AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: kradek »

Ale pod tym linkiem jest wszystko nowe - czyli realne koszty... Ja chciałem się dowiedzieć jak je obciąć możliwie jak najmniejszym kosztem obcinania jakości. Czyli co kupić używane, a co lepiej nie, co można zrobić samemu, a co lepiej zlecić specjaliście itd.
Bo każdy wie że małą słodką kostkę z roślinami można postawić za 1,5k pln i równie dobrze za 150pln... A efekt będzie zbliżony...
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: alkorta »

Ja także chętnie się dowiem.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
juzeff
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 10 lutego 2013, 16:02
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: juzeff »

kradek pisze:Ale pod tym linkiem jest wszystko nowe - czyli realne koszty... Ja chciałem się dowiedzieć jak je obciąć możliwie jak najmniejszym kosztem obcinania jakości. Czyli co kupić używane, a co lepiej nie, co można zrobić samemu, a co lepiej zlecić specjaliście itd.
Bo każdy wie że małą słodką kostkę z roślinami można postawić za 1,5k pln i równie dobrze za 150pln... A efekt będzie zbliżony...
Tutaj nie mogę się zgodzić. Nie wszystko będzie pięknie rosło i wyglądało w kostce za 150,- złotych.
Nawet na kompletny zestaw CO2 Ci nie wystarczy. Nie wspominając o oświetleniu, odpowiedniej filtracji i nawożeniu.
Chciałem jeszcze zauważyć, że w linku, który podałem wycena dotyczy akwarium o pojemności 375 litrów czyli dwa razy mniejsze niż zaproponowane tutaj.
Zwrócie też uwagę na to, że kosztorys nie przeprowadziła przypadkowa osoba. Jest tam wymieniona dłuższa lista produktów, które zostały pominięte w tej liście a są niezbędnym minimum do uruchomienia takiego zbiornika.
Mogę się tylko domyślać, że zbiornik o pojemności ponad 700 litrów będzie kosztował więcej niż 10810,-

Co do sprzętu z linka do zbiornika 375 litrów, uwzględniając nawet części używane i sprzedając je za 1/4 ceny wartości rynkowej wychodzi 2500,- a trzeba doliczyć jeszcze jakieś "życie" do takiego zbiornika a wiadomo, że ceny to nie 1 zł za rybkę.

_____________________________________

EDIT: Myślę, że po tak burzliwej dyskusji najwyższa pora aby sam autor wątku zabrał głos.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Red »

landryn pisze:...to prosze juzeffa i landryna o konkretne wyliczenie kosztów ...
Tego nie zrobie, bo jest to bez sensu... a czemu, bo składa się na to wiele czynników jak i zasobności portfela. Tak więc każde akwarium to indywidualna sprawa.
Chcesz założyć akwarium morskie, masz odłożone pare tysięcy złotych-masz zamysł litrażu,tego co chcesz tam trzymać, a na pewno chłopaki służą swoim doświadczeniem w doborze sprzętu.
"juzeff" dziękuję bardzo za konkretny link do konkretnego litrażu :)
"landryn" załóżmy,że zdając sobie sprawę z kosztów założenia akwarium morskiego i braku wiedzy w tym temacie chciałbym, Gdybyś Mógł Podać - poczytać w jakimś linku

1.jaki litraż dla początkującego? (najmniejszy optymalny, w słodkowodnym nie polecę kostki początkującemu osobiście)
2. Jakie najprostsze "życie" mógłbym na początku tam trzymać,żeby się najpierw podszkolić?
3. Jaki sprzęt muszę mieć i jakiej firmy można wybrać oscylując w rozsądnej proporcji jakość/cena.
4. Jeżeli sprzęt używany to na co zwrócić uwagę?
5. Jaką wybrać filtrację żeby później uniknąć przeróbek?
6.Jaka temperatura powinna być zapewniona w "morskim" i jakich "widełek" w górę i w dół nie można przekroczyć?

Zdaję sobie sprawę,że "google nie boli" ale wolę zapytać osoby z doświadczeniem i takiej z którą mam realną szansę porozmawiać na żywo w swoim mieście.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: kradek »

juzeff pisze:
kradek pisze:...
Bo każdy wie że małą słodką kostkę z roślinami można postawić za 1,5k pln i równie dobrze za 150pln... A efekt będzie zbliżony...
Tutaj nie mogę się zgodzić. Nie wszystko będzie pięknie rosło i wyglądało w kostce za 150,- złotych.
Nawet na kompletny zestaw CO2 Ci nie wystarczy. Nie wspominając o oświetleniu, odpowiedniej filtracji i nawożeniu.
Wystarczy chcieć i kombinować samemu:P Akwa kleisz sam, filtr robisz sam, oświetlenie także (t5, bez stateczników el.)itd. Najdrożej wychodzą lampy, podłoże, wkłady do filtr i głowica... Zawsze można też szukać używek. Spokojnie 150pln styka i jeszcze masz na nawozy od Daro;)
Podawanie Co2 to nie tylko wysokociśnieniowa butla;)
Ale jak pisałem możesz postawić butle z sondą, szklane bajery itp i w 1,5k się nie zmieścisz a efekt będzie zbliżony
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
landryn
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 01 marca 2013, 14:14
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: landryn »

