AZOO BIO-GLASS od Akwarystyczny24

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

AZOO BIO-GLASS od Akwarystyczny24

Post autor: MarSz »

Jednym z przedmiotów testów będzie

AZOO BIO-GLASS

Biologiczne medium do akwarium słodkowodnego i morskiego

Umożliwia filtrację tlenową i beztlenową !

AzooBioGlass.jpg
AzooBioGlass.jpg (51.91 KiB) Przejrzano 4366 razy

Zdjęcia i poniższy opis zaczerpnięty ze strony sklepu Akwarystyczny24

Od akwarystyczny24:
AZOO BIO-GLASS to najwyższej jakości, ultra porowate, biologiczne medium, znacznie bardziej porowate od popularnych krążków biologicznych. Porównanie tyczy się do pierścieni typowo biologicznych. Klasa krążków biologicznych to najwyższa klasa mediów ceramicznych i nie należy jej mylić ze zwykłą niszową ceramiką (wyglądającą podobnie), która nie ma przepuszczalnej struktury. BIO-GLASS obecnie jest najlepszą ofertą jakościową i cenową w tym nieosiągalnym dla niektórych marek przedziale jakości. AZOO BIO-GLASS jest zapakowany w specjalną siateczkę, umożliwiającą optymalny przepływ wody.

Specjalne właściwości:
1. Wykonane z naturalnych krzemianów w bardzo wysokiej temperaturze. Stabilna, chemiczna charakterystyka BIO-GLASS harmonizuje z prymitywnym środowiskiem życia mikroorganizmów.
2. Średnica porów w zakresie 60-300 mikrometrów (um) jest bardzo bliska do porów luźnej gleby. Wewnętrzna struktura BIO-GLASS jest optymalna do kolonizacji i wzrostu mikroorganizmów.
3. Solidna jakość: brak toksyn, nieszkodliwość dla życia w akwarium.
4. Multi porowata struktura dostarcza 6-8 razy większą powierzchnię w porównaniu do przeciętnych biologicznych pierścieni.
5. Bardzo wysoka gęstość przywierania mikroorganizmów przyczynia się do optymalnego efektu filtracji.
6. Wysoko przenikalna struktura umożliwia bakteriom tlenowym nitryfikację (filtrację z udziałem tlenu) i bakteriom beztlenowym denitryfikację (bez udziału tlenu). Jest to najlepsza, biologiczna filtracja.
7. Praca pomiędzy mediami mechanicznymi wydłuża żywotność i trwałość.
8. Doskonałe dla szerokiego wachlarzu filtracji jak filtry wewnętrzne, zewnętrzne i zraszane.

-- 24 lis 2013, 23:04 --

Pierwsze testy można zobaczyć w temacie Zielony mikrus II, gdzie wykorzystałem tą ceramikę jako wkład biologiczny do uzupełnienia komory w kaskadzie.

Ponadto przed wykorzystaniem go w akwarium postanowiłem zweryfikować test prezentowany na stronie producenta - ten, który jest prezentowany na zdjęciu niżej:
BioGlass3.jpg
BioGlass3.jpg (57.61 KiB) Przejrzano 4348 razy

Miałem w posiadaniu również "zwykłą" ceramikę (zwykłą - nie markową - coś co można kupić przeciętnie pod nazwą ceramika do filtra). Już pierwsza próba - zanurzenie w wodzie wykazała, że zwykła ceramika nie ma takiej struktury i nie "pije" wody tak dobrze jak BIO-GLASS.
W przypadku BIO-GLASS momentalnie woda była wciągana niczym przez gąbkę. Świadczy to o niczym innym jak o fakcie, że ceramika AZOO ma w pełni przepuszczalne pory, co jednocześnie oznacza większą powierzchnię do zasiedlenia przez bakterie.

No ale byłem ciekawy i postanowiłem zrobić coś by uzyskać podobny test - woda niestety była trudna do obserwacji w przypadku ustawienia kilku krążków na sobie.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to herbata owocowa (dokładniej malinowa) o kolorze czerwonym - jednak na ceramice nie było to nadal dobrze widoczne. Nie dysponowałem żadnym atramentem, więc wpadłem na inny pomysł.
Wykorzystałem farbki akwarelowe syna by zrobić niebieski płyn. Efekt był zbliżony do tego na zdjęciu. Po ustawieniu na sobie krążków naciągały one niebieski płyn przez siebie i przechodził on na kolejne krążki.

Udało mi się uzyskać kolor niebieski na piątym krążku ale to już po kilkunastu minutach.
W moim - amatorskim - wydaniu testu myślę, że czynnikiem hamującym był zdecydowanie kontakt między krążkami (nie były one spolerowane i niektóre stykały się tylko miejscami co było widać na każdym następnym wyżej - płyn był "wsysany" miejscami) oraz użycie farby - jakby nie było to co uzyskałem to nie był niebieski płyn tylko niebieska zawiesina więc cząsteczki farby też zatykały porowatą strukturę.

Co ciekawe - zwykła ceramika padła na pierwszym krążku - w ogóle nie dało się zaobserwować zjawiska wciągania cieczy. Wniosek z tego jest taki, że przeciętna ceramika ma porowatą tylko powierzchnię, a w środku jest zamknięta - skoro tak, to nawet jak osadzą się w środku jakieś bakterie, to przepływ wody przez wewnętrzną strukturę jest mocno ograniczony a więc filtracja mniej skuteczna.


Ostatnio przesunięty w górę 24 listopada 2013, 23:06 przez: MarSz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy oraz opinie o urzadzeniach i gadżetach”