AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: bynio67 »

To mój pierwszy post w tym temacie. Wrócimy do niego, czy się skończył nim się zaczłą?
Awatar użytkownika
tomcom
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 11 lipca 2013, 11:48
Płeć: On

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: tomcom »

740l morskiego (nawet nie licząc zbiornika) za 2tys.zł to fikcja.
Panie Ryszardzie, nie podważam Pana autorytetu w tej dziedzinie i chylę czoła przed Pańskim doświadczeniem. Jednak niektórzy z forumowiczów po przeczytaniu Pańskiego posta mogą być skłonni do odłożenia ciężko zarobionych (lub uskładnych) 2 tys. złotych, na 740litrów wymarzonej rafy koralowej.
Czeka ich pewna klęska i wielkie rozczarowanie.
Akwarium morskie to spore wydatki, zarówno na etapie instalacji jak i eksploatacji zbiornika.
Nie bardzo też da się tu iść "na skróty".
Musi być to i tamto, wszystko musi działać jak należy (często 24h/365dni/rok), dlatego musi być wysokiej jakości - a to kosztuje.
Hasło jak w tytule posta jest OK, ale raczej w kampanii reklamowej dla firm.
Nie siejmy zamętu osobom, które być może rozważają możliwość postawienia morskiego baniaka.

Pozdrawiam,
tomcom
Awatar użytkownika
Mystik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 14:01
Płeć: On
Lokalizacja: Poznań

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Mystik »

Aloha

Na początku pozdrawiam wszystkich, a tych zainteresowanych akwarystyką morską zachęcam do realizacji swoich marzeń, bo to naprawde jest możliwe :D

Bardzo mnie ten temat zainteresował, bo w moim drugim z kolei szkle morskim (około 320l obiegu), przestałem liczyć koszty po przekroczeniu 10tys. :D

Z mojego skromnego doświadczenia zaryzykowałbym, że kwota 2000zł może wystarczyć na nie za dużą kostkę (tak do 60-80l) z filtracją panelową i obsadą w postaci korali miękkich. Wtedy nie ma potrzeby inwestowania bardzo w sprzęt, reagenty i całą masę różnych rzeczy. Oczywiście piszę o zakupach sklepowych.

To jest tak jak w słodkowodnym. Można zrobić podobne szkło za 500zł i w tą samą wielkość władować 5tys., a te 500zł wydawać co miesiąc na preparaty. Jeden nasypie piasku z piaskownicy - za darmo, a drugi weźmie dwa worki specjalistycznego podłoża za 100zł od sztuki. Itd....

Oczywiście może się komuś udać założyć akwarium morskie nawet za darmo, bo np. kolega z forum wyrzuca swoje i można stanąć przed oknem :ymhug:
Osobiście jestem zwolennikiem robienia dużo rzeczy samemu i korzystania z pomocy kolegów, ale tak się wszystkiego nie da zrobić.

Najpierw wydaje mi się, że trzeba określić, czego się od swojego akwarium oczekuje w tej chwili, a czego w przyszłości. Wtedy wiadomo w co inwestować i ile.

Proszę tylko tych napalonych na morszczyznę: poczytajcie troszkę i dobrze się zastanówcie, bo widzę jak po bumie z przed 2-3 lat, gdy pojawił się sprzęt w rozsądnej cenie, teraz jest cała masa całych zestawów do kupienia bo wiara nie daje rady i czasowo i finansowo.

Myślę, że powolutku powstanie tutaj odpowiednia baza wiedzy dla rozpoczynających przygodę z solą, jak i tych już troszkę zaawansowanych.

Czego sobie i Państwu życzę :D

A tak czy tak, w akwarystyce morskiej najważniejsza jest cierpliwość!
pozdrawiam serdecznie
http://www.aquarebels.pl
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Tomaszewski »

Baza podstawowych informacji zdecydowanie by się przydała :) Od ponad roku ciągle myślę nad jakąś małą solniczką ale jakoś nie potrafię się za to zabrać. Cała masa informacji jest na morskich forach ale jest tam tego tyle że aż nie wiadomo w co ręce włożyć :lol: .
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: MarSz »

No dokładnie.

Obawiam się jednak, że jak ktoś kto się w ogóle nie zna - czyta nasze słodkowodne wywody to też może mieć podobne odczucia a to wszystko jest przecież takie proste - tylko trzeba ogarnąć.

Dlatego przydałyby się jakieś informacje dla początkujących - tylk oto trochę trudne zadanie - jak to napisać by nie zanudzić na początek całym leksykonem pojęć i definicji - a raczej tak trochę przez praktykę - może jakiś tutorial, fotorelacja z zakładania jakiegoś prostego morszaka - a może potem z czasem coraz więcej informacji?
Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: LaSorciere »

Można zrobić fotorelację...tylko na sam początek ktoś musi się poświęcić i zrobić.
Słyszałam coś, że Kodi miał zakładać niebawem...
może On zechce posłużyć jako przykład :D
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: MarSz »

Kodi to jedno - ale ja myślę, że Panowie z Akwa Świat mają jakieś materiały - może opublikują.

Może koledzy Rebelsi dorzucą od siebie co nieco - mają fajne solniczki.

I może dzięki temu pojawi się kilka morszczaków (sam zmierzam do tego celu ale jeszcze jeden etap, który chce zaliczyć przede mną).
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Tomaszewski »

MarSz pisze:No dokładnie.

Obawiam się jednak, że jak ktoś kto się w ogóle nie zna - czyta nasze słodkowodne wywody to też może mieć podobne odczucia a to wszystko jest przecież takie proste - tylko trzeba ogarnąć.
Owszem tylko że to forum ma to do siebie że dostaniesz tutaj odpowiedź nawet na najprostsze pytanie a jak zaczynasz wypytywać o proste sprawy na "wyspecjalizowanych" forach to albo nie ma żadnej odpowiedzi albo odsyłają do wujka google. Dlatego przydałby się ktoś z wiedzą i cierpliwością żeby w łopatologiczny sposób mógł wytłumaczyć postawy i ewentualnie odpowiedzieć na pytania totalnych laików ;).
Awatar użytkownika
Mystik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 14:01
Płeć: On
Lokalizacja: Poznań

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: Mystik »

I tutaj Tomaszewski ma 100% racji.

Nie ma to jak zblazowane towarzystwo wszystko wiedzących wiedź pleple. Ciężko się czegoś dowiedzieć na początek.

Zresztą za jakiś czas, sami tacy będziecie :P

Zrobi się coś w kwestii początkujących....spoko.
pozdrawiam serdecznie
http://www.aquarebels.pl
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: AKWARIUM MORSKIE TAŃSZE NIZ MYŚLISZ

Post autor: KODI »

Witajcie, od momentu założenia tego tematu minie niedługo 3 lata. Pozwolę sobie odświeżyć temat ;)
Akwarium morskie tańsze niż myślisz jest w zasięgu Twojej ręki. Na allegro często pojawiają się oferty akwariów o przyzwoitym litrażu, kompletnych do 2000 zł :idea: Jeżeli myślimy o akwarium mniejszym pozwolę sobie na wyliczenia :ymblushing:
-Akwarium do 125L OW- do 400zł
-sump do 100 zł
-pompa obiegowa najtańsza Aquaela 2000L/h 90 zł
-hydraulika ok 150 zł
-cyrkulator JVP ok 25 zł
-szafka 50-100 zł (wystarczy poszukać stolarza)
-świetlówki 3x24W T5(tyle wystarczy) 150 zł za okablowanie bryzgoszczelne i stateczniki
same jarzeniówki wychodzą drogo i na tym nie da się oszczędzić :( ok 150 zł
-5-7 kg żywej skały= od 200- 300 zł (cena skały poszła znacząco w górę)
-sól 80 zł za 10 kg Aqua Forest
-odpieniacz 400-1600 zł
-grzałka 50 zł

Wychodzi nam ok 2000 zł (piszę tu o sprzęcie nowym) Biorąc pod uwagę wzrost cen towarów i usług, w tamtym okresie to akwarium można było założyć za ok 1000-1200 zł

Teraz się określę dokładnie do wyliczeń moich przedmówców w stosunku do konkretnego akwarium 740 L, o którym mowa wyżej.

Jak co niektórzy zauważyli w wycenie Ryszarda nie uwzględniono kosztów akwarium, bo każdy ma :p
WITAJCIE TAK WYGLĄDA TO CENOWO .PRZEDSTAWIĘ SPRZĘT KTÓRY JEST POTRZEBNY ,
ZAKŁADAMY AKWARIUM 740 LITRÓW , 200X60X60
LAMPA HQI 2X 150 WAT CENA 400 ZŁ
ODPIENIACZ AQUA MEDIC TURBO FLOTER 400 ZŁ
POMPA PODAJĄCA EHEIM 1060 300 ZŁ
DWA FALOWNIKI TUNZE 6060 200 ZL
GRZAŁKA TERMOMETR AEROMETR 100 ZŁ
600 ZŁ ZOSTAJE NA SKAŁĘ SÓL PIACH
WSZYSTKO W TEJ CENIE MOGĘ ZAŁATWIĆ W SUMIE 2000 ZŁ NIE LICZĘ SZKŁA BO KAŻDY POSIADA , PRZY AKWARIUM DO JEDNEGO METRA CENA LAMPY 200 ŻŁ
landryn pisze:
Nie mogłem się powstrzymać, jak czytam takie brednie... iż za 2 tyś można postawić solniczkę 740litrów, sorry chłopaki ale myślę, że to forum to nie media markt-nie dla idiotów...
do rzeczy...

