krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

po długich i trudnych negocjacjach udało mi się namówić rodzinę na drugi zbiornik. Jego głównymi mieszkańcami chce aby były krewetki ( nie było łatwo wytłumaczyć że to nie są pająki i są całkowicie niegroźne, zwłaszcza siostrze :twisted: ). Co prawda wszystko jeszcze rozgrywa się na papierze, ale jestem upartym człowiekiem; planuję hodować krewetki babutil lub red cherry, przepraszam że nie po łacinie, myślałem nad zbiornikiem o pojemności od 25 do 45 litrów, i dalej wszystko staje się czarną magią, jaką filtrację wybrać, oświetlenie, podłoże, czy na forum znajdzie się ktoś kto miałby nadmiar krewetek i/lub zbędne akwarium ( najlepiej tanio :D ). Co jeszcze potrzeba, o czymś zapomniałem?
z góry dziękuję za odpowiedzi.
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: MarSz »

Trudno będzie jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie ale postaram się tam gdzie to możliwe, a gdzie będzie potrzeba to postaram się dopytać o szczegóły.

W międzyczasie możesz sobie rzucić okiem na równoległy temat:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=31&t=731
tam było poruszonych parę kwestii - może akurat coś Cię zainteresuje.

1. Zbiornik.
Już mniej więcej określiłeś, że 25-45l. Nie wnikam dlaczego, ale zakładam, że to 45l to z jakichś powodów górna granica. Proponowałbym więc ten litraż.
Wiem, że są shrimpsety nawet 10l, ale osobiście uważam, że na pierwsze krewetkarium najlepiej nadaje się zbiornik 50-80l. Większy niekoniecznie bo trzeba za długo czekać aż wypatrzysz jakieś krewetki co początkującego może zniechęcić.
Mniejsze niby też są ok ale mają tą wadę, że mały zbiornik nie wybacza błędów - po czym też łatwo się zniechęcić. Dlatego podane przeze mnie granice to taki złoty środek pomiędzy nakładem pracy wymaganym do utrzymania zbiornika w dobrej kondycji, ryzykiem błędów i ich skutków itp.

Dodam jeszcze, że jeśli nie planujesz jakichś konkretnych aranżacji, to staraj się ten litraż zamknąć w zbiorniku o możliwie jak najlepszym stosunku powierzchni dna do wysokości. To znaczy - nie musi być zbyt wysoki (w granicach rozsądku oczwiście, bo jak zrobisz zbiornik 10cm to będzie brytfanna nie akwarium) a wskazane by miał dużą powierzchnię dna. Krewetki mimo, że pływają i chodzą po roslinach, to jednak sporą część czasu spędzają w strefie dennej gdzie szukają pokarmu więc lepiej się je obserwuje w obszernym zbiorniku i lepiej można im go zagospodarować.

2. Krewetki.
Zanim przejdziemy do kolejych punktów to trzeba odpowiedzieć na to pytanie jakie krewetki chcesz hodować.
Już powiedziałeś, że babaulti i red cherry.
Tutaj pytanie, czy pisząc babaulti miałeś na myśli:
-babaulti stripes
-babaulti malaya
-babaulti green (tzw. Green Neon Shrimp)
raczej nie sądzę - i pewnie chodziło Ci o tzw. "babaulti rainbow" czyli kundelki (lub mniej brutalnie nazywane formą dziką ale to nie forma dzika tylko efekt niekontrolowanych krzyżówek) neocaridiny heteropody.

Jeśli te drugie, to to są dokładnie te same krewetki co wspomniane przez Ciebie Red Cherry (czy też Fire Red). Będą się one krzyżowały dając po części (mniejszej) Red Cherry a po części krewetki o kolorze formy wyjściowej (czyli szaro buro zielonkawe). Z czasem te drugie zaczną dominować (bo Red Cherry to wyselekcjonowana odmiana i po prostu się ten proces uwsteczni). Oczywiście nikt Ci tego nie zabrania - możesz tak mieć zwłaszcza jak odczasu do czasu dołozysz nowych redek to przez długi czas utrzymasz sporą pulę genów.
Decyzja należy do Ciebie.
Jeśli jednak zdecydujesz się, że nie chcesz mieszać i krzyżować neocaridin (którychkolwiek byś nie krzyżował zawsze uzyskasz formę pierwotną) to od razu podam Ci znane mi (bo pewnie sporo nie znam ale bez obaw - raczej łatwo na nie nie trafisz) odmiany barwne, których nie powinno się trzymać razem:
- red cherry/fire red
- white pearl
- blue pearl
- yellow
- tzw. babaulti rainbow
- sakura orange
- sakura red
- sakura red singapore
- sakura choco (brown sakura)
- sakura black
- red/blue/yellow rili
więcej mi na szybko nie przychodzi do głowy.

