Testy produktów AZOO i AQUAMAX

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Testy produktów AZOO i AQUAMAX

Post autor: MarSz »

Witam,

niebawem będę miał przyjemność przeprowadzić testy niektórych produktów firmy AZOO i AQUAMAX będących w stałej ofercie sklepu akwarystyczny24.

Celem testu na początku jest uruchomienie dwóch niewielkich zbiorników, z których jeden będzie bazował na produktach dedykowanych do akwarium roślinnego, a w drugim postaram się połączyć akwarium ozdobne z krewetkami (postaram się sprawdzić działanie niektórych produktów dedykowanych dla krewetek).

W pierwszej kolejności planuję założyć osobne tematy z poszczególnymi produktami, tak bym mógł w nich później zamieścić najważniejsze uwagi i spostrzeżenia jak również mógł odpowiedzieć na pytania użytkowników dotyczące specyficznego produktu.
Liczę też, że w przyszłości tematy zostaną rozszerzone o uwagi innych osób które miały styczność z tymi produktami.
Lista produktów jest spora więc może mi to zająć kilka dni, ale po tym już przystąpię do testu właściwego - czyli fotorelacja z uruchamiania zbiorników oraz prezentacja efektów.

Dla każdego ze zbiorników zostanie więc założony osobny temat ogólny, gdzie będę starał się co jakiś czas zaprezentować przebieg uruchamiania i dojrzewania oraz dalszego użytkowania akwarium prowadzonego na linii produktów AZOO i AQUAMAX.

Mam nadzieję, że fotorelacja taka jak i recenzja poszczególnych produktów pozwoli użytkownikom dokładniej zapoznać się z nimi i ich możliwościami.

W przyszłości (mam nadzieję niedalekiej) prawdopodobnie uda się przeprowadzić podobny test wybranego produktu z udziałem użytkowników forum - ale ten temat jeszcze wymaga dopracowania szczegółów.

Tymczasem zapraszam do śledzenia fotorelacji, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz uwagami, które pozwolą mi przeprowadzić testy w taki sposób by ich wyniki były użyteczne i przydatne dla przeciętnego akwarysty, który chciałby w sposób bezpieczny wystartować akwarium.
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Testy produktów AZOO i AQUAMAX

Post autor: krzysiekh »

Marcin, dobrą opcją byłoby akwarium kontrolne, założone na popularnych składnikach, np pro soil, sole, światło takie same w jednym i drugim.
Wtedy taki test jest całkiem miarodajny, a z tego co mi wiadomo to AZOO daje radę w temacie podłoża i nawozów (i to bardzo).
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Testy produktów AZOO i AQUAMAX

Post autor: MarSz »

Zobaczymy jak wyjdzie.

Jednak w pierwszej kolejności bardziej chodzi o prezentację jak uruchomić i poprowadzić zbiornik na kompletnej (lub częściowej ale składającej się z większej liczby elementów) linii produktów.

Zdaję sobie sprawę, że najlepszy byłby test porównawczy, w którym dwa identyczne zbiorniki różniłyby się tylko jednym elementem i wtedy (przy założeniu, że na prawdę nie ma żadnych innych różnic - co jak wiadomo jest trudno uzyskać) można by stwierdzić wpływ tego jednego konkretnego produktu na jakieś parametry.

Niestety test taki ma jedną zasadniczą wadę - trzeba dysponować sporymi zasobami (więcej zbiorników itp).

Więc tym razem będą wykorzystane różne elementy, które przede wszystkim mogą posłużyć jako informacja, rozszerzona instrukcja użycia, tutarial itp. Oczywiście - mimo pewnych zależności między produktami wierzę (jestem przekonany), że przy odpowiednim doświadczeniu będzie można ocenić skuteczność wielu z nich (zarówno w grupie jak i z osobna) choć nie będzie to test porównawczy.

Przyznam, że dla mnie też jest to pewne ciekawe doświadczenie, wyzwanie i eksperyment.
Wcześniej robiłem sporo podobnych u siebie (mając do dyspozycji 12 zbiorników na regale) - czasem nawet testując niektóre z tych produktów - więc będę miał pewien punkt odniesienia i porównanie. Na tej podstawie postaram się wyciągnąć możliwie najbardziej wiarygodne wnioski.

Ale nawet mimo to - wiele z nich będzie można łatwo ocenić nawet w ten sposób - zwłaszcza produkty dla krewetek - będę mógł porównać do innych przeze mnie stosowanych, pokarmy to prosta sprawa, mineralizatory też dosyć szybko pokażą czy się sprawdzają i w jakim stopniu - więc myślę, że jest to dobry punkt wyjścia - od czegoś trzeba zacząć.