1.jaki litraż dla początkującego? (najmniejszy optymalny, w słodkowodnym nie polecę kostki początkującemu osobiście)
2. Jakie najprostsze "życie" mógłbym na początku tam trzymać,żeby się najpierw podszkolić?
3. Jaki sprzęt muszę mieć i jakiej firmy można wybrać oscylując w rozsądnej proporcji jakość/cena.
4. Jeżeli sprzęt używany to na co zwrócić uwagę?
5. Jaką wybrać filtrację żeby później uniknąć przeróbek?
6.Jaka temperatura powinna być zapewniona w "morskim" i jakich "widełek" w górę i w dół nie można przekroczyć?
Ad.1 Na przykładzie wielu osób wiem, iż jeśli ktoś do tego hobby się przykłada (czyli najpierw poczyta o morszczyżnie,a gdy już będzie zalany zbiornik "weżmie węgiel"na wstrzymanie aby zbiornik się ustabilizował (plus lane bakterie)-w przypadku świeżo zalanej solanki, nowo kupionej skały,to są przykłady ReefMaxów, które prezentują się bajecznie. Ale wiadomo po co kupować gotowy zestaw, który i tak trzeba modyfikować(chodzi mi tu bardziej o litraż. Tak więc oscylując w tych granicach od 80-200l to dobry litraż na to aby w zbiorniku ustabilizować parametry i dać sobie radę z póżniejszą obslugą. A i tak z czasem każdego nachodzi ochota aby mieć większe... bo np już korale się nie mieszczą, czy też chce się wejść w posiadanie większych ryb np z rodziny pokolcy.

Ad.2 Najprostszym życiem...w hierarchii jeśli chodzi o korale to powiedzmy sobie wprost wygląda od korali "najłatwiejszych" miekkich-do twardych, które to dzielą się na LPSy oraz SPSy.
Miekkie zaznaczyłem w cudzysłowiu, gdyż jest wiele przypadków iż u jednego taki "chwast" jak xenia rośnie jak szalona, a u drugiego obumiera. Wszystko zależne jest od parametrów wody. Miekkie wiele wybaczają-nie mają szkieletu, inaczej się żywią itd-tym samym mają inne zapotrzebowanie,ale to już osobny temat można napisać.

Ad.3. Tu jest właśnie temat rzeka... gdyż np jeśli chodzi o pompy cyrkulacyjne, ja osobiście mam tanie JVP- swoją rolę spełniają i jestem zadowolony, inni preferują np marke Tunze-które to pompy są o wiele droższe-ale już mogą być sterowane dedykowanym kontrolerem Tunze, tzw Wavebox. Myślę,że tutaj właśnie można zaoszczędzić kasy, gdy taka pompa JVP spali się wyrzucasz do kosza i zamawiasz za kilkadziesiąt złotych nową.
Pompy obiegowe: Ja bazuje na New Jet (na rynku jest ich masa AB. Marea,Deltec Red Dragon,Eheim). oświetlenie-na chwilę obecną mam T5 a na zamontowanie do nowego zbiornika czekaja już Ledy Pacific Sun Black Phyton....T5 (preferuje ATI)wymieniasz tak ok co 7 mies max, tak więc koszt nowych świetlówek jest sporawy, tym samym wole ledy. Inni stosuja HQI plus T5.
Odpieniacze: Deltec, Vertec, Hydor,AM Turboflotor,,Aqua Special,ATI, Schuran.modele zależne od ilości trzymanych zwierząt-ryb.,Ja mam zrobiony przez pewnego użytkownika z forum NR

Ad.4 wiadomo cena-czy będzie to opłacalne oraz jaka jest kultura pracy np pompy obiegowej, cyrkulatora, jej wydajność. stan techniczny=ile była dana rzecz eksplatowana.

Ad.5 Tu też temat rzeka... gdyż najlepszym, naturalnym filtratorem jest żywa skała, do sumpa dorzucamy np siporax. plus wiadomo odpieniacz białek-z pompą igłową lub mesh.Lub też robimy sobie w sumpie refugium z DSB.

Ad. Parametry ogólne to temp ok 25stC, zasolenie 1.024.-1.025. Podstawowe testy na PH,KH,Mg,Ca


Sorry, że tak niekompletnie i chaotycznie...
Moje zdanie jest takie iż akwarium morskiego, jego wyposażenie w największej mierze zależy od zasobności naszego portfela. I kompletowanie sprzętu jest indywidualna dla każdego zbiornika.

dodano 04 mar 2013, 2:18 :
To jest ostrzeżenie udzielone przez moderatora lub administratora forum:
Cytuj:
Za niestosowne zachowanie i złamanie pkt.6
cyt.
6.Zamierzone wpływanie na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych jest zabronione. Osoba "trollująca" może liczyć się z wykluczeniem z forum.

Udzielamy Ci ostrzeżenia !
Sorry ale chyba sobie jaja robicie?Jakie następstwo kłótni, jakie obrażanie? Argumentacje powyższe jak i juzeffa obalaja ricardo, który to stworzył sobie mozliwosc targowiska w swoim temacie. A jako morszczak, uswiadamiam tylko kolegow, ze gosciu robi sobie z was beke, a zarazem nie umie nic konstruktywnego napisac w tym temacie.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: MarSz »

Dzięki Landryn za tym razem konkretny i konstruktywny post. Wolę czytać takie coś niż co czytałem poprzednio.

Ja temat śledzę od początku i od razu mówię - na morszczakach się nie znam mimo iż trochę tam gdzieś czytałem więc jako tako się orientuję w kosztach choć wielu rzeczy nie wiem.