Jednak mimo wszystko to dobry pomysł by zacząć od neocaridin. Pierwsze 4 z wymienionych są raczej niedrogie, łatwe w hodowli i dosyć wdzięczne - na pozostałe przyjdzie czas jak te Ci się znudzą.

3. Parametry
Jak już wiesz jakie chcesz krewetki, to można myśleć dalej jakie im musisz zapewnić parametry wody i otoczenia.
Jeśli to neocaridiny to jest łatwo (dlatego też je zalecałem na początek). Jeśli inne to już może być inna rozmowa ale w tym momencie przyjmijmy, że proste neocaridiny więc w zasadzie dosyć szerokie spektrum parametrów spotykanych w akwariach będzie odpowiednie
pH -byle nie za niskie (poniżej 5.5) i nie za wysokie (powyżej 8) ale i pewnie dałoby się do tego przystosować
kH - w zasadzie obojętne byle nie za wysokie (w wapnie się im źle pływa)
gH - jak wyżej - ale minimalne lepiej jak ok 7-10 - by nie było problemów z wylinką
temperatura - 18-26 ale zniosą sporo niższą okresowo i nieco wyższą krótkookresowo

4. Podłoże
Wiedząc to co wyżej widać, że nie trzeba żadnego specjalistycznego podłoża a zwłaszcza drogiego podłoża jonowymiennego. Ważniejsze by się skupić na jego kolorze (większość krewetek lepiej się prezentuje i zachowuje na ciemniejszym podłożu) i granulacji (jak za grube to nie wygląda to zbyt fajnie bo zaburza proporcje krewetek, jak bardzo drobne jak piasek do 1mm to może być problemm ze strefami beztlenowymi w podłożu i mogą zachodzić procesy gnilne). Najlepiej więc coś ciemnego o granulacji 2-4mm, ale jak będzie 2-8mm też będzie ok. Dobry może być neutralny bazalt, grys bazaltowy, lub piasek kwarcowy o odpowiedniej granulacji.
Możesz też odkupić od kogoś wyjałowione podłoże aktywne ale z tym zawsze wiąże się pewne ryzyko, bo nie wiadomo co to podłoże zaabsorbowało i kiedy to uwolni do słupa wody (o ile uwolni).

5. Grzałka
W związku z punktem 3 o ile akwa nie będzie stało na zewnątrz ;-), to grzałka nie jest potrzebna.
Zakładam, że będzie w normalnym pomieszczeniu w domu, gdzie panuje temperatura pokojowa więc to powinno wystarczyć. Zaletą takiej samej temperatury w akwarium jak i otoczenia jest znacznie ograniczone parowanie wody.
Za to latem może się okazać, że będzie trzeba chłodzić ale to już inna kwestia.

6. Filtr
Metod filtracji w krewetkariach jest wiele a opinii o nich tyle co i hodowców. Trzeba się określić, czy akwarium ma być ozdobne, czy hodowlane, czy będzie dużo krewetek, czy mało, czy będą z nimi ryby (nie polecam ale można), jakie są możliwości finansowe i jakie oczekiwania estetyczne oraz nakład pracy jaki chcemy włożyć w uruchomienie akwarium oraz jego obsługę później.
Praktycznie każdy filtr można tutaj wpisać więc trzeba by znać odpowiedzi na te pytania by coś poradzić.

7.Oświetlenie
Oświetlenie jest bardziej potrzebne roślinom, które będąw akwarium jak i osobie oglądającej akwarium niż krewetkom.
Dla krewetek wystarczy niewielkie oświetlenie, najlepiej jeśli niezbyt jaskrawe i rozproszone przez rośliny pływające lub korzenie. Więc dla samych krewetek wystarczy to, co dostaniesz w standardowej pokrywie w każdym akwarium.
Pytanie raczej jakie rośliny chcesz tam mieć?

