Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
Stiep
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 sierpnia 2013, 14:16
Płeć: On

Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: Stiep »

Witam,
Postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w rozmnażaniu krewetek amano. Temat ten zamieszczałem już na kilku forach, ale jeśli ktoś nie śledzi for krewetkowych to daje go i tutaj.

Jako główne źródło wiedzy posłużyła mi strona: http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/ ... eeding.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ( http://archive.is/gnTE" onclick="window.open(this.href);return false; )
Krewetki te do rozmnażania potrzebują słonej wody. Larwy wykluwają się w wodzie słodkiej, po czym należy przenieść je do wody słonej. W słodkiej żyją maksymalnie 8 dni. Larwy wykluwają się po około 5 tygodniach od przeniesienia ich przez samicę pod odwłok. Jajeczka w tym czasie stają się coraz jaśniejsze, a w końcowej fazie można zaobserwować w nich oczka (macro). Kiedy je zauważyłem, samiczki odłowiłem do obciętej 5 l butelki zanurzonej w zbiorniku ogólnym (dzięki temu miałem je pod kontrola). Po wykluciu larwy odłowiłem pojedynczo wężykiem do 8 l zbiornika, a w 3 dniu rozpocząłem powolna zasalanie stężonym roztworem soli morskiej. Zasolenie kontrolowałem areometrem. Nie miałem wtedy jeszcze RO, więc używałem zasolonej wody za zbiornika głównego. Wodę podmieniałem co 2 dni po 1,5 litra korygując przy okazji zasolenie. Karmiłem kilka razy dziennie drożdżami piekarskimi, a po tygodniu wprowadziłem dodatkowo sera micron. Larwy początkowo rosły bardzo wolno (przez pierwsze 2 tygodnie prawie nic nie urosły), jednak po tym okresie nabrały przyśpieszenia i zrobiły się pomarańczowe (wcześniej bezbarwne). Po równo 30 dniach zaczęły przekształcać się w formę dorosłą (znowu bezbarwną). Kiedy przekształciła się większość, pozostałe larwy odłowiłem, a zbiornik stopniowo, poprzez podmiany odsoliłem. Karmiłem je już zwykłym krewetkowym żarciem. Kiesy podrosły do około 15 mm przeniosłem je do zbiornika ogólnego, gdzie spokojnie dorosły, a po około 6 miesiącach od wyklucia samiczki pokolenia F1 miały już jajka.

Szczegóły techniczne:
1. Zbiornik hodowlany 8 litrów.
2. Zasolenie 1,021-1,023 g/cm3 (30-32 ppt).
3. Zasalanie stopniowe od 3 dnia życia larw przez 2 dni w kilku ratach.
4. Karmienie larw drożdżami (na 5 cm3 wody dawałem małą grudkę drożdży - mniej więcej wielkości kilku łepków od zapałki) i miksowanym Sera micron.
5. Podmiany 1,5 litra co 2 dni (solona woda z akwarium ogólnego).
6. Napowietrzanie 24 h/dobę przez kostkę lipową.
7. Temperatura 22-24°C. Było ciepło i nie miałem grzałki.
8. Po 30 dniach w formę dorosła przeobraziła się pierwsza larwa.
9. Po przekształceniu większości stopniowe odsalanie przez podmiany (larwy odłowiłem do innego zbiornika i sukcesywnie przenosiłem do słodkiej już wody).

Mala fotorelacja
Obrazek
Mamuśka ze świeżutkimi jajcami.

Obrazek
Na kilka dni przed wykluciem, już widać oczka.

Obrazek
Zbiornik na larwy.

Obrazek
Lekko podrośnięte larwy.

Obrazek
Larwa przed ostatecznym przeobrażeniem.


Obrazek
Świeżutka mała krewetka.

Obrazek
Małe krewecie wielkości 1 - 1,5 cm.

I jeszcze obszerna dyskusja na wtma.pl
http://www.akwarysci-poznan.pl/forum/sh ... hp?tid=116" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
SistersOfMercy
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 listopada 2013, 22:25
Płeć: On

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: SistersOfMercy »

Pogratulować udanego odchowu.
Stężony roztwór soli morskiej - mógłbyś rozwinąć wątej jakiej soli użyłeś ?
Awatar użytkownika
Stiep
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 sierpnia 2013, 14:16
Płeć: On

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: Stiep »

SistersOfMercy pisze:Stężony roztwór soli morskiej - mógłbyś rozwinąć wątej jakiej soli użyłeś ?
Miałem na myśli to że przygotowałem sobie nasycony roztwór soli i nim powoli zasalałem akwarium hodowlane.
Używałem soli od Sery, dokładnej nazwy nie pamiętam.
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: jabluszko520 »

tak, czytałam to już na jakims forum, u mnie zaciążyła parasolka, nawet przez chwile chciałam cię naśladować, ale jakos nie doszło to do skutku, gratuluję młodych
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: MarSz »

Bardzo ciekawy temat.
Nawet niedawno rozmawiałem o tym z kolegą z pracy...