Kto zakłada morskie 740litrów bez komina... nawet mając pudełko przelewowe, overflow itd to trzeba doliczyć kase na hydraulike, sump.

Cena przeróbki takiego akwarium to ok 100 zł + sump 200 L za ok. 250 zł, ale o akwarium nie piszemy bo nie było o nim mowy. Cena hydrauliki do 400 zł.
landryn pisze: 2.Lampe hqi 300w- to sobie mozna miekkie korale doswietlac, w takim litrazu.
Technika troszkę poszła do przodu, mało kto obecnie używa prądożerne HQI ;)
Koszty lampy LED do takiego akwarium wahają się od 700 zł do nawet 10000 zł
Przyjmijmy, że nie jesteśmy bardzo wymagający i chcemy postawić baniak tanim kosztem.
landryn pisze: 3.O jakim mowa tu odpieniaczu, bo jesli o turboflotor to jaki model? Bo pewnie nie mowa tutaj o Multi SL-do takiego baniaka?:D
Tu koszty są wysokie, niestety ceny wahają się od 1000 - 2000 zł. za nowe (używki można nabyć do 1200 zł a samoróbki jeszcze taniej.
landryn pisze: 4 Ta pompa obiegowa-to do 250l byłaby dobra...


Przyjmijmy, że damy pompę o przepływie 6000 L/h jest wystarczająca 400 zł Jebao DCT-6000
landryn pisze: 5.TUNZE 6060-za 100 zl.. promocja lepsza niż w Tesco
Miało być tanio, więc nie piszę o Tunze bo Ryszard miał na myśli pewnie używkę, Jebao RW-15000 350 zł
landryn pisze: 6."GRZAŁKA TERMOMETR AEROMETR 100 ZŁ"-Grzałka ilu Watowa?aerometr... pewnie saliferta...aby zmieścić się w 100 zł...
Grzałka 300W 60 zł
landryn pisze: 7.Sól jedna z tanszych-uboższa na start Instant Ocean-25kg to koszt min 200zl wiaderko...
22 kg 133 zł Aqua Forest, bardzo dobra sól dla nie wymagających
landryn pisze:
Zasypanie takiej powierzchni żywym piaskiem na 1,5cm to kolejny wydatek powyzej 100 zł.Żywa skała!!!! nie jakiś tam tuf... to min 25zl/kg a tu już nam zostaje 300zł-to ile nam wyjdzie tej skały?:D kilkanaście kg chcesz tam trzymać?
Piasek 120 zł za 15 kg Żywa skała 40 zł za kg max 40 kg można dać nawet 100 kg Czepianie się tego jest wysoce nie na miejscu, bo takie akwarium można elegancko urządzić nawet na 25 kg. Chyba, że landryn nie potrafisz zrobić fajnego aranżu z kilkunastu kilo, to wtedy musisz wydać 1000 zł na skałę. Kto bogatemu zabroni ;)
Dodam tylko, że ceny żywej skały wzrosły od tamtego czasu o prawie 100%
landryn pisze: 8 A gdzie filtr RO DI, TDS,bakterie, testy...
Filtr RO to koszt 110 zł, DI to fikcja i naciąganie biednych żuczków na kasę. Śmiało można prowadzić bańkę bez DI, PONOWNIE- KTO BOGATEMU ZABRONI ;)
TDS zbędny, bakterie dostępne na różnych stronach za psie pieniądze. Jak ktoś ma cierpliwość to może odpalić bez bakterii, tylko na żywej skale i żywej wodzie. Taki baniak (w zależności od litrażu) będzie dojrzewał ok 4 -5 miesięcy
landryn pisze: 9. Jaką metoda polecasz prowadzenie tego zbiornika... bo może ktoś chciałby iśc w SPSy... to na ballinga by się nie wypłacił... wiec reaktor wapnia?. zapomnialem przeciez pewnie w tych 700 litrach beda same miekkie wiec po co.
Może ja podam jaką metodą można prowadzić taki baniak :ymblushing:

Można taką :arrow: viewtopic.php?f=132&t=3708" onclick="window.open(this.href);return false;

albo taką :arrow: viewtopic.php?f=132&t=4675" onclick="window.open(this.href);return false;