Na razie to tyle - może kiedy indziej coś jeszcze dopiszę (jak napowietrzanie, karmienie, podmiany itp) a jakby co to pytaj.
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

MarSz Dzięki za obszerne wyjaśnienie, http://afczwa.com/viewtopic.php?f=31&t=731 przeczytałem kilka razy, pomógł mi zaplanować filtrację ( hbl-501 ), co do podłoża myślałem nad piaskiem bazaltowym z allegro wzbogacony najprawdopodobniej kulkami gliniano torfowymi . Co do zbiornika, ograniczeniem w większości są środki pieniężne niż przestrzeń, ale pomyślę nad czymś większym :) Pisząc "babaulti" miałem na myśli to co możemy dostać na allegro, czyli brązowo kolorowe krewetki, niektórym akwarystom zapewne nóż się rozkłada w kieszeni czytając moje wypociny, ale jestem w tym zupełnie zielony. na "własny użytek" myślę że nie powinno mi sprawiać przeszkody to że będą się krzyżować, z tego co zrozumiałem jeśli wpuszczę np. yellow i fire red to otrzymam tzw. kundelki co nastąpi dopiero po jakimś czasie? grzałkę wolę sobie kupić tak na wszelki wypadek, oświetlenie raczej będzie średnie około 0.5W/L. Więcej napiszę jak zdobędę zbiornik.
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: areko10 »

ja ci moge polecic aqua szut 300 n mam go w swoim nowym krewetkarium a do tego jest ono w sypialni straszna cicha bestia a jesli chodzi o podłoze zastosowałem piasek grysowy swietnie wyglada w nocy jak jest oswietlenie nocne
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Big daddy »

Jeśli chcesz kupować na alledrogo, zajrzyj do Wodnej Krainy to sklep naszego kolegi Boomera tam napewno znajdziesz to co Ci potrzebne jeśli bywasz w czewie z odbiorem też nie powinneś mieć problemu.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

Zbiornik najprawdopodobniej będzie od BzZzYkU 54 litry. filtr kaskadowy, jeszcze nie wiem jaki. Big daddy dzięki za namiary na wodną krainę zrobię trochę zakupów, jak coś to napiszę do Boomera. Mam nadzieję że do końca stycznia już będę szczęśliwym posiadaczem działającego krewetkarium. trochę czytałem o krewetkach i na początek zakupiłbym: neocaridina heteropoda var.yellow, caridina cf. babaulti "rainbow", caridina japonica "amano", fire red. Co sądzicie o połączeniu tych krewetek?
p.s. chyba znajdzie się ktoś w Częstochowie kto będzie miał nadmiar krewetek w akwarium :)
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: MarSz »

Nie ma takiej krewetki jak "caridina cf. babaulti rainbow"- tutaj sprzedający ma na pewno neocaridinę heteropodę.

Jak już pisałem wcześniej "babaulti rainbow" to (ktoś już wcześniej użył takiego określenia) worek do którego ładuje się wszystkie odpady.

Poza tym krzyżuję się z pozostałymi dwoma neocaridinami, które chcesz tam mieć czyli yellow i fire red (bo to teżneocaridina heteropoda).

Pomijając i ignorując ten drobny szczegół, to połączenie ok.
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

yellow i fire red też się będą krzyżowały? względnie mogę zrezygnować z "rainbow". jak coś to piszcie bo nie znam się na krewetkach dokładnie.
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: MarSz »

Przemek.P# pisze:yellow i fire red też się będą krzyżowały?
Przeczytaj jeszcze raz dokładnie co napisałem w punkcie 2.Krewetki a znajdziesz odpowiedź na to i kilka kolejnych pytań.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: MarSz »

I jak - postanowiłeś już jakie chcesz mieć krewetki?
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

Tak, Fire red i amano, po jakimś czasie dorzucę yellow, jeśli wciągną mnie krewetki pomyślimy nad trudniejszymi w hodowli, w piątek planuję podjechać do BzZzYkU po akwarium, sprawa filtra ciągle pozostaje otwarta, na podłoże zastosuję czarny żwirek bazaltowy ( 1 - 3 mm ) jako wystrój planuję kilka korzeni i jakiś kamyk, z roślin głównie mchy i kilka mniej wymagających.
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: MarSz »

