Morszczak 49L

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Jako nowy zawodnik witam wszystkich . Mam na imię Rafał i to pierwszy morszczak. Który wystartował w grudniu 2020 :)

I tyle na początek napiszę króciutko zanim dojdziemy do pytań.

Jestem nowy czyli od 2020 Nie mam pojęcia o morskim a wiedze czerpię ze sklepu i forum nie mam nawet znajomości nazw ryb ani korali. Do tej pory hodowałem palety - dyskowce.
Jakoś jednak wystartowałem :

No dobra w takim razie zaczynamy skoro wszystko praktycznie klękło i się odechciewa Morszczaka, czy mnie to przerosło ? A może tak pewnie zanim dojdę do problemu to mi się znudzi to pisanie to ogólnie napiszę już że to już 3 podejście z rybkami i trzeci zgon wszystkiego w sumie

5 x Błazenek - Amphiprion ocellaris
1 x Doly - Paracanthurus hepatus
2 x Skalarek - Pterapogon kauderni
2 x Babka - Valenciennea puellaris
1 x Krabik - Calcinus elegans nie rusza się jakiś czas ale jest
1 x Krewetuś - Lysmata amboinensis żyje
4 x mini jakiś ślimak 3 żyją jednego zjadł filtr.
( w 3 partiach nie mylmy że tyle ryb wsadziłem do zbiornika )
Jak coś jeszcze mi się przypomni to chętnie bym poprawił jak się da.
Mija praktycznie 3 miesiąc od startu

No i tu napiszę co mam bardzo szczegółowy opis będzie w większym moim poście jak skończę go pisać :
Kostka 49L - firmowa aquael szkło optiwhait
Filtr - zewnętrzny FZN3 - wypełniony praktycznie na maxa siporaxem profesional 15 nad tą ceramiką są docięte waciki z gróbej Włókniny aquael ( ale to sprawdzę )
Grzałka - firmowa 75 W utrzymuje temperaturę 24C nie mam wahań no max na 25 czasem wskakuje
Większość Aquaforest.

Na marzec moje wyniki:
NO2=0 NO3 = 1 lub 3 PH = 8 KH chyba 8 Ca = około 440 Mg = około 1350 Ciężar zasolenie 1.025 NO4 = 0 wg mnie
PO4 0.xx.coś tam odczytanie tego testu to loteria błękit w błękicie ale ledwo błękitne

Solanka rozrabiana na wodzie RO ostatnie filtrowanie przez żywicę sól teraz do podmian Reef Salt Aquaforest
Piasek żywy około 3 cm AF Bio Sand Aquaforest zaszczepiony bakteriami z piasku 2 buteleczki
Skała sztuczna nie wiem jaka nie mam na paragonie chyba Aquaforest
Dodawane były bakterie teraz lecą bakterie i pożywka po 1 kropli Aquaforesta

Start Baniaka 22.12.2020 - Woda RO + sól Sea Salt Aquaforest

Podmiana co około 6-7 dni na początku po 10 L ostatnie 2 po 5 L

Jak ktoś ma już pomysł czemu rybki padają chętnie posłucham też zgaduję

Poprawione troszkę aby zdania nie były w chaosie.
Załączniki
Fotka
Fotka
Ostatnio zmieniony 03 kwietnia 2021, 18:40 przez rufik_mobil, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Morszczak 49L

Post autor: Graff »

Witaj,

Miło, że zawitałeś na nasze forum.
Mimo , że post ogólnie duży (obszerny) to i tak za mało informacji.
No to po kolei:
1.Jaka skała (czy w ogóle jest) - sztuczna , żywa?
2.Jaka masa koralowa (jeśli w ogóle korale są) - bo może chcesz tylko FO - fish only?
3.Jaka woda była użyta do startu - z działającego zbiornika czy nowa solanka ?
4.Jaka sól?
5.Jakie kh?
6.Jakie Po4?
7.Czym świecisz? LED czy T5?
8.Piach, grys koralowy czy nic na dole?

To tak na początek....
Ogólnie to przydałaby się fotka zbiorniczka , to też dużo pomoże....można zobaczyć cyrkulacje , oświetlenie, ułożenie skały itp...

