Pierwsze krewetkarium

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Pierwsze krewetkarium

Post autor: Big daddy »

Planuję załąożyć swoje pierwsze typowe krewetkarium, na początek (choć hoduje już w ogólnych akwariach babaulti i redki)chciałbym zakupić stadko Crystal Redów w gradacji A, i coś jeszcze do tego ale to może później.
Kupiłem z zamiarem uruchomienia malutkie bodajże 17l akwarium, jednak to będzie chyba za mało żeby utrzymać parametry i tu prośba do Was abyście trochę poprowadzili mnie za rękę na początku mojej przygody z krewetami, od razu pragnę zaznaczyć że zbiornik nie ma być z żalożenia typowo hodowlany, jakiś aranż planuje opatry na lignicie i jakiś roślinach nie wymagających specjalnego nawożenia.
Jednak nie wiem za bardzo jakie wybrać podłoże itp czy piasek kwarcowy, może jakieś dedykowanie, nie ukrywam że kwestia kaski też jest niestety kluczowa ale nie na tyle żeby rezygnować z dobrych rozwiązań. I tak np postanowiłem zakupić kostkę 30l ale zrezygnowałem z pomysłu na rzecz filtra RO któty wydaje się konieczny(czy tak jest jak myśle przy planowanych kreweciach?), więc nowa banieczka odwlecze się w czasie. Jeśli możecie piszcie swoje rady, aby udało mi się uniknąć jakiś błedów i itp.
Pozdrawiam!
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: areko10 »

przyłączam się do postu
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: officer »

Kolega ma krewetkarium 35 x 35 x 35 optiwhite zakupione za pośrednictwem allegro jako podłoże ma czarny Shrimp Sand z Aqua Art`u i powiem szczerze,że granulacja spoko ,a i kolory krewetek na czarnym są ładnie oddawane - ceny na allegro ok 60zł za 4kg lub 25 zł za 1,8kg .
O samym podłożu :
ShrimpSand jest naukowo opracowanym podłożem. Stworzonym na bazie naturalnej wulkanicznej gleby. Spiekany z innymi, niezbędnymi materiałami oraz pierwiastkami alkaicznymi, tworzy porowatą, miękką strukturę, idealną do rozwoju naturalnej flory bakteryjnej.
Unikalna technologia chroni zdrowie, właściwy rozwój i bezpieczeństwo krewetek. Dzieję się tak poprzez, absorbowanie amoniaku i zanieczyszczeń.
Zapewnia ona również klarowanie wody, dzięki absorbowaniu jej zmętnień i przebarwień.
Koryguje twardość użytej wody, oraz ustawia bufor pH, stabilizując jego wartość w idealnym, dla krewetek poziomie pH 6,5.Posiada własności absorpcyjne usuwające z wody zanieczyszczenia, w tym amoniak ,przywraca przejrzystość wody, usuwa kolory i zmętnienia spowodowane np. drewnianymi elementami dekoracyjnymi wnętrza akwarium.Zmiękcza wodę do poziomów właściwych, dla naturalnych obszarów występowania większości gatunków krewetek. Stabilizuje bufor pH.Porowata struktura gwarantuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej, niezbędnej dla właściwego funkcjonowania akwarium i dobrej kondycji krewetek.Doskonale komponuje się z aranżacją akwariów, współgrając z krewetkami.
Co do lignitu i roślinek na lignicie polecam sklep http://sklep.wodna-kraina.pl/ jeśli interesuje Was coś spoza oferty wystarczy porozmawiać,ja zakupiony towar uwaga ... otrzymałem dowieziony pod sam dom !!! ewentualnie jak coś mają też jak Big Daddy wspominałeś czarny piasek kwarcowy o frakcji 2-3 mm w cenie 3zł/1kg
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: areko10 »

Big Daddy zobacz jakie ja mam podłoże może ci sie spodoba Nie jest drogie 2kg za 4 złote
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: Big daddy »