Po przeczytaniu pierwszego tematu jak widzicie - zainteresowałem się nim z ciekawości i mimo iż wydawało mi się to mało to jednak nie podnosiłem od razu rabanu bo przyjmuję, że na zasadzie analogii ze słodkimi (przykład podam niżej) jest to możliwe choć wielu w to nie wierzy bo po prostu nie wie lub się nie zna na tym - myślę, że w pewnych kwestiach da się i takie obniżenie kosztów zrobić w morszczyźnie o czym pewnie i Landryn i juzeff powinni wiedzieć. Pewnie jednak nie jest to łatwe dla początkującego bo trzeba wiedzieć co gdzie jak załatwić, żeby było taniej i jak coś zrobić samemu, żeby spełniało swoją funkcję równie dobrze jak to samo z logiem drogiej marki na sobie za x razy wyższą cenę.

Dlatego liczyłem (ciągle liczę) na taką prezentację tematu.
Pragnę zwrócić uwagę na cytat z pierwszego postu:
ryszard kolasa pisze: Przy własnym zaangażowaniu, wykorzystaniu doświadczeń ludzi takich jak ja można za małe pieniądze mieć piękną rafę koralową w swoim domu.
Celowo pogrubiłem fragment o zaangażowaniu by podkreślić fakt, który był już wspominany wcześniej - zawsze można sobie zamówić gotowy zbiornik do domu zrobiony przez firmę ale na pewno nie wyjdzie to tanio. Wszystko kosztuje. I dlatego pewnie takie kontrowersje bo ktoś kto nigdy tego nie robił przeczytał to co najważniejsze czyli akwarium za 2 tysiaki i już myślał, że samo się zrobi (znów kawałek niżej podam analogię do słodkiego).

Natomiast fragment o doświadczeniu i pewnie znajomości też nie jest mało istotny - jak się wie co gdzie kupić by było taniej to można pewnie i w morszczyżnie sporo oszczędzić.

To tyle w pierwszej kwestii - ciągle śmiem twierdzić, że pewnie są jakieś możliwości - pytanie tylko jakie i czy faktycznie da się zejść do takiej ceny jak podaje autor tematu to już nie mi oceniać bo ja się nie znam.

I żeby nie było, że jestem stronniczy - nie mam najmniejszego interesu by bronić autora jednak wypowiadam się, bo niektóre odpowiedzi wydały mi się bardziej nasycone emocjami niż treścią opartą na faktach.

Na poparcie - zasugerowałem, że pewnie dojdą jakieś dodatkowe koszty bo wiem, że kominy, hydraulika, sumpy i inne detale mimo iż mogą pozornie być drobiazgami potrafią nieźle uderzyć po kieszeni.

Wtedy dostałem odpowiedź:
ryszard kolasa pisze:To jest niezbędne minimum przy zakładaniu akwarium i praktycznie można z tym sprzętem prowadzić całkiem niezłe akwarium rafowe.
No więc widać już, że jest to zestaw minimum i już się da (wg autora) pytanie tylko, czy poradzi sobie z tym każdy czy trzeba mieć kilka lub kilkanaście lat doświadczeń. To jednak jest dla mnie nadal jest niewiadome.

I teraz postaram się pokazać dlaczego nie podszedłem do tematu jak kolega juzeff od razu wszystko negując ale czekając cierpliwie na szczegóły i wyjaśnienia:
juzeff pisze:Mam tylko pytanie. Jakim cudem jest Pan w stanie załatwić coś za 200 zł, skoro koszt nowego to ponad 500 zł?
No więc znów przez analogię - wiem, że często coś kosztuje tyle ile kosztuje, bo ktoś tak wywindował ceny i liczy sobie za znaczek lub naklejkę. W praktyce niektóre rzeczy da się zorganizować, zrobić lub dostać taniej (czasem takie coś się opłaca a czasem trzeba rozważyć, czy priorytet ma dla nas niska cena czy jakość lub walory estetyczne).

Prosty przykład bardziej z mojej działki:
Karmidełko dla krewetek - kto ma z tym doświadczenia ten wie jak bardzo są przydatne.
Karmidełko Gush:
http://www.akwarystyczny24.pl/gush-feed ... 1cbcee5bfa

cena 39 zł za kawałek szkła - no ale firmowe.

Tutaj przykład ile można zaoszczędzić kupując tańszy odpowiednik wiedząc gdzie i jak kupić:
http://sklep.wodna-kraina.pl/p/97/592/s ... etek-.html

cena 7zł

albo mniejsze w cenie 5zł:
http://sklep.wodna-kraina.pl/p/97/591/s ... etek-.html

no więc jak widać albo firmowe i przepłacamy albo tańsze.

A żeby jeszcze dodać pikanterii to pokażę ile jeszcze można oszczędzić:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00114167/

12 sztuk za 5,99 czyli ok 50gr za sztukę - myślę, że komentarz jest zbędny - ja takich używam i nie wierzę, że moje krewetki byłyby bardziej zadowolone z tych za 39zł (jakby nie było 80 razy droższych - za to sprzedawcy na pewno ;-)

Dlatego też nie chciałem od razu czepiać się autora - pewnie jak się wie co i jak to się da.
Nie mówię, że jak w przypadku karmidełka aż z taką różnicą, jednak może coś sięda. Jak się nie wie lub nie ma wiedzy i kupuje drożej to nie znaczy, że inni też muszą płacić "frycowe" za brak wiedzy (powiedziałbym inaczej ale nie wypada).

