Gwiazda wodna -pytanie

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Big daddy »

Świetlówki pewnie i są ok, tylko trochę mało watów, musisz pomyśleć o dodaniu jeszcze jednej. Do do kupienia zestawy do łatwego montażu. Je oprócz dwóch 24watówel mam jaszcze dwie osiemnastki i dziewiątkę na doświetlenie, ale myślę zespokojnie 24W dodatkowo wystarczy, nie dodajesz co2?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: MarSz »

Dobre forum wybrałaś - postaramy się pomóć.

Muszę jeszcze raz przejrzeć temat w wolnej chwili by zobaczyć co i jak bo już się pogubiłem trochę.

Ale to później.
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Seledynka Powiem ci tak nie wież nigdy sprzedawcy bo prawie każdy sprzedawca mówi nie raz takie rzeczy że się słuchać nie da :( co do świetlówek to masz dobre ale tak jak ci pisałem ja lub Big daddy musisz dołożyć chociaż jedną świetlówkę mocniejszą piszesz że masz takie świetlówki ( Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 24W i Świetlówka Aquamedic aqualine T5 Reff white 10K 24W ) czyli tak jak pisałem wychodzi ci 0,4W/l i to oświetlenie masz za małe powinnaś mieć minimum 0,5W/l wody i przy takim oświetleniu będą roślinki rosły , lecz pamiętaj też o CO2 żeby podawać .

Co do oświetlenia to zawsze można dodać nawet do standardowej pokrywy takiej jak ty masz ;) i przepraszam że zapytam ty masz na pewno t5 świetlówki ?? bo coś mi nie pasuje gdyż standardowo to dają t8 a nie t5 ale jeśli masz t5 na pewno to zobacz tam ile możesz podłączyć świetlówek do jednego statecznika elektronicznego bo jeśli możesz tylko podłączyć 2x24W to będziesz musiała kupić nowy statecznik elektroniczny t5 lecz pamiętaj stateczniki elektroniczny t5 są drogie rzeczy . A jak masz świetlówki t8 to stateczniki są tańsze o wiele tańsze , no ale powiem ci że t5 są leprze od t8 . Żeby światło było ok to dołóż świetlówkę o mocy 24W wtedy będziesz miała 3x24W i będzie ci wychodziło 0,6W/l i wtedy będą roślinki dobrze rosły . Lecz tak jak pisałem nie wiem czy masz na 100% t5 bo standardowe pokrywy dają 2x18W t8 no chyba że ty zmieniłaś świetlówki sobie a statecznika nie zmieniłaś :( :-? :-? :-? . Jak możesz to to zrób fotkę pokrywy i tych świetlówek i statecznika to każdy ci wytłumaczy co i jak .
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: alkorta »

Nie przesadzaj Alex, nie jest tak źle z mocą, wszystko zależy jakie rośliny są, nie tylko światło ma znaczenie przy wzroście i rozwoju roślin. Jest jeszcze kilka czynników,które należy wziąć pod uwagę.
Znowu galimatias N!!/
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Red »

Alex69 poniżej masz link do pokrywy diversa 2x24W a Seledynka napisała,że ma Diversa 2x24W
http://www.rybarium.pl/pokrywa-aluminio ... 4w-t5.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Czyli jak się okazuje chyba jednak t5, poza tym 24W to typowa t5, t8 ma moc 18w lub 30w zazwyczaj, pomijam oczywiście nietypowe, które też są produkowane.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

alkorta wiem że nie tylko światło ma znaczenie na wzrost roślin ale czytałem o tej roślinie i ona potrzebuje dużo światła a 0,4W/l to mało na taką roślinkę , napisałeś też że wszystko zależy jakie rośliny są a tu rozmowa jest o Wodna gwiazda . Zulix napisał :

Problemy
Przy braku światła roślina ucieka w górę ogałacając dolne partie. Brak nawożenia, bądź odpowiednio dużej obsady ryb skutkuje żółknięciem liści i powolnym zamieraniem. Przy braku żyznego podłoża roślinka często cierpi z braku żelaza.

