AZOO NITRAACT od akwarystyczny24

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

AZOO NITRAACT od akwarystyczny24

Post autor: zulix »

Na początku słowa producenta, potem ode mnie...

Od producenta
AZOO NitraAct usuwa trujący siarkowodór i wchłania zanieczyszczenia
Szybko rozkłada zalegające masy zanieczyszczeń w podłożu i filtrach.

Idealny dla krewetek Crystal, roślin wodnych, akwariów słodkowodnych, morskich, rafowych, a także oczek wodnych.


AZOO NitraAct to najwyższej jakości, wyspecjalizowane, wielozadaniowe kultury bakterii denitryfikacyjnych i fotosyntetycznych. Wyspecjalizowane szczepy bakterii działają intensywnie w podłożu i systemach filtracyjnych. Głównym celem tych szczepów bakterii są: szybkie usuwanie mas zanieczyszczeń w podłożu i filtrach i usuwanie trujących substancji, jak siarkowodór. Preparat w szybkim tempie oczyszcza podłoże z zalegających resztek, pozostałości po karmieniu, odchodów ryb, mułu a także filtry ze szlamu i organicznych zabrudzeń, poprzez szybkie rozkładanie tych pozostałości, które są pożywką dla bakterii. Regularnie stopowanie preparatu widocznie poprawia czystość podłoża i znacznie ogranicza zapychanie się filtra. Siarkowodór tworzy się w strefach beztlenowych podłoża i wybija do słupa wody, szkodząc rybom i skorupiakom. Widoczną oznaką powstawania siarkowodoru są: czernienie piasku, czernienie i gnicie korzeni roślin, wydobywanie się pęcherzyków gazu z podłoża, bardzo często połączone ze śmiercią ryb. Bakterie zawarte w AZOO NitraAct skutecznie usuwają go z podłoża i wody. Dodatkowo AZOO NitraAct rozkładają trujący amoniak(NH3), azotyny(NO2), a także azotany(NO3), które tworzą się na bieżąco w akwarium z odchodów ryb i rozkładających się resztek organicznych. Regularne używanie AZOO NitraAct pozwala na długie, wieloletnie prowadzenie akwarium na jednym podłożu, bez obawy o toksyczność siarkowodoru i widocznie zmniejsza potrzebę czyszczenia akwarium. AZOO NitraAct składa się z największej ilości szczepów silnych bakterii beztlenowych dla maksymalnego działania. Bakterie zawarte w preparacie są uśpione i występują w największej możliwej koncentracji 5 miliardów na 1g.


AZOO NitraAct należy stosować w celu oczyszczania wody z siarkowodoru i azotu, przywrócenia i utrzymania w czystości podłoża i systemu filtracyjnego w określonych poniżej sytuacjach:
- w nowym akwarium
- w działającym już akwarium po podmianie wody
- po każdym czyszczeniu filtrów
- podczas(codziennie) i po leczeniu ryb
- w akwariach przerybionych aby przyspieszyć rozkład trującego amonu, amoniaku i azotynów, a także azotanów.


OPIS:
1. Wykonany z koncentratu uśpionych w proszku trwałych bakterii w suchym środowisku i niskiej temperaturze, z najwyższym stosunkiem ilościowym bakterii, których aktywacja następuje już po 8 godzinach od aplikacji do wody.
2. Składa się z kilku gatunków beztlenowych wielofunkcyjnych bakterii w ilości 5 miliardów (5.000.000.000) aktywnych bakterii na gram preparatu.
3. Szybko rozkłada zalegające masy zanieczyszczeń w żwirze i filtrze, eliminuje nieprzyjemny zapach. Sprawia, że ​​żwir i filtry powracają do stanu najwyższej czystości.
4. Eliminuje toksyczny siarkowodór.
5. Skutecznie hamuje wzrost planarii.
6. Zawiera specjalne pożywki. Pomaga szybko namnażać się bakteriom i wchłania zanieczyszczenia z wody.


SPOSÓB UŻYCIA:
1. Dodaj 3 gramy na 250 litrów wody przy zakładaniu nowego zbiornika.
2. Następnie stosuj raz w tygodniu, 1 gram na 250 litrów wody.
3. Zaleca się, aby dobrze wymieszać proszek w niewielkiej ilości wody w butelce przed dodaniem do akwarium. Aby uzyskać najlepsze efekty należy tak wymieszany proszek dodać równomiernie do wody akwarium, filtra i na media filtracyjne.
4. Zaleca się jednoczesne używanie Azoo NitriPro i Azoo NitraAct dla najlepszego efektu oczyszczania wody.
5. W komplecie miarka do szybkiego odmierzania 1g.


Składniki:
Bakterie Euryhaline, bakterie denitryfikacyjne, związek Bacillus subtilis, bakterie fotosyntetyczne, i inne aktywne bakterie beztlenowe.


UWAGA:
1. Preparat zawiera pożywkę dla bakterii, dlatego po użyciu będzie on widoczny.
2. Większe dawki preparatu mogą być używane w sytuacjach podmiany wody, bądź kiedy jakość wody jest bardzo niska i wymaga ona oczyszczenia.
3. Dla najlepszego efektu zalecamy jednoczesne stosowanie preparatów "NitriPro" i "NitraAct".

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Unikać wilgoci, światła słonecznego i wysokiej temperatury.

============================================
A teraz ode mnie:

Do testów otrzymałem 25 g preparatu:
Obrazek
i bebechy ;) (instrukcja po polsku też była).
Obrazek

Zestaw testowy
Przedstawiam dla formalności, bo nie jest to przedmiotem testu...
Kupiłem 2 baniaki o pojemności 28 l (po zalaniu 25 l) oraz 2 kaskady AquaEl FZN-1 (zawsze stosuję nadfiltrację).
Obrazek
Oświetlenie obecnie stanowią diody LED - 3x3,5 W (6500K) oraz 2 PlantaGrow od chińczyków 4,5 W 9stąd cukierkowa barwa w akwarium). Razem więc ok. 20 W/l (<0,39 W/l).
Woda z rzeszowskiego kranu a więc kH = 12, gH = 16, Ca:Mg = 3,9.
Podłoże Azoo plant grower bed w 2 odmianach barwnych aby łatwo można było rozróżnić baniaki na fotkach.
Obrazek
W trakcie testu nie była podmieniana woda, dolewano tylko wodę zdemineralizowaną w ilości analogicznej do wyparowanej.
Do badania wody w tym teście wykorzystywałem testy JBL'a (NO2, NO3 dzięki uprzejmości Zoolog) oraz NH4/NH3 (ten dokupiłem później bo wcześniej zapomniałem, że mi będzie potrzebny).

Test
Baniak lewy (nazwijmy go numerem 1) został przygotowany jak było to wskazane w instrukcji obsługi podłoża, tj. pod podłoże została wprowadzona dawka ok. 0,6 g preparatu Azoo Nitroact. Po zalaniu wodą rozprowadzono kolejną dawkę ok. 0,5 g preparatu i wprowadzono do wody. Baniak prawy był bez zaprawiania bakteriami (filtr nówka, nieśmigany, woda z kranu, brak biostarterów).
W tym momencie baniak wyglądał tak:
Obrazek
Po nocnej pracy filtrów woda była krystalicznie czysta.

Po wyklarowaniu i odczekaniu chwilkę gdyż bakterie powinny się odhibernować (nie działają natychmiast) zrobiono testy NO2. W obu przypadkach 0,05 i niżej. Było to po 2 dniach od startu.
W baniaczkach symulowałem szybki wzrost poziomu jonów amonowych, które normalnie powstają wskutek rozkładu materii organicznej. Zrobiłem tak dlatego aby późniejsze karmienie zwierzyny nie zakłóciły wyników pomiarów. Do baniaczków wlano zatem przygotowany roztwór saletry amonowej tak aby w przeliczeniu osiągnąć 1 mg/l NH4 oraz wpuszczono po 2 małe rybki (drobniczki). Po dnu zrobiono test NO2 - bez zmian. Dodano kolejną, jednakową porcję saletry amonowej.
Zakupiłem test NH4 bo przydałby się jak nic od początku, ale o nim zapomniałem wcześniej.
Po kolejnym dniu (sumarycznie po 4 dobach) wyniki testów mówiły:
1. NH4 = 0,2; NO2 = 0,05
2. NH4 > 0,6; NO2 = 0,1
Zasadzono rośliny. Starano się aby były identyczne w gatunkach i wielkościach. Rośliny łatwiejsze i nieco trudniejsze.

Po 5 dobach: Wyniki testów bez zmian - wpuszczono zwierzynę: krewetki i drobniczki w ilościach umiarkowanych. Karmienie płatkami suchymi Tropical w ilościach "zjadalnych".