Przemek.P# pisze: w piątek planuję podjechać do BzZzYkU po akwarium
Daj znać jakie to akwarium to zobaczymy co i jak (może kwestia filtra już sama się jakoś rozwiąże)

Przemek.P# pisze:Tak, Fire red i amano, po jakimś czasie dorzucę yellow, jeśli wciągną mnie krewetki pomyślimy nad trudniejszymi w hodowli
na razie więc niech będą te - redki ok, a amano rozumiem, żechcesz po prostu urozmaicić sobie baniaczek tak? Bo jeśli myślisz o ich hodowli (czyli rozmnażaniu) to nie sugeruj się opisami w necie - nie jest to aż tak łatwe dla początkującego.
No i jak użyłeś słowa "hodowla" a nie "utrzymanie" to zakładam, że myślisz o tym poważnie więc z góry bierz pod uwagę większą ilość zbiorników - z jednym nic nie zwojujesz. No i oczywiście ciągle kwestia krzyżowania się redek i yellowek pozostaje otwarta. Z hodowlą się to wyklucza - z baniaczkiem ozdobnym wielogatunkowym już nie ale wtedy to raczej zabawa a nie hodowla.
Przemek.P# pisze:sprawa filtra ciągle pozostaje otwarta
To źle - filtr to jeden z ważniejszych (jak nie najważniejszy) elementów i warto o nim pomyśleć na samym początku. Jak już będziesz znał rozmiary zbiornika, rodzaj pokrywy, miejsce dostępne w miejscu postawienia zbiornika lub pod nim to już powinieneś myśleć o filtrze. Trzeba też wziąć pod uwagę, czy to ma być akwarium roślinno - ozdobne a krewetki są tylko dodatkiem, czy krewetki są głównym punktem akwarium a może typowa hodowla i wystrój jak i kwestie estetyczne nie mają największego znaczenia.
Przemek.P# pisze:na podłoże zastosuję czarny żwirek bazaltowy ( 1 - 3 mm ) jako wystrój planuję kilka korzeni i jakiś kamyk, z roślin głównie mchy i kilka mniej wymagających.
Do tych krewetek jak najbardziej wystarczy i powinno być ok. Jak nie będziesz miał roślin zakorzenionych w podłożu (zwłaszcza od przodu czyli trawnikowych) to możesz wziąć pod uwagę bardzo cienką warstwę bazaltu z przodu - tak by tylko dno przykryła. Ułatwi to później dbanie o jego czystość z przodu czyli tam, gdzie będą zwykle krewetki jadły bo bez problemu odessiesz niezjedzone resztki pokarmu (chyba, że do tego zatrudnisz jakąś dodatkową ekipę sprzątającą jak zatoczki ale za to ich odchody tam się pojawią więc też się przyda cienka warstwa). Wyżej możesz usypać z tyłu (albo na całym dnie ok 3-5mm skoro i tak wszystko przymocujesz do korzeni, kamieni itp.).
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

na początku ma to być "zabawa", jeśli przekonam się do nich być może zacznę hodowlę, amano ma pełnić funkcję dekoracyjną jako przełamanie czerwieni, rozmnażać amano nie mam zamiaru, filtr planuję kaskadę, może źle się wyraziłem mówiąc że kwestia filtra pozostaje otwarta, zastanawiam się nad wyborem między HBL 501, aqua szut 300 i auqa szut 500, zbiornik ma 54 litry, myślę że kaskada będzie dobrym wyborem.
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Big daddy »

Jeśli będziesz jechał do Bzzzyka po akwa a zdecydujesz się na HBL 501 to daj znak do Dara albo dryndnij bo wiem że ma taki filtr za 26 zeta do odsprzedania a od Kamila to dwa kroki...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Przemek.P#
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 grudnia 2012, 19:21
Płeć: On
Lokalizacja: Koniecpol

Re: krewetkarium - porady dla początkującego i lista zakupów

Post autor: Przemek.P# »

witam, szukałem roślin nadających się do krewetkarium i mam pytanie odnośnie Anubias barteri var. nana, czy może rosnąc razem z krewetkami? planuję jeszcze Hydrokotyle nerkolistne, Mikrozorum uskrzydlone, i kilka gatunków mchów i lemna minor, żeby trochę zaciemnić. Za wystrój posłuży kilka kawałków drewna, polecacie jakieś inne rośliny?
Jestem fanem oglądania rybek, do akwarysty dużo mi brakuje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”