Tabela krzyżowania krewetek

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: MarSz »

Już kilka razu na forum powstawały pytania o krzyżowanie krewetek, postanowiłem więc zrobić tabelkę przedstawiającą możliwości krzyżowania się wybranych gatunków krewetek.

Oczywiście jest sporo podobnych tabelek w internecie jednak nie zawsze na nie łatwo trafić lub wręcz przeciwnie - można trafić na kilka różnych, bardziej lub mniej szczegółowych i czasem zawierających sprzeczne informacje lub dane zbyt złożone dla początkującego użytkownika.

Dlatego przedstawiona tabelka jest próbą zebrania tych informacji w jedną całość i przedstawienia ich w sposób uporządkowany (nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego autorzy różnych tabel "tasują" krewetki z tej samej rodziny i jedyna odpowiedź jaka mi przyszła do głowy to chyba chęć by tabelka wyglądała na bardziej skomplikowaną i nieczytelną a przez to może bardziej profesjonalną a nie tak jak moja - prostą i przejrzystą).

Należy zwrócić uwagę, że w tabelce starałem się tylko i wyłącznie przedstawić informacje o możliwości krzyżowania różnych krewetek nie wnikając w to, czy takie krzyżowanie jest pożądane lub nie, co może z niego wyjść i czy może przynieść jakieś korzyści lub wręcz przeciwnie - należy się go wystrzegać. Tematy te pozostawiam do dalszej dyskusji.

Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - jest to wersja beta - może nie być kilku krewetek (część z nich celowo pominąłem uznając za mało popularne) lub może zawierać błędy (mam nadzieję, że nie ale będę wdzięczny za informację, gdy ktoś coś zauważy).

Temat zostawiam otwarty by można było w nim umieszczać komentarze, wskazówki, sugestie oraz ewentualne pytania dotyczace szczegółów krzyżowania poszczególnych krewetek. Również mam nadzieję, że w tym temacie będą się pojawiały w przyszłości potencjalne wątpliwości, dzięki czemu unikniemy mnożeniu liczby tematów sprowadzających się do te tabeli.

Dzięki sugestiom możliwa będzie edycja i poprawa tabeli tak by spełniała oczekiwania użytkowników (rozważam w przyszłości dodanie tabeli w wersji rozbudowanej czyli zawierającej informacje o celowości poszczególnych krzyżówek jak i ich skutkach).

Kolor zielony oznacza brak możliwości krzyżowania.
Kolor czerwony oznacza możliwość krzyżówki między gatunkami.
Załączniki
Uproszczona tabela krzyżowania krewetek1.jpg
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: kradek »

Chwała Ci za tą tabele :mrgreen:
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: MarSz »

Uwaga - w związku ze zmianą w systematyce krewetek (szczegóły TUTAJ) zmieniłem i zaktualizowałem tabelkę.
Alex89

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: Alex89 »

Tutaj jest tabela też i chyba lepsza . Tabela znaleziona z google .

http://novina.pl/art_xbreed.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: MarSz »

Alex - znów odkopałeś kotleta.
Jak się przyjrzysz, to tamta tabela to jest to samo co ta tutaj.
Jaka jest różnica?
Ano taka, że :
- po pierwsze w tej tutaj jest wszystko ułożone w sposób czytelny i przejrzysty (przynajmniej gatunkowo) - od dawna się zastanawiałem dlaczego nikt na to nie wpadł by pogrupować krzyżujące się krewetki razem koło siebie by tabelki były proste i czytelne nawet dla laika - i jedyny powód jaki mi przychodzi do głowy to chyba to, że hodowcy krewetek chcą budować sztuczną opinie, że krewetki i ich krzyżowanie to sprawa skąplikowana i złożona a tabelki są mega zakręcone i trzeba się w nie wpatrywać z uporem maniak by dojść do oczywistych wniosków - no cóż - ciągle jak widzę wiele osób woli sobie utrudniać - oczywiście jest wolna wola i wybór - niektórzy wolą iść pod górkę - jak dla mnie to każdy może korzystać z jakiej chce tabelki - tylko potem pojawiają się głupie pytania - ale to jeszcze nie jest problem - problem jest wtedy jak pojawiają się na te pytania jeszcze głupsze odpowiedzi bo ktoś coś nie doczytał lub błędnie zinterpretował którąś z kolei tabelkę.

- po drugie - jak się przyjrzysz, to w tabelce noviny jakby kolory żółty, niebieski i czerwony zamienić na jeden - pomarańczowy i poprzekładać to miałbyś tabelkę jak tutaj. Więc pozostaje kwestia co autor miał na myśli poprzez
"krzyżują się, ale można trzymać razem"
"moga się krzyżować, ale lepiej nie krzyżować"
"krzyżują się dając czystą rasę"

Dla przykładu - skoro skeleton i crysal red/biene są oznaczone na niebiesko (można trzymać razem bo się krzyżują) to czemu sakura i red cherry tez?
I tutaj zaczyna się dyskusja na wiele stron (jeśli ktoś zechce podjąć a uważam, że nie ma sensu bo już wałkowane na forach krewetkowych wiele razy na wszystkie mozliwe strony i nie ma jednoznacznej odpowiedzi tylko co kto uważa i prawie kazdy ma trochęracji).
Tak więc uznałem, że nie ma sensu udziwniać i robić czarną magię z czegoś co jest proste jak drut.
Albo dwie krewetki mogą się ze sobą skrzyżować dając jakieś potomstwo albo nie.
I taki jest cel mojej tabelki.
Każdy od razu to zobaczy.

Natomiast czy jest wskazane trzymanie razem dwóch krzyżujących się krewetek czy nie to już musi sobie każdy indywidualnie odpowiedzieć w zależności od sytuacji i celu jaki chce osiągnąć.
Np. Novina niepotrzebnie (wg mnie) rozbija się na mosury, red bee i crystale dodatkowo zaliczając je do grupy, które można trzymać razem - a obecnie mało kto potrafi odróżnić crystal red od red bee (ten podział już jest praktycznie nie stosowany). Idąc tym tropem (czyli szczegółowy podział na gradacje) to czemu nie ma innych gradacji (np K14)? Co z tymi krewetkami robić?

Również dziwi mnie przyzwolenie na krzyżowanie snow white'a z red bee a nie zalecanie krzyżówki z Crystal red - ilóż hodowcó właśnie tak robi (krzyżując snowa z CB by poprawić jego biel).

A krzyżówka red bee z black bee to kolejna ciekawa sprawa.

Także powiem krótko po tym wstępnie - tamta tabelka (jak i wiele innych) jest super - szkoda tylko, że autor nie podał argumetnacji i warunków, którymi się sugerował zaliczając daną krzyżówkę do takiej a nie innej grupy. I teraz trzeba się domyślać czy chodziło o czystą linię (to czemu tak niekonsekwentnie) czy o coś innego?

W podanej przeze mnie tabelce masz jasno - krewetka A skrzyżuje się z krewetką B - na początek przygody z krewetkami to Ci wystarczy. Jeśli czytający przymierza się do hodowli profesjonalnej, to już musi (nie ma innej opcji) mieć taką wiedzę, że dalsze pytania są zbędna (tak na prawdę ta tabelka jest zbędna). Osoba będąca na tym etapie przygody z krewetkami będzie wiedziała, które krzyżówki (mimo iż ogólnie nie są zalecane) przy odpowiednim ich prowadzeniu mogą dać bardzo dobre skutki - ale do tego potrzebne jest już spore zaplecze (nie wystarczy wpuścić do jednego zbiornika mixu i liczyć na fart, że coś z tego wyjdzie).


Jeśli chodzi o hodowlę amatorską to wystarczy, że założy, ża jakakolwiek krzyżówka różnych krewetek nie jest wskazana. Wtedy można uzyskać w miarę dobre rezultaty - od czasu do czasu eliminując ze stadka "nieudane" osobniki i dodając nowej krwi.


Jeśli natomiast celem jest tylko i wyłącznie totalnie amatorska obserwacja robali w akwarium dla celów wizualnych i estetycznych bez przejmowania się kto z kim itd. to jeśli tylko mają podobne wymagania co do parametrów to trzymaj sobie jakie chcesz. Bylebyś potem ich nie sprzedawał pod jakąs prawdziwą lub wymyśloną (jak "babaulti rainbow") nazwą bo to tylko świadczy o "hodowcy" nabijającym w butelkę innego naiwnego i niedoczytanego, który myśli, że kupi jakąś rasę krewetki.
Alex89

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: Alex89 »

MarSz sorry podałem tabelę taką gdyż myślałem że jest lepsza . Jeśli nie jest lepsza to proszę usuń te posty co napisałem .
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: Big daddy »

Jeśli dla Ciebie jest lepszą to nikt Ci nie broni z niej korzystać, Twoja wola przecież. Jeden lubi bułki inny piekarza córki...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: krzysiekh »

Haha Przemek, padłem z podsumowania :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Tabela krzyżowania krewetek

Post autor: MarSz »

Oj - zapomniałem odpowiedzieć w tym temacie.
Nie chodzi mi o to, że moja czy czyjaś jest lepsza. Chodzi mi o to, że dopóki nie zna się intencji autora to trudno powiedzieć co miał na myśli w przypadku kilku zaleceń (zwłaszcza osobie wchodzącej w temat krewetek - osoba doświadczona może już mieć na ten temat zdanie ale osobie doświadczonej takie tabele nie są potrzebne).

A dla mnie najistotniejsza jest inna kwestia. Jestem przewrażliwiony na punkcie kopiowania cudzej własności. Podoba mi się, że podałeś link do tabeli i źródło (nie zawsze tak niestety jest). Jak dla mnie to można tutaj wkleić nawet kilkanaście tabel (o ile będą źródłą) a potem zacznie się dyskusja na różne ciekawe kwestie (zwłaszcza rozbieżności w tabelach). Taka dyskusja może nawet być owocna i nieść wiele ciekawej treści. Zawsze ważne jest by czytać ze zrozumieniem a nie brać wszystko bez zastanowienia.

Ja stworzyłem więc tabelkę na podstawie swoich spostrzeżeń (nie podobał mi się "nieład" i chaos w innych co nie znaczy, że są one złe) bo zauważyłem, że da się wszystko zestawić tak by było prostsze do zrozumienia.

Po jej obejrzeniu powinieneś zauważyć, że wszystkie neocaridiny się ze sobą krzyżują, a nie krzyżują się np. z caridinami. Tak samo w grupie caridina możliwe jest krzyżowanie.

W wielu przypadkach nie jest ono wskazane ale wiele ciekawych odmian powstało właśnie z takiego krzyżowania.

Więc - jak napisał Big Daddy - można korzystać z każdej. Co się komu podoba. Jak ktoś ma inne tabele to można korzystać lub wkleić (o ile będzie źródło).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”