Przykładów mógłbym podać więcej ale po co - nie o to chodzi w tym temacie i dyskusji.

landryn pisze:No tak teraz tylko czekanie na banana...

Chyba zbytnio nie rozumiesz, czemu poruszyłem ten temat.-choć bez odpowiedzi.
Po to aby chłopaki jak powyżej nie łykali tego jak pelikany, iż jest to realne.
I forum nie służy tylko od klepania się po plecach, ale i wymianie poglądów, zdań na dany temat.
Jeśli ktoś porusza tak ważny temat, niech rozwinie to... dalej.
Ja na chwilę obecną staram się obalić jego powyższe stwierdzenie o takim litrażu w takiej kwocie.
A co z tym zrobią inni, to już indywidualna sprawa.
Nie rozumiem skąd założenie o natychmiastowym banie - każda dyskusja jest dobra - byleby na odpowiednim poziomie.
A co do łykania - jak widzisz - nie wszyscy łykają wszystko - ja spokojnie obserwuję i czekam na rozwój sytuacji.
juzeff pisze:Tu nie chodzi o zaczepki. Po prostu czuje się oszukany przez użytkownika Ryszard Kolasa.
Temat i rozpoczęta przez niego dyskusja odnośnie akwarium morskiego za mniej niż 2000 zł zniżyła się do poziomu oferty handlowej.
(...)
Czekałem na konkrtey, rozwiązania jakąś lekturę do poczytania. Zapewne człowiek z takim doświadczeniem ma sporo do przekazania. Jednak nie w tej formie jaką zaprezentował.
To już Twoja interpretacja ale przedstawienie jej w ten sposób bez argumentów przeciw to już lekkie manipulowanie opinią jak dla mnie.
Również czekałem na konkrety i czekam dalej ale nie muszę od razu "czuć się oszukany" - staram się nie oceniać nikogo od razu - nie każdy musi mieć czas by siedzieć przy komputerze cały czas czekając tylko na to by ktoś zadał jakieś pytanie i mógł na nie odpowiedzieć.
Ja więc jeszcze trochę poczekam i dam sobie trochę czasu na własne przemyślenia i oceny a przy okazji sporo się dowiem z wypowiedzi innych osób znających się na temacie jak choćby landryn - dyskusja na poziomie jest zawsze wartościową dyskusją.
juzeff pisze: Czyli nie mogę mieć swojego zdania?
Możesz i to jest właśnie najważniejsze.
juzeff pisze: Nie znasz mnie, więc nie możesz mnie oceniać. Liczba postów nie oznacza tego kim się jest i co się sobą reprezentuje. Może miałbym ich więcej gdyby nie głupota w postaci akceptowania postów przez Moderatora. Taki mały OT.
Czy dobrze rozumiałem, że jakieś Twoje posty nie zostały zaakceptowane przez moda? Jeśli nawet to były to dwa pierwsze posty, później już nie ma takiego wymogu by akceptować. Więc w najgorszym wypadku straciłeś 2 posty - z (na obecną chwilę) 23. No chyba, że pisałeś ciągle pierwsze posty radykalnie łamiące regulamin więc mogły być cyklicznie odrzucane - ale nie zauważyłem czegoś takiego.
Więc w tej sytuacji odwracanie kota ogonem i zwalanie winy na regulamin forum trochę mnie nie przekonuje.

A faktycznie - nie znamy Cie za bardzo. Po zarejestrowaniu na forum nie przedstawiłeś się wiec i skąd mamy cokolwiek o Tobie wiedzieć, nie widzieliśmy Twoich zbiorników więc trudno nam ocenić na ile Twoje rady i uwagi są rzetelne a na ile tylko próbą prowokacji - pragnę zauważyć, że od rejestracji wypowiedziałeś się w dwóch tematach a potem od razu zacząłeś się udzielać tutaj.
Nie oceniam Cię - jednak powoływanie się na to, że Cię nie znamy podczas gdy nie dałeś nam takiej szansy uważam za pozbawione sensu.

alkorta pisze:Osobiście choć nie jestem obeznany w morskich akwariach, też mi się wydaje, że cena 2 tysięcy za takie akwarium jest zbyt mała, ale to tylko moje zdanie.:)
Red pisze:mnie się wydaje podobnie ale jak poprosiłem o alternatywne wyliczenie to brakło chętnych ;) a ja dalej nie wiem czy za mało o 2,5,10,20,50 czy 100 lub więcej tysięcy.
No - to rozumiem - koledzy pokazali swoje zdanie w sposób nikogo nie obrażający (nikogo nie nazwali oszustem itp) - tak jak ja obserwują temat i czekają na szczegóły.
alkorta pisze:Tak jest każdy potrafi gdybać, ale mało kto potrafi rozważnie się wypowiedzieć. Mam znajomego, który twierdzi że wszelkie wynalazki nabijają tylko kasę firmom produkującym asortyment akwarystyczny, ale mowa o rybach słodkowodnych.
No właśnie - myślę, że mój przykład z karmidełkiem dla krewetek był tego idealnym przykładem.

