Morszczak 49L

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Tym razem robię przerwę w rybkach.

Ale mam pytanie do morszczków. Oczywiście pomijam wszystkich co mają sumpa .

Czy powinno się dodatkowo napowietrzać np taką kostkę 49L ? Jeśli jest tylko falowanie z kaskady no i lekkie z cyrkulatora ? Co sądzicie ?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

Nie. Wystarczy sam ruch wody. Badaj ph zobacz czy nie leci w dół, zobacz jak włożysz kostkę czy rośnie, rozjaśnisz sobie trochę obraz sytuacji.
Lub połącz przyjemne z pożytecznym, kup odpieniacz na kostkę, taki montowany do kaskady.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Morszczak 49L

Post autor: andrety »

Jeśli będziesz myślał o odpieniaczu to ze swojej autopsji odradzam Resun Sk 300 , szału przy nim dostawałem.
Ale mówię to tylko za siebie, inni sobie ponoć chwalą.
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Zrobiłem coś dziwnego całkiem innego oczywiście od pieniacz też kupiłem Buble magus Q001 ale nie podłączyłem bo:
Zainstalowałem kubeł SUN SUN 302 :)
no co ja tam nie włożyłem to mały szok
Ale po kilku dniach działania mam wodę kryształ parametry
NO2 =0 NO3=0 PO4 bliskie 0 Zasolenie 1.025 Magnez 1350 Wapń 400 PH=8.1 KH=7 temp 26C ustawione na 24

Tak już doczytałem że nie ma sensu napowietrzać ale dziękuję faktycznie leci wtedy PH
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

Coś pomyliłeś, ph przy napowietrzaniu powinno rosnąć.
Z kublłem uważaj, można sobie pięknie wysadzić akwarium.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Wiem wiem "leci" Leci do góry właśnie miałem problem z krewetkarium co ustawiłem 6.5 i większe natlenienie to "leciało" na 7,2 -7,5 PH Czyli szło do góry dzięki za sprostowanie.

Tak wiem wady kubełka:
Powinienem co około 40 dni go otwierać może częściej wymienić watę i wymienić wkłady zeolit węgiel
Wypłukać siporax w odlewanej wodzie i wymienić na nowy tak z 5-10 %
Nie dopuścić do zatrzymania filta woda morska psuje się w kuble w 1,5 - 2 godziny ( podłączony UPS z podtrzymaniem 6 godzin )
Nie dopuścić do zapchania aby nie sączył się tylko musi być dobry przepływ

Jeśli stanie mogę zabić rafę ( korale ) w 2 - 3 godziny jak się zakwasi w filtrze

Wiem że głównym powodem i różnica miedzy sumpem a kubłem jest zatrzymanie filtracji. Sumpowi nic nie będzie bo jest otwarty i natleniony.
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: MikroKosmonauta »

Kiedyś myślalem nad takim akwarium kubelkowym jak Twoje ale z full cryptic zone w kuble i watą w prefilterze przed kubełkiem. Może kiedyś... waarto zapoznać się z tematem ;)

Co do sprzętu i biologi to idealne parametry to własnie nie zera a wykrywalne po4 i no3 :). Korale nie będą pytały na czym kręcisz akwarium, jeśli bedzie za czysto to je zagłodzisz, jeśli za brudno to też pozdychają.
Te wachania parametrów (zwłaszcza po4 no3 ) to zdaje się największe bolączki takich małych kostek a każde duże zachwianie to recepta na dino czy cyjano.
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Wiem ciężki temat zdaje sobie sprawę że 49 L to wystarczy złe podmiany , światło słoneczne z okna czy przyniesienie czegoś na skałce minimalne zmiany i siada wszystko. Dlatego mam teraz pełną kontrolę tak mi się wydaje
Kubełek :
1 drobna gąbka , włóknina tak aby przy przy podmianie nie bawić się w mycie wywalam cały koszyk
Potem leci 2 kilo siporaxu reszta wypełniona skałkami aquaforesta i Life Bio Fil coś jak matrix Lecą też kuleczki ceramiki
Potem leci watolinka i Phosphate Minus , AQUAFOREST Zeomix , Carbon wg dawek na 60L i watolina i ten koszyk planuję wywalać co 4-5 tygodni i od nowa
Ogólnie jeszcze planuję dosypać siporaxu bo jeszcze jest miejsce ewentualnie skałę .

Co do korali masz rację jeśli ustawię wszystko na 0 mogą nie rosnąć ale dlatego co 7 dni mam podmianę + zakupiłem 3 rodzaje pokarmu dla korali w płynie no i zaczynam dodawać Bailinga

Jest to wszystko strasznie upierdliwe bo wszystko muszę przeliczać na kropelki :) Jedzenie , bailing, bakterie i pożywka dla bakterii
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: MikroKosmonauta »

Kiepsko to widze ale oczywiście kibicuje.
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Dlaczego ? Jakieś za lub przeciw ? Jakieś argumenty ? To samo jest w sumpie. Parametry w Indonezji oceanie tak naprawdę to NO3 = 0 . Wiem że to nie ocean
Nie ukrywam że jestem amatorem i pierwsze podejście do akwarystyki morskiej miałem 4 miesiące temu.

Załączniki
20210408_204300.jpg
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: MikroKosmonauta »

Chciałem powklejać losowe zbiorniki TOTM, żebyś zobaczył parametry ale ... zdarzył się i taki z niewykrywalnymi nutrientami (przy sps/lps), więc daruje sobie :D

Dlaczego kiepsko to widze? Utarło się kilka założeń, które są tu odwrócone do góry nogami.
Po. 1 ilość medii filtracyjnych. Jak to wszystko ruszy to faktycznie parametry zejdą do 0. Jak zareagują korale ? Zobaczymy. Poza tym. Co w tej wodzie tak brudzi że wymaga kilogramów zasypu?
Po 2. Co 7 dni podmiana. Czyli wyjalowioną wode z nutrientów wymienisz na wode bez nutrientów ?
Po 3. 3 pokarmy dla korali. Wszystkie Twoje korale żywią się energią pochodzącą ze światła... dopiero w drugiej kolejnosci potrzebują tej z toni. Ten stosunek między swiatlem a zawiesiną w wodzie to bodajże 70% i 30%.
Po 4. Baling ?
Skoro robisz tygodniowe podmiany, ktorymi uzupełniasz ubytek pierwiastków... to co uzupełni baling? Przy tej masie koralowej masz jakieś ubytki w suplementacji?
Po 5. Wszystko bardzo skomplikowane. Jak ktoreś medium nie zadziała to które? Jak coś zabrudzi wode to który pokarm? Ogólnie rzcz ujmując to jak wszystko ładnie rośnie to będzie super ale jak któryś z czynników zawiedzie to się nie pozbierasz bo nie będziesz wiedział co jest przyczyną.
Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2021, 22:02 przez MikroKosmonauta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

2 tak takie miałem też zalecenia co 7 dni około 10% podmienić świeżą solanką chce przejść pomału na trym 10 dni
Dlaczego wyjałowioną daję solankę RO + Aquaforest Ref salt
3. Możliwe nie znam się jeszcze na tym
4. Po podmianie nie wiem czy czegoś brakuje dlatego daję połowę dawki Nie zbadam jodu i innych pierwiastków Pytanie na pytanie skąd morszczak wie w powiedzmy 500 l i sumpem 200l czego mu brakuje ? i czemu dodaje ? Nie sądze że wysyłacie wszyscy próbki do laboratorium.
5. Wiem ryzyko i obserwacja

Uczę się obserwuje czytam zobaczymy - Planuję kostkę 60x60x60 z sumpem wtedy może coś lepiej będzie
Największy problem jednak z tym że wszystko rośnie a rybki zdychają po niedzieli dla testu chce kupić jakąś małą 1
Krewetka i krab żyje nadal
Awatar użytkownika
rufik_mobil
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2021, 14:07
Płeć: On

Re: Morszczak 49L

Post autor: rufik_mobil »

Nie znalazłem jeszcze ale pewnie poszukam jeszcze :inny temat w tym wątku sump co myslicie o czymś takim no poza ceną
Do kostki 60x60x60
Nie mam pojęcia jak komory Moja wiedza kończy się na wymiarach 60x50 x45 i tyle większy nie wejdzie
Kupić ze szkła i zrobić takie przegrody z plexy ?
Załączniki
1.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Morszczak 49L

Post autor: Big daddy »

Jeśli już to musi być cały szklany, Oleksy do szkła nie przykleisz. Sumpa musisz sobie przemyśleć. Nie jest to jakiś wielki problem, jest mnóstwo tematów o tym, poświęcić chwilę i na pewno temat ogarniesz.
Problem w tym, jak Tak czytam że bardzo kombinujesz, też miałem ten problem, naczytałem się i chciałem to wszystko zaraz wprowadzić w życie, żeby było lepiej...
Nie zawsze to zadziała...
Kostkę 49l powinneś dac radę poprowadzić samymi podmianami, przynajmniej na początku, nie wytrzepuj wody, bo nie masz korali które tego wymagają. Za dużo tu kombinacji...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka morska”