Tak napisał Zulix tutaj daje stronę o tej roślinie http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=108" onclick="window.open(this.href);return false;

i tak samo Big daddy napisał o tej roślince http://afczwa.com/viewtopic.php?f=35&t=69" onclick="window.open(this.href);return false;

Powiem ci że światło ma tutaj wielkie znaczenie mam akwarium 25l i w nim jest zwykła żarówka 25W i roślinki mi marniały tam jak nie wiem co podaje ec 1ml co dzień bo jest dużo roślinek , potas 0,5ml raz na tydzień tak samo fosfor i azot gdyż nie ma w nim żadnych ryb i roślinki w nim marniały jak nie wiem co teraz dałem zwykłą żarówkę 40W przerobiłem pokrywę tak żeby nic się nie stało i roślinki mi teraz rosną a nawozy podaje tak jak podawałem .

Ja wiem że jeszcze dużej wiedzy nie mam z akwarium ale coś już nie coś wiem o tym .

Red no to przepraszam za pomyłkę :( jeśli ma t5 i 2x24W to na pewno można dołożyć jeszcze jedną 24W , tylko wszystko zależy jaki jest tam statecznik czy może jeszcze dołożyć do tego statecznika jedną świetlówkę czy nie , bo jeśli nie może to będzie musiała kupić nowy statecznik elektroniczny a sami wiemy że tani nie jest + do tego jedna świetlówka t5 24W + do tego cała elektronika :-? .
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Red »

Bez przesady, sam dorzucałem 24w t5 do pokrywy z dwoma t8.
Statecznik 30 zł; kable, oprawki i zaczepy dodatkowo 10 zł plus świetlówka 6500K 20 zł
Łącznie wydałem 60 zł.
Poza tym Alex69 liczysz waty na litr wody netto czy brutto w swoich rozważaniach?

A jeżeli już mowa o 25 litrach to przytoczę swój przykład.
Mam łącznie 18W i rośliny rosną, "że szok :oo "
Pokrywa z tematu
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=46&t= ... ywa#p14214" onclick="window.open(this.href);return false;

I osobiście jestem bardzo zadowolony z efektów patrz http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t= ... nds#p19510" onclick="window.open(this.href);return false;
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Red powiedz mi gdzie kupiłeś stateczniki za 30zł , kable , oprawki i zaczepy dodatkowe za 10zł plus świetlówka 20zł ?? Wszystko na pewno było używane ?? czy nówka ?? co do watów to liczę netto .
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: alkorta »

No to chyba czytamy co innego odnośnie światła, dobra nie będę zaśmiecał wątku, mam tylko prośbę za nim sam zaczniesz doradzać komuś to przemyśl to pięć razy bo czasami Twoje posty potrafią wprowadzić w błąd.
Czytaj i ucz się jeżeli znajdziesz czas na to, to zajedwabiste hobby i daje dużo frajdy.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Red »

Alex89 pisze:Red powiedz mi gdzie kupiłeś stateczniki za 30zł , kable , oprawki i zaczepy dodatkowe za 10zł plus świetlówka 20zł ?? Wszystko na pewno było używane ?? czy nówka ?? co do watów to liczę netto .
Sklep na Mirowskiej "Justa II" wszystko nowe.
Co do liczenia watów netto to chyba rachunek Ci się pogubił.
Skoro akwarium ma 112 litrów brutto, przyjmuję wysokość 40 czyli każdy centymetr wysokości to około 2,8 litra
Czyli zakładając,że podłoża mamy 5 cm i nie mamy wlanej po brzegi wody w akwa załóżmy,że 2 cm
czyli 7x2,8=19,6
Czyli 112 minus około 20 daje 82 litry
Czyli 48/82 = 0,6 W/litr :shock:
Chyba,że znajdziesz błąd w moich obliczeniach :-?
Albo inaczej podaj swoje wyliczenie netto!!!
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Big daddy »

...poza tym u mnie p. Helferi rósł przy 15W/50l..., Na zdjęciach również nie widać typowego wyciągnięcia rośliny w górę.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