juzeff pisze:
kradek pisze:Ale pod tym linkiem jest wszystko nowe - czyli realne koszty... Ja chciałem się dowiedzieć jak je obciąć możliwie jak najmniejszym kosztem obcinania jakości. Czyli co kupić używane, a co lepiej nie, co można zrobić samemu, a co lepiej zlecić specjaliście itd.
Bo każdy wie że małą słodką kostkę z roślinami można postawić za 1,5k pln i równie dobrze za 150pln... A efekt będzie zbliżony...
Tutaj nie mogę się zgodzić. Nie wszystko będzie pięknie rosło i wyglądało w kostce za 150,- złotych.
Nawet na kompletny zestaw CO2 Ci nie wystarczy. Nie wspominając o oświetleniu, odpowiedniej filtracji i nawożeniu.
Chciałem jeszcze zauważyć, że w linku, który podałem wycena dotyczy akwarium o pojemności 375 litrów czyli dwa razy mniejsze niż zaproponowane tutaj.
Zwrócie też uwagę na to, że kosztorys nie przeprowadziła przypadkowa osoba. Jest tam wymieniona dłuższa lista produktów, które zostały pominięte w tej liście a są niezbędnym minimum do uruchomienia takiego zbiornika.
Mogę się tylko domyślać, że zbiornik o pojemności ponad 700 litrów będzie kosztował więcej niż 10810,-

Co do sprzętu z linka do zbiornika 375 litrów, uwzględniając nawet części używane i sprzedając je za 1/4 ceny wartości rynkowej wychodzi 2500,- a trzeba doliczyć jeszcze jakieś "życie" do takiego zbiornika a wiadomo, że ceny to nie 1 zł za rybkę.

_____________________________________

EDIT: Myślę, że po tak burzliwej dyskusji najwyższa pora aby sam autor wątku zabrał głos.
Zgadzam się w 100% z ostatnim zdaniem - chętnie posłucham zdania autora. Bardziej szczegółowego jak to wszystko osiągnąć bo i mnie od początku się wydawało, że taki baniak za 2000 to sfera marzeń tylko i wyłącznie. Ale może niekoniecznie trzeba wydać na to aż tyle co w podanych linkach - a może da się za 2 tysiaki - to już niech autor się wypowie.
Ale żeby nie być niewiernym Tomaszem (bądź Juzeffem ;-)) to nie negowałem tego - a dlaczego?
Ano dlatego, że są sprawy, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe a mimo to da się je zrobić - tylko jak pisałem na samym początku - co trzeba wiedzieć, jakie mieć doświadczenia, kogo znać i jakie mieć kontakty by to osiągnąć to już inna sprawa - często nieosiągalna dla wszystkich dlatego więc ogólnie się uważa, że nie jest coś możliwe - lepiej dodać, że nie jest możliwe dla wszystkich.

Dowód? Mogę podać dowód - jednak nie w morszczyźnie bo na tym się nie znam, ale we wspomnianych akwariach słodkowodnych - które kilka razy na oczy widziałem i wiem co nieco.

Celowo pogrubiłem fragment o akwarium za 150 zł by się do niego odnieść.

Czy ktoś chce się założyć, że nie dam rady postawić akwarium (30l) za ok.150zł, w którym zrobię aranżację, nie odbiegającą w standardzie od niejednego Hi-Techowego baniaka - a na pewno zadowalającego znaczną część akwarystów? Na pewno nie ograniczę się do Low Tech i roślin nic nie wymagających - powiedzmy, że to będzie cośw stylu Nature Aquarium.

Jeśli tak to proponuję zakład ale stawka zakładu musi być odpowiednia (myślę, że proponowana cena morszczaka byłaby ok) by mi się chciało to udowadniać. Ocenę czy mi się to udało czy nie poddamy wybranej grupie użytkowników.
Przedstawię kosztorys, źródła z których zdobędę materiały i metodę realizacji.
Nawet więcej -już teraz po wstępnej kalkulacji mogę dać do wyboru trzy wersje od ok 120zł do ok 180zł.
Akwarium 40x25x30 - więc mały baniak.

Czekam na propozycje - jeśli się nikt nie znajdzie to i tak przedstawię kosztorys ale już nie będę się bawił w realizację - to czy osiągnąłbym efekt czy nie pozostawiam do oceny i wyobraźni innych ;-)

I na koniec już wracając do tematu - cały czas jestem zainteresowany jak taki efekt da się osiągnąć w morszczaku - i podkreślam - moje wszystkie wypowiedzi nie miały charakteru stronniczego - że bronię autora wypowiedzi - po prostu z natury nie lubię bez zastanowienia "rzucać kamieniem" w człowieka. Sam mam spore wątpliwości ale chciałbym wiedzieć ile i jak da się oszczędzić. Jeśli nie w tak dużym litrażu (nie każdy chciałby lub mógłby mieć takiego kolosa w domu) to w mniejszym.

Mimo wszystko fajnie, że temat morszczyzny ruszył choć szkoda, że przez kłótnię - ale jakby nie było nie ma tego złego...
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: MarSz »

Ok - by nie być gołosłownym dokończę moją wcześniejszą wypowiedź.
Wiem, że nie jest to w temacie i w zasadzie gdyby było tym aspektem dyskusji jakieś zainteresowanie to można by wydzielić osobny temat o kosztach i możliwościach ich ograniczenia przy zakładaniu kostki ale na razie nie chcę startować osobnego tematu.

Więc powiedziałem, że mając pewne doświadczenie, wiedzę i znając parę osób lub źródeł (ogólnie będąc w temacie) da się zrobić akwarium do 30l w cenie do 150zł wcale nie przyjmując z góry założenia, że nic fajnego tam nie wyrośnie i trzeba się ograniczać tylko i wyłącznie do jakiegoś Low Techa lub BW itp.

Dodam jeszcze, że pokazuję taką możliwość po to by pokazać, że na początku założyłem, że takie same lub podobne metody ograniczenia kosztów można wprowadzić przy zakładaniu morszczaka.