Tak to wiem napewno podłoże musi być czarne, co do tego czy gotowiec czy piasek tu jest wybór Marsz polecał amazonie new, Michał z Wodnej Krainy nawet zaoferował sprzedaż na kilogramy tyle mi będzie potrzeba ;) ,mnie chodziło raczej o to czy jest konieczne zastosowanie takiego podłoża na początek taki bilans zysków i strat ;) jeśli doświadczony kreweciarz powie mi nie trzeba do tej gradacji cudów to po co się rzucac ;) Taka dyskusja napewno przyda się wielu osobom :)
Co do Michala i jego znaczy żony :) sklepu również same pozytywy :D
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: MarSz »

Doświadczonym kreweciarzem nie jestem ale powiem Ci, że do tej gradacji nie musisz się rzucać na amazonię new.
Owszem - mówiłem, że polecam to podłoże ale w innym kontekście - do wyższych gradacji lub do Taiwanów się sprawdza fajnie (choć niektórze stosują inne i też chwalą więc to nie jest jedyne dobre).
Ja np. CRki do SSSS mam na Benibachi Black Soil a ADA Amazonie New tylko pod Tawiany i hybrydy (te drugie wcale nie wymagają tego ale z powodów organizacyjnych też im się dostało).

Mówiłem też to w drugim kontekście - że jak znam życie, to na gradacji A się nie skończy - im wyżej pójdziesz tym trudniej może być bez RO i podłoża jonowymiennego (ale to też ciągle kwestia dyskusyjna i nie upieram się przy tym).

Jeśli jednak jesteś pewien, że docelowo chcesz mieć CR/CB gradacji A (a nawet S i SS z wielu hodowli obecnie dadzą radę) to nie inwestowałbym w drogie podłoże.
Dobry (znaczy się czysty) grys bazaltowy (w miarę małej granulacji choć jak pewnie u mnie widziałeś neocaridiny mam na bardzo grubym bazalcie - taki miałem i nie siliłem się na kupno drobniejszego - kwestia gustu) powinien wystarczyć.
Może być też czarny piasek kwarcowy albo piasek bazaltowy (pod taką nazwą widziałem na allegro - wygląda jak piasek, ma bardiej gładkie krawędzie ale podobno jest z bazaltu a nie z kwarcu).

Tym bardziej, że planujesz zainwestować w filtr RO.
Co do filtra to powiem tak - również nie jest niezbędny jeśli masz w miarę dobrą wodę w kranie (żeby nie znalazł się ktoś, kto powie, że piszę głupoty bo on ma bez problemu na kranówce - owszem da się ale czasem wodociągi mogą spłatać figla i trochę szkoda ryzykować).
Więc generalnie polecałbym filtr RO - mineralizatorami ustawisz sobie parametry jakie będziesz chciał (ja podmieniam RO nawet neocaridinom i raczkom - wiem, że mam beż żadnych szkodliwych związków).
Zdaje mi się, że jest jeszcze jedna tego zaleta - jeśli masz typowe krewetkarium bez jakichś super wymagających roślin, czyli świecisz w miarę rozsądnie (0,4 -0,8 W/l) i nie nawozisz zanadto lub wcale, to startując baniaki na RO + mineralizatory nigdy - dokładnie nigdy nie miałem najmniejszego problemu z glonami.
Wszędzie tam, gdzie startowałem z kranówką to było różnie, czasem ok, a czasem coś się pojawiło co wszyscy kwitują - obowiązkowy wysyp glonów na start. Jak widać nie jest obowiązkowy.

