Pseudotropheus saulosi

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
adrian0707
Założyciel
Posty: 157
Rejestracja: 15 listopada 2012, 19:56
Płeć: On
Lokalizacja: Konopiska

Pseudotropheus saulosi

Post autor: adrian0707 »

Ryba słodkowodna zasiedla wody Chisumulu Island. Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm.Akwarium powinno być udekorowane skałami . W takim zbiorniku z powodzeniem można trzymać 2 samce wraz z kilkoma samicami. Gatunek ten należy z pewnością do najłagodniejszych pielęgnic z Malawi. Samce zajmują niewielkie rewiry. Dorosłe osobniki osiągają około 8 centymetrów , samce wybarwiają się przy wielkości około 4-5 cm, są intensywnie niebieskie, samice natomiast są koloru żółtego do pomarańczowego. Jego główny pokarm powinien stanowić pokarm roślinny, larwy owadów, skorupiaki.Idealna gatunek dla początkującego Akwarysty.
Załączniki
Pseudotropheus_saulosi.jpg
Pseudotropheus_saulosi.jpg (73.35 KiB) Przejrzano 14667 razy
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Pseudotropheus saulosi

Post autor: bynio67 »

Ja tylko dodam do tego krótkiego, ale jednocześnie bardzo wyczerpującgo opisu, że w dobrze zaaranżowanym zbiorniku, możemy pokusić się o hodowlę stada składającego się nawet z trzech samców.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Pseudotropheus saulosi

Post autor: tomek62 »

Temat dawno nie odświeżany, ale bardzo interesujący dla mnie w tym momencie. Zainteresowało mnie stwierdzenie o chodowli w 80 cm trzech haremów poprzez odpiwiedni aranż. Mogę prosić o rozwinięcie tematu? Tak w ogóle to chciałbym poznać spostrzeżenia i podpowiedzi na temat tego gatunku. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Tomek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Pseudotropheus saulosi

Post autor: bynio67 »

Witam Cię Tomku serdecznie. Nie napisaliśmy że można hodować w akwarium o szerokości 80 cm trzech haremów. Żaden z samców nie stworzy swojego haremu, któremu podporządkowane będą tylko wybrane przez niego samice. Wspólnie będą tworzyć jedno stado. Agresja to cecha indywidualna każdego z samców. W przypadku saulosi powinno się to udać. Gdy w tak małym akwarium stado składa się z dwóch samców, jeden z nich będzie dominujący. Jeżeli będzie obdarzony silnym temperamentem, to zdominowany samiec będzie mało widoczny. Natomiast gdy stado składa się z większej ilości samców, agresja dominanta rozłoży się na zdominowane samce. Ja kiedyś hodowałem 3+5. Dwa samce były mocniej wybarwione, a trzeci trochę słabiej. Żadna ryba nie miała postrzępionych płetw. Żaden z samców nie chował się gdzieś w kącie za grzałką. Zakupiłem 10 małych ryb. Gdy podrosły okazało się że mam 5 samców. Zaczęły się przeganiać. Najpierw pozbyłem się najsłabszego. Po kilku dniach następnego. Także tego który był najsłabszy. Gdy zostały trzy samce, ich agresja ograniczała się do lekkich sparingów. Czasem goniły się w kółko. Albo stroszyły płetwy i otwierały pyski. Ale tak jakby przed lustrem. Pokazówka, demonstracja i odwrót na z góry upatrzoną pozycję. Ale to nie znaczy że u każdego hodowcy będzie tak samo. Ja teraz wolał bym zamiast stada hodować harem i do tego jako drugi harem rdzawe.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Pseudotropheus saulosi

Post autor: tomek62 »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zapewne jeszcze zamieszam w temacie. Pozdrawiam.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Ryb”