Parametry wody i podmiany / dolewki

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
stuf
Użytkownik
Status: Offline

Parametry wody i podmiany / dolewki

Postautor: stuf » 24 lipca 2017, 21:39

Witam,
na początek wypada się przywitać - miło mi, Andrzej z tej strony ;)

Do rzeczy..
Znowu wpadłem i zakupiłem:
Szkło: 16 l (25x25x25)
Podłoże: Benibachi
Filterek: Eheim Classic 150
Obsada: planowana CR (10 - 20 szt)
Woda: RODI (ok.14,5 l)

Mineło 7 dni od startu.
Po zalaniu miałem 60 ppm, teraz 110 ppm i z dnia na dzień rośnie.
Wody niestety ubywa (po 7 dniach prawie 1 litr) i chciałbym zrobić dolewkę ale nie wiem za bardzo jak ustawić ppm. Podobnie jak przy podmianach ?
Pytanie także ile robić podmiany.. 5 litrów ?
Po namowie sprzedawcy, dokupiłem także płyn o nazwie Shrimp Mineral Gh+ firmy Aqua Art. Czy korzystać tylko z tego mineralizatora i ile go wlewać (w/g instrukcji 1 ml na 4 l/ wody podnosi o 2 st. niemieckie).

Z góry dzięki za "poprowadzenie mnie za rękę" ponieważ nie chciałbym skrzywdzić maluchów, tym bardziej że planuje zakup raczej SSS.

pzdr.

Awatar użytkownika
Red
Administrator
Dziękowano: 1 raz

Re: Parametry wody i podmiany / dolewki

Postautor: Red » 25 lipca 2017, 07:24

Moje doświadczenia wskazują, że dolewanie "czystego" RO nie miało wpływu na rozwój i rozmnażanie. NIewielkie wahania występowały ale nie miały raczej wpływu. Jedyne na co muszę zwracać uwagę u siebie to czystość filtra.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
stuf
Użytkownik

Postautor: stuf » 25 lipca 2017, 20:11

Red pisze:Moje doświadczenia wskazują, że dolewanie "czystego" RO nie miało wpływu na rozwój i rozmnażanie. NIewielkie wahania występowały ale nie miały raczej wpływu. Jedyne na co muszę zwracać uwagę u siebie to czystość filtra.

Czyli sugerujesz że te mierzenie KH, GH, PH i PPM jest bez sensu ?
Troszkę to dziwne... :-?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Dziękowano: 1 raz

Postautor: Red » 25 lipca 2017, 22:28

Mierzenie nie jest bez sensu. Chodziło mi bardziej o to, że jeżeli odpowiednie parametry dla danego gatunku są np. pomiędzy 100ppm a 140ppm to nie warto się bawić w aptekę bo ciężko będzie wycyrklować idealne np 125 ppm bo zawsze będą wahania, chociażby przez odparowanie części wody. W pozostałej wodzie teoretycznie wzrośnie liczba "ppm-ów" a po dolaniu"czystego" RO liczba "ppm-ów delikatnie spadnie. Dla krewetek te drobne wahania (przynajmniej u mnie) nie miały znaczenia. Zdarzyło mi się raz, że pod korzeniem zebrała się warstwa mułu. "PPm-y" były w porządku, azot też a mimo to krewetki zaliczały zgony.
Po usunięciu mułu zgony się skończyły.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal

Wróć do „Krewetki”