Więc po kolei:
1. Akwarium 30l 40x25x30 - 30zł
http://allegro.pl/akwarium-30l-40x25x30 ... 35092.html

2. Filtr : Haskada HBL 501 - 16zł
http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-hbl- ... 29771.html

3. Świetlówka 8W 865 ~4zł
http://allegro.pl/swietlowka-liniowa-t5 ... 08211.html

4. Świetlówka 8W 640 ~4zł
http://allegro.pl/sylvania-swietlowka-t ... 38574.html

5. Świetlówka 8W 865 ~8zł (równie dobrze można wziąć tą co w punkcie 3)
http://allegro.pl/swietlowka-liniowa-8w ... 69191.html

6. Oprawki bryzgoszczelne T5 - 6 sztuk x 7zł
http://allegro.pl/oprawka-bryzgoszczeln ... 80649.html

7. Przewód sieciowy x3 (można x1 jak nie zależy nam na możliwości załączania każdej świetlówki osobno) - 2,5zl
http://allegro.pl/kabel-przewod-sieciow ... 46776.html

8. Żarówka energooszczędna 9,5W x3 - ~6zł x3
http://allegro.pl/zarowka-swietlowka-en ... 10246.html

Ewentualnie 11W - 3x 8zl
http://allegro.pl/186-swietlowka-zarowk ... 05370.html

9. Puszka instalacyjna podtynkowa 1zł x3:
http://allegro.pl/puszka-podtynkowa-ins ... 73693.html

To tyle na razie - powyższe elementy po zsumowaniu dają kwotę:
123.5zł w najtańszej opcji (tańsze świetlówki i jeden kabel zasilający) do 138,5 w najdroższej opcji.

Teraz - na zarzut, że przesyłka też kosztuje odpowiem:
- akwarium biorę od pana Tomka (tomcom) - kto zna ten wie - więc odbiór osobisty
- filtr dostanę w zoologu (czasem sobie jakąś marżę naliczą ale to drobiazg - jednak da się znaleźć w tej cenie)
- świetlówki 8W podałem jako przykład - tak na prawdę to nie trzeba się trzymać tych konkretnych - podobne w podobnych cenach bez problemu dostanie się w Obi, Praktikerze, Castoramia albo w Elektryk Justa - więc odbiór osobisty
-żarówka energooszczędna - j.w.
- przewód sieciowy, puszki podtynkowe, j.w.
- oprawki bryzgoszczelne - Elektryk Justa
Te wszystkie źródła trzeba jednak znać - kto nie zna ten przepłaci za towar lub wysyłkę

Ktoś powie - przecież paliwo i czas też kosztuje żeby się tam dostać - no to od razu mówię - nie róbmy sobie jaj - albo siedzimy w domu i panowie z firmy nam wnoszą do domu i montują gotowy baniak z już ładnie wybujałą aranżacją, za co odpowiednio płacimy albo się trochę pofatygujemy i zrobimy coś sami - a radość bezcenna.

Oczywiście nie będę tłumaczył po co te wszystkie pierdoły - po prostu robimy elektronikę z energooszczędnych świetlówek, co wg mnie dla takich małych baniaków wydaje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem - trzeba jednak wiedzieć jak - kto wie ten zrobi.

No i oczywiście zapomniałbym o podłożu ;-) - żart - ja o detalach nie zapominam ale tutaj jest najwięcej opcji więc chciałem zostawić na koniec.
Po pierwsze można użyć najtańszego żwirku kwarcowego - tutaj choćby ze względu na możliwość odbioru osobistego mogę polecić kolegę Michała:
http://sklep.wodna-kraina.pl/p/28/291/z ... dloza.html
jeśli zechcemy to możemy kupić go nawet 5 kg ale wg mnie wystarczy 2-3kg - czyli 10zł.
Jeśli zaraz ktoś zasugeruje, że na takim podłożu nie da się zrobić żadnej arażacji i nic ładnego lub bardziej wymagającego na nim nie wyrośnie to odsyłam do tematu:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=212
- zwracam uwagę, że rósł tam mały heniek, glosia, marsilea hirsuta i lileaopsis brasiliensis - to tak na szybko z trawnikowych.
lub do tematu:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=236
tam w bazalcie rośnie utricularia graminifolia, eleocharis acicularis i staurogyne repens - i radzą sobie dobrze.
Mógłbym pokazać jeszcze sporo zbiorników innych użytkowników ale jak się powoływać to na swoje :-)

Po drugie - można użyć Pro Soila - za 3l zapłacimy 33zł, a za 1l 11zł (zależnie od tego jaką zrobimy aranżacje nie musi być konieczne wysypanie całego dna podłożem pod rośliny - pod innymi ozdobami jak kamienie i korzenie równie dobrze może być bazalt lub piach kwarcowy z poprzedniego punktu.

Po trzecie (mój typ) można użyć AZOO Plant Grower Bed 1.8kg za 45zł.

Po czwarte - można użyć każdego innego podłoża w odpowiednio niedużej ilości - chodzi o to by nie dać się koniecznie zwieźć opiniom producentów, że musi być usypane 5cm podłoża (wiadomo to jest dla sprzedawcy najkorzystniejsze) - tylko trzeba odpowiednio pod to zaplanować aranżacje ale na to jest wiele sposobów - więc trzeba wiedzieć jak

No i jeszcze jeden punkt - ozdoby - ja używam kamieni a'la Manteny ADY - gdzieś ostatnio widziałem jak takie (lub podobne) w handlu są w obiegu pod nazwą scenery stone. Tutaj można wydać najwięcej kasy, ale można je mieć (jak ja) za darmo - tylko trzeba je zebrać w odpowiednich miejscach - i znów koleny punkt, że trzeba coś wiedzieć

Korzenie - można kupić za grubą kaskę jakiś fikuśny korzeń - można się pofatygować i samemu znaleźć odpowiedni i go spreparować - i znów trzeba wiedzieć gdzie znaleźć i jak go przygotować - na korzenie w przytoczonych wcześniej aranżacjach nie wydałem ani złotówki więc da się.

Rośliny - też można kupić i się spłukać bo w sklepach stacjonarnych to lepiej o rośliny nawet nie pytać, na allegro trzeba uważać by nie kupić kilku listków lub gałązek, które przy odrobinie szczęścia i cierpliwości (po długim czasie) dadzą jako taki efekt ale można też kupić/dostać na forum. Dostać - w przypadku roślin, które często ludziom z baniaka wędrują do kibla a jak planujemy jakieś rarytasy to już raczej kupić. No ale to też jest inna kwestia bo jak się chce to wszystko można zrobić tak by było droższe.

No i oczywiście można myśleć o wspomnianym wcześniej zestawie CO2 albo o bimbrownni - dyskusję nad sensem stosowania bimbrowni i jej słuszności zostawiam na inny temat - znam baniaki latami prowadzone na bimbrowni i jest ok więc tu pozwolę sobie nie wchodzić w detale.
Koszt wykonania bimbrowni - pomijalny.

Nawożenie również pominę bo to podchodzi pod eksploatację zbiornika (czy to będzie zbiornik za 150zł, czy za 1500zł to można go nawozić a można próbować bez nawożenia - w jednym i drugim przypadku udane nienawożenie może przynieść czasem lepsze rezultaty niż nieudane nawożenie).

Podsumowując - jakby do podanych wcześniej kwot czyli 123,5 - 138,5 dodać 10 - 45zł na podłoże to dostaniemy bilans 135,5 - 183,5 - w takich widełkach można się zmieścić przy założeniu, że się zna parę rzeczy, miejsc gdzie można coś dostać, wie jak coś zrobić i gdzie coś znaleźć (czyli wszystko co celowo zaznaczyłem przez pogrubienie) a przede wszystkim jeśli się chce - bo najlepiej to powiedzieć, że się nie chce, że się nie da i że akwarium musi kosztować.

Oczywiście można jeszcze dodawać różne bajery jak włączniki czasowe itp - jednak nie jest to niezbędne i tak jak w przypadku Pana Ryszarda - podałem zestaw minimum ale możliwy do zrealizowania.

I teraz wracając do tematu morszczaka - mam nadzieję, że również uda mi się dowiedzieć o takich lub podobnych sprawach pozwalających na założenie bańki w niższej cenie.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Big daddy »

Myślę marcin że prze inwestowałeś w kilku punktach
Zarówki- można dostać za darmo od znajomych, znależć w domu, wydębić w punkcie utylizacji, 18 zeta mniej.
Podłoże- Pro h2o czy jakoś tak Na tym podłożu Officer wystartował swoje Iwagumi i bardzo sobie chwali mały heniek rośnie jak diabli, Daro również swoje nowe akwa z tego co wiem startnie na tym podłożu, koszt 50 zeta za 15l czyli ok 3.40 za litr ...
Skoro jesteśmy przy Darku to rajdy po mieście nie są konieczne wszystko w jednym miejscu, więc wiadomo taniej....Dojazd zależy gdzie kto mieszka nap BZZZyku wyjdzie z domu, potknie się na prpgu w wyłoży się pd klatką Darka ;)
Ozdoby?
Poniżej temat do Kosi Kradka, wykonana z tego co pamiętam włąsnoręcznie, filtr, światło, akwa, kamienie z jury zresztą co będę pisał:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=465
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: kradek »

Big daddy pisze: Poniżej temat do Kosi Kradka, wykonana z tego co pamiętam włąsnoręcznie, filtr, światło, akwa, kamienie z jury zresztą co będę pisał:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=465
Dodam że ja w nią nie zainwestowalem nawet 100pln (chodź to i tak przy sporym zaokrągleniu, bo wyszło znacznie mniej). Większość mi się nazbierała poprzez te kilka dobrych lat przygody z akwarystyką(gąbki, głowice,rurki), reszte albo dorobiłem sam, albo odkupiłem od użytkowników (podłoże). Najdrożej wyszła ceramika, rurka u-kształtna i świetlówki (bez przesady oczywiście z ceną).
Połączenie ProSoil i skałek z jury okazało się bardzo złym pomysłem (prosoil je rozpuszczał). Obecnie dzięki chojności Big Daddy zastąpiłem je lignitem;p
Co do co2 to są specjalne tabletki, butle jednorazowego użytku (oba w dość przyzwoitych cenach) oraz stara i każdemu znana bimbrownia (oraz jej odmiany)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: MarSz »

JA to rozumiem co piszecie ale ja chcialem przyjąć założenie, że wszystko jednak kupuję nowe - tylko, że tańsze jak się da.