Co do shrimp sandu - osobiście bym odradzał.
Też ponad rok temu przez niego przechodziłem w czterech zbiornikach równolegle zShirakura RBS w piątym.
Na początku było super, ekstra granulacja, fajnie rosły rośliny, krewetki się mnożyły (najwyżej miałem SS wtedy). Później zaczęły się problemy, których z różnych powodów nie łączyłem z podłożem. A to miałem dłyższy wyjazd z kraju - no to pomyślałem, że może coś się wydarzyło czego nikt nie mógł zauważyć w międzyczasie, a to jakieś przenosiny zbiornika - i tak w sumie z 5 worków Shrimp Sandu przerobiłem upierając się, że to dobre podłoże.
Teraz już mam do tego pewien dystans. Co prawda nie mogę na 100% powiedzieć, że to jest złe podłoże (nie robiłem z nim potem żadnych kokretych doświadczeń więc z reguły nie lubię w takich sytuacjach kogoś lub czegoś obwiniać jak nie mam pewności) ale jakoś czytając opinie wielu innych hodowców (podobne doświadczenia do moich) mam nieco mniej zaufania do tego produktu.
Może się mylę - możesz sprawdzić na swoim przykładzie jak chcesz.

Proponuję również od razu zacząć z baniakiem powyżej 50l. Małe kosteczki zostaw sobie na później jak nabierzesz wprawy w mineralizowaniu RO i utrzymywaniu parametrów. Wiem - przy CR A to nie jest aż tak wielki problem, ale jednak lepiej mieć ten zapas wody w bańce.

Do CRek możesz dołożyć CB (chyba, że zależy Ci na czystości koloru ale obecnie mało która hodowla trzyma je całkiem osobno), możesz też sobie hummmele sprawić (dadzą radę w podobnych warunkach), lub którąś z neocaridin.
W tym przypadku jednak polecam jeden rodzaj bo jak Ci się zaczną krzyżować to będziesz miał mix - nie mówię, że to jest bardzo złe dopóki nie chcesz tego sprzedawać to świadome trzymanie ich razem też urozmaica baniak ale pewnie nie o to Ci chodzi.

Co do neocaridin to jak miałbyś wybór na początek to polecałbym jednak yellowki niż redki. Inaczej u nich wygląda kwestia tych wszystkich pigmentów, podpigmentów i czego tam jeszcze nie wymyślili na ten temat (sam tego nie ogarniam do końca) - w każdym razie nie znajdziesz yellowki z prześwitami przeźroczystymi i z brakami w scaleniu pigmentu a u redek to dość częste (nawet u sakur jest problem by utrzymać pokrycie pigmentu w linii hodowlanej).
Poza tym zakładając, że to ma być akwarium ozdobne, to zawsze sobie bardziej urozmaicisz kolory wprowadzając d CR/CB żółte krewetkki a nie czerwone.

Jaką filtrację planujesz?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: Big daddy »

Dzięki z odpowiedz i rady, właśnie była u mnie Sonik i umówiliśmy się że podzieli się ze mną podłożem od michałą ma na sprzedaż używane EBI, podłoze wyniesie około 15v zeta także nawet jakny było całkiem jałowe to i tak nie jest źle, co do planów na przyuszłość to niestety muszę planować tylko na ten zbiornik ponieważ jak sam napisałeś jest za mały i rzeczywiście jestem pewien że na razie tylk CR i CB i może Yellow lub Red sakura choc raczej nie ponieważ nie chcę inwestować ża dużo wolę więcej wydać na CR.
Filtr kupię napewno, Sonik włąsnie opowiadała jak padło większość CR z jej chodowli dostały czegoś po podmianie na kranowit mimo że nigdy nie było problemu.. :( , pozatym napewno się przyda, trzeba się w koncu zdecydować ;)
Srimp sandu nie będę testował twoja opinia mi wystarczy :) , filtr mam aquael circulator 350, planowałem dać dużą gąbkę, ale Daro ma również HBL 501,taka chinska kaskada Byniu kupił i jest zadowolony, kasa nieduża więc może się skuszę zawsze to mniej klamotów w małym bądzco bądz akwa.
Ideałem byłoby coś pokleić dać hamburga itp. zobaczymy ja załapię to nic straconego zdaję sobie sporawę, że w większym byłoby łatwiej ale narazie chyba potestuje tak jak jest.
Jeszcze dwa pytanka:
Sprzedałeś już tą sidemdziesiątkę?
Czy mógłbym od ciebie wycyganić takiego kamienia żeby wywiercić w nim otwór i obsadzić drzewko?
Bardzo podobały mi się te twoje bonsai, a kamienia z tymi białymi przerostami sa super u Ciebie wyglądają z tymi dzrewkami zajebiaszczo :D .
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: MarSz »

Racja - RO się zawsze przyda - jak nie do akwarium to żona do storczyków będzie miała jak znalazł (przy okazji - niesamowicie rosną).

