Ślimak Anentome Helena

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
Endriu
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 17 listopada 2012, 13:18
Płeć: On

Ślimak Anentome Helena

Post autor: Endriu »

Wszystkie dane pochodzą z internetu, zamieszczone dla informacji użytkowników Forum ;)

Źródło: Bojownik.pl
Edit: Marsz
Anentome Helena- to śliczny, aktywny, drapieżny ślimak znany z tego, że zjada inne małe ślimaki i pomaga zwalczyć plagę zatoczków w akwarium. Hodowany przez miłośników ślimaków ze względu na urodę, polecany także przeciwnikom ślimaków, szczególnie do krewetkarium, gdzie walka ze ślimaczkami możliwa jest jedynie za pomocą metod naturalnych i często nieskutecznych.

Wygląd i budowa-
Wielkość ok. 1,5 cm (15 - 18 milimetrów), skorupka beżowa/żółtawa w kształcie stożka, z brązowymi, poprzecznymi paskami o różnej szerokości. Odcień bywa zmienny, wpadający w brązowy, czerwony, żółtawy lub czarny; istnieją także odmiany jednokolorowe - jasnożółte, brązowe a nawet czarne. Bardzo charakterystyczna -> rozkładana trąba - syfon, wystawiana do przodu i na boki, penetrująca okolicę. Trąba ta (utworzona z płaszcza) używana jest do zapachowego penetrowania terenu i lokalizowania pokarmu - przede wszystkim ślimaków. Jasnoszara, nakrapiana stopa.

Helena ma 2 trąbki:
Większa (główna) - syfon/trąba, funkcja lokalizacyjna (być może służy także do oddychania)
Mniejsza - narząd gębowy, służy do jedzenia; jest różowawa i bardzo długa

Zachowanie
Anentome Helena jest aktywna i ruchliwa, dosyć szybko porusza się po podłożu oraz innych elementach wystroju akwarium. Aby upolować innego ślimaczka chętnie zakopuje się w podłożu w taki sposób, że wystaje tylko trąba; po zbliżeniu się ofiary wychodzi z kryjówki, wkłada mniejszą trąbę do wnętrza skorupki i pożera ślimaka. Nie wychodzi ze zbiornika (pokrywa nie jest konieczna). Może "znikać" na kilka dni albo trwać bez ruchu w jakimś zacisznym miejscu (prawdopodobnie trawi pokarm albo odpoczywa


Pokarm
Głównie Ślimaki (zatoczki, rozdętki i inne). Urozmaicenie: pokarm dla ryb w tabletkach z zawartością białka zwierzęcego oraz wszystkie pokarmy dla krewetek i raków. Nie pogardzi resztkami pożywienia dla ryb pobranymi z dna oraz sałatą, brokułami czy groszkiem. Zasadniczo pożera ślimaki odpowiadające swojej wielkości, ale głodna - zje nawet Ampularię. Podobno zjada także jaja ślimaków oraz wypławki. Śladem po uczcie Anentome Helena są pozostawione puste muszelki. Ważne: brak kanibalizmu.


Warunki w zbiorniku
Anentome Helena określana jest jako ślimak słodkowodny bez wymagań, hodowla i rozmnażanie - łatwe.
Parametry: lubi wodę twardą i średnio twardą, doskonale poradzi sobie także w wodzie miękkiej.
Temp: 22 - 30 stopni, przy czym chętniej rozmnaża się powyżej 25 stopni.
Zalecane zagęszczenie: 1 ślimak na 10 litrów, akwaria powyżej 30 litrów.
Aranżacja - bez większego znaczenia, lubi piasek oraz drobny żwir (jeśli ma okazję, zakopuje się w piasku).
Załączniki
helenka2[1].jpg
helenka2[1].jpg (29.71 KiB) Przejrzano 3049 razy
Zablokowany

Wróć do „Ślimaki”