Jedyny sprzęt jaki posiadam, to Spławik JBL do badania zasolenia (wystarczający na początek) i testy na No3, Ph i Kh. Te dwa ostatnie używałem raz, więc za parę złociszy można zbadać wodę w sklepie np. w Częstochowie al.NMP 3
Ballinga nie używam, więc się da prowadzić baniak na LPS i paru łatwiejszych SPS bez ballinga :D

Znam parę osób w Polsce, które na miękasach z powodzeniem jadą bez RO i odpieniacza :idea:

landryn pisze: A może tak chłopakom na nano-reefie damy twój projekt do oceny... już widze kolejke klientów do zakładania takich baniek.
Więc gościu nie mydl oczu chłopakom.... bo jesteś ściemniacz... i tyle w temacie.
Można dać "chłopakom" temat na w/w forum. Jeżeli ktoś napisze, że to bzdury to po prostu łże jak pies i ma pewnie jakieś ukryte zamiary wspierania drogich rozwiązań i lobbuje na korzyść jakiegoś sklepu lub producenta
Mało tego na ten falownik tunze za 200 zł tak jak piszesz mocno wyeksplowatowany DAJĘ ROK GWARANCJI JAK ZA NOWY .
To bardzo dobra oferta aby dać na używany sprzęt jeszcze rok gwarancji, więc nie rozumiem skąd te przypie.... się .


landryn pisze: Na domiar tego jeśli z twojego posta wynika że falownik za 200zł a nie tak jak powyzej 100 zł-to kolego masz problemy z najprostszą matematyka... bo za chiny podsumowując nie wychodzi mi kwota 2tyś zł.-licząc tunze po 200 zł razy 2.
Drugi cyrkulator może być JVP 201 (6000 L/h) za ok 40 zł

Obiektywnie reasumując koszty wychodzi ok 4300 zł. za tak duże akwarium, nie wliczamy szkła bo każdy ma i jeszcze można odjąć grzałkę, bo raczej wszyscy mają.
Koszty można jeszcze mocno zbić nabywając używany sprzęt, przyjąłem koszt odpieniacza 1000 zł, można nabyć taniej.

Wliczając dewaluację, od 2013 r., Ryszard nie wiele się pomylił :-? Wzrost cen np. żywej skały i odpieniaczy jest znaczny, natomiast pojawiło się od tamtego czasu wiele tańszych rozwiązań, np. lampy AquaTronic, najwyższa półka za rozsądne pieniądze.Ryszard mógł się pomylić o ok 500 zł w swoich wyliczeniach ale z drugiej strony mógł mieć w swojej ofercie tańsze rozwiązania.

Dziś wiem, że co niektórzy bezpodstawnie obrażali Ryszarda, bo miał takie wówczas możliwości aby komuś zaproponować wymarzoną rafę za ok. 2000 zł. Jak udowodniłem obecnie takie akwarium można przerobić za ok 4000 zł. Jednak w tamtym okresie za 2000 zł można było kupić więcej niż dzisiaj.

Jeżeli kompletowali byśmy tylko używany sprzęt nie licząc skały, soli i piachu, to można by ograniczyć kwotę do ok. 3200 zł.

Akwa Świat obecnie ma w ofercie zestaw 90 L netto polerowany OW, kompletny z szafką i sprzętem (nowy) za 2500 zł

Ja posiadam zestaw do sprzedaży 105 L z oświetleniem, hydrauliką itd. za 400 zł, tak więc aby dokupić brakujący sprzęt, skałę i życie (łącznie z rybami i koralami) wydamy max 1500 zł (razem z akwarium)

Im większe akwarium, tym koszty proporcjonalnie rosną jednak w sumie o nie wiele.
Przedstawię to na kosztach cyrkulacyjnych pomp Jebao:
-RW -4 4000 L/h 248 zł
-RW-8 8000 L/h 288 zł
-RW-15 15000 L/h 335 zł

Koszt nowego akwarium 720 L + komin to 1250 zł + hydraulika ok 400 zł + sump 200 L ok 250 zł.
Szafka ze stelażem od 1200 zł

Idąc tym tropem, można na baniak wydać nawet 10 000 zł na start

Biorąc pod uwagę wzrost cen o ok 40%, takie akwarium można było nabyć w 2013 r za ok 2000 zł

Temat nie dotyczył całkowicie nowego sprzętu a był skierowany do akwarystów, którzy by chcieli za nie wielkie pieniądze przerobić swoją bańkę.

Uważam, że niektórzy powinni odszczekać to co napisali ;)

POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka morska”