Jak zacząć ?

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
zebra325
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 17:05
Płeć: On

Jak zacząć ?

Post autor: zebra325 »

Witam... Jestem nowy na tym forum i kompletnie zielony w hodowli krewetek Crystal Red... Gdzieś czytałem, że ktoś miał aktywne podłoże wodę demineralizowaną i liście Ketapangu... I chcę się zapytać czy takie coś zda egzamin ? Pozdrawiam i Dziękuję...
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: Red »

Hodowli nie mam.
Mam Crystale, podłoże benibachi, wodę demiralizowaną, liście ketapangu też i jakoś wszystko żyje.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
zebra325
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 17:05
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: zebra325 »

A akwarium jakiej wielkości najlepsze by było ? I Benibachi normalne czy fulvic ? I czym jeszcze karmić krewetki ?
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: elespero »

Ja mam 25l, ale im większe tym lepsze, nie musi być wysokie. Ja stosuję normal, fulvic jest dodatkowo zakwaszony i dużo droższy więc nie warto przepłacać. Bakterie BeeMax pomagają w utrzymaniu biologii. I oczywiście dobry mineralizator musi być.
Filtr gąbkowy, z dużą gąbką, krewety lubią na gąbce żerować.
Awatar użytkownika
zebra325
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 17:05
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: zebra325 »

A jaki mineralizator byś polecił ?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: Red »

Mineralizator albo jakiś "firmowy" albo swojski V6 http://www.akwanawozy.com.pl/towar/14/m ... itrow.html. Dobra filtracja przede wszystkim. Wbrew pozorom te małe robale produkują tony odchodów (patrząc na stosunek objętości "żyjątek" do ilości produkowanych przez nie odchodów. Zalecałbym raz w roku restart na wymienionym podłożu. Ja osobiście ( z lenistwa ) mam 2 zbiorniki, jeden na wymianę.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Jak zacząć ?

Post autor: MarSz »

A ja akurat nie zalecałbym restartu - co nie znaczy, że Red nie ma racji - po prostu kwestia prowadzenia zbiornika.

Ech.... polecam przeszukać forum, poczytać trochę postów i tematów - jest tam trochę wiedzy i informacji.

Niektóre podane wprost jak na dłoni (podkreślam, że to jest tylko jedna z metod startu):
viewtopic.php?f=28&t=3273
Jednak temat ten po jakimś czasie nie był już aktualizowany - ale wyniki tak założonego akwarium można oglądać w linku, który jest w środku.

No właścnie - a co do linków - tutaj jeden z nich - w takim temacie jednak musisz trochę poczytać i poszukać ale na pewno znajdziejsz jakieś informacje (niestety nie wszystko jest podane tylko trzeba się wysilić) albo w innych tematach gdzie użytkownicy opisują swoje akwarium.
viewtopic.php?f=40&t=848&hilit=reggau

No niestety - większość zdjęć gdzięś wsiąkła w czeluściach internetu - ale na to już nic nie poradzę. Szkoda - bo temat traci sporo ze swojej wartości....
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: elespero »

Mineralizator Bee Shrimp, dużo osób używa i chwalą sobie.
Jak się dobrze dba o podłoże to nawet 3 lata śmigają na jednym i jest dobrze.
I jak Red pisał, DOBRA FILTRACJA!!!
Awatar użytkownika
zebra325
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 17:05
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: zebra325 »

Ja lubię akwaria niższe a dłuższe i tak myślę czy akwarium 60x40x20 (ostatnie wysokość) czy by mogło być ? I do takiego akwarium jaki filtr zastosować ?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: Red »

"Mój" restart polega generalnie na tym, że w odrębnym zbiorniku zasypuję świeże podłoże, zalewam wodą z pierwotnego zbiornika, przekładam krewetki i filtr.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: Red »

zebra325 pisze:Ja lubię akwaria niższe a dłuższe i tak myślę czy akwarium 60x40x20 (ostatnie wysokość) czy by mogło być ? I do takiego akwarium jaki filtr zastosować ?
Na Warszawskich Dniach Akwarystyki wystawialiśmy zbiornik 80x40x20.

Szału nie ma z umiejscowieniem filtrów. My mieliśmy fana-1 i turbo 500 z samą gąbką. ale trzeba było wybrać podłoże żeby filtr się zmieścił. Rozważam żeby odpalić ten zbiornik z podżwirówką. Może jest to jakiś pomysł ?
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
zebra325
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 17:05
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: zebra325 »

Hmmm... Muszę jeszcze przemyśleć rozmiary zbiornika bo posiadam szybę o wymiarach 120x52,2 i nie wiem jakt to teraz ma wyglądać :)
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Jak zacząć ?

Post autor: sibelius »

Proponuję narożnego hamburga sobie zrobić. Nie ma problemu z wysokością głowicy filtra, a jak jest, to i powietrzem można zasilić.
Awatar użytkownika
zebra325
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 17:05
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: zebra325 »

Hmm... A jakąś kaskadę jak by zastosował ? I chyba na początek zacznę z Red Cherry bo nigdy nie hodowałem krewetek... A szkoda by było stracić te Crystale :)
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jak zacząć ?

Post autor: Red »

zebra325 pisze:Hmm... A jakąś kaskadę jak by zastosował ? I chyba na początek zacznę z Red Cherry bo nigdy nie hodowałem krewetek... A szkoda by było stracić te Crystale :)
Kaskada, im większa tym lepsza, zawsze można zmiejszyć przepływ ale przy krewetkach wskazany prefiltr, który i tak skutecznie ograniczy przepływ.

Ja paradoksalnie crystale mam 2 lata a z redkami mi się nie udało, Tyle, że redki próbowałem na kranexie, a mój jest bardzo bogaty w azot co mogło się nie spodobać krewetkom i zaliczyły zgony.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”