Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: sakis »

MarSz mam pytanie,kupiłem 10 ślimaczków i mi padają,mam takie podłoże jak Twoje Ph6.3, Gh6 ale w odróżnieniu od Ciebie Kh mam 0 i się zastanawiam czy to przez to padają czy przez brak wapna? posiadam 8 otosków i 14 krewetek w 54l...bardzo ładnie te pinki u Ciebie wyglądają i zdrowe:)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: MarSz »

A jakiej wody używasz do podmian? Może masz w wodzie dużo miedzi albo innych związków, bo ja mam te ślimaki w sumie już na kilku różnych podłożach i różnych parametrach i jak na razie nie zaobserwowałem nagłych zgonów.
Fakt - w nie sprzątanym akwarium (bez odmulania jak wszystkie moje akwaria) te skorupki z czasem mogą wyglądać jak cmentarzysko, ale dopóki widzę stałą populację i młode oraz kładki jajowe to wszystko jest ok.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Red »

Brak wapna byłby widoczny bardziej w skorupie. U mnie w jednym zbiorniku wypławki skutecznie się pożywiły pinkami. Natomiast w dużym zbiorniku z dwóch sztuk po pół roku mam już kilkadziesiąt. Natomiast w trzecim (super twarda woda) udało mi się podejrzeć na szybie ich jaja, czekam teraz kiedy dorosną.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: sakis »

To może być to(wypławki) bo czasem rano jak zapala się światło to widać kilka małych sztuk cieniutkie i około 4mm na szybie, latem też mi padały oprócz ślimaków różowych tez krewetki RC które zaczynały nosić jajeczka-może tez przez te wypławki. Jak ich się pozbyć na razie są znikome ilości i nigdy bym nie powiedział że takie maleństwo zje żywego ślimaka do tego takiego dużego koło cm-tra. Wodę teraz leję tylko z filtra RO,no3 mam na poziomie 40 czyli w normie...
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Red »

Wypławki to takie bestie, że nawet z ampularią sobie poradzą. Generalnie polują po ciemku a w dzień się chowają w podłożu.
Obiegowo środek "No-planaria" ale oryginalne całe opakowanie, żadnych rozważanych czyli najczęściej kombinowanych ;). Zabija (teoretycznie) w większości wypławki jak również skorupiaki czyli wszelkie ślimaki i krewetki również.
Ile ich tam w podłożu siedzi? ciężko wyczuć niestety. Jeżeli jeden się uchowa to skutecznie zadba o zwiększenie liczebności kumpli. Ja do swojego małego (25 litrów) akwarium przeniosłem najprawdopodobniej razem z roślinami. Podobnie sobie skaziłem zbiornik z muszlowcami (najprawdopodobniej) przenosząc rośłiny z małego akwa.
Teoretycznie w największym swoim akwarium ich nie posiadam jakkolwiek ostatnia znaleziona pusta muszli ampularii mnie zdziwiła (więc i tu nie mogę wykluczyć na pewno) tyle, że pinków mam tak dużo, że ciężko byłoby mi je przeliczyć (zwłaszcza w moim gąszczu, dzisiaj np. nie mogłem zlokalizować kłącza anubiasa, które czeka na umocowanie i pływało sobie radośnie)

Ciekawy tekst o wypławkach wstawił "Sibelius" w swoim teście

http://afczwa.com/viewtopic.php?f=146&t ... wki#p28591" onclick="window.open(this.href);return false;
sibelius pisze: Efekty.

Widoczne już po zapaleniu światła dnia następnego: wypławki. Radośnie i bez skrępowania pełzające po szybach, w pełnej krasie i rozciągłości, rano, w południe i wieczorem A nadmienię, że o swoje istnienie w moim zbiorniku były podjerzewane, a jakże, ale zaskoczyło mnie to zupełnie bo żadnego wypławka od założenia akwarium, tj od czerwca 2012 nie widziałem. Od kwietnia 2013 mam sumiki szkliste i chcąc nie chcąc żeby je widzieć, karmię i siedzę z latarką wieczorami i nocami. Wypławków nigdy nie widziałem. Następnego dnia już ich nie było. Czyżby nowe bakterie tak zawzięcie walczyły o miejsce w podłożu?
Sytuacja powtarzała się każdorazowo po dodaniu bakterii. Nie były to jakieś ogromne ilości, ale ilekroć w niedzielę zaszedłem przed akwarium, kilka łaziło na widoku.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Big daddy »

40ppm to norma raczej dla częstochowskich wodociągów, w akwarium nie bardzo :-|

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: sakis »

ok dzięki czyli zabieram się do walki mam nadzieje że z powodzeniem...
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: MarSz »

Sakis - i jak tam sytuacja?
Awatar użytkownika
Mateusz_M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2014, 13:27
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Mateusz_M »

Już dzisiaj zaobserwowałem około 10 składowisk jaj

Obrazek

około 0,6cm powierzchni. Są to z pewnością jajka Planorbella sp. Pink. Kiedy można spodziewać się wyklucia? i coś trzeba jeszcze zrobić? o coś się postarać? aby polepszyć warunki ?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: MarSz »

Nie musisz nic robić jeśli tylko nic ich nie zje. to niebawem będą małe. pinki.

Fajne zdjęcie. Czy mógłbyś robić taką samą fotkę co kilka dni? Będzie ładnie widać rozwój zarodków.
Awatar użytkownika
Mateusz_M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2014, 13:27
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Mateusz_M »

Dzięki za odpowiedź, a ile dni czeka się na małe ślimaki około 10 dni czy dłużej ?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: MarSz »

W sumie to nie wiem - nigdy nie mierzyłem. Masz okazję to sprawdzić.
Awatar użytkownika
Mateusz_M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2014, 13:27
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Mateusz_M »

Ale jest to kwestia kilkuastu dni? Tygodni? Miesięcy?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: MarSz »

Zwykle jest to kilkanaście dni, różne źródła różnie podają. Jedne 12-13 dni, inne nawet do 15 dni - podobno jest to zależne m.in. od temperatury.

W każdym razie rząd wielkości to kilkanaście dni - podejrzewam, że do 15-16.
Dlatego sugerowałem byś sam sprawdził na tym konkretnym przykładzie.
Awatar użytkownika
Mateusz_M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 07 marca 2014, 13:27
Płeć: On

Re: Planorbella sp. Pink (Zatoczek różowy)

Post autor: Mateusz_M »

Poinformuje ... o ile filterek ich nie wsysnie ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ślimaki”