Jeśli miałbym ten zestaw zrobić na tej zasadzie co pisze kradek, że coś mam w domu, to musiałbym jedynie kupić podłoże (gdybym chciał lepsze bo jak bazalt to nawet tego bym nie musiał kupić) ale to nie o to chodzi bo tak samo autor tego tematu mógłby powiedzieć - zrobię morszczaka za 1000zł bo resztę mam w domu więc nie muszę kupić a to już trochę inna kwestia nie musieć kupić lub zdobyć bo się już ma a kupić lub zdobyć taniej bo się wie gdzie i jak.

A co do punktów utylizacji to faktycznie nie pomyślałem.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Red »

Chciałbym podziękować użytkownikowi "landryn" za udzielone odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania :)
Rzecz jasna chciałbym zobaczyć np na zdjęciach jak to wszystko wygląda akurat u Ciebie - rzecz jasna nie chodzi mi o zdjęcia osprzętu ale samego zbiornika ;)
Ale wracając do samego tematu akwarium morskiego (pomijam zimnowodne) charakterystyczne jest dla mnie to dla laika rzecz jasna,że temperatura czy to "życie" bliższe nam czyli Morze Sródziemne czy "życie" pacyficzne ale to bardziej kolorowe charakteryzuje się wymogiem temperatury właśnie w pobliżu 25 stopni. Woda tam z reguły jest płytka a temperatura wysoka jak również naświetlenie natomiast osady usuwane są przez żywiące się nimi bezkręgowce (ukwiały i wieloszczety) oraz przez stały ruch fal.
Rzecz jasna jako laik sięgnąłem pobieżnie jedynie do informacji o ekosystemie rafy.
Ale to już przemawia do mnie,że powinienem mieć

falownik(przynajmniej jeden)
odpieniacz do tej pory nazwa dla mnie obca na szybko wygrzebane ,że jest to rodzaj filtra chemicznego usuwającego rozpuszczone białka i inne substancje organiczne zanieczyszczające i zmętniające wodę.
Grzałka z termostatem
Oświetlenie to kolejny temat rzeka i jak znam życie kilka wieczorów do poczytania bo co użytkownik to zapewne inne doświadczenia.
Ja też trochę chaotycznie ale nie mogłem wcześniej siąść i zbyt wiele czasu poświęcić na grzebanie.
Pojawiło się m.in pytanie "ile chce się wydać" - jak dla mnie to pytanie jest źle zadane.
Wg mnie powinno brzmieć "za ile minimalnie mogę mieć morskie akwarium?"
Przy akwarium słodkowodnym jest często podobnie.
Przytaczając przykład popularnego portalu aukcyjnego (nie ebay) można znaleźć oferty "kompletnych" zestawów. Zestaw ten z reguły zawiera akwarium, pokrywę z oświetleniem, grzałkę i filtr.
Jeżeli cena ma być atrakcyjna to wiadomo,że pewne komponenty są w wersji oszczędnej.
I wtedy pojawia się kolejny etap czyli czy kogoś to "zassa" czy nie? Jeżeli nie to zestaw leci do piwnicy(na strych, do komórki) ewentualnie jest odsprzedawany często z informacją ,że to ciężko utrzymać.
Jeżeli jednak wciągnie i zafascynuje - zaczyna się szukać dalszych informacji.
Powiem szczerze,że na początku jak się pojawił temat to przejrzałem go pobieżnie ponieważ jakoś nigdy szczególnie nie nastawiałem się na akwarium morskie (chyba z uwagi na podświadome zakodowanie,że jest to trudniejszy kawałek akwarystyki) ale ponieważ mnie to zaintrygowało bo tak ostrej i nagłej (.....każdy wkleja słowo wg własnego uznania,żeby nie było później dzielenia włosa na czworo co autor miał na myśli... ) i to aż dwóch nieaktywnych wcześniej osób,że zafascynowało mnie jakie to muszą być niewyobrażalne koszty skoro 2000 zł to kpina z tematyki morskiej. Na początek wydaje mi się,że najprościej jednak jest się "przesiąść" z akwarystyki roślinnej ponieważ:
1. Filtr RO z reguły już jest
2. Wiedza na temat parametrów i źródeł światła
3. Przyswojona jest podstawowa wiedza z chemii
Ja sam osobiście dopiero zaczynam poznawać akwarystykę roślinną ale nie znaczy to,że kiedyś nie dane mi będzie postawić i "solniczki" (o ile dobrze odczytuję nazwę "solniczka")
Na razie postanowiłem sobie pogrzebać troszkę więcej w sieci a wyniki grzebania oczywiście przedstawić w osobnych tematach do dyskusji skoro pojawiło się dwóch rozmówców w tej dziedzinie i mam nadzieję,że "landryn" jako praktyczny użytkownik morskiego akwarium oraz "juzeff", którego poznałem do tej pory z postów jako "wiecznego malkontenta" (być może w kolejnych postach wyjdzie jednak inna natura)
sprostują mnie ewentualnie nakierują na właściwe tory (patrz odnośniki czy jak to obecnie się zwie "linki" )
Kolejne tematy do dyskusji w miarę posiadanego czasu. Pozdrawiam moich przyszłych adwersarzy w dyskusji (ewentualnych suflerów również ;) )
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
juzeff
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 10 lutego 2013, 16:02
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: juzeff »

oraz "juzeff", którego poznałem do tej pory z postów jako "wiecznego malkontenta"
Żona moja też to powtarza. ;-)
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Red »

Znaczy się to mądra kobieta jest :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: MarSz »

Dawno tu nie zaglądałem a ciekawi mnie czy coś w tym temacie jeszcze się pojawi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka morska”