Co do HBL501 - ta kaskada o której pisałeś - jest bardzo dobra. Poleciłbym ją każdemu, kto chce tanim kosztem do niezbyt dużej bańki mieć w miarę dobry filtr.
Jej jedyną wadą jest to, że jak ma założoną tą taką pokrywkę to trochę to wibruje i ją słychać. Ja ją po prostu zdjąłem i już było cichutko ale Ty pewnie coś lepszego wykombinujesz :-)

Miałem tą kaskadę w 30l i 70l o które pytasz (jakby co to mam je jeszcze na sprzedaż za 30zł).
W tej 30-tce to nawet specjalnie pokrywę dorobiłem by zasłonić tą kaskadę i nawet fajnie to wyszło:
Obrazek

A tak po zamknięciu:
Obrazek

Nie kupuj przypadkiem 301 - tensam silnik (jak się nie mylę) ale mniejsza pojemność.
Jest jeszcze chyba 701 ale może być większa i nie wiem czy potrzebna.

Ja w 501 miałem gąbkę (dostępną w zestawie), przed nią drobniutkie granulki filtusa w siateczce (niestety nie miałem jak za gąbką tego osadzić) a na wyjściu jest miejsce na taki wkład, w którym od razu dostajesz węgiel.

Ten węgiel to albo wywal albo odłóż na później jeśli uznasz, że może Ci się przydać po jakiejś chemii.
Ja jednak to rozprułem i na tą rameczkę można fajnie żelazkiem przyprasować z jednej strony przyprasować kawałek siatki (np. ze starej firanki), do przegródek napchać czegoś (może być torf jak chcesz zmiękczyć wodę ale ja zastosowałem watę perlonową bo gąbka czasem przepuszczała jakieś drobne paprochy) i na to położyć drugi kawałek firanki i przyprasować (tak by plastik na ramce się lekko podtopił i w ten sposób w niego wkleiła się siatka. Dzięki temu masz wkład niemal identyczny jak nowy tylko z inną zawartością. Można go wsunąć i będzie śmigać.

Przy krewetkach na rurkę w akwarium warto nałożyć prefiltr.
Jak masz mało miejsca w akwarium i nie chcesz psuć widoku to można to czymś zamaskować i naciągnąć na rurkę zwykłą pończochę. Raz na jakiś czas będziesz to musiał wyciągnąć i przepłukać bo spadnie przepływ (pończocha się zatyka).
Zwykła duża gąbka zajmie dużo miejsca ale ja miałem gąbkę z jakiegoś Aquaela chyba fan1 - miała średnicę może 3-4cm więc nie byłą to taka wielka tuba a pełniła swoją funkcję - wyłapywała większe brudy, krewetki nie wciągało a chodziły sobie po niej i żerowały na resztkach.

Hamburg byłby pewnie super sprawą ale już tracisz na stronie wizualnej zbiornika (mimo wszystkich jego zalet) - jakby go nie zrobić zawsze to widać. Może alternatywą byłby w takiej sytuacji panel za akwarium?
Nie wiem.