No i najważniejsze...
W akwarystyce morskiej niestety litraż BARDZO MOCNO ogranicza jeśli chodzi o ryby. Z koralami też się nie zaszaleje ale już można myśleć przynajmniej w jakim kierunku chce się iść....czy korale miękkie , czy może same ukwiały, a może LPS czy na koniec SPS.
Dlaczego o tym piszę...bo Pokolec królewski (Hepatus) to ryba , która potrzebuje 250-300 litrów na start. I to jest minimum!
Do 49 litrów to 2 błazny, jeśli jest piach to babka , jedna krewetka i to najlepiej na aiptasie(jeśli jest skała) a nie czyszcząca i to koniec szaleństw.Oczywiście ślimaki w liczbie parę sztuk tez mogą być.
No i jeszcze tak na koniec....3-4 miesiące od zalania (niezależnie jaką wodą, jaką solanką to świeżutki zbiornik), dojrzewanie mogło się nie skończyć a do tego czasu ryb tam nie powinno być....
Odpowiedź na pytania i najlepiej wrzuć fotkę - od razu na forum - nie przez programy...
Nie wygląda to dobrze ale spróbujemy coś zaradzić...
Wszyscy się uczymy ...
I nie załamuj się
Pozdrawiam
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

No cześć, witaj.
Posta możesz edytować jakiś czas, później nie ma już tej możliwości. Wszystko dlatego żeby było czytelnie, edytowałes, dodałeś fotkę, a w następnych postach są prośby o zdjęcie, właśnie o tym mówię i dlatego możliwość edycji jest wyłączona. Zawsze możesz pisać następnego posta.

Rzeczywiście trochę przesadzileś z tymi rybami, ale nie zmienia to faktu, że dziwne są te pomory...
Kiedy umierają?, po jakim czasie w sensie od zakupu?
Gdzie kupujesz ryby? Czy wszystko na raz czy powoli dokładasz? Jak to wygląda, tzn czy rybska jakoś dziwnie się zachowują, jak?
Czym mierzysz parametry?
Trochę chaotycznie piszesz, ciężko się coś dowiedzieć konkretnego.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Szkoda ta Edycja właśnie po to że nie jest chaotycznie coś napisze na szybko a potem czytam że nie ma składu i ładu.
ok.
Moje przypuszczenia czemu mogą zdychać.
1. Źródło zakupu Częstochowa aleje teoretycznie brałem na drugi dzień co niby miał dostawę. Czemu bo
- sprzedał mi niby korala który jest chwastem i go tępię jeszcze nie wiem jak się nazywa ale sam przyznał przy 3 zakupie że to szkodliwe
- dostałem od niego mini takie rozgwiazdy na skałce wytępiłem już
- dostałem na skałce glon kulkowy mówił że to nic potem powiedział że mechanicznie trzeba usunąć , pozbyłem się ledwo
- 0 informacji o parametrach jakie miał różnica w zasoleniu 1.019 a u mnie 1.025 (ale powinien mówić ) reszty nie sprawdziłem niestety
2. Mało tlenu w wodzie może dotleniać jakoś ?
3. Filtr Ro pokazywał 2pm na wyjściu najprawdopodobniej ale nie wiem żywice miałem odwrotnie włożoną i nie płynęło przez nią ale już też poczytałem że nie powinno mieć to wpływu ( Moje RO na wejściu 260 na wyjściu 2 teraz 0 ) Wkłady wymienione ale teraz. (Pianka , węgiel , membrana , żywica )
4. Nadal zalęgnięte bakterie w piasku ospy lub innej choroby bo nie sądzę że to ospa
5. Akwarium nie dojrzałe.
6. Parametry jakieś.
6. Mam pecha.

Teraz ogólnie:
1.Startowałem z kolegą on z daleka identyczne zestawy identyczne wkłady piasek itp wszystko to samo poza źródłem ryb i korali u niego pływają
Na tą chwile żyje mi krab od początku , 3 ślimaki i teraz ta nowa krewetka od paru dni żyje.
2. Testy mam 2 firm Salifer i Aquaforest większość x 2 pokazują identycznie co innego sztuka ich odczytania tak jak pisałem dla mnie NO3 to równie dobrze może być 1 jak i 5 Ale wszystkie wg mnie co robiłem trzymają się w minimalnych wielkościach
Parametry jak czytam na forach zasolenia itp itp mam w normach
3. Kupowanie ryb odbywało się tak
1 skalar + krab + ślimaki mini xxxx 1 skalar + Doly + 3 błazenki = 14 dni pływały padły wszystkie
1 błazenek dostał kropek jakiś myślałem że to ospa padł potem za 2 dni 2 błazenki dostały jak by kropek ale tu sprawdziłem dokładniej to nie kropki jak by placyki białe pokryte włoskami mini wszystko to takie mini no i coraz więcej tego nalotu padły potem doly zaczęła się ocierać o grzałkę i o piasek podobny objaw na rybie jakieś takie plamki padła razem ze skalarem potem za 1-2 dni drugi skalar na skalarach nic nie było
Około kilku dni czekałem powiedzmy 7 nie pamiętam
Kupione 2 błazenki + babka pusty zbiornik tylko krab padły po 7 dniach około podobne objawy
potem około 14 dni przerwy kuracja herbatana artemis potem 2 dni nic i kupiłem tylko babkę od razu lałem herbatana artemis padła w 3 dzień