Ogólnie czytałem o tym już kilka razy i powiem, że moje odczucia były jak z Yeti - niby jest a nikt nie widział.

Tak samo z amano - pisano, że da się rozmnożyć ale pojawiały się sprzeczne informacje i nic konkretnego. Później natrafiłem na kilka relacji (z czego część była bardziej dziełem przypadku) a ta jest kolejną potwierdzającą, że da się to zrobić.

Może ktoś na forum się zdecyduje by przetestować metodę?

Fakt - jest to trochę kłopotliwe ale pewnie da się ogarnąć.

Jedyne co mnie zastanawia to areometr. Czy to to samo co salimetr?

Możesz coś więcej napisać o tym, co to jest, jak działa, gdzie to kupić, ile kosztuje?

Bo jak rozumiem - bez tego ani rusz więc to podstawa. Drożdże się dostanie, akwarium jakieś to nie problem.
Czytałem relację o rozmnożeniu w słoiku na oknie, ktoś tam gdzieś pisał, że sukces odniósł dopiero hodując "brudną wodę" pełną mikroorganizmów stanowiących pokarm dla larw. Jakie jest Twoje zdanie? Próbowałeś?

Na zdjęciu ze zbiornikiem na larwy co podajesz przez dyfuzor? Tlen?
Jak to się ma do larw? Czytałem gdzieś, że nawet w kwestii umieszczenia dyfuzora można było się dopatrywać sukcesu lub porażki. Podobno jak za duży strumień to larwami miesza jak w pralce i nie mają się gdzie i jak przyczepić i padają, jak za słaby to znów nie ma ruchu i natlenienia - robiłeś z tym jakieś eksperymenty czy po prostu od razu umieściłeś jak na zdjęciu i było ok?

Jak wygląda dokładniej proces "odsalania"? Masz jakiś konkretny sposób zmniejszania zasolenia (jakieś określone temp) czy nie?

I jaki miałeś "uzysk" - procent udanego odchowu młodych?

P.S. Pozwolę sobie temat podpiąć do listy ciekawych tematów w mojej stopce by móc się do niego łatwo odwołać.
Awatar użytkownika
Stiep
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 sierpnia 2013, 14:16
Płeć: On

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: Stiep »

Tyle pytań, że aż się ucieszyłem. Jedyne czego mi teraz brakuje to opcja "Cytuj selektywnie", ale jakoś sobie poradzę.

Jeśli chodzi o sam fakt rozmnożenia tych krewetek, to wymaga to dużej cierpliwości i dokładności. Ważne jest utrzymanie stałego zasolenia w zbiorniku hodowlanym. Mnie akurat przyszło to bez najmniejszego kłopotu: jestem chemikiem i kwestie stężeń znam od podszewki :)
Wracając do pytań:
MarSz pisze: Jedyne co mnie zastanawia to areometr. Czy to to samo co salimetr?
Tak. To to samo.
MarSz pisze: Możesz coś więcej napisać o tym, co to jest, jak działa, gdzie to kupić, ile kosztuje?
Wystarczający opis podaje wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Areometr" onclick="window.open(this.href);return false;
Mnie nie kosztował nic, bo pożyczyłem z pracy, ale nie jest to rujnujący wydatek (30-40 PLN powinno wystarczyć). Jeśli komuś zależy na prostszym i dokładniejszym pomiarze to polecam zaopatrzyć się w refraktometr. Tyle że tu już portfel to bardziej poczuje
MarSz pisze: Czytałem relację o rozmnożeniu w słoiku na oknie, ktoś tam gdzieś pisał, że sukces odniósł dopiero hodując "brudną wodę" pełną mikroorganizmów stanowiących pokarm dla larw. Jakie jest Twoje zdanie? Próbowałeś?
Samej hodowli zielonej wody nie próbowałem, ale co jakiś czas podawałem glony ścierane z szyby akwarium ogólnego. Po około 2 tygodniach hodowli larw z akwarium wyrósł piękny glon i podejrzewam że pomógł mi on w sukcesie.
MarSz pisze: Na zdjęciu ze zbiornikiem na larwy co podajesz przez dyfuzor? Tlen?
Jak to się ma do larw? Czytałem gdzieś, że nawet w kwestii umieszczenia dyfuzora można było się dopatrywać sukcesu lub porażki. Podobno jak za duży strumień to larwami miesza jak w pralce i nie mają się gdzie i jak przyczepić i padają, jak za słaby to znów nie ma ruchu i natlenienia - robiłeś z tym jakieś eksperymenty czy po prostu od razu umieściłeś jak na zdjęciu i było ok?
Za dyfuzor robiła kostka lipowa za 1 PLN i sprawdziła się idealnie. Podawałem przez nią powietrze z brzęczyka. Wysokość dyfuzora dobrałem na oko: tak żeby był widoczny ruch wody, ale nie efekt pralki.
MarSz pisze: Jak wygląda dokładniej proces "odsalania"? Masz jakiś konkretny sposób zmniejszania zasolenia (jakieś określone temp) czy nie?
Odsalanie przeprowadziłem stopniowo, podmieniając po około 30% solanki na wodę z akwa ogólnego. Kilka opóźnionych w rozwoju krewetek przerzuciłem jednak bezpośrednio do słodkiej wody i chyba też przeżyły, więc trudno mi wyrokować czy takie stopniowe odsalanie jest konieczne.
MarSz pisze: I jaki miałeś "uzysk" - procent udanego odchowu młodych?
Procentowo się tego nie da określić bo nie wiem ile było larw. Do formy dorosłej, a właściwie do wielkości handlowej doprowadziłem 54 sztuki.

