atya gabonensis - krewetka gabońska

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

atya gabonensis - krewetka gabońska

Post autor: LaSorciere »

Szczególny rodzaj krewetki filtrującej. W krajach anglojęzycznych nazywana jest
"Vampire shrimp" ze względu na nieco demoniczną urodę.Na przednich odnóżach posiada ciemne "brodawki", szczególnie dobrze widoczne u samców. Podstawowym kolorem jest błękitny, przechodzący niekiedy w szary, beżowy, żółtawy bądź różowy odcień - zależy to od nastroju krewetki, warunków wodnych i barw otoczenia. Tuż po wylince A. gabonensis jest prawie biała, o cielistym odcieniu. Tak jak u innych krewetek filtrujących pierwsze dwie pary odnóży zaopatrzone w włochate "parasolki" służące do odfiltrowywania pokarmu z wody.

Występuje po obu stronach Atlantyku, zarówno w Afryce zachodniej jak i Ameryce Płd. (część pół./wsch.)

Dorasta do 14 - 15 cm. Samice są nieco mniejsze od samców.

Żyją w temperaturze 24-28 stopni Celsjusza

Lubią się skrywać w licznych kryjówkach, m.in.: kokosach, grotach, etc.
Preferują silny prąd wody w akwarium, zazwyczaj sadowią się przy źródle napowietrzania aby wyłapywać pokarm z nurtu wody.

Najlepiej karmić rozdrobionymi płatkami które imitują śmieci i są łatwe do złapania dla tych krewetek.

Wbrew temu na jaką wygląda (na groźną ;)) są to b. spokojne krewetki nadające się akwarium towarzyskiego.

Podobno żyją do 5 lat (jak się dowiem, to powiem) ale według innych źródeł nawet do 15 lat (!)

Mimo wszystko jest to raczej krewetka dla bardziej zaawansowanych akwarystów.


Polecam! :)

Obrazek
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: atya gabonensis - krewetka gabońska

Post autor: MarSz »

Wampirki są świetne ale rzeczywiście dosyć "skryte".
Trzeba im zapewnić odpowiednie warunki by móc nacieszyć się ich widokiem, w przeciwnym razie będą siedziały prawie cały czas w ukryciu.

No i w moim odczuciu rzeczywiście mogą sprawiać problemy w hodowli zwłaszcza dla początkujących.

Jak zaczynałem swoje zainteresowania krewetkami to w sumie robiłem 3 podejścia do tych krewetek - wszystkie bez powodzenia.

A potem jak już może faktycznie bym dał radę to jakoś nie próbowałem.
Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

Re: Odp: atya gabonensis - krewetka gabońska

Post autor: LaSorciere »

Ja zakupilam prawie rok temu dwie od Daro... I zyja do dzis. :))) teraz zdecydowalam sie na ich nieco wieksza liczbe :))

Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”