xxxx = ten xxxx to kilka dni przerwy w kupowaniu ryb nie będę zgadywał ile

Wszystko co lałem zgodnie z opisem żadnego przedawkowania.
Ryby wpuszczane metodą podmian wody w woreczku czyli trochę z kostki i tak przez 3 godziny co około 10 - 15 minut.

Ratowałem jeszcze błazenka w RO 40sek kąpieli ale nic to nie dało padł po 60 min.

Mam nadzieje że nic nie pomieszałem

A jeszcze
- podmiany co tydzień 10 l potem po 5L
- mycie siporaxu co 30 dni w solance ( 2 razy był płukany 1 przed wszystkimi rybami potem po 2 partii ryb jak padły )
- gąbeczki w filtrze wymieniane co 1 dzień potem co 2 potem co 3
- prądu nie brakło nie mam przerw w prądzie

A i ogólnie padały nad ranem ale chyba to nie reguła jedne padły o 22:00
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

Parametry, czynności które wykonujesz, wszystko wygląda ok. Intryguje mnie to bardzo...
Nie masz odpieniacza?
Niby wyniki ok, ale może wszystko skacze po dodaniu kilku ryb, tak sobie strzelam, chyba jednak kulą w płot.
Co do zakupu ryb, unikaj jak ognia zakupów nie kwarantannowanych ryb, z Norbertem możesz się umówić, nawet zapłacić, a rybę odebrać za dwa tygodnie. Nie znasz nazw korali czy ryb? Powinneś, to w Twoim interesie, wody masz niewiele, wszystko co wkladasz do akwa trzeba dwa, wróć, trzy razy przemyśleć. Sklep handluje żeby żyć, nie miej pretensji. Nie znasz zwierza, pytaj o wszystko dokładnie, nie oszuka Cię, nigdy nie podejmuj decyzji spontanicznie.
Ja osobiście, kiedy już miałem obsadę kompletną w 70 procentach, nie kupiłem już ryby w sklepie, za duże ryzyko, nie raz się jechało 100km w jedną stronę po dwie ryby, za to pewne, od kogoś, wypływane itp.
Takich kilka rad, z perspektywy czasu.

Do brzegu. Jesteś teraz tam gdzie powinnaś zacząć wprowadzenie życia, ekipa czyszcząca, krewetka i kilka ślimaków.

Podejrzewasz mało tlenu, nie masz odpieniacza, ustaw żeby filtr mocno całował powierzchnią, nie piszesz nic o cyrkulatorze, kup, nawet najtańszy za kilka zł.

Wrzuć wegiel na kilka dni, jeśli wszystko będzie ok kup rybę, pojedynczą już z docelowej obsady, przemysł sobie co byś chciał, co jest must have, sprawdz co może u Ciebie pływać. Najpewniej będzie to błazen tylko, że tutaj przydały by się dwa plus jakis quadri, więc może coś innego, pterka może?
Tak z pewnego źródła, poczekaj potem co się będzie działo.
Moja teoria jest taka że coś przywlokłeś, coś było w wodzie, ryby padały, a Ty kupowałeś nowe, wszystko się zazębiało i padały kolejne. Trzeba to przerwać, oczyścić wodę i spróbować od nowa, powoli i pojedynczo.
Tak myślę, nie rezygnuj.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Nie oskarżam nikogo ale informowanie klienta to już co innego chęć pomocy itp... od początku mówiłem ze się nie znam ok nie ważne