Co do kamienia to nie ma sprawy - tylko jak chcesz w tym roku jeszcze to musiałoby być w piątek pojutrze - bym Ci go podwiózł wracając z pracy. Wezmę tyle ile wejdzie do bagażnika i sobie coś wybierzesz. Może przy okazji będziesz miał jeszcze jakiś luźny kawałek lignitu to się do Ciebie uśmiechnę w tym kierunku ;-)

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to dawaj - co mogę to podpowiem (albo przy spotkaniu jak się uda to osobiście pogadamy).
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: Big daddy »

To tak akwarium juz nie masz jest moje :D , przyda sie jeśli możesz weź w piątek, kamieni nie ładuj całego kufra :D ,wybierz coś wiesz o co mi chodzi to napewno dobry wybierzesz jedna sztuka mi potrzebna, lignit czeka na Ciebie ;)
Dzieki za rady napewno skożystam to do piątku :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Boomer
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 22 listopada 2012, 21:40
Płeć: On

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: Boomer »

Wreszcie się zdecydowałeś :)

W zasadzie wszystko Marcin Ci napisał, więc nawet jakbym chciał to nie mam czego dodać :)

Mogę jedynie napisać, że podłoże na pewno Wam posłuży. Jedyny mankament to to że jest mokre, ponieważ od razu z bańki trafiło do worka, no i używane przez 3 miesiące, więc warto monitorować parametry.
Lałem tylko RO, więc na pewno nie jest zbyt mocno wyeksploatowane ale jak to się mówi przezorny zawsze ubezpieczony.

Co do zbiornika, to wiem że już zdecydowałeś ale może jednak pokusisz się o zmianę na coś większego, szkło około 50L, to nie jest aż tak duży wydatek, a można już coś podziałać.
Piętnastka jak dla mnie zbyt mała, od biedy możesz tam baniak dla ślimaków urządzić :D
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: Big daddy »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dzięki za odzew, napewno postaram się wasze rady wprowadzić w życie bo wiem że i tak sam po czasie doszedłbym do takich wniosków a po co wyważać otwarte drzwi, jednak nie zawsze można mieć to czego się chce :P
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
asia40
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 12 grudnia 2012, 12:36
Płeć: Ona
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: asia40 »

MarSz pisze: Miałem tą kaskadę w 30l i 70l o które pytasz (jakby co to mam je jeszcze na sprzedaż za 30zł).
W tej 30-tce to nawet specjalnie pokrywę dorobiłem by zasłonić tą kaskadę i nawet fajnie to wyszło:
Cześć Marcin :)
Czy dobrze zrozumiałam, że masz do sprzedania baniaczek 30L?
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki+rasbory)
60L (kiryski pstre + neonki)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre, piskorki)
10L (krewetki karłowate + Pinki)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: MarSz »

Cześć Asiu,
do sprzedania mam akwarium 70l ale jak na razie zaklepane dla Przemka (właśnie je spakowałem do auta na jutro dla niego i o ile się nie rozmyśli jak je zobaczy bo zdałem sobie sprawę, że nie umyłem go po spuszczeniu wody, to będzie jego).
Tej 30tki też nie używam ale nie zastanawiałem się nad jego sprzedażą bo musiałbym to zrobić razem z pokrywą (bo robiona pod to akwarium i kaskadę - to jest ta co pokazałem parę postów wyżej) i kompletnym oświetleniem a to już by musiała być droższa kwestia by mi się opłaciło i ciągle na tyle tanio by ktoś był tym zainteresowany. Sprzedaż samego akwarium nie wchodzi w grę, bo mi zostanie bezużyteczna pokrywa, w która włożyłem sporo wysiłku i trochę $ by ją wykonać.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: Big daddy »

Marcin napisz mi PW bądz esa o której mniej więcej bedziesz bo wiesz święta koniec świata itp żebym był w chacie bo mam parę rzeczy do ogarnięcia i trzeba jakoś poplanować narazie uważam że koło 17 będziesz?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Pierwsze krewetkarium

Post autor: MarSz »

Dam Ci znać jak już będę w pracy (na razie jeszcze jestem w domu i wjazd mi się opóźnia). Na pewno będzie to po końcu świata (bo podobno planowany jest jakoś przed południem).
Myślę, że podana przez Ciebie godzina 17 to w tych okolicznościach minimum. Wcześniej nie dam rady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”