Jeśli macie więcej pytań to proszę się nie krępować. Polecam samodzielnie spróbować hodowli tych robali, a nóż się uda :)
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: MacQrgo »

OK odłowilem krewetki, widze że puściły larwy :) Zaczynam eksperyment, za 2 dni zasole wode (sól morską mogę dostać jedynie w hurtowni rybnej) i.. będe zaczynać eksperymentować. Dam znać co i jak :)
DZIS JEST 1wszy DZIEŃ :)
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: Big daddy »

Nie zapomnij zdawać relacji, kibicujemy tutaj;-)

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: jabluszko520 »

no i fotki...
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: MacQrgo »

Ok :) narazie nic zbytnio nie widać trzeba ostro sie przyjrzeć. Jak wszystko będzie Oki to jutro wrzucę fotki.

Kotnik - 5,5 litra - wystarczy.
Kostka napowietrzająca - dosyć wysoko umocowana
w Kotniku miałem dwie krewetki, obie już puściły larwy, większość w nocy, puszczanie larw zajmuje krewetce około 2-3 dni. Akurat przełowiłem je jak były w trakcie puszczania do ogólnego.

Dorosłe krewetki odłowiłem z powrotem do "zbiornika matki" i zacząłem się bawić.

Z racji tego że nie wiem do końca jak to się robi postanowiłem zrobić to na różne sposoby, na razie opisze wariant pierwszy, jutro odłowie kolejną krewetke i na niej wypróbuje wariant drugi.

Wariant pierwszy:
Nie bawiłem się w stopniowe zasalanie, od razu rozcieńczyłem sól morską (ciężko ją dostać, jednak dla eksperymentu wybrałem pierwszą lepszą z "Piotra i Pawła", do wariantu drugiego wybiorę sól morską z hurtowni rybnej a do 3ciego - czystą sól chemiczną (moja żona pracuje w laboratorium)).
Roztwór z soli morskiej mniej więcej wyliczyliśmy na 32-33 ppt (to co napisał wyżej kolega a mianowicie 1,021-1,023 g/cm3 jest wierutną bzdurą ponieważ na 6 litrowy zbiornik musiałbym użyć 6kg soli.. co mija się trochę z prawdą... i poza tym gdzie wtedy wodę wlać?)
Moja żona wliczyła że 32 ppt na 6 litrow zbiornik to około 198 gram soli - 0.033g/cm3 (co już jest bardziej do zaakceptowania).

Sól rozpuściłem w cieplej wodzie (ok 200g na 0,5 litra), po ostudzeniu wlałem w kotnik.

Jako pokarm wziąłem 5 pałeczek spiruliny i zmiażdzyłem na pył (tak mi się wydaje) oraz suche drożdże piekarskie, dosłownie szczypta rozpuszczona i wlana do kotnika. Po 15 minutach od wymieszania wszystkiego widze że larwy nadal plywają.. jeżeli jutro po pracy cos bedzie się ruszać będę dobrej myśli :)

Dodam że w kotniku dla krewetek rzuciłem roślinki które zaczeły obrastać glonami (takie nitkowate) więc je zostawiłem, dodatkowo jedna z krewetek zrzuciła pancerzyk... również postanowiłem zostawić.

To na razie tyle.
Jeżeli jutro będę widzieć jakiś ruch, napisze jaką sól użyłem oraz wrzucę zdjęcia..

Za którymś razem się uda :)

-- 30 cze 2014, 22:16 --

Niestety larwy mi padają... co najgorsza to moja wina... tłumacze czemu.

W tak małym zbiorniku ok 6 litrowym obliczyłem że potrzebujemy 198 gram... niestety okazało się że obliczałem ilość gramów wliczając w to grubość szyb... Myśląc że dobieram odpowiednią ilość do 6 litrów by uzyskać 32 PPt... uzyskałem roztwór około 39-40 ppt co okazało się brzemienne w skutkach. Larwy padły w przeciągu godziny.. Cholernie mi przykro z tego powodu... jutro odlawiam kolejną krewetke (mam 4 samiczki i 1 samczyka więc maja na bierząco larwy) i od nowa zaczynam... Tym razem jestem bogatszy o doświadczenie i musze obrać jeszcze skale błędu. tym razem będę starać się zrobić stopień zasolenia na poziomie 29-30 PPT.
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
Awatar użytkownika
wesoly
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 10 czerwca 2013, 22:51
Płeć: On

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: wesoly »

Mi się wydaje, że kolega mówiąc o soli morskiej miał na myśli sól do morszczyzny, a nie spożywczą :P
Spożywcza sól jest rafinowana, usuwane i dodawane są różne związki by nadawała się do spożycia.
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: MacQrgo »

Wiem o tym czytalem wszystko :) ale co mi szkodzi sprobowac? Sprobuje na spozywcsej, morskiej i czystej chemicznej, larwy w glownym i tak zostana zjedzone a tutaj jest szansa ze cos moze hedzie ok. Tak samo kolejna opcja jakamnachodzi mi na mysl (Adrian podsunal) sprobowac bez soli a na samych mikro i makro elementach.

-- 01 lip 2014, 17:24 --

Ok mam znow larwy... tym razem dziele je na 2 kotniki, jeden zasole czysta sola chemiczna 28-29ppt z makro i mikro elementami.
drugi zasole sola morska z 28-29 ppt. Dam znac czy larwy przezyja noc.
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: MacQrgo »

Ok dziś robie drugie podejście :)
Odlowiłem larwy i robie na 2 warianty:

Zestaw 1
1. Kotnik 3 litrowy
2. Kostka napowietrzająca
3. Dodana czysta sol chemiczna (na początek 7 PPt, po godzinie jak przezyja dodam znow 7 PPT)
Ten zbiornik będzie zasolony na 15 PPT. Prócz czystej soli chemicznej dodałem Mikro i Makro elementy.

Zestaw 2
1. Zbiornik 3 litrowy
2. Kostka napowietrzająca
3. W zależności czy do soboty przeżyja larwy ze zbiornika 1wszego sól chemiczna bądź morska.
Stężenie będzie ustawione na 30 PPt..

W obydwu przypadkach będę karmić je na początku drozdzami piekarskimi (jezeli przeżyja)

Mam pytanie, słyszałem że przegotowana marchewka wstawiona do zwyklej wody wytwarza odpowiednie bakteryjki ktore larwy moga pozerac czy to prawda?


P.S.
korzystajac z okazji chcialem sie podzielic info ze staram sie rozmnozyc raczki orange :) Odlowilem samiczke z jajeczkami i czekam :) Podałem jej zmielona spiruline (2 platki) oraz zwykla w calosci. Jajka wyudaja sie przezroczyste z oczkami :)
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: MarSz »

Jeśli chodzi o amanki to gratuluję zapału i kibicuję - czekam na efekty - może uda Ci się więc na żywo będziemy świadkami tego procesu.

Co do raczków orange - zajrzyj do tematu w bezkręgowcach - kiedyś ich rozmnażałem na pęczki ale tutaj nie będę robił OT.
Awatar użytkownika
Stiep
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 sierpnia 2013, 14:16
Płeć: On

Re: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce

Post autor: Stiep »

Dawno tu nie zaglądałem, a ty się znalazł naśladowca :)
Jak poszło w ostatnim podejściu? Co do soli to ja używałem takiej do morszczyzny, ale słyszałem o udanym rozmnożeniu na soli do kiszenia ogórków.
Ważne są stabilne parametry (zasolenie), więc ja codziennie kontrolowałem zasolenie w kotniku (przed podmianą o kontrolnie także po).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”