Witam,może na wstępie podam jaki wogóle mam sprzęt :
Akwarium Opti White 80x35x40cm 112l (8mm)
Pokrywa aluminiowa T5 Diversa 80x35 - 2x24W
Filtr EHEIM PROFESSIONEL 3 2075
Świetlówka Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 24W
Świetlówka Aquamedic aqualine T5 Reff white 10K 24W
Grzałka przepływowa Hydor ETH 300 16/22mm
Aqua Art AquaSubstrate II
Żwir akwarystyczny 2-4mm
Akwarium nie kupowane w komplecie tylko na zamówienie więc w pokrywe jest włożone T5 24W dokładnie ta http://www.aquariumsklep.pl/pokrywa-alu ... p4404.html#" onclick="window.open(this.href);return false; czyli podsumowując warunki dla gwiazdy stawiacie na oświetlenie choć z tym wyliczeniem to też myślałam że grubość podłoża,korzeń,ozdoby,nie wlana z czubkiem woda troche zmienia obliczenia jak napisał Red ale to tylko moje domysły bo nie bardzo się znam na tym. Wczoraj odsunęłam troche żwirek i próbowałam gwiazdy wsadzić w samo podłoże ale normalnie szał ,roślinka ma tyci korzonek a podłoże lekkie jak styropian ...masakra ,więc pare tych roślinek zostało jednak w żwirku.No nie wiem podsumowując moje zapytanie na wstępie posta sugerujecie oświetlenie a jeszcze mam pytanie czy jest istotne która świetlówka z przodu a która z tyłu zamontowana? I pytanie z innej beczki czy przy karmieniu powinnam na chwile wyłączyć filtr a może ściszyć ?
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Seledynka roślinkę zawsze możesz włożyć do podłoża pesetą ;) . Co do tych świetlówek to nie ma różnicy gdyż czytałem przed chwilą że te dwie świetlówki daje naturalny wygląd akwarium słodkowodnemu. A powiedz czemu chcesz wyłączyć filtr jak karmisz ryby :-? Albo chcesz go ściszyć :-? . filtra się nie wyłącza powinien pracować no stop no chyba że go czyścimy to inna sytuacja .
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

No bez pęsety to mowy nie ma ,już mam to przerobione ale w podłożu i tak się nie trzyma zresztą te moje gwiazdy to już nie gwiazdy tylko jakieś popierdółki ;) o filtr zapytałam bo mój to lekki smok i ma ciągnięcie choć wiadomo to zależy jak nastawie ale przy karmieniu żarełko leniwie zmierza w strone filtra który je wciąga a ryby nie nadążają zjeść tego co im się należy więc pomyślałam czy nie przystopować na te 10 minut jedzenia filtra ;)
A jeszcze jedno pytanie co z tym CO2 ? Moge dawać takie w płynie? Dla rybek jest bezpieczny ? I jeszcze jedno : odsunęłam żwir z substratu i mam go teraz na wierzchu taka mini wysepka ,czy moge z worka tego substratu dosypać do akwarium czy ryzyko z myślą o parametrach ? Mam po prostu lekko zmieszane czarne podłoże z białym żwirkiem i chciałabym przyczarnić ;)

dodano 05 lip 2013, 21:52 :

Nie znalazłam edycji wcześniejszego wpisu N!!/ chce własnie tego substratu czarnego dodać bo jeden ruch ryby i żwir wyłazi hmm.
Załączniki
1212.jpg
1212.jpg (272.05 KiB) Przejrzano 5737 razy
1212.jpg
1212.jpg (272.05 KiB) Przejrzano 5737 razy
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Seledynka ja to ci się dziwie że przy podłoży AQUA SUBSTRATE II masz jeszcze na to ten żwirek lepiej by wyglądało same te podłoże AQUA SUBSTRATE II no ale akwarium ma cieszyć właściciela i Mieszkańców domu , jeśli byś miała same te podłoże AQUA SUBSTRATE II to rośliny by jeszcze o wiele lepiej rosły . Co do tego filtra to ustaw go tak żeby od razu nie wciągał jedzenia ale żeby pracował . Co do tego CO2 to powinno się dawać do roślinnego akwarium ale każdy z nas wie że butla CO2 jest trochę kosztowny koszt i jeśli się kasy nie ma to nie jest potrzebne , co do tego pytanie ( Moge dawać takie w płynie ) to się nazywa Easy Carbon a jeszcze inaczej to jest Węgiel w Płynie ale tańszym sposobem są sole ale jeśli ci się soli nie chce rozrabiać to polecam kolegę Daro on ma Easy Carbon za 24zł 0,5 litra lub za 13zł 250ml jak dobrze pamiętam :) :) . A co do dosypania tego substratu to lepiej nie dosypywać gdyż może być ryzyko z parametrami wody :( .

Lepiej zrób sobie tak wyjmij też żwirek i zostaw samą ziemię będzie o wiele lepiej wyglądać :) . A jak będziesz miała wolną chwilę to zaprezentuj swój zbiornik tutaj http://www.afczwa.com/viewforum.php?f=40" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja”