Neocaridina heterpoda var. Yellow (krewetka Yellow)

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Neocaridina heterpoda var. Yellow (krewetka Yellow)

Post autor: MarSz »

Krewetka Yellow

Ta słodkowodna krewetka karłowata to odmiana barwna Neocaridiny heteropody.

Charakterystyka
Jak wskazuje nazwa, krewetka ta ma ubarwienie żółte.
Intensywność ubarwienia zależy od:
- wieku (młode mogą nie mieć pełnego wybarwienia)
- płci (ogólnie samice są bardziej intensywnie ubarwione, co nie znaczy, że samce są zawsze blade - po prostu intensywnie żółty samiec trafia się rzadziej i jest bardzo cenny w stadzie)
- genów (by osiągnąć dobre rezultaty zaleca się nie dopuszczać do dalszego rozrodu osobniki słabiej wybarwione - szczególnie samce oraz od czasu do czasu "odświeżyć geny" w stadzie dodając krewetki, które nie są spokrewnione z naszymi (z innego źródła). Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie nowych ładnych samców (o które jednak nie tak łatwo)
-kolor zależy również od samopoczucia i braku czynników wpływających na stres krewetek (brak drapieżników, ciemne podłoże, dużo kryjówek w postaci roślin, mchów, korzeni)
- odpowiednia i zróżnicowana dieta
- oświetlenie (najlepiej by nie było nadmiernie intensywne ale i nie za słabe - idealnie jeśli byłoby rozproszone przez pływające rośliny lub korzenie

Rozmiar
Nie wiem dlaczego, ale na podstawie moich obserwacji stwierdzam, że ta odmiana barwna z jakiegoś powodu ma tendencje do osiągania większych rozmiarów niż pozostałe neocaridiny.
Jeśli przyjąć, że przeciętnie Neocaridiny osiągają rozmiary dla samca 2-2,5cm a dla samicy 2,5-3cm, to dla krewetki yellow można te granice powiększyć o ok 0,5cm.

Warunki
Generalnie - jak większość neocaridin - są raczej odporne na warunki wodne (w granicach rozsądku) i dosyć łatwo się dostosowują do nowych warunków (np. w porównaniu do Crystal Red).
Optymalna temperatura to 21-23 stopnie, ale wytrzyma krótkotrwałe wahania od 10 do 30 stopni. Przy niższych temperaturach (gdyby miały trwać dłużej) można zaobserwować spowolnienie cyklu metabolicznego co objawia się nieco dłuższym życiem krewetek ale i rzadszym rozmnażaniem i dłuższym czasem osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Odwrotnie w przypadku temperatur wyższych.
Krewetki te preferują wodę średniej twardości (Gh optymalnie to 10-15 ale i dostosuje się do warunków w granicach 2-25)i kH 6-8 (ale i nawet 1-12).
Można ją więc z powodzeniem hodować w większości przypadków na wodzie kranowej (z wykluczeniem skrajnie złych ujęć lub instalacji z rurek miedzianych bo jest wrażliwa na związki miedzi w wodzie jak większość krewetek).

Rozmnażanie
Krewetki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 3 miesięcy od wyklucia. Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe (nieprzypadkowa gra słów :-))
Samica po zapłodnieniu przenosi jajeczka pod odwłok, gdzie je inkubuje przez ok 4 tygodnie. Jajeczek jest zwykle 20-40 ale przy większych samicach obserwowałem nawet mioty z ok 60 jajkami.
Młode zaraz po wykluciu przypominają miniatury dorosłych (kolor jeszcze może być nieco bledszy) i przez kilka dni raczej się ukrywają zanim przejdą kilka pierwszych wylinek, które pozwolą im wzmocnić pancerzyki. Dlatego bardzo ważne jest by w tym pierwszym okresie dokarmiać młode lub najlepiej gdyby zbiornik zawierał naturalny pokarm krewetek (glony i detrytus) w sporej ilości, bo młode krewetki zaraz po wykluciu są raczej mało ruchliwe i nie przemieszczają się po całym zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu, który może być podany punktowo (więc jeśli jest konieczność dokarmiania to najlepiej podawać pokarm w postaci zawiesiny lub proszku).
Krewetki te krzyżują się z wszystkimi innymi odmianami barwnymi neocaridiny heteropody (red cherry/fire red/sakura red,sakura orange, white pearl, blue perl, rili).
Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu czystej lini kolorystycznej to nie poleca się trzymania tych odmian w jednym zbiorniku - młode uzyskane w przypadku takiej krzyżówki mogą przypominać każdego z rodziców ale i mogą w dużym odsetku przybrać ubarwienie formy dzikiej (szaro-brązowe, zielonkawe).

Pokarm
Jak wszystkie krewetki karłowate chętnie zjadają zarówno pokarm pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego.
Temat karmienia krewetek jest bardziej złożony więc więcej szczegółów znajdzie się w osobnym temacie.

Własne spostrzeżenia i uwagi
Co do moich innych spostrzeżeń z hodowli tych krewetek, to zauważyłem, że mają tendencję do okresowego odbarwiania w kolor lekko zielonkawy. Zdarzają się również osobniki z cytrynowo-żółtym pasem wzdłuż grzbietu. Bywają wtedy nazywane yellow neon. Efekt paska może powstać nawet w stadzie, w którym nie ma żadnej krewetki z paskiem na grzbiecie.
Można go wzmocnić i utrwalić stosując kontrolowane krzyżowanie wsobne (osobnik F1 z paskiem skrzyżowany ze swoimi młodymi F2 - nawet bez paska - pozwala na uzyskanie większej ilości z tym genem w kolejnym pokoleniu). (Kontrowany chów wsobny jest pojęciem nie na ten temat i może zostać przedstawiony w innym temacie).

Do tych krewetek (jak i większości hodowanych w akwariach) wskazane jest drobne podłoże, którego kuleczki będą sobie mogły obracać i przekładać w poszukiwaniu pokarmu.
U mnie krewetki te doskonale się rozmnażały na różnego rodzaju podłożach od aktywnych (Shirakura RBS, Aqua Art Shrimp Sand) po neutralne (biały piasek kwarcowy i bazalt).
Zauważyłem tylko, że jasne podłoże nie sprzyjało tak swobodnemu zachowaniu krewetek jak ciemne przez co i efekty hodowlane były nieco gorsze.
Obecnie (po różnych eksperymentach) do neocaridin stosuję tylko i wyłącznie neutralny bazalt, gdyż lejąc do akwarium wodę o znanych mi parametrach (mając RO i mineralizatory to nie jest problem) mogę mieć pewność, że nie zaskoczy mnie jakieś niespodziewane zachowanie podłoża aktywnego, które dla tych krewetek nie jest warunkiem koniecznym.

Jeśli sobie coś więcej przypomnę to jeszcze dopiszę. Jak ktoś ma swoje spostrzeżenia na temat tej krewetki, wynik własnych obserwacji lub doświadczeń to zachęcam do podzielenia się nimi - jak również zdjęciami.
Załączniki
Młoda samiczka z lekko już widocznym siodełkiem
Młoda samiczka z lekko już widocznym siodełkiem
2012-01-09 23.03.27.jpg (176.34 KiB) Przejrzano 13174 razy
Samiec
Samiec
2012-02-06 21.56.11.jpg (165.96 KiB) Przejrzano 13177 razy
Samiczka z jajkami (u krewetki Yellow jajka są na tyle dobrze widoczne, że można obserwować rozwój a w ostatnich dniach przed wykluciem widać oczy młodych krewetek - tu widać na jednym z jajek)
Samiczka z jajkami (u krewetki Yellow jajka są na tyle dobrze widoczne, że można obserwować rozwój a w ostatnich dniach przed wykluciem widać oczy młodych krewetek - tu widać na jednym z jajek)
2012-02-15 05.10.21.jpg (159.94 KiB) Przejrzano 13177 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”