Obecnie zająłem się zebraniem danych i informacji o wszystkich produktach jakimi dysponuję (wklejam osobne tematy) tak by zainteresowane osoby mogły znaleźć szybko najistotniejsze informacje, zadać pytania w odpowiednim miejscu (łatwiej później będzie dotrzeć do odpowiedzi) i zapisać wnioski, obserwacje itp.

Jak już pisałem - mam plan, by przeprowadzić jakieś wybrane testy dla pojedynczego produktu - najlepiej jeszcze by zrobiło to kilka niezależnych osób - ale chwilowo ten pomysł musi poczekać.

-- 11 lis 2013, 22:12 --

Tak więc dziś zrobiłem pierwszą przymiarkę do testów.
Niestety - plany to jedno a realizacja to drugie.
Nawet fakt, że dziś miałem nieco więcej czasu jakoś znacznie mi nie pomógł i nie udało mi się wystartować zbiorników, bo wyszły pewne "nieprzewidziane" problemy (a dokładniej brak wcześniejszego ustalenia z żoną miejsca umieszczenia zbiorników :-) ).

Ostatecznie akwaria stanęły w pokoju syna koło jego łóżka - że niby będą robić za "lampkę nocną" :-) - w miejscu, w którym ja je planowałem wcześniej nie było im dane stanąć.
01.jpg
Spowodowało to trochę dodatkowych problemów (lekkie przemeblowanie i przenoszenie komody, na której kiedyś stało już akwarium i która była wzmocniona).
Tak więc wieczór mnie zastał w punkcie niemal zerowym ale i tak jestem zadowolony bo coś już się zaczęło dziać.

Na kostkę muszę jeszcze przykleić tło, bo nie chcę by było widać zasłonkę z tyłu - ale to w już nie dzisiaj.

Więc sytuacja wygląda następująco - postanowiłem do testów przeznaczyć jeden z kilku Shrimp Setów z moich zapasów oraz akwarium 25l Opti White.

Zbiornik OW będzie przeznaczony na akwarium, w którym głównym celem będą rośliny, natomiast w Shrimp Secie będą głównie krewetki.

W obu zbiornikach zastosuję po dwa moduły 11W.
Jako filtracja będą niewielkie kaskady (zrezygnowałem z oryginalnego filtra będącego częścią zestawu Shrimp Set bo nie chciałem zabierać miejsca w zbiorniku).
Kaskady dają mi dodatkowo możliwość przetestowania wkładów filtracyjnych.

W obu przypadkach do testów mam przeznaczone podłoże AZOO Plant Grower Bed.
W przypadku akwarium roślinnego start na nim nie powinien być najmniejszym problemem (miałem już z nim do czynienia) natomiast ustawienie tego podłoża pod krewetki (na początku mało wymagające) będzie już pewnym wyzwaniem.

W akwarium z krewetkami nie zamierzam zrezygnować z roślin - jednak będą one na drugim planie (choć to się jeszcze okaże jak zabiorę się za aranżację). Pozwoli mi to na przetestowanie m.in. nawozów [urlhttp://aquajura.pl/viewtopic.php?f=141&t=2665]Aquamax Plantego nano[/url], który ma być bezpieczny dla krewetek.

A oto akwaria z niektórymi produktami, które będą uczestniczyły w projekcie:
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
Niestety to tylko tyle na dziś.

Plan jest taki, że jutro po pracy zbiorę wszystkie swoje korzenie, kamienie Blade Stone i trochę pomyśle nad tym jaki będzie hardscape w każdym ze zbiorników.
Jak uda mi się coś ciekawego wymyślić to postaram się wstawić zdjęcia.
Samo uruchamianie zbiorników (lub zbiornika jednego z dwóch, bo pewnie w jeden dzień nie dam rady zrobić dwóch) dopiero zaplanowane jest w kolejnych dniach (jeśli nic planów nie popsuje).

Trzeba wziąć poprawkę też na to, że mam zamiar wszystko uwiecznić na zdjęciach więc całość może trwać nieco dłużej.

Dla każdego zbiornika założę osobny temat by nie mieszać ich między sobą w jednym temacie.

Edit:
A oto linki do zbiorników w galerii:
[25l] Zielony mikrus II - testy produktów AZOO/AQUAMAX
[30l] Grey Mountains - testy produktów AZOO/AQUAMAX


Ostatnio przesunięty w górę 11 listopada 2013, 23:13 przez: MarSz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy oraz opinie o urzadzeniach i gadżetach”