Po 7 dobach:
1. NH4 = 0,2; NO2 = 0,1
2. NH4 = 0,6; NO2 = 0,2

Po 10 dobach:
1. NH4 = 0,4; NO2 = 0,2
2. NH4 = 0,4; NO2 = 0,6

Ponieważ wyjazd za pasem więc nie mogłem pilnować testów więc nie ryzykowałem dalej z 2 baniakiem i dodałem do niego 1 łyżeczkę (wg instrukcji to ok. 1 g) preparatu Azoo nitroact. Jak widać na wynikach pomiarów poniżej dał radę i ustabilizował i ten baniaczek.

Po powrocie z urlopu (tydzień) zastałem baniaczek w stanie:
Obrazek

Warto zauważyć, że nie przeżyło Mikrozorum w baniaku 2.
Obrazek

Kolejnych pomiarów kontrolnych dokonano dokładnie 20 dobach:
1. NH4 < 0,05; NO2 = 0,05; NO3 = 5; PO4 = 0,0
2. NH4 < 0,05; NO2 = 0,05; NO3 = 5, PO4 = 0,05

Wnioski
Azoo nitroact szybko dawał sobie radę ze stosunkowo dużą dawką azotu w formie potencjalnie trującej dla zwierząt i ryb. Może być więc wykorzystywany nie tylko na starcie akwarium, gdzie stężenie NH4/NO2 jest zerowe i dopiero rośnie z czasem.
Początkujący akwaryści często nie wiedza wiele o cyklu azotowym i pokrewnych przemianach w zbiorniku i częste problemy na początku pasji z tego wynikają. Nie zawsze są to specyficzne problemy typu zdychania ryb, czy glonów. Czasem jest to zamieranie roślin jak u mnie Mikrozorum.
Na pewno można go polecić osobom zakładającym zupełnie świeże akwaria. Myślę że preparat może być stosowany również "awaryjnie" do zapuszczonych baniaczków jako metodę poprawy stanu baniaka.

Widząc cenę preparatu w internecie np. 25 g opakowania i dawkowanie preparatu uważam że warto go zastosować również na start i w akwariach "wyjadaczy" aby zminimalizować problemy w trakcie dojrzewania akwarium. Jak widać u mnie już po ok. 20 dniach baniaczek od strony "bakteryjnej" jest gotowy do użytku. Czy jest prawdziwie dojrzały wg naszych standardów, czy nie - nie jestem w stanie ocenić, nie jestem mikrobiologiem.

Testów dotyczących siarkowodoru nie robiłem (choć może zrobię jak przygotuję odczynniki wzorcowe w pracy - zobaczymy). Nie robiłem też prób wytrzymałościowych wypławków (eksperymenty na tych robalach są dozwolone więc może sprawdzę jak złapię robala, obawiam się jednak że jest to skrót myślowy w sensie "czyste podłoże, brak robali").
Oczywiście nie robiłem też testów długoterminowych z dodatkiem preparatu co tydzień - te najtrudniej jest przeprowadzić w sensie porównania do innych baniaczków bez dodatku preparatu. W każdym dojrzałym baniaku jest już "jako taka" ilość bakterii i ich (cotygodniowy) dodatek jest zwykle zbędny. Nie znaczy to, że zapobiegawczo nie można stosować preparatu gdyż zdarzają się sytuacje w których obecne bakterie nie wyrabiają (a zanim namnożą się nowe mija czas). Może być tak np. po niezauważonych zgonach, przekarmieniu i wielu, wielu innych sytuacjach.
======================
Jeszcze raz podziękowania dla akwarystyczny24.
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AZOO NITRAACT od akwarystyczny24

Post autor: MarSz »

Ciekawy I profesjonalnie zrobiony test.

Gratuluję podejścia, zaangażowania I motywacji - z doświadczenia wiem, że trudno coś ocenić obiektywnie I sprawdzić w taki sposób by wyniki przedstawaiły rzeczywiście tylko I wyłącznie wpływ testowanego produktu a by udało się wyeliminować wpływ innych czynników.
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: AZOO NITRAACT od akwarystyczny24

Post autor: zulix »

Tak z ciekawości złapałem też wypławka i dosypałem doń całkiem sporo (jak na zalecane dozowanie) dawkę. Wypławek przeżył kilka dni i nic nie świadczyło aby miał się gorzej.

Stąd uważam, że marketingowy opis omawia jedynie ogólne założenia do prowadzenia baniaczków - pisze jedynie o tym, że czyste akwaria to i mniej wypławków co dla większości jest oczywiste.
Dla początkujących taka informacja zapewne się przyda, ale nie powinno to prowadzić do wniosku, że preparat "sam w sobie" jest w stanie pozbyć się już zasiedlonych wypławków w akwarium.
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy oraz opinie o urzadzeniach i gadżetach”