Problem z Kryptokoroną

Awatar użytkownika
master.vcx
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 20 listopada 2012, 20:13
Płeć: On
Lokalizacja: Parzymiechy /k.Krzepic

Problem z Kryptokoroną

Post autor: master.vcx »

Nie wiem gdzie umieścić ten temat wiec od razu proszę o przeniesienie do stosownego działu ;)

Witam !
Mam następujący problem z kryptokoroną, miałem malutką sadzonkę z której jeden listek obumarł .. jeden się pozbierał, a roślinka nawet wypuścił kolejny który wyrósł na pokaźne rozmiary. Lecz dwa kolejne listki wyrosły na strasznie małe i od razu były brązowe a następnie zatrzymały się w rozwoju.

Wygląda to tak:
Obrazek

Zbiornik:19l
Nawożenie: Brak, czasami EC
Oświetlenie: 1x 11w
Podłoże: JBL AquaBasis Plus
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: alkorta »

Ja bym spróbował dać pod korzenie kulki gliniane, powinno pomóc, ale może niech wypowie się Daro.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: BzZzYkU »

kryptocoryny jaki żabienice i nurzańce lubia czerpać związki odżywcze korzeniami ;) więc dołóż kulki pod korzenie ich ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
master.vcx
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 20 listopada 2012, 20:13
Płeć: On
Lokalizacja: Parzymiechy /k.Krzepic

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: master.vcx »

Czyli samo podłoże jej nie wystarcza ? W konńu nie jest to byle jaka ziemia ogrodowa ;)
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: BzZzYkU »

niby powinna wystarczyć ;) ale te roślinki lubia być wybredne ;) ... Lepiej niech sie Daro wypowie ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: Daro »

Oj tam zaraz Daro :) ...
To co zasadziłeś to jak mniemam była sztuka emers , więc teraz wypuszcza takie liście jakie powinna mieć naprawdę. Druga sprawa - dostosowuje swój wygląd i wielkość oraz tempo wzrostu ( i tak raczej wolne bo to kryptokoryna) do warunków w akwarium. Więc się nie martw - jest ok.
Kulka - dobra rzecz , oczywiście nie badziew tylko porządna , bo jak włożysz lipna to zasyfisz sobie podłoże , a efekt będzie krótki i mało korzystny.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
master.vcx
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 20 listopada 2012, 20:13
Płeć: On
Lokalizacja: Parzymiechy /k.Krzepic

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: master.vcx »

Daro pisze: To co zasadziłeś to jak mniemam była sztuka emers
Jako niekumaty osobnik nie mam pojęcia co to jest sztuka emers .. mógłbyś mi to wyjaśnić ? :D
Daro pisze: Kulka - dobra rzecz , oczywiście nie badziew tylko porządna , bo jak włożysz lipna to zasyfisz sobie podłoże , a efekt będzie krótki i mało korzystny.
Kulki mam z JBL-a, były właśnie planowane do tego akwa lecz zostało trochę podłoża z głównego zbiornika wiec je wykorzystałem a kulki czekają na swoją rolę ;)
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: BzZzYkU »

nie ojtam Daro :D tylko wujek Daro ma ogromna wiedzę na temat nawożenia i nietylko ;) jest złotym człowiekiem odnośnie hodowli i nawożenia roślin ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: Big daddy »

Emers(forma emersyjna rośliny) to w skrócie rośllina, która była hodowana nad powierzchnią wody, takie praktyki stosowane są w profesjonalnych hodowlach roślin. Po zasadzeniu w akwarium musi się przystosować do formy submersyjnej, w praktyce rośliny róźnie to znoszą.
Jeszcze taka ciekawostka moja limnofila aquatica wyszła dosłownie 1,5cm z baniaka nad wodę, po ucięciu i posadzeniu czubka już z 10 okółków ma całe liście i z ciekawością już drugi raz ją przycinam kiedy liście odzyskają dawny wygląd...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: MarSz »

Jeszcze tylko dodam, że pojęcie to jest głównie po to wprowadzone by rozróżnić formę rośliny.
Sporo roślin w naturze, które hodujemy w akwariach, rośnie na terenach okresowo zalewanych i osuszanych i dostosowuje się do tych warunków. Wymaga to zupełnie innego mechanizmu pobierania składników odżywczych i w roślinie zachodzą inaczej pewne procesy.
Często też radykalnie różnią się w wyglądzie jeśli porównać formę emersyjną i submersyjną.
Jednym z nielicznych wyjątków jest anubias, o którym się mówi, że "nie zdaję sobie sprawy, że rośnie pod wodą i nie zmienia wyglądu".

Zdecydowana większość roślin albo jest w stanie się przystosować i zmienia formę albo zamiera po jakimś czasie (często długim, co wykorzystują niektórzy sprzedawcy wciskając niedoświadczonemu akwaryście rośliny nie nadające się do uprawy pod wodą - nawet jukki i draceny już widziałem).

A profesjonalne hodowlę często wolą uprawę emersyjną bo w przypadku wielu roślin (zwłaszcza tych w naturze rosnących na terenach bagiennych) jest łatwiejsza i wymaga mniejszych nakładów.
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: Daro »

master.vcx pisze:
Daro pisze: To co zasadziłeś to jak mniemam była sztuka emers
Jako niekumaty osobnik nie mam pojęcia co to jest sztuka emers .. mógłbyś mi to wyjaśnić ? :D
Daro pisze: Kulka - dobra rzecz , oczywiście nie badziew tylko porządna , bo jak włożysz lipna to zasyfisz sobie podłoże , a efekt będzie krótki i mało korzystny.
Kulki mam z JBL-a, były właśnie planowane do tego akwa lecz zostało trochę podłoża z głównego zbiornika wiec je wykorzystałem a kulki czekają na swoją rolę ;)
Już chłopaki napisali co to jest emersyjna "wersja" roślin , od siebie dodam jeszcze że liście podwodne znacznie różnić się potrafią od tych podwodnych pod wieloma względami i szukając roślin do obsady dobrze jest poszukać ich docelowego podwodnego wizerunku , a nie sugerować się tym co widzimy w koszyczkach w sklepie ...
Już nie raz słyszałem czy czytałem w pw , że ta żabienica to mi się psuje bo wypuszcza dziwne czerwone liście :) ...

Kulki JBL to dobry wybór - jedne z najlepszych.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

Re: Problem z Kryptokoroną

Post autor: Marcin »

ja mam kilka kryptokorynek u siebie i dla sprawdzenia kulki włożyłem pod część z nich, po pewnym czasie jest widoczna różnica w wielkości, ilości nowych liści a nawet ich odcieniu, trzeba tylko pamiętac żeby nie grzebac w podłozu po zaaplikowaniu kulki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja”