Wybór podłoża - opinie

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
ruperto83
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 05:57
Płeć: On

Wybór podłoża - opinie

Post autor: ruperto83 »

Jako że nie znalazłem odpowiedniego tematu dotyczącego ściśle krewetek to proponuje, aby napisać tutaj swoje opinie... + oraz -
Nie chodzi mi tu o opisy podłóż typu piasek, czy bazalt bo u krewetek typu red cherry to raczej nie robi większego znaczenia. Mam na myśli podłoża jonowymienialne.
Może zacznę..

Planta soil powder dostępne między innymi w sklepie aquario ( podaje tutaj nazwę sklepu nie ze względu na reklamę lecz dlatego, że te podłoże można powiedzieć jest bez-firmowe, pisze tylko made in japan:)) Cena 40 zł. za 3 litry
Krewetki jakie na nim żyją to potomstwo sakur a wcześniej red cherry. Zbiornik założony 9 miesięcy temu, akwarium cały czas prowadzi się bezproblemowo, a krewecie też chyba nie narzekają:)
Parametry wody w zbiorniku:
Ph cały czas równo 6,5
Kh 1-2
Gh 4-5
Woda wlewana do akwarium to odstana kranówka.

Minusów póki co brak:)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Wybór podłoża - opinie

Post autor: MarSz »

Zastanawia mnie tylko czy jest sens stosowania takiego podłoża do Red Cherry, dla któryvh bardziej optymalne byłobywyższe gh i kh (tak choćby 10-12 i 6-8) co nie znaczy, że w takim nie dadzą rady - mówimy o optymalności.

Poczytałem skąpe informacje o tym podłożu i tak na prawdę to mało wiadomo poza tym, że obniża twardości i ph - więc zakładam, że parametry, które podajesz to efekt działania właśnie podłoża (no chyba, że masz taką kranówkę - nic tylko się cieszyć w takim razie).

Jeśli jednak masz twardszą kranówkę to podejrzewam, że szybko podłoże wyjałowisz.

Ciekawe jest też to, że nigdzie nie pisze, że to podłoże dla krewetek - i tutaj trochę mi się kłócą dwie sprawy:
-twardości za niskie jak na neocaridiny heteropody więc moze caridiny ale...
-obecność nawozów dla wyższej jakości caridin może nie być wskazana (nie wiadomo do końca czym i w jakim stopniu to podłoże jest naładowane).

Tak więc dla mnie (tylko i wyłącznie moje osobiste zdanie) nie jest to najoptymalniejsze podłoże pod krewetki (no conajwyżej pod caridiny ale trzeba by je trochę wyjałowić tak jak i powszechnie stosowaną Amazonię) a raczej dedykowane pod rośliny do zbiorników ozdobnych.

To że redki na nich żyją i się mnożą nie wiele znaczy - one są w stanie żyć w wodzie o dosyć szeroko rozstrzelonych parametrach ale to nie znaczy, że w najbardziej optymalnych.

Niemniej jednak podłoże to mnie zainteresowało (choćby ze względu cenę) - podaj jak Ci na nim rosną rośliny (jakie) czy stosujesz jakieś dodatkowe nawożenie, czy pyli bardzo po zalaniu, jaką ma strukturę, jak długo już u Ciebie działa, z jakich parametrów wody zbija na te, które podałeś, czy granulki są regularne czy nieregularne, czy się zbrylają lub kruszą i jeszcze parę innych swoich spostrzeżeń a na pewno mogą się komuś przydać.
Awatar użytkownika
ruperto83
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2013, 05:57
Płeć: On

Re: Wybór podłoża - opinie

Post autor: ruperto83 »

Parametry mojej wody w kranie to:
ph około 7.0
gh 6-7
kh 3
Woda z Goczałkowic, podobno standard że taka miękka:)

Jeżeli chodzi o kwestie podłoża to działa 9 miesięcy, nic nie pyliło, nie skleja się oraz nie kruszy. Tu akurat to co pisało na opakowaniu jest w 100% prawdą. Granulacja podłoża jest nieregularna.

Podłoże funkcjonuje w akwarium 25 l. z 11 watowym oświetleniem (więc skąpo dla roślin), nawozy to co drugi dzień 1 ml easy carbo oraz jak mi się wspomni to czasem dam parę kropelek potasu.
Rośliny to eleocharis parvula i eleocharis acicularis. Rośliny rosły powoli, ale nie marniały. Po trzech miesiącach dopiero utworzył się ładny trawnik.
http://img694.imageshack.us/img694/5914/dsc01791mnv.jpg
Dwa miesiące temu zmieniłem rośliny na małego i dużego heńka oraz dałem parvule.
I teraz czekam aż zarośnie:)
Zdjęcie przedstawiające wygląd podłoża:
http://img12.imageshack.us/img12/1900/dsc0155ll.jpg
I jeszcze moje pociechy, od dwóch miesięcy bez obecności rybek
http://img15.imageshack.us/img15/7152/dsc0154gc.jpg

W ofercie tego producenta jest także shrimp soil gdzie nie ma wzmianki o nawozach. Jest ciut droższe.. wczoraj na allegro widziałem 3 l. za 45 zł.

dodano 31 sty 2013, 19:47 :

Wydaję mi się.. atrakcyjna cena tego podłoża jest spowodowana tym, że dopiero zaczyna na rynku oraz tym że się nie reklamują.
W sklepie w którym je kupiłem jest zbiornik na podłożu planta soil red, naprawdę robi wrażenie:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”