie im trudno go dogonić :-)

- Muhhamad (Aquarist.pl) - dzięki za nawozu i kilka cennych rad

- Plejstocen (holenderskie.pl) - dzięki za części do zestawu CO2 (elektrozawór, dyfuzor i licznik bąbelków)

- red - Robert - wielkie dzięki za wielkie wsparcie.

- Sonik - wielkie dzięki za ogromną ilość roślin - jak będziesz miała okazję niebawem zobaczyć -rotale od Ciebie będą dobrze widoczne w centrum akwarium. Dziękuję również za transport mimo choroby.

- Sosin - również dziękuję za microsoria - ta wysoka odmiana w tak gęsto obsadzonym zbiorniku pokaże swój urok dopiero za jakiś czas.





A teraz krótkie podsumowanie na, którego wcześniej nie miałem czasu zrobić i nie było na nie miejsca:
Parametry zbiornika:
Akwarium:
240l (120x40x50cm)

Oświetlenie:
2x54W (Philips Aquarelle i Philips 865)
2x39W (Philips 865 i Sylvania GroLux)

Podłoże:
- keramzyt na spodzie
- Aquael Acti Substrate
- ADA Amazonia New

Filtracja:
- Aquael Midikani 800
- Hanza HW 304-B

Nawożenie:
CO2- Butla Ciśnieniowa + reaktor narurowy
Seria nawozów Aqua Art i inne

Rośliny:
-bolbitis heudelotii - bolbitis heudelota
-microsorum pteropus (kilka odmian)
-microsorum windelow
-microsorum cross
-microsorum trident
-microsorum narrow K
-microsorum narrow
-microsorum mini
-microsorum small leaf
-anubias barteri - anubias Bartera
-hygrophilia difformis - nadwódka trójkwiatowa
-rotala rotundifolia - rotala okrągłolistna
-eleocharis vivipara -sitowie (ponikło) żyworodne
-eleocharis acicularis - sitowie (ponikło) igłowate
-hemianthus callitrichoides - hemiantus mały (mały heniek)
-glossostigma elatinoides - języcznik australijski (glosia)
-staurogyne repens
-micranthemum umbrosum - mikrantemum okrągłolistne
-fissidens fontanus - phoenix moss
-barbula sp. - milimeter moss
-vesicularia sp. - china moss
-taxiphyllum sp. - flame moss
-drepanocladus sp. - flat moss
-loxogramme sp. - wave moss
-alternanthera reineckii 'Rosaefolia' - alternatera Reineka

Ryby: (są to ryby planowane do akwarium, które Sepher z pleco.com.pl obiecał nam sprowadzić poprzez firmę Scandinavian Dish - ryby będą wpuszczone gdy zbiornik będzie na to gotowy - obsada ta może z biegiem czasu ulec zmianie z różnych przyczyn):
- carnegiella marthae - pstrążenica mała
- hemigrammus bleheri - zwinnik Blehera(odmiana dzika)
- rasbora espei - razbora espei
- hyphessobrycon amandae - bystrzyk Amandy
- microgeophagus ramirezi - pielęgniczka ramireza (odmiana dzika)




Mam nadzieję, że fotorelacja mimo iż długa, była ciekawa i się podobała. W rzeczywistości zdjęć było dużo więcej i był problem, które wybrać, a które zostawić.
Postaram się od czasu do czasu robić aktualizacje i pokazywać co się dzieje w akwarium.
Zachęcam do oglądania i komentowania.
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: krzysiekh »

Panowie, wyszło przecudnie! Wygląda bardzo profesjonalnie i super estetycznie. Jak to wszystko urośnie, to efekt będzie niesamowity. Fajne jest takie uczucie, że można było choć w małym stopniu wesprzeć taką inicjatywę :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: BzZzYkU »

super fotorelacja :) MarSz dziękujemy bardzo, Stanąłeś na wysokości zadania :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
sonik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 20 listopada 2012, 09:28
Płeć: Ona
Lokalizacja: Blachownia/Częstochowa/Bełchatów

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: sonik »

Mam tylko jedno do powiedzenia: Jestem z Was dumna chłopaki , wyszło rewelacyjnie !!! Brawo !!! A uśmiechnięte miny dzieciaków chyba wynagrodziły Wasz cały trud , SUPER :)
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: Red »

Radość dzieci - bezcenne :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: alkorta »

Super wyszło, popieram Reda, takie akcje na pewno dają wiele radości i wiele uczą.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
hubertusg
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 01 marca 2013, 07:47
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa Północ

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: hubertusg »

No ...Panowie... SZACUN za zaangażowanie, wykonanie i sprawienie niemałej radości młodszemu pokoleniu.
Chylę czoła takim ludziom , którzy bezinteresownie poświęcają swój czas tak szczytnym celom.
BRAWO.
PS. - akwarium wyszło bardzo fajnie.
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: kradek »

Wielki szacun za inicjatywe oraz efekt wizualny zbiornika;)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
Laboratorium313
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 15:59
Płeć: On
Kontakt:

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: Laboratorium313 »

Robota pierwsza klasa :)
Obrazek
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: adamon »

Nie wiem czemu nie dodało mojej pierwszej wypowiedzi :(

MarSz powtórzę: "Meksyk w ogniu"
Pięknie :)
rafi_sz
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 08 grudnia 2012, 15:01
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - 3W

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: rafi_sz »

Coś wspaniałego !!! :D
Dobrze, że są ludzie i firmy, którzy są gotowi poświęcić czas
i środki na to żeby zrobić coś takiego dla dzieciaków.
To krzepiące, że nie tylko kasa... :D
OGROMNY SZACUNEK.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: Red »

Laboratorium313 pisze:Robota pierwsza klasa :)
roślinki również 1 klasa :) chylimy czoła w podziękowaniu i życzymy samych sukcesów w hodowli in-vitro.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: Big daddy »

Trzeba dodać że porcje są mega duże a heniu startuje jek rakieta.
No ale jak widzieliście byle kto nie płukał ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
jaszczur
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 22 marca 2013, 22:38
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: jaszczur »

Miła sprawa, że idea akwarystyki tak działa :) Dzieci mają nie tylko akwarium ale też świadomość, że są ludzie którzy potrafią pomóc zrobić coś pozytywnego bezinteresownie. Panowie akwarium pierwsza klasa ! Gratuluję i czekam na dalsze aktualizacje :)
18l - Silent Hill (26 listopad 2011)
20l - barman, rak marmurkowy (3 listopad 2012)-(27 kwiecień 2014)
56l - Soft Asylum (24 wrzesień 2013)-(8 grudzień 2015)
52l - At The Crossroads (17 listopad 2016)
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Akwarium za jeden uśmiech - SOSW Lubliniec

Post autor: bynio67 »

Wydaje się że dużo czasu spedzam na forum. Być może, ale na pewno nie tyle ile bym chciał. Często w biegu jak kinder mleczna kanapka. Dlatego dopiero teraz gdy nic nie goni, na spokojne mogłem z przyjemnością prześledzić pierwszy etap powstania Lublinieckiego Akwarium za jeden uśmiech. To jaki będzie finał tego etapu, można było przewidzieć tuż po obserwacji pomysłowego i konsekwentnego przygotowywania projektu. Gdy połączymy to z kompetencją, pasjią, absolutnym zaangażowaniem i talentem, musimy liczyś się z tym że wypadkową tych czynników będzie totalny sukces. Intuicja mnie nie myliła że takie "rodzynki", zostawia sie na deser. Bo na prawdę trudno było mi ubrać w słowa to co czułem oglądając fotorelację.
Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty forumowe”