- falownik mam od poczatku nie widać go na fotce
- tafla wody faluje z kaskady FZN-3 i trochę z falownika bo jest wysoko po prostu myślałem o dodatkowej kostce napowietrzającej
- nie mam odpieniacza za to dodaje 1 krople bakterii + 1 krople pożywki dla nich Aquaforesta ma to załatwiać sprawę Azotanów i niby sa niskie Co do odpieniacza w 49L trochę ciężko mimo to zamówiłem taki mały ale nie wiem czy to ma znaczenie

- zakładam teraz filtr kubełkowy dodatkowy 2litry siporax + węgiel + zeolit i na zbicie NO3 i PO i innych dziwnych w dawkach producenta od Aquaforest

Dziwi mnie że wszystkie miękkie działają krab żyje krewetka też . Przy totalnie złych parametrach powinno wszystko padać lub przynajmniej nie rozwijać się .

Moje przypuszczenia to też że jakaś bakteria żyje lub pasożyt ale..... napisałem dokładnie pomiędzy zgonami były przerwy że nic nie było poza ślimakami i krabem kilka dni nawet 12 dni . Pasożyty i bakterie powinny wyginać bez żywiciela.
Dlatego 2 opcją była sklep brak aklimatyzacji w sklepie i duże skoki parametrów ( tylko padły by od razu a pierwsza partia padła po 2 tyg ) Dopiero 3 partia czyli sama babka żyła 3 dni tylko

Co do ryb teraz już wiem co chcę i co mogę :)
- 2 błazenki
- 1 krewetka czyszcząca no może 2
- 1 babka do kopania w piasku
- 1 krab
i może jakiś większy fajny ślimak i to wszystko .
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

A odnośnie tematu zakupu korali wracając do tematu to znalazłem. "Dostałem" przy pierwszym zakupie za 30 zł Aiptasia lub w wersji spolszczonej Aiptazja (szklana róża)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

O/, O/, O/,
:lol: :lol: :lol:
:shock: :shock: :shock:
Serio? Róża za 30 zł? No nie wiem co powiedzieć, czasem są oferty sprzedaży skalekz aiptasią, ale to jako pokarm dla ślimaków berghia. Zatkało mnie :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

No niestety tak to bywa w sklepach. Bedę miał też prośbę do Was jeśli jesteście w stanie zidentyfikować to co mam jakoś dokładniej wg fotki
WG mnie mam
Zoanthus chyba rożne odmiany
Rhodactis inchoata green
Sinularia
Briareum
Cladiella
i tyle z tego co niby wiem choć nie wiem czy nie pomyliłem. I co ewentualnie polecacie jeszcze
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

Poczytaj temat "pierwsza solniczka" pisałem tam moje propozycje.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Morszczak 49L

Post autor: Graff »

Witaj,

Jeśli to Ty byłeś u mnie to brałeś:
-Seriatopora Caliendrum "Mint"
-Clavularia papaya tricolor

Seriatoporę widzę ale clavularii już nie za bardzo...zeszła czy nie polipuje?
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Tak ja byłem, tak żyje na tej fotce leży po lewej ale ładnie rośnie ma dni co nikogo nie lubi Mówimy o Clavularia PAPAYA taka z mackami fioletowe macki i na końcu taki jak by kwiatek jeśli to to to wszystko ok Od Ciebie wszystko żyje poza tym twardym ale to sam mówiłeś ja się uparłem . Widać go też na skałce po prawej taki biały bez kolorów - zdechł ale jakoś szkoda mi go wyrzucić

Ogólnie to co do szczepek to jestem zadowolony z tego że rosną i te ze sklepu i od Ciebie i jeszcze z 2 źródeł mam ( też Częstochowa i gdzieś jak na Wręczyce się jedzie )
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

Szczepki ok, ryby nok.
Co jest grane ?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Big daddy pisze:Szczepki ok, ryby nok.
Co jest grane ?
Co miałeś na myśli ?? Bo też nie wiem co chciałeś napisać że wszystko działa korale rosną a rybki zdychają ?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: MikroKosmonauta »

Chorób ryb niestety jest dużo więcej niż tylko ospa.
Skoro ryby padają a korale mają się calkiem nieźle to znaczy że baniak przyjął coś niedobrego. Na ogół w walce z różnymi patogenami pomaga uv, ozon... antybiotyki. Ja na Twoim miejscu poprostu wstrzymałbym się z dokladaniem rybek a inwestował w to co rośnie, czyli korale :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka morska”